homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre nasterea naturala


#1 2011-11-26 12:10:46

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Totul despre nasterea naturala

Pentru ca avem deja topic despre cezariene, m-am gandit ca ar trebui sa avem si unul despre nasterea naturala.
Si cum eu ma pregatesc pt asta vreau sa aud despre ce experiente ati avut voi.
Am si cateva intrebari, daca stie cineva sa imi raspunda la ele ar fi minunat big_smile

Mi-a zis cineva care a participat la cursurile lamaze ca i s-a recomandat ca din momentul in care incep contractiile sau dupa ce se rupe apa, sa faca o baie cu apa calduta spre fierbinte. Cica asta ar ajuta la inmuierea colului si ar usura nasterea.
Stiu ca se zicea ca dupa ce se rup membranele, se pierde dopul sa nu mai intre nimic pe acolo ca e risc de infectii. Si atunci cu femeile care nasc in apa cum e? Ma gandesc ca asta nu e totusi o procedura riscanta, tinand cont de ceea ce am zis mai sus si chiar cred ca are efect.... voi ce ziceti? ati auzit de asta?

Care sunt cele mai rapide pozitii pt a ajuta copilul sa coboare mai repede si pt a te dilata mai usor? Auzisem cum ca sa stai pe vine ar ajuta, dar eu nu prea pot sta acum in pozitia asta, dar cand o mai creste si burtioaia si se mai adauga si contractiile? Iarasi citisem ca plimbarile ar fi ft bune si statul pe wc si impins acolo (desi in maternitate la noi, la ce jeg e risti sa pleci acasa gata 'otravita' )

Cum se impinge? Ca atunci cand ne scremem pt a ne face nevoile? Mai citisem prin diverse parti ca cica nu e bine sa impingi o data extrem de tare ca atunci s-ar produce rupturile. Ca e mai bine sa impingi treptat ca muschii sa aiba timp sa se intinda de la contractie la contractie la contractie...

cam atat pt inceput lol o sa revin cu intrebari si ce am mai citit eu despre epiziotomii, clisme, etc big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#2 2011-11-26 15:05:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

cu apa nu stiu ce sa zic, si eu am auzit ambele variante... io, daca m=-as simti cu chef, cred ca as risca o baie...

pe vine/wc e poz cea mai buna... DAR NU pe wc-urile din maternit de stat (io tin minte ca am pus pariu cu una care a nascut inaintea mea cu vreo 3 luni ca o sa ma pot controla sa NU ma asez pe colac... ea spunea ca e imposibil.... e greut, dar jegul ala m-a convins si am reusit lol )

EXACT ca atunci cand te scremi, EXACT ca si cum vrei sa faci... treaba mare. eu nu stiam prea bine asta, ma gandeam ca impinsul e ceva ce se face sin burta, incercam sa intaresc partea sup a burtii.... si iesea cu durere si atat. cand impingi eficient, pe contractie, NU DOARE. la aia cu rupturile nu stiu ce sa raspund, io una m-am rupt cand m-a apasat pe burta. sunt de parere ca ar tb sa ne ascultam "instinctul de a impinge"...si cred ca merge bine asa...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2011-11-26 15:55:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

si eu o sa incerc baia, imediat cum vad semne ca incepe travaliul.
sper sa reusesc sa il recunosc, de altfel lol
si eu ma gandesc cu groaza la jegul din wc-uri cesafac mai ales dupa aia, ca sigur imi face doc epiziotomie. cum sa stau cu fundul in aer, taiata jos si sa ma screm pt nevoi cesafac ma rog, cred ca ma gandesc la prea multe, da' totusi smile
si eu credeam ca din burta trebuie impins, cred ca tot pe la tine am citit ca ziceai sa te scremi ca atunci cand ai nevoi. sper sa reusesc....

clisma. eu vreau sa imi fac clisma acasa, dar nu stiu ce solutie se foloseste nustiu o fi de ajuns apa calduta?

alta problema.... epiziotomia. eu  nu cred ca scap fara, ca m-a pus doc deja sa cumpar ata cesafac
ideea e ca oricum as vrea sa ma taie un pic, decat sa ma rup. tot ce sper e sa nu taie prea adanc.
cum o ingrijim?
am citit ca fac bine spalaturile cu ceai de galbenele si pelin dupa fiecare urinare, spray oximed sau rivanol pus pe tampon.asta in spital.
de asemenea, pt mai tarziu (adica nu in primele zile) crema carpicon. cica ajuta la vindecarea rapida a taieturii.
eu mi-am luat colac pt lauze (crys, sa traiesti 1000 de ani
ah, si am ami citit pe net ca ar fi bune de folosit supozitoarele cu diclofenac pt atenuarea durerii. pana la 3 pe zi nu ar trece in lapte. a folosit cineva?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#4 2011-11-26 16:06:29

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Totul despre nasterea naturala

poke...am auzit ca acum te taie ei dinainte,ca sa nu te mai rupi aiurea.
clisma se face cu apa si niste sapun lichid,cel putin asa am facut eu in spital,la cineva.
Pe mine aceste supozitoare mai rau ma rascolesc cu durerea...

Ultima oara a fost editat de wild_wind (2011-11-26 16:07:00)


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#5 2011-11-26 17:01:29

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Totul despre nasterea naturala

Ma bag si eu ca musca aici pt ca desi sunt f tanara ma gandesc ca atunci cand o sa nasc, sa nasc natural si am auzit ca e periculos sa fi apasata pe burtica pt ca astfel se pot produce leziuni neuronale fatului. Ce stiti despre asta?


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-26 17:32:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

poke: eu n-am avut epiz, dar nici n-am folosit nik din ce ai zis tu. betadina+baneocin praf, cand imi aminteam lol dar la mine e destul de irelevant, ruptura mea a fost ff mica in comparatie cu o epiz clasica (iar acu mi--a dar crssy sperante ca se poate sa nu mai fac poc din nou big_smile )

clisma cred ca fac asa cum zice wild. eu n-am fost curioasa sa stiu ce contine big_smile si, oricum, nu stiu cat de buna e ideea cu clisma acasa, pt ca din momentul in care ajungi la spital si pana nasti poate trece destuuuuul... timp in care, daca nu mananci, no energy, no good big_smile

la baie dupa nu te duci vreo 2 zile... dat clisemi si, cred, si a mecanismelor fiziologice/hormonale dupa nastere. prima data e mai ciudat, apoi ok smile

kae, multe din procedurile de rutina is cam dubioase, is cu 2 taisuri, pot salva viata copilului, dar pot face si ff multe prostii. la mine, oricum, manevra nu ar fi fost necesara sad dar pana sa o opreasca dr pe moasa, io pocnisem smile strict ref la ce ai zis, eu una nu stiu nik.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2011-11-26 17:33:28

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

wild, cam asa ceva s epractica cu taietura. mai sunt si medici care asteapta sa vada daca e chiar nevoie sau care nu te taie deloc. dar eu prefer totusi o taietura.
multumesc pt ca mi-ai zis de sapun. stiu ca si bunicul meu facea si auzisem ceva de sapun, dar eram prea mica sa imi aduc aminte ce facea exact cu el.
kae, eu ma cam indoiesc de treaba asta cu leziunile neuronale.pt ca ele oricum te apasa cand bebe e deja lansat in 'calatorie' si doar il accelereaza un pic. chiar asa periculos nu cred ca e.

kata, ai dreptate ca poate trece mult timp, dar cel putin, cand esti in contractii daca manaci ceva pt energy, nu faci apoi ditai 'balega' lol nici nu are timp sa se digere, practic. plus ca papi putin, nu o caruta sa zici ca ar mai trebui facuta una,
oricum, cica parerile-s impartite (iar) unii zic ca la naturala e mai bine fara clisma pt ca te ajuta sa impingi asa cum trebuie, avand ceva acolo. desi e murdar, cica ar fi mai sanatos. eu totusi nu vreau varianta asta sanatoasa rotfl

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-11-26 17:37:04)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#8 2011-11-26 17:41:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

nici eu n-am vrut varianta sanatoasa lol asistenta se scuza, zicea ca asta e rutina, io nuuuu, vreeeaaaaaauu, nu nasc faraaa lol
ai dreptate, cred. io zic ce mi s-a zis... pana nu m-au vazut la dilatatie masre nu au vrut sa-mi faca, desi am solicitat. oricum, m-a ajutat atunci, inainte de clisma eram dilatata cam 8, dupa ce am venit de la baie eram 10 (si cu o "tentativa" de a naste pe buda, cu moasa la usa strigand sa ies rotfl )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2011-11-26 17:44:54

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

kata rotfl
eu mi-am facut asa un plan al nasterii big_smile sa nu ma duc la spital decat atunci cand oi vedea ca se indesesc tare contractiile.
adica am de gand sa stau acas' unde pot face eu cum vreau, sa stau cum simt ca e mai bine, sa nu urle nimeni la mine si sa ajung la spital  pe ultima suta de m.
adica vreau sa stau sa ma clismez lol , sa fac baia cu apa calda, sa stau asa pe vine, etc, tot ce am citit ca grabeste dilaterea....pt ca cica acolo te cam leaga de pat si apoi se mira de ce nu te dilati ca lumea cesafac


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#10 2011-11-26 17:46:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

tummenupp acu si eu am cam acelasi plan. la cris m-a linistit mediul "safe" de spital big_smile mi-a prins bine ca am fost acolo si nu acasa, cu un tatic panicat la fiecare urma de contractie. dar acum voi face fiiix la fel


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2011-11-26 17:47:40

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Totul despre nasterea naturala

poke..sa fie cum zici tu...dar in momentele alea..cred ca nu prea mai reusesti mare lucru din planurile tale..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#12 2011-11-26 21:44:54

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Totul despre nasterea naturala

Vin si eu acu sa ma bag....ca na, am trecut de doua ori prin experienta asta! De doua ori in doua maternitati diferite. Unele lucruri au fost la fel si la prima si la a doua nastere. Altele nu... De exemplu eu nu am avut ,,placerea" de a face clisma la niciuna dintre nasteri. Si totul a fost ok...adica atunci cand am impins a iesit numai ce trebuia. Prima data am nascut cu moasa. Am trecut prin neplacuta experienta a ,,igienizarii" de la internare, in speta am fost epilata inghinal cu lama. Desi ma epilasem cu ceara cu numai vreo 2 zile mai devreme. La prima nastere am ajuns la maternitate cu contractii regulate, dilatatie 6 , dar membranele nu imi erau rupte. Mi le-au rupt ulterior asistentele sau ce-or fi fost. Am nascut foarte usor, dar n-am scapat de epiziotomie. Una destul de mare, cu muuuuulte cusaturi, desi bebita a fost mica... Dar asta e...daca m-a apucat nascutul noaptea, cu moasa...
A doua oara a fost mai simplu. Stiam la ce sa ma astept...sau cel putin asa imi imaginam... Am nascut tot la o matenitate de stat, in conditii mult mai igienice.Si ce e mai important, am nascut cu doctorita care mi-a supravegheat sarcina. De data asta nu am mai avut parte de epilare la internare. Nu aveam contractii regulate, dar aveam membranele rupte. Pe tot parcursul nasterii bebelina a fost monitorizata ceea ce mi-a sporit increderea ca totul va fi bine. La final m-am ales cu o taietura micuta care nu m-a durut decat pana au fost scoase firele. Oricum pot sa va spun ca cele doua nasteri au fost niste experiente foarte diferite. Dar daca ar fi sa o mai iau de la capat , as naste cu incredere tot natural...Cine stie, poate la BB3  rotfl2


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#13 2011-11-27 00:12:25

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

wild, nu vad de ce nu.
ca doar nu mi-am propus sa cos la goblen in timp ce am contractii lol
eu am noroc ca al meu nu e panicos, a mai asistat la 2 nasteri, are experiente chicot
de fapt, el cred ca ar fi in stare sa imi spuna sa stau linistita ca nu nasc nici daca vede capul copilului rotfl
deea, n-a iesit nimic pe langa bebei?wow!
legat de epilkare, la noi am inteles ca te verifica si daca esti ok te lasa in pace smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#14 2011-11-27 00:20:13

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Totul despre nasterea naturala

poke si eu am nascut natural,desi pitica mea a avut doar 1720, am avut doar ruptura de perineu,deci am scapat de epiz.am avut 11 h de travaliu si-n ultimele ore, stateam ba-n genunchi,ba pe-o parte, ma plimbam nimic nu mi se pare ca mai alina durerea, insa sper ca tu vei avea un travaliu ff usor si scurt smile.nici mie nu mi-a facut clisma, dar de frica cred...,am fost eu inainte,la fel ca si voi,tot ma gandeam cum o fi sa impingi,la fel imi imaginam ca tb cumva din burta, da tb exact ca ptr treaba mare,si impingi pana te lasa contractia(eu simteam ca-mi iasa ochii din cap) ,ce sa-ti mai spun ia-ti adio de stat pe wc la sp nr 1,doamne fereste, acolo la sala de nasteri,toaleta, adica un wc si atat de fapt,era intr-o incapare fara usa si fara coloc evident si o mizerie de ma mir ca nu am vomitat. daca mai vrei sa stii ceva de nr 1 imi zici smile


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#15 2011-11-27 19:32:56

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

wow, ramo esti singura persoana pe care o stiu sa fi nascut natural al nr 1. si am in jur cred ca 15 mamici in ultimul an si jumatate big_smile
imi spui si mie cum a decurs axeact totul? de cand te-ai dus si pana te-au mutat in salon?
pe scurt...prin ce etape ai trecut... epilat, clisma, etc...
inteleg ca te-au lasat la liber in timpul travaliului. puteai iesi si pe coridor? ti-au dat ei camasa in care sa nasti sau ai nascut in a ta?
pfff, daca zici ca asa-i cu wc-ul imi fac clisma acasa clar! sau macar bag un supozitor, ceva, ca imi inchipui cum tre' sa fie wc-ul ala numai cand ma gandesc la cum arata si cele din saloane...
cand ai tu timp, ca nu-i nici un fel de graba....

s-a deschis acum si la noi maternitate privata, dar au niste preturi de mi-a stat mintea! 6.500 de lei nasterea, in conditiile in care nu stai in rezerva (deci cel mai ieftin pachet), iar daca vrei sa nasti cu doctor care nu are contract cu ei, mai pui 2000 de lei. pai de 8.500 de lei, prefer sa ma chinui cateva zile in spitalul de stat...
daca era cum e prin alte orase, in jur de 1000 e, merita....macar scapam de impartitul plicurilor, mancare carata de acasa, mizerie, etc...dar dublu nu imi permit sa dau!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#16 2011-11-27 19:56:12

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Totul despre nasterea naturala

pokemon a scris:

wow, ramo esti singura persoana pe care o stiu sa fi nascut natural al nr 1. si am in jur cred ca 15 mamici in ultimul an si jumatate big_smile
imi spui si mie cum a decurs axeact totul? de cand te-ai dus si pana te-au mutat in salon?
pe scurt...prin ce etape ai trecut... epilat, clisma, etc...
inteleg ca te-au lasat la liber in timpul travaliului. puteai iesi si pe coridor? ti-au dat ei camasa in care sa nasti sau ai nascut in a ta?
pfff, daca zici ca asa-i cu wc-ul imi fac clisma acasa clar! sau macar bag un supozitor, ceva, ca imi inchipui cum tre' sa fie wc-ul ala numai cand ma gandesc la cum arata si cele din saloane...
cand ai tu timp, ca nu-i nici un fel de graba....

s-a deschis acum si la noi maternitate privata, dar au niste preturi de mi-a stat mintea! 6.500 de lei nasterea, in conditiile in care nu stai in rezerva (deci cel mai ieftin pachet), iar daca vrei sa nasti cu doctor care nu are contract cu ei, mai pui 2000 de lei. pai de 8.500 de lei, prefer sa ma chinui cateva zile in spitalul de stat...
daca era cum e prin alte orase, in jur de 1000 e, merita....macar scapam de impartitul plicurilor, mancare carata de acasa, mizerie, etc...dar dublu nu imi permit sa dau!

poke,lasa-mi adresa de mess ceva si vb mai bine smile


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#17 2011-11-27 20:38:52

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Totul despre nasterea naturala

la mine a durat 16 ore travaliul,dar per ansamblu a fost ok..
cu ceva timp inainte de a naste,nu mi puteam sta in pat,stateam pe vine langa pat,asa era cel mai ok,chiar daca venea asistenta si ma urca la loc in pat,cum pleca,eu eram jos..
eu l-am nascut pe fimiu norocos,nu am facut clisma si cand m-au pus sa imping,pentru ca nu stiam cum si ma scremeam din gat,s-au gandit moasa si infirmiera ca ar fi bine sa ma apese in capul pieptului,deasupra stomacului....ceea ce a facut ca in afara ca mi-au iesit ochii din cap,sa fac un mic rahatel in acea tava speciala...
Mi-au zis ca nu este absolut nici o problema si pentru ca tot nu iesea bebe,m-a taiat dr. apoi mi-a pus o perfuzie si restul a fost istorie...a iesit in cateva secunde.
Pe mine mai rau m-a ,,durut" cand m-a cusut,chiar mi-a spus si dr ca mai rau ma vait acum ca atunci cand impingeam...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#18 2011-11-28 11:14:56

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

ramo, eu nu prea stau pe mess ( de fapt, nici nu am doar cand se deschide pe mail) si nici nu stau ca eu scriu un rand acus, mai dispar, mai apar....
daca iti e greu sa scrii aici nu-i nici o problema. dar asa poate mai citesc si alte viitoare mamici de la noi din oras si ajuti mai multa lume.
wild, cand zici ca a durat 16 ore travaliul te referi de cand au inceput primele contractii\s-a rupt apa? sau in astea 16 ore ai avut durerile alea mari?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#19 2011-11-28 12:38:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

pokemon, ft bun topicul! tummenupp

lamuriti-ma si pe mine va rog cu clisma: in ce consta, care-i procedura la spital, cum o poti face acasa? doare?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.