homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale :pro/contra


#1 2012-04-12 16:11:50

Pupy
Membru
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 2

Anticonceptionale :pro/contra

Buna !
Am si eu nevoie de ajutorul vostru.. in legatura cu anticonceptionalele .
Am un iubit de 1 an si 5 luni inca nu m-am culcat cu el  si tin sa mentionez ca sunt virgina../Amandoi vrem o relatie serioasa si vrem sa facem o nunta dupa ce o sa termin facultatea[ am 17 ani] .
Am avut foarte multe discutii pe tema asta si dupa parerea mea prezervativul nu este asa sigur se pot intampla multe si na:d am zis ca mai bine sa incep cu anticonceptionalele..! A fost si-a facut analizele tot si e perfect sanatos!
Dar acuma va cer si eu ajutorul deoarece nu am experienta in asa ceva! cu mama  nu pot vorbii.. pentru ca s'ar enerva si'ar urla.. asa ca am decis sa'mi fac cont aici si sa ma ajutati voi:*
Sunt sigure anticonceptionalele? Am vorbit cu el si am zis sa merg si pe la medic.. sa aflu orice s'ar putea intampla.. nu imi doresc o sarcina la 17 ani !
Ce se intampla mai exact? E adevarat ca anticonceptionalele ingrasa? Am auzit multe comentarii in privinta aceasta? Ma ajutati va rog?puss
Va multumesc!

Offline

 



#2 2012-04-12 19:15:21

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Anticonceptionale :pro/contra

Uite,eu am tot 17 ani smile ,deci te inteleg pefect in legatura cu mama.Eu am fost la medic din frica de o sarcina prima data,acum 6 luni,deoarece cum ai zis si tu,eu foloseam prezervativul si stateam cu morcovul in fund.Am aflat ca nu aveam nimic si menstra intarzia de la chisturi.

Mi-a dat anticonceptionale,le iau de 6 luni si m-am ingrasat 4 kilograme,dar nu din cauza lor,ci pentru ca am inceput eu sa mananc mai multe dulciuri.

Eu iau artizia si cred ca asta iti va da si tie deoarece sunt anticonceptionalele cu cantitatea cea mai mica de hormoni.
Protejeaza foarte bine atata timp cat le iei corect dar asta iti va explica doamna de la planning,nu te duci la ginecolog ci la planning familial caci de acolo se dau pilulele,dupa ce iti incepi viata sexuala te duci la ginecolog sa vezi daca totul e ok si pentru un papanicolau puss .


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#3 2012-04-12 19:32:51

Pupy
Membru
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale :pro/contra

Poi tocmai...sad ca na decat sa te trezesti cu un copil mai bn te protejezi.. si trb sa merg lamedic.. eu una nu am luat anticonceptionale niciodata.. habar n-am sincer.. tocmai de'aia am cerut un mic ajutor aici;wink
Ms Johanne:*

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.