homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O mica/mare problema... Dati-mi un sfat, va rog


#1 2012-03-30 13:52:49

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

O mica/mare problema... Dati-mi un sfat, va rog

Buna fetelor,
Acum 3 zile am terminat de luat antibioticele (am luat 7 zile)... Am fost nevoita sa iau, deoarece am avut o infectie la o masea. In acelasi timp am luat si anticonceptionalele (artizia), asta ca sa nu ma dereglez.
Problema este ca ieri, dupa doua zile de terminat antibioticele, am avut contact sexual neprotejat (am uitat, sincera sa fiu, ca luasem antibiotice...obisnuita fiind cu anticonceptionalele ...) .

Am facut un calcul mai amanuntit al perioadei mele fertile si data de 29 (ieri) si 30 sunt zilele in care fertilitatea este maxima...
De aceea ma gandeam sa iau postinor, ca sa nu risc sa am vreo sarcina...
Voi ce ma sfatuiti? Sa iau postinor, si sa continui cu anticonceptionalele ?

Ah si ce uitasem sa spun este ca sunt in a doua saptamana de ac.. Adica am luat antibioticele din prima saptamana de ac...mai exact a 4-a zi...
Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de OanaMe (2012-03-30 13:57:23)

Offline

 



#2 2012-04-01 09:09:09

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: O mica/mare problema... Dati-mi un sfat, va rog

in primul rand, cand iei anticonceptionale nu ai perioada fertila pt ca nu ovulezi. (cum credeai tu ca functioneaza anticonceptionalele?)

in al doilea rand, exista risc de sarcina. daca nu ai luat inca postinor si nu au trecut cele 72 de ore poti sa-l iei acum.

Offline

 

#3 2012-04-01 11:53:25

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: O mica/mare problema... Dati-mi un sfat, va rog

Da, asta stiam, dar m-am gandit ca luand antibiotice peste acele anticonceptionale, ele nu-si mai fac efectul , iar ovulatia sa se produca.
Oricum am luat postinor pentru orice eventualitate.
Ms frumos

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.