homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sa iau Mercilon in loc de desorelle?


#1 2012-03-02 11:47:59

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

Buna fetelor,

Eu iau desorelle de cand nu s-a mai gasit marvelonul pe piata (cred ca un an) .
Cu marvelon m-am inteles bine, numai ca aveam spotting uneori. Cu dresorelle m-am inteles bine, numai ca am luat cateva kg in plus (4,5) .
Problema care incepe sa devina deranjanta este ca de aprox 3 luni au inceput sa-mi apara "cosulete" pe fata, in special pe frunte.. Parca as fi o adolescenta,.. la 26 de ani..lol
Nici in adolescenta nu am avut atatea cosulete pe fata.
Nu spun acnee, pentru ca nu sunt cosuri din-acelea dureroase, urate, etc. Sunt cosulete la suprafata pielii.

Ma gandeam sa iau Mercilon in loc de desorelle si sa vad daca scap de chestiutele de pe fata mea.
Voi ce parere aveti? Ce pareri ati auzit de Mercilon? 
Am observat ca mercilonul are etinylestradiol (un estrogen) 0,02 mg, iar desorelle are 0.3 mg.  Poate diferenta asta sa ma ajute sa scap de problema cosurilor, sau  va scadea eficacitatea contraceptiei?
Singura teama pe care o am este ca acele ac. sa nu-mi ofere aceeasti protectie ca desorelle sau marvelon.
Nu ma pricep si de-asta va cer parerea , celor ce va pricepeti.

Va multumesc  anticipat celor ce imi vor raspunde la intrebare !
Va pup, fetelor!

Offline

 



#2 2012-03-03 11:32:05

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

deci tu iei aceste pastile de capul tau? si le mai si schimbi de 2 ori? rau faci.mergi la un cabinet de planning familial? iti recomand sa-ti faci o programare daca nu ai fost de curand.

Offline

 

#3 2012-03-03 11:35:05

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

Nu le-am luat de capul meu.
Marvelonul mi-a fost recomandat de catre medic.
Cer o parere cunoscatoarelor, pentru ca nu este o diferenta mare intre aceste ac. Daca era diferenta mare de hormoni, etc, normal ca nu faceam asta de capul meu.

Offline

 

#4 2012-03-03 11:49:09

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

daca nu se mai gasesc pastilele recomadate de medic, te duci la medic in nou, sa-ti dea altele, desorelle-ul l-ai luat de capul tau din cate am inteles si acum vrei sa faci la fel cu mercilonul. exceptand cazurile in care hormonii sunt identici si in fix exact aceeasi cantitate (ca de exemplu karissa si logest-ul) trebuie sa mergi la medic. diferenta aceea mica poate sa conteze. uita-te la diferentele intre cum te-ai simtit cu primul si cum te-ai inteles cu al doilea.

Offline

 

#5 2012-03-03 11:56:42

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

Marvelonul si Desorelle au aceeasi compozitier. De aia le-am si schimbat  asa.
Mercilonul este aproape aceeasi chestie cu cele doua, numai ca  este o mica diferenta: mercilon etinylestradiol (un estrogen) 0,02 mg, iar desorelle are 0.3 .
Tocmai de-asta am pus o intrebare (de fapt mai multe), ca sa stiu ce sa fac.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-03-03 12:12:36

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

atunci inseamna ca nu te-ai ingrasat de la desorelle din moment ce e la fel ca marvelonul. oricum faci cum vrei. eu iti spun doar ce trebuie sa faci. cand ai fost ultima data la medicul care ti-a dat pastilele? si era ginecolog sau medic de planning? ti le-a dat dupa ureche sau t-a consultat? (si nu ma refer la consultatia ginecologica).

Offline

 

#7 2012-03-03 12:20:09

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

Cand pastilele mi-au fost recomandate, am fost la planning. Doamna Doctor m-a consultat, si m-a pus sa fac si niste analize.
In fine, o sa ma duc sa o intreb cum sa fac.
Ai idee cat mai costa consultatia la planning? Ca pana acum un an jumate era gratuita (aveam un loc de munca ). Acum ca nu mai am, ma gandesc ca se plateste si vreau sa stiu cu cat sa ma pregatesc lol

Offline

 

#8 2012-03-03 14:19:07

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

unde am fost eu (in Bucuresti) este 50 lei daca nu esti asigurat.

Offline

 

#9 2012-03-08 15:14:28

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: Sa iau Mercilon in loc de desorelle?

Am fost la cabinetul de planning si mi-au fost recomandate niste ac mai usoare (artizia).
Din cate am inteles, consultatia nu ma costa nimic chiar daca nu am asigurare, dar ma costa examinarile papanicolau, etc.
Pentru ca nu am nici un venit, mi-a dat 3 folii gratis smile

O doamna doctor nemaipomenita smile Mi-e drag sa ma duc sa vorbesc cu dansa big_smile

Apropo de schimbarea anticonceptionalelor de la marvelon la desorelle, mi-a spus ca nu am facut rau ca am facut schimbarea de capul meu, pentru ca desorelle este chiar inlocuitorul lui marvelon .

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.