homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tromboza si anticonceptionalele


#1 2012-09-26 21:16:45

bybytza0705
Membru
Inregistrat: 2012-09-26
Mesaje: 1

tromboza si anticonceptionalele

Buna ziua, am luat anticonceptionale timp de 2 ani, iar acum am avut un accident din care m-ama ales cu o fractura la picior.Am avut carcei si doctorul mi-a recomandat sa opresc pastilele deoarece as avea un risc ridicat de tromboza.Intrebarea mea este, daca s-a vindecat piciorul, pot lua pastilele in continuare? am facut pauza o luna jumatate, dar am o teama..Va multumesc

Offline

 



#2 2012-09-28 14:29:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tromboza si anticonceptionalele

bybytza0705 a scris:

Buna ziua, am luat anticonceptionale timp de 2 ani, iar acum am avut un accident din care m-ama ales cu o fractura la picior.Am avut carcei si doctorul mi-a recomandat sa opresc pastilele deoarece as avea un risc ridicat de tromboza.Intrebarea mea este, daca s-a vindecat piciorul, pot lua pastilele in continuare? am facut pauza o luna jumatate, dar am o teama..Va multumesc

Daca ti-ai reluat mobilitatea, deci daca nu mai esti cu piciorul in gips si nici nu stai la pat, poti relua contraceptivele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2013-04-09 20:09:45

anca_nicoleta
Membru
Inregistrat: 2013-04-06
Mesaje: 2

Re: tromboza si anticonceptionalele

Buna seara! Luna aceasta am inceput sa iau AC Artizia (nu am mai luat pana acum nici un fel de anticonceptionale). Am 24 de ani si nu fumez. Am luat 12 pastilute si azi am inceput sa simt o durere la gamba dreapta...un fel de amorteala care nu mi mai trece...D-na de la planning (care mi le-a si recomdandat) mi a zis sa le intrerup existand riscul unei tromboze...Le voi intrerupe...dar asta inseamna ca nu mai pot lua niciodata anticonceptionale?? Mentionez ca mi au fost recomandate pt ca am chisturi pe ovarul drept...Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.