homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-4-25


#457 2013-03-02 23:51:50

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

katey nici Rares nu se atingea de mancare cand era bolnav dar n-a slabit,a stagnat
cred ca mai rar slabesc copiii.


stai calma daca suge e perfect!!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#458 2013-03-03 00:00:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Janis, ieri si azi a supt cat de cat, dar pana ieri mai greu pt. ca avea muci si nu putea respira ca lumea pe nasuc. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#459 2013-03-03 00:40:47

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Da Katey,te cred.. sad
de-asta ti-am zis de batista bebelusului..face minuni...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#460 2013-03-03 01:38:30

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-4

Nu stiu care e curajoasa ( dupa parerea mea, inconstienta big_smile ) care se baga sa dea la copchil de 8-9 luni, ou aproape crud. Sau ficat ( care e cel mai TOXIC organ) la fel, crud. Dar fiecare face dupa cum considera ca e mai bine.  nustiu

Miere nu pana la 1 an si jumatate, nu 1 an.

totusi, de ce s-a ajuns asa departe si lumea se infige in cate o extrema...? De ce se cauta mereu ceva SI mai sanatos, mai altfel, mai ne-vazut, mai cu motz? Studii peste studii, te ametesc complet, nicio schema la fel cu alta, nici un curent gastronomic nu se aseamana cu altul, ce Dzeu e cu brambureala asta? Nu e suficient ca nu dam copiilor produse de hipermarket, conserve, coloranti si ce mai excludem noi si e bine stiut ca face rau? Acum nici asa nu e bine, laptele de vaca a devenit otrava, mai ales daca e fiert, pfooaai, e moarte curata, carnea e plina de monstrii si trebuie exclusa din alimentatie, orezul e si el cancerigen.... Eu zic: pt o viata sanatoasa, pastrati-va mintea la locul ei si acceptati ce nu puteti schimba si nu va stresati cu asta !!!!! sa nu cadem in dambla sa comandam 3 kile de ardei grasi foaaarte bio de pe nush ce site din Ungaria, pt ca taranii nostri de la tarabe ii stropesc cu E-uri..  fetelor,  mai rau face stresul ca nu mancam ATAT de sanatos pe cat ne-am dori, decat mancatul nesanatos in sine. e-chi-li-bru! big_smile  pentru ca altfel o luam pe ulei. acceptati ca asta e lumea in care traim, in care ne crestem copiii, asta e societatea, viata, industrializarea, progresul.

Offline

 

#461 2013-03-03 02:32:17

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Pass, place de tine. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2013-03-03 09:23:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Diversificarea-4

passenger a scris:

Nu stiu care e curajoasa ( dupa parerea mea, inconstienta big_smile ) care se baga sa dea la copchil de 8-9 luni, ou aproape crud. Sau ficat ( care e cel mai TOXIC organ) la fel, crud. Dar fiecare face dupa cum considera ca e mai bine.  nustiu

Miere nu pana la 1 an si jumatate, nu 1 an.

totusi, de ce s-a ajuns asa departe si lumea se infige in cate o extrema...? De ce se cauta mereu ceva SI mai sanatos, mai altfel, mai ne-vazut, mai cu motz? Studii peste studii, te ametesc complet, nicio schema la fel cu alta, nici un curent gastronomic nu se aseamana cu altul, ce Dzeu e cu brambureala asta? Nu e suficient ca nu dam copiilor produse de hipermarket, conserve, coloranti si ce mai excludem noi si e bine stiut ca face rau? Acum nici asa nu e bine, laptele de vaca a devenit otrava, mai ales daca e fiert, pfooaai, e moarte curata, carnea e plina de monstrii si trebuie exclusa din alimentatie, orezul e si el cancerigen.... Eu zic: pt o viata sanatoasa, pastrati-va mintea la locul ei si acceptati ce nu puteti schimba si nu va stresati cu asta !!!!! sa nu cadem in dambla sa comandam 3 kile de ardei grasi foaaarte bio de pe nush ce site din Ungaria, pt ca taranii nostri de la tarabe ii stropesc cu E-uri..  fetelor,  mai rau face stresul ca nu mancam ATAT de sanatos pe cat ne-am dori, decat mancatul nesanatos in sine. e-chi-li-bru! big_smile  pentru ca altfel o luam pe ulei. acceptati ca asta e lumea in care traim, in care ne crestem copiii, asta e societatea, viata, industrializarea, progresul.

nu e suficient. eu pe principiul asta am pb cu cris, gandeam exact asa la "vremea" lui
eu galbenus crud voi da fara pb smile pt ca am sursa sigura


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#463 2013-03-03 09:33:17

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-4

nu ti-e teama de salmonella? si eu am sursa f sigura de oua, de la bunica mea din curte, oua mai bio de atat eu nu as gasi, insa nu as putea sa supun copilul la un risc crescut de salmoneloza doar pt ce? pt acele beneficii care, puse in balanta, pier in fata riscurilor?  nustiu 
dar asa cum am zis, fiecare face asa cum considera ca e cel mai bine pt puiul sau.  hjarta  important este ca noi sa cernem bine prin propriul filtru informatiile pe care le primim. sa nu luam de bun tot ce citim, orice "mare descoperire mare".

mamici, voi cum mai pregatiti avocado-ul pt copil? in afara de taiat cubulete, ca asa e bine sa consumam orice fruct, in starea lui pura, dar Sebi nu prea il suporta si ma gandeam, blenduit impreuna cu ... ce ar merge mai bine? cesafac

Offline

 

#464 2013-03-04 22:15:21

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Diversificarea-4

Pass,eu il dau celui mare cu banana,iar fetitei cu mar.


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#465 2013-03-05 00:12:43

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Pass, de acord.  wink
Janis e experta in avocado  puss , am luat si eu acum cateva zile si l-am pus la copt dupa sfaturile ei in hartie, in camara, la intuneric big_smile acum astept, sper sa imi dau seama cand e copt si sa nu il tai crud  nustiu Cu mar am de gand sa il amestec.
Liliana, cum i-ai dat sfecla rosie la fetita?


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#466 2013-03-05 12:51:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Diversificarea-4

buna fetelor
honney, avocado e copt cand il apesi cu degetul si se simte moale, aici e o metoda sa-ti dai seama si dupa codita, eu nu prea ii dau atentie : https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ … 8194_n.jpg

pass, eu fac de obicei variatii de guacamole (pasta de avocado cu rosie, putina ceapa, lamaie, ulei de masline, coriandru / patrunjel, ardei iute pentru cei mari), uneori pun numai lamaie si putin usturoi, alteori pun mult patrunjel sau busuioc si iese un soi de pesto mai cremos, aseara am pus doar 2 firicele de ceapa verde si patrunjel... vezi cum va place, dar neaparat lamaie, ca altfel e cam gretos... merge bine cu niste peste, deci poti pune in pasta asta ton, somon sau creveti mici si umple jumatatile de avocado cu ea, ca sa arate spectaculos
mie combinatiile dulci cu avocado in genul cremei aleia de ciocolata nu-mi plac deloc, in schimb cu lamaie e  drool

Offline

 

#467 2013-03-05 13:36:28

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

pass eu ii dau cu fructe si branza, pasat cu furculita


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#468 2013-03-06 12:14:52

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Fetelor, tot in legatura cu avocado va bat la cap, ca n-am mai luat pana acum  tongue Cred ca s-a copt, e verde deschis, e un pic de tot moale cand apesi cu degetul. Cam cat rezista din acest moment? Am luat doua buc. Pe primul ma gandesc sa i-l dau de poimaine (ca sa respect regula celor 4-5 zile). Pot sa le tin in camara sau trebuie sa le bag la frigider?


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#469 2013-03-06 12:20:19

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

honey daca sunt coapte la frigi ca se strica....daca nu ziar si camara cum am zis.
rares are luni de zile de cand mananca aproape zilnic big_smile
eu am facut guacamole - ceapa,ulei masline,usturoi,rosie,avocado,un praf de sare,lamaie..dar nu i-a placut lui in schimb noi am mancat cu pastrav mmmm super a mers!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#470 2013-03-06 12:46:43

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Saru'mana, le bag la frigider.  big_smile


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#471 2013-03-06 13:24:40

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Diversificarea-4

eu sunt cam zombie de cateva saptamani ,nici cu voi n-am mai vorbit ca nu merge forumul ,m-a casapit fiimea ci trezitul noaptea ,chiar sunt zombie ... oare e puseu la un an ? azi m-am hotarat sa incerc un lp (de capra) ,cam cat ar trebui sa-i dau de prima data ca sa nu-i faca rau  ? habar n-am !

Offline

 

#472 2013-03-06 15:32:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

I-am facut pilaf cu ceapa, morcov, carnita de pui si orez, succes total.
A gustat si al meu si a zis sa fac si pt noi exact la fel. rotfl

La ce varsta pot sa incerc marar si usturoi (fiert)?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#473 2013-03-06 16:09:36

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Poti sa incerci deja
Eu marar ii dau de la 7 luni
usturoi nu i-am dat,doar am incercat in guacamole..dar nu stiu de ce.e f ok

Am intuit bine,e ok sa-l dai:
http://diversificare.ro/alimente/2012/0 … ot-bucura/

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2013-03-06 16:13:10)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#474 2013-03-06 16:14:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-4

la 8 luni i-am dat si eu usturoi (l-am scos dupa fierbere).

Offline

 

#475 2013-03-06 18:38:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Merci!

Si cu ce as putea sa-l combin in afara de spanac? Cu dovlecel oare merge?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.