homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yaz


#1 2012-02-13 14:29:28

OchiAlbastri
New member
De la: Barlad Vaslui
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 24

yaz

Mai este cineva care ia ac yaz si imi poate spune si mie cum reactioneaza la ele, daca sunt eficiente? mai ales daca e cineva care nu a inceput administrarea lor pe menstruatie as vrea sa stiu cum s-a comportat corpul si daca i-a venit menstruatia in cele 4 zile de pauza? eu sunt in prima zi de pauza si stau cu sufletul la gura asteptand menstra, le-am luat pe toate corect exact dupa prospect fara alte medicamente ,gref sau sunatoare....dar am unele temeri, e pt prima data cand iau. supa

Offline

 



#2 2012-02-13 19:57:26

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: yaz

nu ai de ce sa iti faci griji daca le-ai luat corect si nu ai consumat gref sau sunatoare:8 asteapta si linisteste-te (conteaza:*)


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#3 2012-02-13 21:18:42

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: yaz

OchiAlbastri a scris:

Mai este cineva care ia ac yaz si imi poate spune si mie cum reactioneaza la ele, daca sunt eficiente? mai ales daca e cineva care nu a inceput administrarea lor pe menstruatie as vrea sa stiu cum s-a comportat corpul si daca i-a venit menstruatia in cele 4 zile de pauza? eu sunt in prima zi de pauza si stau cu sufletul la gura asteptand menstra, le-am luat pe toate corect exact dupa prospect fara alte medicamente ,gref sau sunatoare....dar am unele temeri, e pt prima data cand iau. supa

In primul rand sunt 7 zile de pauza si nu 4 puss ,in al doilea rand nu iau yaz dar nu conteza ce ia fiecare,alea sunt bune pentru tine,nu exista ac-uri mai bune sau mai putin bune,toate sunt la fel insa tu ai nevoie de yaz puss .
Daca nu iei in prima zi de menstra nu inseamna ca vei avea dureri sau mai stiu eu ce altfel decat daca o iei.O poti lua oricand cu conditia sa te protejezi primele 7 zile cu prezervativ.
Atata timp cat nu ai luat antibiotice,baut ceai de sunatoare si papat gref,nu ai nimic.Nu ai vomitat,nu ai uitat pastile nu ai avut mai mult de 4 scaune moi intre 2 pastile,esti ok puss


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#4 2012-02-13 21:35:35

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: yaz

Johanne12 pilulele yaz au numai 4 zile de pauza ..si oricum ochialbastri nu are de ce sa stea stresata


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#5 2012-02-14 09:54:09

OchiAlbastri
New member
De la: Barlad Vaslui
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 24

Re: yaz

Multumesc fetelor pentru incurajari , acum voi astepta menstra fara stres nocry

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-02-15 17:09:40

OchiAlbastri
New member
De la: Barlad Vaslui
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 24

Re: yaz

sunt in a 3a zi de pauza si nu mi-a aparut menstra, totusi simptome am doar slabe dureri de mijloc ca atunci cand trebuie sa apara, ma simt balonata iar sanii imi sunt moi, am avut dureri si de un ovar.Voi mai astepta inca 2 zile si fac un test desi n-ar trebui sa-mi fie teama in privinta asta nu-i asa fetelor?

Offline

 

#7 2012-02-15 18:13:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: yaz

nu esti prima persoana pe care am auzit-o ca nu ii vine menstra dupa ce a trecut la yaz de la alt contraceptiv oral, sau au inceput yaz pt prima oara; scriu si aici ce-am scris si la alt topic: daca sarcina este exclusa, lipsa menstrei poate insemna ca nu iti sunt potrivite smile daca nici luna viitoare nu iti vine, poate ar trebui schimbate.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2012-03-13 17:51:54

OchiAlbastri
New member
De la: Barlad Vaslui
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 24

Re: yaz

Buna fetelor, e a 2 a luna de cand iau Yaz ,acum 1 sapt timp de 1 sapt am avut niste scurgeri dar nu erau apoase ci foarte bn inchegate as putea sa zic ,mi-am dat seama ca e mucus cervical si e ceva normal dar m-a speriat faptul ca in una din zile a curs putin colorat , o tenta slaba de maroniu dar doar 1 singura data a venit colorat apoi a fost normal la culoare doar ca cam mult cantitativ asa mi s-a parut mie.Spuneti-mi si mie ce ar putea fi? mi-e frik rau sa nu fie sarcina desi nu ar trebui sa-mi fac griji in privinta unei sarcini daca am luat corect pastilutele si nu am luat nimic care sa interactioneze cu ele asa e?

Offline

 

#9 2012-03-13 17:58:51

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: yaz

daca le-ai luat corect si nu ai luat nimic care sa interactioneze, nu exista risc de sarcina.
secretia colorata numita spotting e normala in primele 3 luni, scrie si in prospect.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2012-03-14 17:00:40

OchiAlbastri
New member
De la: Barlad Vaslui
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 24

Re: yaz

De cand am inceput sa iau ac nu am avut spotting de nici un fel totul a fost in regula, acum sper sa fie asa doar un semn de spotting.App am baut un suc de gref o cantitate mica sa zic 150 de ml, dar e un suc din ala penal ieftin care cred eu ca are doar gust si culoare de gref , nefiind de calitate, sper ca nu e problema...zic eu.Multumesc pt raspuns yoyo. puss

Offline

 

#11 2012-03-14 18:56:08

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yaz

e ok cu "sucul" = chimicalele adica tongue nici eu n-am avut picatura de spotting cand am luat prima folie din viata mea si dupa o intrerupere de ceva luni, cand le-am reluat, spotting toata luna smile dar trece si este totul ok daca ai spotting cum a zis si yoyo, este normal la inceput (valabil si la prima folie ever si la prima folie dupa o intrerupere schimbare de ac etc.)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.