homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere ovar


#1 2012-02-27 14:31:37

mihaela13b
New member
Inregistrat: 2012-01-15
Mesaje: 5

durere ovar

buna.

va rog sa ma ajutati si pe mine,sa ma lamuriti pentru ca sunt foarte nelinistita.
de 3 luni iau ac logest si in a doua luna,cam dupa o saptamana dupa ce mi s-a terminat menstruatia cam 3-4 zile m-a durut ovarul drept,o durere suportabila....mi-a venit normal menstruatia si luna aceasta cam tot dupa o saptamana de la terminarea menstruatiei a inceput din nou sa ma doara ovarul drept,doar ca nu mi-a mai trecut(sunt cam 2 saptamani de cand ma doare);e durere suportabila,uneori simt o greutate in partea dreapta....am fost azi l medic(de la facultate) si mia dat "no spa" si "flamexin"(si mi-a zis k nu se baga la anticonceptionale)....eu as fi vrut sa ma duc l un ginecolog dar a zis k nu poate sa imi dea bilet de trimitere(si nici nu stiu niciun cabinet ginecologic pt ca nu sunt din orasul respectiv)...
intrebarea mea este:de ce aceasta durere?din cauza anticonceptionalelor...sa incetez sa le mai iau...e normal sa ma doara in primele luni?sau sa ma interesez de un cabinet ginecologic(ar putea fi ceva grav?)

multumesc.

Offline

 



#2 2012-02-27 14:49:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: durere ovar

nu cred ca are cum sa fie din cauza lor
si apoi in dreapta nici nu ai cum sa fii sigura ca e ovarul, poate fi apendicele, rinichiul... ar trebui sa faci macar o echografie

Offline

 

#3 2012-02-27 14:58:33

mihaela13b
New member
Inregistrat: 2012-01-15
Mesaje: 5

Re: durere ovar

heimdall a scris:

nu cred ca are cum sa fie din cauza lor
si apoi in dreapta nici nu ai cum sa fii sigura ca e ovarul, poate fi apendicele, rinichiul... ar trebui sa faci macar o echografie

pai apendice nu e,pentru ca sunt operata....ma gandesc ca poate o ovarul deoarece ma mai durut...credeti ca e bine sa iau medicamentele prescrise de doamna doctor sau s astept s imi vina menstruatia,poate durerea dispare?

Offline

 

#4 2012-02-27 14:59:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: durere ovar

poti sa le iei, sunt un antiiflamator si un antispastic, trateaza doar simptomele

Offline

 

#5 2012-03-22 21:03:55

Nicoleta Cristiana
New member
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 21

Re: durere ovar

am avut si eu dureri de ovar drep,  asemanatoare cu ale tale, am fost la medic si a descoperit ca am anexita si un mic chistulet. Asa ca mai bine mergi la ginecolog, pt ca la debutul simptomelor orice se trateaza mai usor dacat daca mai stai sa vezi daca trece.wink

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-04 21:10:28

malicia
Membru
Inregistrat: 2012-05-04
Mesaje: 2

Re: durere ovar

buna.   am si eu o problema am simtit inauntru vaginului in partea stanga ceva mare si cu umflaturi am dureri in partea stanga si de ovare
pierderi de sange minore si menstruatia imi este dereglata ma simt si foarte slabita va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ce poate fi pana ajung la medic

Offline

 

#7 2012-05-04 21:29:11

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: durere ovar

Posibil sa fi dat de colul uterin malicica,ca asa m-am speriat si eu la inceput cand am dat de acea "umflatura".
Trebuie un consult de specialitate sa nu fie o rana sangeranda pe col


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#8 2012-05-04 22:25:59

malicia
Membru
Inregistrat: 2012-05-04
Mesaje: 2

Re: durere ovar

un consult la ginecologie? e grav acea rana pe col?

Offline

 

#9 2012-05-04 22:39:20

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: durere ovar

netratata duce la cancer de col uterin si se ajung la multe alte complicatii apoi,insa se poate trata prin cauterizare,iti arde acel tesut afectat.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#10 2012-05-07 23:09:21

Ada07
New member
Inregistrat: 2012-03-26
Mesaje: 18

Re: durere ovar

buna...am si eu o intrebare...luam inainte anticonceptionale yaz iar acum doua saptamani cand mi s-a terminat ultimul blister am incetat sa le mai iau si de atunci am dureri asemanatoare ca cele de la menstruatie incontinuu..se poate sa fie din cauza ca am incetat sa mai iau pilulele?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.