homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Risc de sarcina?


#1 2012-03-12 19:31:19

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

risc de sarcina?

***

Ultima oara a fost editat de cata.cata (2012-05-16 18:32:14)

Offline

 



#2 2012-03-12 19:47:09

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: risc de sarcina?

1. Daca dupa cele 3 pastile uitate si luate cu intarziere ai luat corect inca 7, sexul neprotejat de dupa nu e cu risc.

2. Este un mit ca ramai insarcinata mai greu, din cate stiu eu. Stiu doar ca nu e recomandat sa ramai in primele 2-3 luni de cand renunti la ele. Pauza poti face daca nu te mai simti tu bine cu ele si vrei o pauza. Inainte era recomandata pauza pt ca ac aveau o cantitate mare de hormoni si nu era ok pt organism sa iei pe termen lung, dar acum cantitatile sunt mult mai mici si pauzele dese n-ar face decat sa-ti dea peste cap organismul.

Offline

 

#3 2012-03-13 14:16:08

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: risc de sarcina?

cata.cata a scris:

Buna fetelor...
fara a mai conta motivele situatiei, datele sunt urmatoare:
- 3 pastile uitate, dar luate mai tarziu, (desi sangerare a aparut) in prima saptamana din folie
- sex neprotejat
- pastila de a 2a zi.
Totul sub control.
Urmatoarele pastile luate ca la carte.
In ultima saptamana de pastile : sex neprotejat.
Acuma, de la primele pastile uitate in prima saptamana , acest sex neprotejat de acuma, ar putea fi cu ceva risc de sarcina ?

A, si daca tot am postat aici , ca tot este vorba de anticonceptionale, este adevarat ca daca ies antinconceptionale o perioada indelungata neintrerupt, dupa aia , cand vrei sa ramai insarcinata ramai mult mai greu ? eu am tot auzit asta si eu iau logest de 5 ani.. si mi se tot zice ca o sa am probleme atunci cand o sa vreau sa raman insarcinata, ca am luat pastile prea mult timp. Si , tot legat de asta, medicul meu ginecolog imi zice sa nu iau pauza, ca lui nu i se pare o idee buna , ca iti dai organismul peste cap, si eu le iau incontinuu de 5 ani. El zice ca e ok, mie mi se pare ca le iau deja de prea mult timp , si am auzit ca alti medici ginecologi recomanda sa faci pauza din cand in cand ...

uitat o pastila = sa o iei cu peste 12 ore mai tarziu decat ora la care luasei pastila in ziua precedenta sau ora uzuala la care iei pastilele.
intarziat cu pastila = sa iei pastila cu nu stiu cate secunde minute sau ore mai tarziu decat trebuia, dar in maxim 12 ore de la ora uzuala.
nu am inteles daca tu ai "uitat" 3 pastile, sau daca doar ai intarziat cu administrarea lor.
dupa ce ai uitat prima pastila (contactele dinainte erau protejate) trebuia sa te protejezi cu prezervativ fix 7 pastile luate in 7 zile consecutive plus 3-4 ore dupa pastila a 7-a sa se absoarba si ea. cum ai uitat 3, trebuia sa astepti cele 7 zile/ pastile (atentie! fara zile de pauza intre ele ca se anuleaza), dar zici ca ai luat pastila de a doua zi, deci sa zicem ca nu ar pune probleme (dar daca ai ovulat deja, contraceptia de urgenta nu are ce sa-ti faca, pentru ca nu are cum sa bage ovulul la loc tongue deci eu te sfatuiesc ca la 3 saptamani dupa incident sa faci si un test de sarcina sa fii convinsa ca pastila aia a mers). inteleg ca acum esti in pauza? daca ti-a venit e semn bun oricum fa testul de siguranta. sexul de acum, daca au trecut alea 7 zile/ pastile luate ok pana sa-l faci, a fost protejat.
nu este deloc recomandat sa intrerupi, este absolut ok sa iei 5 ani sau cat vrei daca nu ai probleme cu ele si daca mai mergi la medic din cand in cand pt. analizele cerute ca: trigliceride colesterol glicemie timp quick, TPO, si mai era una... si rezultatele iti ies ok pentru varsta ta. cu fertilitatea este un mit, abia l-am explicat la alt topic: imediat dupa intrerupere poti sa ramai chiar mai repede si foarte usor daca nu te protejezi, pentru ca din cauza intreruperii poti in prima luna sau maxim in primele 3, sa ovulezi dublu sau mult mai repede ca de obicei, sau invers poti sa ovulezi mai tarziu ceea ce duce logic la lungirea ciclului menstrual din luna aia astfel incat e putin mai greu sa ramai atunci daca nu faci sex fix in perioada fertila. unele femei se deregleaza putin dupa intrerupere (ce spuneam mai sus) dar asta tine maxim 3 luni, sau ca in cazul meu, deloc. sarcinile pot sa fie pastrate fara problema indiferent daca ai ramas imediat dupa intrerupere sau dupa reglarea menstruatiei.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.