homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +-11


#191 2013-03-08 14:19:55

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, si mie mi-a dat o fata de pe alt forum cateva pastile de Medyn pana vin cele pe care le-am comandat.
S-ar putea sa fie aceeasi persoana, asteapta sa nasca, e in 35 sapt smile

Offline

 



#192 2013-03-08 15:28:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

wow, super vesti, aurora! applause ma bucur pt tine, doamne ajuta sa creasca bine bebele tau! rugaciune
deci exista o evolutie fata de ultima ecografie, nu? big_smile cate zile au trecut de atunci? pe ecografia anterioara nu e trecuta estimarea ecografica a varstei sarcinii?
beta hcg n-ai mai facut, nu?

Offline

 

#193 2013-03-08 17:00:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora applause Ma bucur sa vad ca ai primit vesti bune! Tin pumnii sa mergeti cu bine inainte!
Sper sa vii numai cu vesti bune de acum!

Offline

 

#194 2013-03-11 10:39:55

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Va pup fetelor!

Da, anca, exista evolutie intre eco de luni 4 martie cand saculetul era de 4.6 si nu se vizualiza vezicula vitelina si eco de 8 martie cand saculetul a crescut la 7.4 si se vedea vezicula.
Pe eco de luni nu mi-a scris varsta sarcinii,doar sapt de amenoree. Abia pe cea de vineri a scris
GSD - 7.4 mm corespunzator la 4.6 saptmanani(biometric)

beta nu am mai facut, ambele dr la care am fost au fost de parere sa nu mai fac...Deocamdata am fost cuminte si nu am facut tongue

Multumesc happy si la toate fetete pt urari si sustinere smile

Vineri merg din nou la eco. Incerc sa fiu pregatita si pt vesti bune si pt vesti...mai putin bune rodnar

Offline

 

#195 2013-03-11 10:46:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

doamne ajuta, aurora! sa vii cu vesti si mai bune vineri! rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2013-03-12 10:30:16

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

azi am crezut ca s-a dus sarcina mea...dimineata am gasit o picatura de sange pe chilot
Am fost la spital si se pare ca nu e chiar asa cum ma gandeam...adica nu se vede hematom, sacul a crescut la 15.9 mm corespunzator 5.6 saptamani. Vineri pe 8 martie era corespunzator 4.6 sapt. Azi ar fi 6 sapt de amenoree. Pare ca a recuperat...dar din cate inteleg pana nu vede embrionul(inca nu se vede) si pana nu se aude inimioara pronosticul e rezervat...
Oricum sunt mai linistita decat dimineata cand am facut un mic atac de panica....

A! Si mi-a recoltat pt beta cu repetare joi...

uf.... rugaciune

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2013-03-12 10:31:02)

Offline

 

#197 2013-03-12 12:34:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora, nu inteleg ce fost picatura aceea... era sange proaspat sau o secretie rozalie ori maronie? e posibil sa fie din alta parte sangerarea? tie iti venea menstra brusc (direct rosu) sau incepea cu spotting usor (secretie rozalie)?
vestile de la ecograf sunt super incurajatoare! sper sa obtii o valoare buna si la beta. iti tin pumnii sa fie totul bine.

Offline

 

#198 2013-03-12 12:39:14

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Nu stiu ce a fost, dr a zis ca se mai intampla, sa nu ma sperii. Nu a fost rozalie, era mai inchisa. Nu imi venea menstra brusc, venea cu picatura mai intai, rozalie.
Am citit ca se intampla cand se fixeaza sacul mai bine...desi nu stiu ce sa zic...de cate ori ma duc la baie am o groaza. Asta e, o sa vedem zilele urmatoare...
Te pup!

Offline

 

#199 2013-03-12 12:45:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

da, ar putea fi sangerare de nidatie. sa ne spui cat iese beta, tin pumnii stransi!

Offline

 

#200 2013-03-12 16:26:40

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Fetelor, am ametit cautand despre mult discutata trombofilie...
M-am dus cu gandul acolo din cauza cresterii incete a beta, am inteles ca asta ar fi o cauza.

Oare trebuie sa fac analize pt asa ceva? Nici unul dintre cei doi dr care m-au vazut nu mi-a zis nimic despre asta desi Claudia Sai mi-a dat Aspenter, probabil preventiv pt aceasta problema

Eu iau si Medyn care am vazut ca e recomandat tot in astfel de cazuri, dar iau la recomandarea...forumului nu la recomandarea medicului si nu ma simt chiar ok cu asta

Daca ma apuc sa fac toate analizele recomandate pe diverse forumuri ajung la faliliment

Aveti idee daca exista analize minime care sa depisteze aceasta afectiune?

Offline

 

#201 2013-03-12 18:21:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora, eu nu m-as gandi la trombofilie. din cate stiu, boala asta duce la pierderea sarcinii mai tarziu, de cele mai multe ori, dupa 12 saptamani. ar fi foarte bine daca ai reusi sa nu mai cauti explicatii, sa nu mai citesti, sa nu te mai stresezi, sa ai incredere ca va fi bine. vestile bune de la eco ar trebui sa te ajute in acest sens.

minimul de analize pt trombofilie ar fi o hemoleucograma. daca ai facut in trecut, uita-te la trombocite. daca nu au o valoare crescuta, ar trebui sa fie ok.
urmatorul set de analize consta in:

iulya333 a scris:

APTT, TQ, fibrinogen seric, Antitrombina. In sarcina sa stii ca fibrinogenul este crescut, deci sa nu te sperii daca il faci si iese crescut.

cel mai de sus si scump nivel (costa intre 800-1000 lei), e profilul de trombofilie, unde se analizeaza mutatiile genetice.
unele persoane spun ca numai acest profil ofera un raspuns corect in privinta trombofiliei. celelalte analize dau doar indicii, insa e posibil ca aceste indicii sa lipseasca (deci analizele de la pasul 1 si 2 sa iasa bune) si totusi profilul de trombofilie sa indice mutatii si deci sa existe risc, sa fie nevoie de tratament.

eu te sfatuiesc sa asculti de indrumarea medicilor si sa nu-ti mai faci ganduri negre. kram cand primesti rezultatul la beta?

Offline

 

#202 2013-03-12 19:53:37

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna fetelor!

Aurora, ma bucur mult ca sunt sperante de bine, e posibil ca Medynul sa fi ajutat si aspenterul daca zici ca ti l-a prescris dr. Eu te-as indruma inspre dr. Uscatescu daca esti din Bucuresti, ea face analize care indica posibile probleme de trombofilie si la Fundeni la spital le face gratuit, pacat sa nu salvezi sarcina asta daca se poate, intr-adevar multi spun ca Uscatescu da mai usor ca alti hematologi tratament cu Clexane, probabil ea merge pe risc minim. Inca o chestiune, daca nu stai f rau cu banii fa si pachetul de trombofilii ereditare, eu l-am facut. Desi cele 2 mutatii heterozigote care mi-au iesit nu-s f agresive si periculoase ca le au cam 40 % din populatie eu fac totusi tratament cu Clexane, asta datorita factorilor asociati, varsta, greutatea ceva mai mare si DDmerii crescuti, chiar dr. Avram care nu-i adepta Clexane in orice situatie, mi-a zis ca daca vreau sa nu risc nimic , nimic sa fac Clexane asa ca am ales sa nu risc mai ales ca aveam de renuntat la Aspenter pt amniocenteza asa ca nu puteam risca sa raman fara medicatie. Oricum Clexane se pare ca are efect bun la mine ca Ddmerii desi cresc pe masura ce sarcina avanseasa, la mine au dat putin inapoi. Parerea mea este ca daca ai posibilitatea sa faci tot ce poti pentru sarcina.  la varsta noastra nu ne putem permite sa monitorizam sarcina doar cat o femeie de 25-30 de ani, asta e parerea mea bineinteles.

Astept vesti bune de la tine!

A, sa nu uit, acid folic sa iei neaparat si CETEBE, eventual si  Femibion 1 dar asta te mai consulti cu uscatescu daca mergi la ea, o sa-ti spuna ce-i de facut. Poti merge si la dr. Avram (ea consulta la cluj si bucuresti) eu la ea merg ca sunt din Cluj.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2013-03-12 19:56:48)

Offline

 

#203 2013-03-13 11:19:52

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

anca, din cate am mai citit trombofilia poate fi un motiv pt cresterea inceata a beta urmata de..pierdere de sarcina.
nu vreau sa ma panichez mai mult decat trebuie, dar...parca nici nu-mi vine sa risc si sa aflu dupa...de ce s-a intamplat ceva rau.
Fata care mi-a dat Medyn asa a patit si ea, si tot asa a aflat de pe forumuri ca ar fi bine sa verifice mutatiile genetice, le-a verificat cu de la sine putere si cand a vazut ca sunt pozitive a mers la dr Uscateanu

Ce ma 'distreaza' pe mine este ca se recomanda sa-mi faci aceste analize doar dupa cateva sarcini pierdute. Pai imi permit eu la aproape 43 de ani sa pierd cateva sarcini ca sa vad daca e cazul sa fac aceste analize...

betty, iau acid folic, magne B6, aspenter, Vit E forte, medyn la doua zile(asta de la mine) si alternez cu Elevit. Femibion nu pot sa iau pt ca are iod si eu am probleme cu tiroida.
CETEBE nu iau, dar banuiesc ca asta chiar nu are ce sa strice daca ma apuc sa iau fara recomandare...

I-am scris dnei dr Uscateanu si mi-a raspuns scurt ca daca sunt din Bucuresti sa ma prezint la Fundeni.
Inca nu m-am hotarat, speram ca pot sa aflu cumva prin analize minimale daca e cazul sa-mi pun problema si apoi sa ma duc daca e ceva suspect. Dar poate merg pana la urma...
Ce sunt DDmerii astia smile ?

Oricum zilele astea nu am cum sa ajung la Fundeni pt ca toate diminetile sunt ocupate. Maine merg sa recoltez pt al doilea beta
In plus mama s-a operat ieri pe inima si...va dati seama. Dar asta e alta poveste...

Va sarut par  si va tin la curent

A! Mai am o problema, nu mica. De cateva zile ma simt f rau fizic, o stare de slabiciune accentuata aproape de lesin, spasme musculare, frisoane, etc. Eu ma stiu cu o spasmofilie, Ca meu a fost mereu la limita de jos sau sub limita.
Numai ca am inteles ca nu e bine sa iei Ca in sarcina ca ar provoca contractii(scuzati cacofonia). Numai ca aseara nu stiu daca ceea ce simteam nu erau chiar contractii...Oare ce sa fac cu Ca asta, aveti vreo idee?

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2013-03-13 11:23:02)

Offline

 

#204 2013-03-13 21:01:34

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Betty, vad ca aici intri mai des. Ti-am trimis si eu un mail, nu stiu daca l-ai vazut, poate ma poti ajuta...
Aurora, Felicitari!!!


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#205 2013-03-14 00:26:11

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora cu Ca e cel mai bine sa consulti un medic iar in rest incearca sa ajungi la Fundeni cat de repede, CETEBE nu face rau e vitamina C.

Rose, ti-am raspuns.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2013-03-14 00:26:51)

Offline

 

#206 2013-03-14 09:44:39

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Te pup, Rose! Multumesc...sa dea Domnul sa fie bine rugaciune
Tu ce mai faci?

Azi am recoltat pt al doilea beta si la pranz merg sa iau rezultatul. Atunci o sa intreb si de Ca.
Da, sapt viitoare mi-am propus sa ajung la Fundeni dar cred ca mai intai trebuie sa merg la medicul de fam sa iau trimitere.
Apropo, betty, iei si tu utrogestan, nu? Oare nu se compenseaza daca merg la medicul de familie? Ca daca dau 30 roni la 5 zile...falimentul e aproape smile

Offline

 

#207 2013-03-14 10:18:22

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora bafta la beta!!
Zilele trecute scria cineva la Burtici ca ia utrogestanul gratuit cu reteta de la medicul de familie. Ar trebui sa incerci, n-ai nimic de pierdut.

Offline

 

#208 2013-03-14 10:27:34

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Multumesc happy!
O sa incerc, s-ar putea sa trebuiasca intai vreun biletel de la ginecolog. Intreb azi
Va pup pe toate smile

Offline

 

#209 2013-03-14 12:12:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora, vezi ca arefam-ul are aceeasi substanta activa ca si utrogestanul si e cu 10 lei mai ieftin. utrogestanul il iei oral sau il pui intravaginal?
si eu am auzit ca nu s-ar administra suplimente de calciu in sarcina, mai bine intrebi medicul in privinta asta. oricum ar fi bine sa repeti analiza inainte de a lua calciu. starea de oboseala, de slabiciune poate fi chiar simptom de sarcina, in primul trimestru e ft des intalnit.
cum a iesit beta de marti? multa bafta, sa fi crescut bine azi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.