homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psiholog - recomandari


#1 2011-11-12 21:41:28

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Psiholog - recomandari

Hey fetelor.Am si eu o rugaminte la tine, nu stiu cum se procedeaza sau daca exista " recomandari de psiholog" lol dar eu incerc:

Am o prietena ce trece printr-o despartire, si este prima ei despartire ( a stat 6 ani cu tipul, primul si singurul, etc ) si sfaturile mele si ale celor din jur nu prea o calmeaza, asa ca azi m-a intrebat daca ar putea sa se duca la un psiholog ca sa " treaca mai repede peste"...eu una nu cred ca o sa o ajute sa treaca mai repede peste, dar o sa o ajute in general, asa ca i-am zis ca este o idde buna daca dispune de timp si bani.
Bun...problema este ca nu avem astfel de cunostinte, si nici detalii...voi aveti cumva idee cat ar trebui sa coste o sedinta la psiholog? si de asemenea, aveti vreo recoamndare ( cum spuneam, nu stiu daca pe acest domeniu se fac recomandari ... )

Danke!


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 



#2 2011-11-13 13:09:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Psiholog - recomandari

.

Ultima oara a fost editat de frankie (2012-02-29 12:27:46)

Offline

 

#3 2011-11-13 20:22:58

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Psiholog - recomandari

Stiu ca pe ea ar ajuta-o super mult o persoana apropiata, dar din pacate toti muncim, si ea este pe bara... Si e mai greu... Eu am incercat sa o iau si tare, si cu frumosu', dar ei ii este greu sa treaca peste.
Sper totusi sa isi revina, defapt STIU ca o sa isi revina, ca am trecut si eu prin asta de multe ori, dar ea nu stie cum e.... Si normal k nu ma asculta... Deocamdata e totul ca ea....


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#4 2011-11-13 22:28:04

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Psiholog - recomandari

O alternativa ar fi sa intre intr-un grup de dezvoltare personala.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#5 2011-11-14 00:27:14

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Psiholog - recomandari

prietenul cel mai bun al iubitului a fost parasit dupa 9 ani, fiind in relatie si de la 17 ani... si era daramat, urma sa se si casatoreasca si a spus la un moment dat 'nu mai ai ce sa-mi iei'... m-a durut pe mine cand a spus asta si abia il cunoscusem... grup de dezvoltare... cati ani are ea? ai auzit de AIESEC? smile ar putea fii o solutie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-14 00:35:32

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Psiholog - recomandari

Si eu am trecut printr-o despartire in august,si imediat am suferit o depresie,cadere nervoasa.
Nu am putut sa-mi revin decat dupa ce am fost la psiholog. La inceput eram sceptica,si ma gandeam ca nu va schimba cu nimic situatia,ca asa cum vorbesc cu psihologul pot vorbi cu oricine. Dupa a2a sedinta am realizat ca intrebarile pe care mi le punea,de fapt ma ajutau sa dezleg enigme ff mari... Fara ajutorul psihologului,acum nu cred ca va mai scriam ceva smile

Offline

 

#7 2011-11-14 10:56:36

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Psiholog - recomandari

Frankie, are aproape 23 de ani.... am iesit ieri cu ea si niste prietene, si acelasi lucru pe care i l-am spus eu le-au spus si ele, dar ele ies mai mult decat mine, si am zis ca sa se duca si ea cu ele, sa vedem daca o si  face...
Biannca, cat ai dat tu pe sedinta?


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#8 2011-11-14 10:59:09

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Psiholog - recomandari

Adaug si eu o intrebare. Cum convingi pe cineva sa mearga la psiholog. Tatal meu ia pastile pentru anxietate, si depresie evident la recomandarea unui psihatru, dar parerea mea e ca nu poate sa continue sa ia pastilele astea toata viata si ar trebui sa se duca la psiholog ca sa il ajute sa se descurce cu anxietatea si depresia fara pastile.

Initial psihatrul i-a zis ca dupa 1 an de luat pastile dupa e  sa se opreasca nu o sa mai aiba probleme, dar evident ca atunci cand a oprit tratamentul toate problemele au revenit si dupa parerea mea s-au intensificat. Acum a  reinceput iar tratamentul care deja a vazut ca nu are nici un efect pe termen lung.

Cum pot a il conving sa incerce sa se duca? El tot spune ca de ce are nevoie sa vorbeasca cu un strain? Ca nu ar putea sa ii spuna nimic si tampenii de genul. Mi se pare absurd ca un psihiatru poate prescrie medicamente fara sa oblige pacientul sa faca si psihoterapie.

Offline

 

#9 2011-11-14 11:02:54

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Psiholog - recomandari

Monica, daca el nu vrea, nu cred ca vei reusi... la psiholog chiar trebuie sa ajungi de bunavoie , ca altfel nu iei in serios si nu ajuta cu nimic...


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#10 2011-11-14 11:08:02

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Psiholog - recomandari

Pai da, dar cum sa il conving ca nu  e frectie la picior de lemn chestia cu psihologul. I-am citit ce se intampla la psiholog, i-am explicat cati ani de facultate si formare fac psihologii, i-am spus de tot felul de colege care merg la psiholog si care se simt mult mai bine. Ma enervez numai cand ma gandesc la psihiatrul ala tampit la care merge. Nu inteleg cum  poate continua un tratament care clar nu da rezultate?

Offline

 

#11 2011-11-14 11:10:46

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Psiholog - recomandari

Dar de ce nu incerci sa vb tu cu psihiatrul ala, fara sa stie el, si sa ii spui ca starea lui nu se inbunatateste, si sa ii propui sa ii dea trimitere la psiholog?


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#12 2011-11-14 11:39:12

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Psiholog - recomandari

Monica, ai putea sa ii spui ca asa cum a acceptat sa mearga la psihiatru, la fel de bine ar putea sa incerce si un psiholog. Poti sa-i dai si argumente medicale, ca nu e ok sa-ti incarci organismul cu fel si fel de pastile daca chiar nu e cazul, ca pastilele alea nu rezolva cauza, doar trateaza reactiile, pe cand la un psiholog se incearca inlaturarea cauzei si asta fara pastile. Eu i-as spune si ca uite, ai mers la psihiatru, te-a imbuibat de pastile si cand ai incercat sa te lasi ai revenit la aceleasi simptome, nu ar fi mai bine sa nu te mai simti rau deloc si sa fii ca inainte?
Depinde acum si la ce fel de argumente rezoneaza el, daca sunt de ordin medical (cum am zis mai sus) sau sentimental (sa-l rogi sa incerce macar o luna de dragul tau, spre exemplu).
Daca nu vrea si nu vrea, nu prea stiu cum ai putea sa-l convingi, rezultatele cele mai bune se obtin atunci cand omul constientizeaza ca are o problema si vrea sa faca ceva ca sa scape de ea. A facut un prim pas catre psihiatru ceea ce e bine, si acolo se discuta problemele&co, dar la psiholog e o alta abordare si ar trebui sa ii dea o sansa, mai ales ca fad ca nu e refractar ideii de a urma un tratament. Tratament e si ceea ce se face la psiholog, doar ca la sfarsitul intalnirii nu iti da o reteta...

Si eu stiu persoane care erau extrem de refractare la ideea de a merge la psiholog, exact pe ideea ca "ce sa stau eu de vorba cu un strain, ce poate sa inteleaga ala din problemele mele?", dar atunci cand au cam atins limita de jos au zis ca o incearca si p-asta si le-a prins foarte bine si i-a ajutat, chiar nu e frectie la picior de lemn. Atata doar ca trebuie sa vrei sa mergi...

Offline

 

#13 2011-11-14 11:46:14

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Psiholog - recomandari

Ore intregi am incercat sa il conving. Chiar si dupa ce psihiatrul a gresit dozajul de pe reteta si s-a simtit groaznic jumate de luna pana sa isi dea seama ca lua doza DUBLA de medicamente nu am reusit sa il conving ca medicamentele nu sunt o cale ok. Sau cel putin ca nu merge numai cu medicamente.

Cred ca mntalitatea e ca daca se rezolva cu medicamente nu e nebunie, e ca un fel de raceala.

Oricum, se poate sta pe medicamente prescrise de psihiatru o viata intreaga?

Offline

 

#14 2011-11-14 12:04:39

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Psiholog - recomandari

Shosanna,90 de lei/sedinta. Dar se gaseste si mai ieftin si fac acelasi lucru. Eu am mers la recomandarea unei prietene la doamna respectiva si daca am apucat sa-mi fac programare,am zis ca si raman,nu mai caut pe altcineva smile

Offline

 

#15 2011-11-14 12:55:41

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Psiholog - recomandari

Merci Biannca


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#16 2011-11-14 16:11:43

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Psiholog - recomandari

sunt cam neincrezatoare ca pe mine m-ar putea "repara" un psiholog, dar daca chiar stiti unul oaaau, puteti sa imi trimiteti mail.
monica, in ce-l priveste pe tatal tau, am auzit ca anxioliticele (care dau dependenta) pot fi scoase doar treptat, redusa doza pe un timp mai indelungat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-14 17:25:32)

Offline

 

#17 2011-11-14 16:41:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Psiholog - recomandari

asa a facut, dar dupa ce le-a oprit a revenit anxietatea. De-aia incerc sa il conving sa incerce sa se duca la psiholog, ca evident ca numai pastilele nu au nici un efect de durata

Offline

 

#18 2011-11-15 11:40:48

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Psiholog - recomandari

Dar par cam scumpe sedintele  cesafac 90 de lei pe ora sau pe jumatate de ora?
Problema e ca tatal tau trebuie sa faca astfel de sedinte pe o perioada mai lunga, psihicul uman e destul de complex si se vindeca greu daca a suferit anumite traume. Nu inteleg de ce nu vrea macar sa incerce, avand in vedere ca a avut probleme cu medicamentele. Eu ma gandeam, asa pentru o prima sedinta, sa-l duci fara sa stie exact unde merge. Cat de rau ar putea sa reactioneze?
Sincer si eu as vrea sa fac cateva sedinte. Cred ca mi-ar prinde bine. In afara e ceva absolut normal, dar la noi  roll

Ultima oara a fost editat de Toriana (2011-11-15 11:41:28)


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#19 2011-11-15 20:29:55

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Psiholog - recomandari

De obicei o sedinta de psihoterapie tine 50 de minute.

La psiholog, daca nu vrei sam mergi (depinde si de varsta, pentru ca spre exemplu... degeaba te mai duci la psiholog cand ai trecut de 40 de ani, e demonstrat stiintific ca rezultatele sunt aproape nule dupa aceasta varsta) asa.. cum spuneam, daca nu vrei sa te duci la psiholog si ai idei preconcepute, bagate in cap pana in panzele albe de genul " e un strain" , " de ce sa il platesc pe unu' sa ma asculte" si multe altele... nimeni nu te scoate din ale tale. trebuie multa perseverenta , si trebuie sa vezi.. care e punctul ui sensibil. Ce l-ar determina sa mearga la psiholog. poti sa ii ceri asta ca fiind un favor pentru tine, sa incerci sa il iei pe partea asta si sa il faci sa iti promita ca se duce macar de 5 ori (sau.. stabilesti tu un numar de sedinte, dar cu grija, sa ii lasi timp sa simta ca intr-adevar simte o diferenta).

Prietenul meu este intr-un grup de dezvoltare personala (si el are niste amprente schizoide si are si o personalitate depresiva... asta asa ca sa compenseze) si de cand merge, eu una vad imbunatatiri majore in comportamentul lui dar mai ales in gandire. Oricum, lucruruile de genul cer timp pentru a fi rezolvate. De obicei, pentru o... "simpla despartire" cum o numesc unii, anumite persoane au nevoie si de 1 an de consiliere sau chiar mai mult, pana sa simta ca intr-adevar lucrurile s-au aranjat si totul e ok.

Daca este interesat cineva de un grup de dezolvate personala in bucuresti sa posteze si o sa il intreb pe prietenul meu. La fel si psihoterapeuti 9el stie pentru ca multi sunt profesori la el la facultate, dar majoritatea au niste preturi destul de piperate...).


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.