homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hepatita B in sarcina


#1 2011-12-22 15:38:34

tania_tania
New member
Inregistrat: 2011-12-20
Mesaje: 6

Hepatita B in sarcina

Buna ziua! Am si eu niste intrebari daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema sau stiti despre hepatita B in sarcina. Sunt insarcinata in 17 saptamani si in urma cu o luna la analizele pentru sarcina mi-a iesit Ag HBs pozitiv si anticorpi anti-HBs 0 (zero). De aici am inteles ca am hepatita B si nu am anticorpii necesari sa lupte cu virusul. Precizez ca nu stiu de cand am acest virus,in ultimele 8 luni nu am facut nici o operatie,piercing,nu am fost niciodata la manechiura,pedichiura. Transaminazele la am f bune si sotului i-au iesit negative Ag HBs si Ag HBe,desi de doi ani nu am folosit nici o protectie,deci el nu a luat virusul.Acum folosim prezervativul pana se vaccineaza. Se poate transmite acest virus la copil daca nasc natural?Ar fi mai bine sa fac cezariana? Imi fac foarte multe griji,nu pentru mine cat pentru bebe sa nu ia de la mine acest virus nenorocit,cum sa fac ca sansele de a-l lua sa fie spre zero. Va multumesc anticipat,o zi buna.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.