homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ventriculomegalie borderline


#1 2012-08-14 10:52:57

georiana
New member
Inregistrat: 2009-04-28
Mesaje: 26

Ventriculomegalie borderline

Buna! Sunt insarcinata in 22 de saptamani si ieri am fost la morfologia de trim II. Toate bune si frumoase dar medicul a pus diagnosticul de ventriculomegalie borderline deoarece ventriculii sunt de 10,76 mm si maxim e 10. A zis sa venim din nou la control pe 3 septembrie ca sa vada daca s-au mai micsorat. In principiu a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez, ca in 99% de cazuri acestia revin la dimensiunile normale pana la nastere. Dar eu sunt foarte speriata si nu ma pot gandi decat la ce e mai rau. S-a mai confruntat cineva cu un astfel de diagnostic?

Offline

 



#2 2012-08-31 19:08:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Ventriculomegalie borderline

Offf of, asa am patit si noi si am trecut printr-un stres absolut inutil. Iti inteleg spaima.
In strainatate unde stiinta e cu mult inainte, dimensiunile ventriculilor pun probleme abia de la 12 in sus, abia atunci se poate discuta despre o ventriculomegalie, pana atunci se spune ca sunt la limita de sus, insa in limite.  De la 15 in sus intr-adevar sunt probleme. Nu iti face griji, sunt sigura ca (daca inca nu ai aflat) acestia scad si cresc de la eco la eco fara sa intre in discutie probleme asa serioase ca cele la care te gandesti tu. Si puiul meu avea la un mom dat 9.5 si 9, insa la eco. urmatoare erau atat de mici ca nici nu a mai fost necesar sa fie masurati. Si totul e ok! Sanatate!

PS acum vad ca e mai vechi post-ul tau.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.