homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Un raspuns va rog !!


#1 2012-01-11 22:45:05

addelle
Membru
Inregistrat: 2012-01-11
Mesaje: 3

Un raspuns va rog !!

Buna seara! Am si eu o problema, la medic am facut deja programare insa as dori sa aflu inainte. Ultima menstruatie mi-a venit in octombrie. De atunci am slabit aproximativ 5 kilograme. Poate fi vorba de.o sarcina ? Tin sa mentionez ca burtica nu este mare deloc, dar de.o saptamana simt niste pulsatii foarte puternice in zona abdominala, din ce cauza ?

Offline

 

#2 2012-01-11 22:55:10

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Un raspuns va rog !!

Scumpa mea addelle dar.. nu ai mentionat... ai facut si tu un test de sarcina? Adica... se gasesc la toate farmaciile.
Daca ai facut, cand? Testul de sarcina da un rezultat concludent la 3 saptamani de la data contactului cu risc sau o saptamana de la intarzierea menstruatiei.
Pulsatiile din zona abdomenului, roice sunt... nu au legatura cu sarcina (daca ar exista una), poate sa fie doar un spasm sau altceva, dar oricum, nu este un simptom de sarcina.
Faptul ca ai slabit, de asemenea, nu ne spune mare lucru. Nu ai dat detalii, ai greturi etc.

Iti recomand, in caz ca nu ai facut pana acum un test de sarcina sa mergi la farmacie si sa cumperi unul.
Daca ai facut testul (asa cum am spus mai sus la 3 saptamani de la contact sau 1 de la intarziere) si a iesit negatic inseamna ca esti ok.
Totusi, faptul ca iti intarzie atat de mult... este putin ingrijorator. Ai mai patit asta pana acum? Ai de fel un ciclu mensrtual neregulat sau asta este doar o exceptie?
Da si tu mai multe detalii ca asa... nu avem cum sa ne dam cu parerea.

Foarte bine ca ti-ai facut programare la medic, mergi la consultatie si vezi ce se intampla.
Succes!


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#3 2012-01-11 23:04:09

addelle
Membru
Inregistrat: 2012-01-11
Mesaje: 3

Re: Un raspuns va rog !!

Multumesc pentru raspuns Vx2 test de sarcina nu, nu am facut din pacate. Menstruatia mea a fost neregulata de cand ma stiu , iar greturi nu am avut deloc, doar niste dureri de spate.

Ultima oara a fost editat de addelle (2012-01-11 23:17:04)

Offline

 

#4 2012-01-12 14:45:25

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Un raspuns va rog !!

Pai fa un test de sarcina, si vezi ce se intampla. Si mergi la medic.

Succes.


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#5 2012-01-16 17:28:00

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Un raspuns va rog !!

si daca ai fii insarcinata nu cred ca ai fii slabit, sau ca asa de repede ar fi aparut simptome. nu ai precizat daca ai avut contacte sexuale neprotejate, iar daca ai ciclul neregulat, si presupun ca esti adolescenta si nu ai calcat vreodata pragul ginecologiei, e timpul, pentru problema cu ciclul neregulat, chiar daca se pune sau nu problema de sarcina. trebuie sa faci macar ecografie sa te asiguri ca nu ai chisturi. ca sa nu mai spun de papanicolau si examenul de rutina daca esti activa sexual.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.