homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doar orgasm clitoridian ? !


#1 2012-06-05 20:01:18

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Doar orgasm clitoridian ? !

Buna! Ma simt un om frustrat ...putin. Am 23 de ani,mi-am inceput viata sexuala la 18 ani,iau anticonceptionale tot de la 18 si...nu am avut niciodata orgasm vaginal,nici nu stiu cum este ,dar am observat ca  atunci cand prietenul meu imi introduce degetul in vagin,simt ceva super ,dar nu imi dau drumul,cred ca imi atinge puntul G,dar atat si tot timpul trebuie sa ma mangai eu ,in timpul actului sexual ca sa imi dau drumul.Ma gandeam oare sunt frigida? Practic si daca ma masturbez si daca am contact sexual,am acelasi orgasm.
Unde este problemaa ,daca exista una ?   va


                Mulciumesc  big_smile


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#2 2012-06-05 20:31:20

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Doar orgasm clitoridian ? !

Sexologul Anne Griza afirmă că avem mai multe terminaţii nervoase ?n zona clitorisului ceea ce face orgasmul clitoridian o ţintă mult mai uşoară dec?t cel vaginal.

?n anii 1960 s-a demonstrat pentru prima oară ştiinţific faptul că orgasmul clitoridian este mai des experimentat de femei dec?t cel vaginal. ?n prezent teoria se confirmă cu studii făcute la scală mai mică. De exemplu, un sondaj al site-ului  hichedmag.com informează că 52% dintre doamne şi domnişoare nu au atins vreodată orgasmul vaginal, iar alte 10% l-au trăit o singură dată. Doar 23% afirmă că ?l ating ?n mod regulat, lucru care confirmă studiul de amploare făcut de Kinsey ?n anii 60.
Sexologii nu s-au mulţumit ?nsă cu explicaţia faptului că terminaţiile nervoase fac diferenţa dintre atingerea orgasmului clitoridian şi cel vaginal. Aşa că au analizat mai ?n profunzime fiziologia femeilor care au orgasm vaginal ?n mod regulat, comparativ cu a celor care nu ?l au deloc.

O cercetare interesantă din anul 2008 arată că doamnele şi domnişoarele care se bucură de climax vaginal au un fel de a merge distinct. Prin analize ale modului de a păşi, sexologii le-au identificat ?n mod corect pe cele care pot avea orgasm vaginal ?n 80% dintre cazuri. Astfel, ?n cazul lor, se pare că mişcarea şoldurilor şi lungimea pasului sunt ceva mai ample.

Autorii studiului au argumentat că structura anatomică a unei femei determină predispoziţia ei de a avea orgasm vaginal. Mai precis, cu c?t sunt muşchii pelvieni mai puternici şi flexibili, cu at?t cresc şansele să ai orgasm vaginal, iar acest lucru se vede şi ?n felul ?n care mergi. Aşa se explică şi incidenţa relativă a orgasmului vaginal, de la femeie la femeie, explicaţia numărului de terminaţii nervoase fiind una universală. Muşchii pelvieni sunt corelaţi at?t cu abilitatea de a avea orgasm vaginal, c?t şi cu aceea de a merge, au conchis cercetătorii. ?ncă un argument ?n plus să ?ncepi şi tu faimoasele exerciţii Kegel!

?n plus, specialiştii mai corelează orgasmul vaginal cu relaţiile de cuplu armonioase, dar şi cu sănătatea mentală, pesemne că orgasmul vaginal depinde şi de factori psihologici, nu doar fizici sau fiziologici.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.