homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre nasterea naturala-2


#20 2011-11-28 13:39:29

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Totul despre nasterea naturala

poke,a durat 16 ore de cand au inceput contractiile,mici si nedureroase..undeva la 7 dimineata.
au inceput sa doara undeva la ora 18,iar insuportabile au fost cam de pe la 21.

anca..nu doare,consta in bagarea unui furtunas in anus si prin el,dintr-o punga,solutie de apa calduta cu sapun. punga contine cam 1 litru de solutie,dar nu ,,intra" toata..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 



#21 2011-11-28 13:53:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

am inteles, wild. multumesc.
deci 2 ore au tinut contractiile insuportabile? cesafac

Offline

 

#22 2011-11-28 14:03:46

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Totul despre nasterea naturala

la mine da,tinand cont ca eu suport durerea..(o fi fost mai mult,dar eram invatata)..la altele mai mult sau mai putin.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#23 2011-11-28 14:08:01

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Totul despre nasterea naturala

pokemon a scris:

wow, ramo esti singura persoana pe care o stiu sa fi nascut natural al nr 1. si am in jur cred ca 15 mamici in ultimul an si jumatate big_smile
imi spui si mie cum a decurs axeact totul? de cand te-ai dus si pana te-au mutat in salon?
pe scurt...prin ce etape ai trecut... epilat, clisma, etc...
inteleg ca te-au lasat la liber in timpul travaliului. puteai iesi si pe coridor? ti-au dat ei camasa in care sa nasti sau ai nascut in a ta?
pfff, daca zici ca asa-i cu wc-ul imi fac clisma acasa clar! sau macar bag un supozitor, ceva, ca imi inchipui cum tre' sa fie wc-ul ala numai cand ma gandesc la cum arata si cele din saloane...
cand ai tu timp, ca nu-i nici un fel de graba....

s-a deschis acum si la noi maternitate privata, dar au niste preturi de mi-a stat mintea! 6.500 de lei nasterea, in conditiile in care nu stai in rezerva (deci cel mai ieftin pachet), iar daca vrei sa nasti cu doctor care nu are contract cu ei, mai pui 2000 de lei. pai de 8.500 de lei, prefer sa ma chinui cateva zile in spitalul de stat...
daca era cum e prin alte orase, in jur de 1000 e, merita....macar scapam de impartitul plicurilor, mancare carata de acasa, mizerie, etc...dar dublu nu imi permit sa dau!

nu poke nu mi e greu, ma gandeam ca poate tie iti e mai usor,pe mess nici eu nu prea stau decat seara dupa ce adoarme fie-mea,ca eu oricum in ultimul timp pana la 2 nu am somn box

asa...sa incepem sper sa nu uit ceva:

avand in vedere ca am nascut prematur, la urgenta m-a consultat un rezident care vb la tel cu doct mea de la care primea indicatii,m-au epilat ca nu eram chiar pregatita,ma asteptam sa nasc si eu la termen sad; mi-au pus branula si m-au trimis la etaj la sala de nasteri. in viteza in care am plecat la spital plangand si f speriata nu mi-am luat nimic dupa mine asa ca m-au imbracat in camasa de la ei pana mi le-au adus pe ale mele.
avand in vedere ca s-a nimerit sa fie si noaptea,i-am dat la o asistenta 10 lei si a lasat-o pe vara-mea cu mine,era liniste pe acolo,nu nastea nimeni,si langa mine mai era doar o fata.asa,clisma nu mi-au facut,da am facut singura cred ca de frica. de ridicat din pat nu prea ma lasau,la mine idee era sa nu nasc atunci sa apuce sa-mi faca macar 2 doze de dexametazona ptr plamanii bebelui. ma tot capia asistenta sa incerc sa dorm wow ,mi se parea ca face misto de mine.
dimneata la 7 a venit doctora mea, mi-a mai facut nu stiu ce perfuzii sa opreasca contractii,iar mie imi venea sa ma urc pe pereti de durere, asta pana la 10 cand m-au urcat pe masa, aveam dilatatia maxima. doct mi-a zis ca in momentul in care vine contractia sa imping pana simt ca numai am aer si asa am si facut, la a 3 contractia, m-a apasat o moasa pe burta un pic si a iesit prichindica mea de 1720g...A si sa nu uit totul e sa impingi cand trebuie,adica in timpul contractiei,nici durerea nu o mai simti asa rau. Avand in vedere ca la mine a venit doct mea si am nascut cu ea,am fost f multumita de cum s-a comportat,dar dimineata inainte sa nasc era o fata careia nu-i venise doct si care nu putea sa nasca normal, nu se dilata deloc si urla efectiv de durere ,n-o baga nimeni in seama,pana la urma am bagat-o in cezariana,probabil nici bani nu avea sa-i dea doct de garda,nu stiu sad(de asta ziceam sa vb pe mess, sa-ti zic de anumite intamplari de pe acolo, specifice sp nr 1 adica lol.

apropo de clinica privata ,asa preturi sunt disperat ,ma gandeam si eu la vreo 1000euro ca doar nu suntem in bucuresti, si ce doct sunt?ai idee?

mersi, hai ca am scris ditamai romanul


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#24 2011-11-28 14:30:59

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

anca, clisma in sine nu doare, toata lumea se teme de ea din cauza snezatiilor de dupa lol cica e bine vreo 5 minute sa incerci sa te abtii ca sa isi faca efectul. in farmacii se gasesc 'irigatoare' pt clisma, au branula aia ft subtire...
wild, pai e lejer daca e asa ca la tine big_smile eu m-as fi dus la spital abia cand au inceput dureroasele, deci pana atunci sa tot fac ce mi-am propus big_smile
si eu am un grad al durerii destul de ridicat, sper sa fie ok!
ramo, multumesc frumos ca ti-ai facut timp sa povesteti! puss
inteleg ca la tine incercau sa opreasca nasterea, d-aia probabil protocolul a fost altfel.
eu nu imi fac griji prea mari daca nu vine doct la nastere, al meu a lucrat mult timp cu ginecologii din oras si ii mai cunoaste. plus de asta, daca o fi sa fie ceva noaptea o sa o rugam si pe fosta soata a lui iubi sa vina la spital, ea e ginecolog si imposibil sa ma lase ca pe animal. gasim noi o intrare la cine o fi de garda daca nu vine doctorul.
eu am mari emotii cu treaba asta, mai ales ca sunt aproape sigura ca nu voi ajunge la 40 de sapt (intr-un fel nici nu as vrea) si mi-e ca va fi in timpul sarbatorilor si atunci chiar nu am pretentia sa vine nimeni de acasa pt ca nasc eu....
tu la cate saptamani ai nascut?

sa stii ca nici in buc. nu au astia preturi de 2000 E (aproape) cel mai mic tarif... nu stiu ce doct sunt acolo, ca nu au trecut nicaieri pe site, dar eu l-am intrebat pe al meu si a zis ca el nu are contract acolo.
poti sa intri pe site, MaDonna maria parca se numeste clinica, e pe Brancusi, cam in spatele spitalului nr 2. (de fapt, cred ca e chiar intr-o cladire a spitalului pe care au vandut-o astia)

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-11-28 14:32:02)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-11-28 14:31:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

destul de mult, wild hmm. credeam ca doar vreo 30 min e rau tare.

ramona, la cate saptamani ai nascut?

Offline

 

#26 2011-11-28 14:37:26

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Totul despre nasterea naturala

anca la 31sapt.

poke stiu cum se numeste,am si intrat pe site, m-am gandit ca poate ai trecut pe acolo si ai intrebat.pe mine ma intereseaza ptr bb2 cand o fi smile.,oricum ar fi mi se par ff exagerate preturile.
da asa e la mine incercau sa amane nasterea, oricum idee e ca daca dai,nu ai nici o problema(pe mine mai avea un pic si ma pupa asistenta lol in 5 sapt cat am stat acolo am vazut cum sta treaba smile


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#27 2011-11-28 14:41:09

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

5 sapt ati stat? cesafac cat a avut piticuta la nastere?
sunt exagerate preturile, ramo!
pana la bebe 2 al tau s-ar putea sa avem maternitate 'noua' smile adica nu noua, ci modernizata ca de anu' viitor cica or sa mute toata sectia la nr 2 ca sa renoveze aici.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#28 2011-11-28 14:44:08

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Totul despre nasterea naturala

eu nu inteleg de ce va lasa dr sa va chinuiti atat...dr mea la toate femeile le face nu stiu ce si in maxim o ora de cand au ajuns la spital nasc si nasc repede.. hmm
mereu imi zice ca pe ea a lasat-o o zi in travaliu si nu vrea sa vada pe nimeni ca se chinuie asa


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#29 2011-11-28 14:47:16

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

myku, probabil le administreaza oxitocina... dar nu e regula sa dea roade la toata lumea.
eu stiu persoane care indiferent cate medicamente au bagat in ele ca sa se dilate, a fost imposibil si nu au reusit decat cu ceza. avem fete si pe forum care au patit asta, incluzic o'hara, la prima nastere.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#30 2011-11-28 14:47:52

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Totul despre nasterea naturala

pokemon a scris:

5 sapt ati stat? cesafac cat a avut piticuta la nastere?
sunt exagerate preturile, ramo!
pana la bebe 2 al tau s-ar putea sa avem maternitate 'noua' smile adica nu noua, ci modernizata ca de anu' viitor cica or sa mute toata sectia la nr 2 ca sa renoveze aici.

1720g, a stat intubata 2 sapt si apoi mi-au adus-o la salon,am placeta acasa cand a facut 2120:)
daca vrea doamne doamne eu as bb2 la anu(adica sa nasc atunci chicot ),asa ca nu se misca astia asa repede,numai pana se apuca presimt ca mai dureaza 2 ani lol


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#31 2011-11-28 14:51:08

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Totul despre nasterea naturala

myku, cred ca e vorba de administrarea oxitocinei care induce si mentine travaliul. Dar implica unele riscuri. Nu stiu sa iti spun exact care sunt acestea.


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#32 2011-11-28 14:53:06

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

ramo, pe mine m-a avertizat cinava care lcureaza in spital ca sa ma grabesc cu ansterea ca poate ma trimit la nr 2 lol mai multe nu stiu, ca nu am avut timp sa intreb cand ar trebui sa se apuce...
uf, mititica prin ce a trecut puss
sper sa vina repede bb 2 ca e frumos sa fie juniorii apropiati de vrsta


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#33 2011-11-28 15:37:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

myku, e foarte relativa asta cu "chinuitul" oxitocina aia iti baga niste contractii super strong, peste un organsim nepregatit... MULTE cedeaza. dr mea a zis ca mai mult de 2 trerimi din femile care incearca nastere indusa cu oxitocina ajung la ceza. travaliul ala prelungit are si el rostul lui wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#34 2011-11-28 15:41:25

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Totul despre nasterea naturala

da, dar mi se pare inuman sa te lase sa te chinui atat..
nu stiu ca n-am trecut prin asta,dar cred ca sa stai 24 de ore sa astepti e crunt..ma refer la alea dureroase rau , nu la primele


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#35 2011-11-28 15:47:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

uite io am trecut (travaliul meu s-a declansat dim la 4-5 si am nascut la 12 noaptea)... si-ti zic sincer, daca nu erau primele ore, alea cu contractii slabe si raaare... nu stiu cum faceam fata contractiilor puternice si dese de la final. asa, organismul s-a obisnuit, mecanismele fiziologice au avut timp sa se declanseze (inclusiv mecansime de "anestezie hormonala"...) si totul a mers bine...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#36 2011-11-28 18:00:51

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

si eu sunt de parere cu kata.
plus de asta, din ce am auzit\citit, spun si fetele, nu icnesti si nu te doare extrem de tare decat cateva ore, nu toate cele 16-18-20 de ore
si mna...doctora ta poa' sa spuna multe, ca doar tu nu ai stat langa fiecare pacienta sa vezi ce rata de succes are metoda.
plus ca, in timpul travaliulului, copilul e alimentat si el cu hormoni, se pragateste pt venirea pe lume.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#37 2011-11-28 18:05:06

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Totul despre nasterea naturala

stiu mai multe fete care au nascut cu ea si de aia..
in rest, mna nu pot sa zic..neutral


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#38 2011-11-28 18:37:56

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Totul despre nasterea naturala

.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2011-11-28 18:40:16)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.