homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si alte medicamente...-2


#20 2012-02-09 17:42:28

caitlin
New member
Inregistrat: 2011-10-31
Mesaje: 5

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

Am inteles,mersi mult!

Offline

 



#21 2012-02-10 13:05:30

ElenaLoredana
Membru
Inregistrat: 2012-02-10
Mesaje: 1

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

Buna tutror!Am si eu o problema.Am luat 2 ani de zile Yasmin fara nici o pauza.Acuma le-am intrerupt pentru a face o pauza mai lunga...Menstruatia trebuie sa imi vine pana pe 15-16 luna aceasta dar sunt un pic stresata pentru k am niste simptome cum ar fi greatza,sanii mi s-au umflat un pic dar nu ma dor,mentionez k acum 2 ani am ramas insarcinata si mi-am dat seama de acest lucru inainte de a veni menstruatia,adik trebuia sa-mi vine pe 13-14 februarie 2010 si eu mi-am dat seama pe 10 k sunt...inainte de asta eu in timpul menstruatiei aveam stari de greatza dureri de ovare..acum intrebarea mea pot avea simptome din cauza intreruperii anticonceptionalelor sau e vorba tot de o sarcina?dak ar fi vorba de o sracina imi este sincer foarte frik inca de un avort pentru k m-a marcat foarte mult si as dori sa pastrez copilul dar am abea o luna de knd le-am intrerupt si imi este frica sa nu aiba copilul de suferit...sunt foarte stresata va rog sa-mi dati un sfat...multumesc

Offline

 

#22 2012-02-23 17:50:16

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

salut, tuturor! am o nelamurire si as vrea sa stiu parerea voastra. pe 20 ian am terminat ultima pastila din blister, pe  23 ian am avut cm, pe 28 am inceput pastilele iar sg contact a fost pe 5 feb. Sa va povestesc de ce ma ingrijorez. Pe 3, 4 feb am avut probleme cu constipatia si am folosit ba un ceai laxativ ba un supozitor cu glicerina, nu am avut scaune multe, ci normal.Iar pe data de 5 feb ( pt k imi era teama k ac nu mai au efect din cauza celor pt constipatie, am folosit pelicule ca protectie extra doar ca sa fiu linistita). Acum, pe 20 noaptea mi-a venit cm, de obicei imi venea ziua, acum mi-a aparut noaptea si am avut doar o sg zi, cam putin, cu cheaguri ca de obicei doar k putin, noaptea de un rosu inchis iar ziua pe 21 rosu un pic deschis. Sa fie oare vreo sarcina? chiar dk ac nu ar mai fi avut efect, m-am protejat cu pelicule. ma dor sanii si sunt umflati. Mi-e un pic teama si nush dc a fost atat de putin cm. Un sfat, va rog? Chiar dk as fi insarcinata, cm ar aparea din cauza ac?

Offline

 

#23 2012-02-23 18:34:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

eu zic ca nu ai cum sa fii insarcinata
si nu, nu ti-ar mai fi venit deloc menstruatia daca erai insarcinata

Offline

 

#24 2012-03-03 14:25:59

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

salut, tuturor! am o nelamurire si as vrea sa stiu parerea voastra. pe 20 ian am terminat ultima pastila din blister, pe  23 ian am avut cm, pe 28 am inceput pastilele iar sg contact a fost pe 5 feb. Sa va povestesc de ce ma ingrijorez. Pe 3, 4 feb am avut probleme cu constipatia si am folosit ba un ceai laxativ ba un supozitor cu glicerina, nu am avut scaune multe, ci normal.Iar pe data de 5 feb ( pt k imi era teama k ac nu mai au efect din cauza celor pt constipatie, am folosit pelicule ca protectie extra doar ca sa fiu linistita). Acum, pe 20 noaptea mi-a venit cm, de obicei imi venea ziua, acum mi-a aparut noaptea si am avut doar o sg zi, cam putin, cu cheaguri ca de obicei doar k putin, noaptea de un rosu inchis iar ziua pe 21 rosu un pic deschis. Sa fie oare vreo sarcina? chiar dk ac nu ar mai fi avut efect, m-am protejat cu pelicule. ma dor sanii si sunt umflati. Mi-e un pic teama si nush dc a fost atat de putin cm. Un sfat, va rog? Chiar dk as fi insarcinata, cm ar aparea din cauza ac?




revin la acest subiect. Am nevoie de o parere. Avand in vedere ce am scris mai sus , la o saptaman dupa cm ,acum ma dor sanii, sunt umflati iar de obicei dupa ce trece cm se desumfla, ceea ce nu s-a intamplat acum iar uneori am stari de voma. Luni o sa fac un test de sarcina pentru ca se face exact o luna de la contactul cu pricina (desi m-am protejat cu pelicule suplimentar chiar dk luam ac de teama sa nu fie afectate ac din cauza laxativelor) pentru a fii sigura k nu e o sarcina, dar mi-e teama. Prietenul imi spune k nu e nimic, ca imi fac rau pt k imi imaginez ceva ce nu este adevarat pentru k am fost protejata dar parca ma simt diferit  neutral

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-03-03 14:33:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

eu sunt absolut sigura ca nu esti insarcinata, insa fa testul ca sa te linistesti

Offline

 

#26 2012-03-03 14:44:53

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

mersi mult pt raspuns, o sa il fac pentru linistea mea

Offline

 

#27 2012-03-06 10:52:11

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

Salut1 Revin aici. Am facut de dimineata testul, azi se se face exact o luna de la contactul de kre mi-e teama - 5 feb ( repet, desi luam ac, am baut laxative, si m-am protejat suplim cu pelicule si am si avut cm doar k ff putin, o sg zi) . Am o intrebare, knd am turnat cu pipeta picaturile de urina, imediat a aparut prima liniuta doar k pana sa asez caseta jos ,  a aparut cineva la usa, am raspuns iar de teama sa nu gaseasca cineva testul l-am bagat in geanta doar k a stat cam rasturnat (iar pe test scria sa fie asezat pe o suprafata dreapta) si m-am uitat la el cam tarziu, adica dupa vreo 10 min iar pe test scria 5 min. Rezultatul a fost neg, dar credeti k faptul k a stat rasturnat si am citit mai tarziu ar modifica rezultatul? sau a doua liniuta ar fi aparut indiferent de cele precizate mai sus si ar fi fost vizibila si dupa 10 min? multumesc

Offline

 

#28 2012-03-06 17:56:40

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

ma ajuta cineva? va rog

Offline

 

#29 2012-03-06 20:23:58

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

rezultatul se citeste intre 5-10 minute..bine acuma depinde de fiecare test:)..dar atunci cand ai cumparat testul nu avea instructiuni?


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#30 2012-03-07 15:17:20

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

avea instructiuni testul, scria k treb citit rezultatul dupa 5 minute, nu mai devreme sau mai tarziu dar pt k a sunat cineva la usa am uitat de el si cam la 10 min m-am uitat la el, dar knd am turnat picaturile imediat a aparut prima linie. Intrebarea mea e dk a doua liniuta ar aparea indiferent de pozitia testului ( ca o idioata l-am rasturnat si asa l-am lasat din graba desi in instructiuni spunea sa stea pe o suprafata dreapta) si dk ar fi vizibila si dupa 10  minute?

Offline

 

#31 2012-03-07 15:23:56

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

eu zic sa repeti testul pentru linistea ta:*


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#32 2012-03-29 23:16:43

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

salut.daca am facut un tratament cu antibiotice si am luat 7 pastilute de cand am terminat tratamentul, iar a 7-a pastiluta era chiar ultima inainte de pauza, sunt protejata in perioada pauzei?a, si ieri seara am mancat jumatate de gref si azi cealalta jumatate, dar eram deja in pauza, marti am luat ultima pastiluta.

Ultima oara a fost editat de frumushika12 (2012-03-29 23:27:20)


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 

#33 2012-03-29 23:40:23

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

in perioada de pauza poti sa iei orice...ca esti protejata smile


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#34 2012-03-29 23:44:59

frumushika12
New member
Inregistrat: 2007-06-10
Mesaje: 57

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

deci e sigur si in pauza daca am inghitit 7 pastilute dupa tratamentul cu antibiotice?mersi:*


True love doesn't have a happy ending, because true love NEVER ends!!!

Offline

 

#35 2012-03-29 23:47:08

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

da,in perioada de pauza poti sa iei si antibiotice ca esti protejata


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#36 2012-04-05 14:59:07

oana r.
New member
Inregistrat: 2012-03-18
Mesaje: 9

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

buna ziua..am si o mica nelamurire..am racit si doctorul mi-a dat antibiotice pt amigdale..claritromicina..stiu k nu sunt protejata si trebuie sa ma protejez inca 7 zile dupa terminarea tratamentul dar mica mea nelamurire e k trebuie sa fac moldamin..si vroiam sa va intreb daca aceasta influenteaza anticonceptionalele...trebuie dupa ce il fac sa ma protejez inca 7 zile?sau mai mult?..va multumesc anticipat..

Offline

 

#37 2012-04-06 07:39:48

adfly
New member
Inregistrat: 2011-12-03
Mesaje: 30

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

buna ziua eu iau  baraka si eubiotic trebuie sa continui ceva vreme pt ca am luat klacid si asa mia zis doctorita...si mai iau si mig -400 pentru ca imi iese maseaua de minte si doare big_smile .....puteti sa.mi spuneti daca unul din acestea interactioneaza cu anticonceptionalele??

Offline

 

#38 2012-04-07 00:02:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionalele si alte medicamente...

oana r. din cate stiu moldaminul e o penicilina cu actiune prelungita, deci tot un antibiotic. Va fi nevoie de protectie suplimentara si pt el.


adfly daca nu sunt antibiotice nu scad efectul anticonceptionalelor.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.