homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +-8


#134 2012-10-24 10:42:50

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, cred ca se poate si la Ierusalim. Doar ca in noile conditii nu mai stiu ce si cum...O sa intreb si pe dr. luni. Pup

Offline

 



#135 2012-10-24 10:53:35

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

neata fetele wave  puss  kram

aurora puss ma bucur ca sotul tau este interesat si te sustine.Ma gandesc si ca drumul la Ierusalim nu este doar o coincidenta ci o revelatie... faptul ca cineva acolo sus se gandeste la voi doi si la visul vostru.Sa va ajute DD si in scurt timp sa se implineasca visul de a avea  bebe

Drum bun sa aveti,iubita si spune o rugaciune si pentru noi.Te imbratisez. kram  kram

ancutzu puss  kram pupa miha la tine puss

Offline

 

#136 2012-10-24 11:02:21

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, Miha, si eu ma gandesc asa, intr-un coltisor, ca nu e intamplator acest drum. Dar ma abtin sa am prea multe asteptari smile

Cu siguranta o sa ma rog si pt voi hjarta

Pup cu drag puss

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2012-10-24 11:03:40)

Offline

 

#137 2012-10-24 12:33:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

miha, te pup si eu puss puss

aurora, multumim puss

Offline

 

#138 2012-10-24 12:36:27

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora puss multumim kram

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2012-10-24 22:19:44

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna seara fetele mele, acum am ajuns de pe drum. Daca va uitati pe graficul meu o sa va dati seama care-i motivul pt care n-am postat in ultimele zile ... deci de vineri am tinut-o intr-una (cica sa nu pierdem ovulatia rotfl2, ideea e ca am punctat maxim luna asta dar sigur amu ii prea des si iar ii bai ... am facut si proba asta ca nu stii de unde sare iepurele ..

Aurora sa ai drum bun la Ierusalim, relaxeaza-te si poate asa cum spun fetele vine minunea de unde nu te astepti.

Miha asa este cum ai dedus si tu, de 8 cicluri de cand monitorizez ciclurile au fost lungi intre 33-36 zile, perioada luteala este de fix 13 zile cu o singura exceptie cand a fost de 14 dar si atunci am impresia ca am ovulat candva noaptea si probabil din cauza asta a iesit asa.

Gargaritaaaaa daca ma vezi te rog raspunde-mi la intrebarea cu dozarea estradiolului, eu l-am dozat asa: vineri ziua 16 CM si a fost 62, luni 19 CM a fost 192 iar marti 20 CM a fost 131, imi pare rau ca azi eram pe drum si n-am reusit sa-l fac , oricum tendinta este clar de scadere si luni a fost varful. Dupa cum am citit varful este cu 1,5 zile inainte de ovulatie deci probabil ieri am ovulat, oare bine socotesc? Ma intereseaza de asemenea si niste valori ale estradiolului care ti-au iesit in preajma ovulatiei si care-i mecanismul explicativ al acestor dozari repetate de estradiol. Multumesc mult

Offline

 

#140 2012-10-25 01:04:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Aspirante optimiste 40 +

betty, foarte multe nu mai stiu nici eu, mi-au cam iesit din minte unele lucruri. stiu ca dozam estradiolul ca sa ma asigur ca am folicul in crestere, era un fel de inlocuitor al echografiilor. mai mult ma interesa progesteronul.
eu nu mi-am printat buletinele de analiza dar am gasit niste notite pe grafice. fiecare liniuta corespunde altui ciclu:
-cu  6 zile inainte de ovulatie: 71 ( nu mi-am notat si unitatea de masura sad si cred ca e diferita de a ta )
-cu 8 zile inainte de ov. 167; cu 5 zi inainte de ov:303; cu 1 zi inainte de ov.:1085
-cu 3 zile inainte de ov. 1389;
-ziua 2 a ciclului: 77.
-cu 2 sau 3 zile inainte de ov: 1066
-ziua 5 a ciclului: 34; cu 13 zile inainte de ov: 95; cu 6 zile inainte de ov: 143

Offline

 

#141 2012-10-25 09:08:24

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Garga, multumesc mult de tot, am citit si eu aseara pe net ca optim ar fi ca valoarea de la o zi la alta sa fie cu 40-100% mai mare, deci o crestere cu minim 40% pe zi ...la mine a fost 45% pe zi cresterea de vineri pana luni apoi marti deja a scazut , ma gandesc ca exact in ziua ovulatiei scade nu? ... asa-mi pare de rau ca nu gasesc pe net mai multe informatii legate de subiectul asta. La tine valorile sunt foarte mari, valorile normale la mine au maxim 625 deci probabil sunt alte unitati de masura dar parca tot micut e estradiolul asta la mine ... medicul cand l-am  intrebat a zis ca din punctul lui de vedere daca endometrul e ok (la mine e trilaminar intre 9-10 mm in preajma ovulatiei) nu sunt probleme de estrogen.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-10-25 09:10:39)

Offline

 

#142 2012-10-25 09:59:13

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

betty200 a scris:

Buna seara fetele mele, acum am ajuns de pe drum. Daca va uitati pe graficul meu o sa va dati seama care-i motivul pt care n-am postat in ultimele zile ... deci de vineri am tinut-o intr-una (cica sa nu pierdem ovulatia rotfl2, ideea e ca am punctat maxim luna asta dar sigur amu ii prea des si iar ii bai ... am facut si proba asta ca nu stii de unde sare iepurele ..

Aurora sa ai drum bun la Ierusalim, relaxeaza-te si poate asa cum spun fetele vine minunea de unde nu te astepti.

Miha asa este cum ai dedus si tu, de 8 cicluri de cand monitorizez ciclurile au fost lungi intre 33-36 zile, perioada luteala este de fix 13 zile cu o singura exceptie cand a fost de 14 dar si atunci am impresia ca am ovulat candva noaptea si probabil din cauza asta a iesit asa.

Gargaritaaaaa daca ma vezi te rog raspunde-mi la intrebarea cu dozarea estradiolului, eu l-am dozat asa: vineri ziua 16 CM si a fost 62, luni 19 CM a fost 192 iar marti 20 CM a fost 131, imi pare rau ca azi eram pe drum si n-am reusit sa-l fac , oricum tendinta este clar de scadere si luni a fost varful. Dupa cum am citit varful este cu 1,5 zile inainte de ovulatie deci probabil ieri am ovulat, oare bine socotesc? Ma intereseaza de asemenea si niste valori ale estradiolului care ti-au iesit in preajma ovulatiei si care-i mecanismul explicativ al acestor dozari repetate de estradiol. Multumesc mult

Multumesc, betty! Bafta si tie goodluck !
In legatura cu intrebarea ta, e mai sigura detectarea ovulatiei cu estradiolul decat cu testele de ovulatie si temperatura?

Eu nici nu stiu cum o sa fac in Ierusalim, ca n-as vrea sa pierd ovulatia. Cred ca imi iau teste la mine si termometrul nustiu

Offline

 

#143 2012-10-25 12:34:44

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, nu stiu foarte multe despre monitorizarea ovulatiei cu ajutorul estradiolului, eu am facut dozarile astea mai mult pentru ca aveam o suspiciune ca am estrogenul scazut si sa vad care-i situatia, e adevarat ca nu-s lamurita deloc nici acum ...

Testele de ovulatie si monitorizarea temperaturii ar trebui sa-ti confirme ovulatia asa ca e suficient daca te inarmezi cu astea, eventual fii atenta si la mucusul cervical, eu de ex am egg inainte cu 2-3 zile de ovulatie iar in ziua ovulatiei e mai putin ... habar n-am daca-i normal sau nu asa, ramane sa aprofundez si aceasta problema. Sa stii ca eu monitorizez mai atent pentru ca al meu nu lucreaza in orasul in care locuim asa ca e nevoie sa prindem ovulatia, voi care stati impreuna tot timpul in mod normal n-ati avea de ce monitoriza decat poate din curiozitate sau pentru a surprinde un anumit pattern al ciclurilor. Normal daca sunt contacte sexuale odata la 2 zile ar trebui sa acopere fara probleme perioada fertila, daca sperma este buna eu zic ca se poate si zilnic pentru ca poate mai cresc sansele.

Succes si tie si drum bun sa aveti goodluck  goodluck  goodluck

Offline

 

#144 2012-10-25 13:51:00

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

si la noi e problematic, chiar daca stam in acelasi oras/casa. Pt ca al meu lucreaza in 3 schimburi si daca e schimbul 3 tb sa am grija sa ajung acasa insinte de a pleca el, daca e schimbul 2 sa-mi pun scobitori sa nu adorm sau sa...intarzii dimineata, etc

avem programe diferite si eu avand si un ciclu aiurit tb sa monitorizez cat se poate ovulatia. am pierdut multe luni lasand-o pe 'cum pica'.

dar intr-adevar, la voi e si mai problematic datorita distantei

stiu ca sunt unele teste de ovulatie pe baza de saliva care masoara de fapt estradiolul, spre deosebire de cele din urina care masoara LH-ul.
dar desi am un asemenea test nu am reusit sa ma dumiresc cum functioneaza smile

Offline

 

#145 2012-10-25 14:32:14

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Si eu am vrut sa-mi cumpar la un moment dat si inca ma mai bate gandul, da asa am citit si eu ca e un gen de masura a estradiolului, tu cu ce nu esti in regula, ce nu te multumeste la el? Nu vezi clar ferigutele respective? Tot citind, am aflat ca testele astea depisteaza cu ceva mai repede perioada dinaintea ovulatiei decat testele de LH despre care ei spuneau ca se pozitiveaza doar foarte aproape de ovulatie.

Offline

 

#146 2012-10-25 15:05:47

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

da, asa am citit si eu, ca se pozitiveaza mai inainte. eu nu am reusit sa fac distinctie intre ce vad in perioada ovulatiei si ce vad in rest. Poate doar luna trecuta, dar influentata si de faptul ca am vazut clar test pozitiv de LH

Cred ca nu reusesc sa pun atat cat trebuie saliva, nici prea mult, nici prea putin. si trebuie sa nu se aplice cu...bule...mi se pare cam dificil, sau nu i-am gasit eu mecanismul. Cineva mai spunea ca ar trebui folosit la prima ora, inainte de a ne spala pe dinti, dar inca n-am reusit sa-mi amintesc sa fac asta inainte spranceana

eu am un Ovupred, poate sunt altele mai bune sau mai 'clare'

ar mai fi ca metoda observarea colului cervical, mai exact a pozitiei si a texturii. dar nici aici nu am reusit sa vad diferentele clare.

asa ca deocamdata am ramas la glera(doar ca e cam slaba, o pot rata usor)+teste LH+temperatura si dc se poate, macar o eco, de 'control' smile

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2012-10-25 15:10:18)

Offline

 

#147 2012-10-26 19:15:50

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, probabil esti deja in excursie, sa aveti un sejur frumos si relaxant!

Eu azi am facut primul progesteron, sunt in in ziua 2-3 DPO, sunt foarte curioasa cum evolueaza pana inspre ziua 7-8 DPO,

asta-i rezultatul:

4 ng/ml 

valori normale:
F. foliculara: <0.1-0.3 ng/ml
F.ovulatorie: 0.8-3 ng/ml
F.luteala: 1.2-15.9 ng/ml
Menopauza: <0.1-0.2 ng/ml
Sarcina: trim.I: 2.8-147.3 ng/ml
             trim.II: 22.5-95.3 ng/ml
             trim.III: 27.9-242.5 ng/ml

e clar ca valoarea este de faza luteala deci am ovulat, sper sa creasca inca pana  marti-miercuri ca asa mi se pare cam micut.

Am facut si Torch-ul tot azi dimineata (am vrut sa fiu sigura si de astea desi ma asteptam sa iasa ok pt ca la varsta mea e normal sa am deja anticorpii, in atatia ani tot prinzi odata boala) iar rezultatele care mi-au venit deja par ok din cat ma descurc eu. Mai sunt inca  in lucru vreo 2-3 dintre ele:

Ac Anti-Toxoplasma IgM          Nonreactiv 0.06 Index
Nonreactiv: index <0.499
Echivoc: index 0.500 - 0.599
Reactiv: index >0.600

Ac Anti-Toxoplasma IgG          Reactiv 19 IU/mL
Nonreactiv: < 1.6 UI/ml
Echivoc: 1.6 - 3.0 UI/ml
Reactiv: >= 3.0 UI/ml

Ac Anti-virus rubeolos IgM       Nonreactiv 0.24 Index
Nonreactiv: index <1.2
Echivoc: index 1.2 - 1.6
Reactiv: index >1.6

Ac Anti-CMV IgM                      Nonreactiv 0.09 Index
Nonreactiv: index < 0.85
Echivoc: index 0.85 - 1.00
Reactiv: index >=1.00

Ac Anti-CMV IgG                      Reactiv 241.8 AU/mL
Nonreactiv: < 6 AU/mL
Reactiv: >= 6 AU/mL

Teste in lucru:
Ac Anti-virus rubeolos IgG; Ac Anti Herpes 2 IgM; Ac Anti Herpes 2 IgG;

Data tiparire: 26/10/2012

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-10-26 19:30:23)

Offline

 

#148 2012-10-26 19:55:50

Andri
Hero member
De la: Grecia
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 2400

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna seara fetelor!

Betty, cred ca e mic proge smile Mie mi-a iesit 5,82 din valori 1,7 - 27. Am luat luna trecuta utrogestan si in sfarsit mi-a marit faza luteala. Sper sa reusesc luna ce vine, cu un nou out, poate mai norocos smile

Succes si tie!

Bafta tuturor fetelor, nici eu nu sunt prea departe ca varsta de topicul asta, dar acum l-am descoperit smile


Proud mommy of baby Nikoletta bebe

Offline

 

#149 2012-10-26 20:26:50

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Bine-ai venit Andri la noi! Tu nu ai inca varsta noastra dar te invit sa ne mai vizitezi asa la o poveste si un schimb de informatii smile.

Andri eu progesteronul l-am facut azi cand sunt in ziua 2-3 dupa ovulatie deci ma astept ca pana in ziua 7 sa mai creasca, nici nu ma gandesc sa ramana asa ... in luna in care am ramas insarcinata mi-a fost 9,5 in 9 DPO tot din maxim 15,9 (fac analizele la acelasi laborator). Eu colaborez cu ei si, asa de curiozitate, am zis sa dozez in mai multe zile consecutive estrogenul si progesteronul luna asta pentru a le vedea evolutia. Daca as da bani pe ele nu mi-as permite curiozitatea asta, analizele hormonale sunt destul de scumpe, dar asa am zis hai sa vad cu evolueaza de la o zi la alta, cand au varful de crestere si cand incep sa dea inapoi. De ex. estrogenul a avut varful in ziua dinaintea ovulatiei cum am si citit ca este normal, acum ma joc cu progesteronul si sunt curioasa pana la ce valoare ajunge si cum sunt salturile.

Luna viitoare nu-ti mai scapa outul fermecat da?

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-10-26 20:35:05)

Offline

 

#150 2012-10-26 20:40:56

Andri
Hero member
De la: Grecia
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 2400

Re: Aspirante optimiste 40 +

Betty, multumesc.
EU am facut proge in z20, adica in 6 DPO. Atunci mi-a iesit valoare aia si, desi medicii mi-au spus ca e ok, eu m-am incapatanat si am luat utrogestan. Am facut bine pentru ca in sfarsit mi-a revenit ciclul la 28-29 de zile(scazuse la 24 de zile si intrasem in panica). E bine ca te poti analiza des, intelegi cat mai multe despre cum lucreaza organismul tau.

Sper sa il am pe V acasa si astfel sa nu mai scap outul fermecat. Succes si voua! puss


Proud mommy of baby Nikoletta bebe

Offline

 

#151 2012-10-26 20:55:24

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Corect, oricum rau nu face progesteronul asa ca e f bine ca l-ai luat. Eu o sa incep sa iau de marti care va fi ziua 7 DPO ca pana atunci sa-l pot doza fara influenta din afara. Luna asta am facut si proba prestatului zilnic una-ntr-una in perioada ovulatiei (teoria spune ca nu-i indicat asa des dar am zis sa bifez si varianta asta sa nu am mustrari de constiinta ca n-am incercat-o rotfl2.  Al meu m-a intrebat azi la telefon daca n-as vrea sa vina saptamana viitoare si sa ne imaginam ca-s din nou la ovulatie  smile. A zis ca lui perioada asta a ciclului a inceput sa-i placa cel mai mult si ca o iubeste efectiv smile.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-10-26 20:56:48)

Offline

 

#152 2012-10-26 21:08:49

Andri
Hero member
De la: Grecia
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 2400

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, din pacate pentru mine, am incercat si varianta in fiecare zi si varianta zi dupa zi, ca sa nu mai spun de varietatea pozitiilor rotfl2 Deocamdata m-am hotarat sa nu continui cu analizele de trombofilie, sa ma consider perfect sanatoasa, sa merg pe mana medicului meu si sa incerc poate doar progesteronul a fost de vina nustiu Dar o sa incercam si noi in continuare, ca pana la urma incercarea e cea mai frumoasa parte smile


Proud mommy of baby Nikoletta bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.