homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-4-28


#514 2013-03-11 20:45:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

I l-am pus cu cartoful si carnita, dupa ce carnita a fiert cam o ora singura.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#515 2013-03-11 23:35:45

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-4

azi am facut chiftele din piept de pui cu legume, la cuptor.
pt noi adultii am facut doar din legume, dovlecei, ciuperci, ceapa, cartof, morcov etc. Am mancat cu sos de iaurt cu usturoi sau cu salata cu castravete, fiecare dupa preferinte, bineinteles ca Sebi a preferat iaurtul cu usturoi, am ras si putin ghimbir.

nu stiu ce sa zic de dozatoarele astea, parca prea s-au inmultit, asta nu mai imi suna a ceva natural ci tot a fabrica de lapte, vaci umflate cu hormoni si vaccinuri dubioase... Si eu luam acum 2 ani de la dozatoare lapte din acela insa de cand s-au inmultit asa punctele de vanzare parca nu mai am incredere. Din pacate, solutii mai bune nu am nici eu, asa ca Sebi bea lapte Covalact sau Dorna, si uneori din asta din dozator pe care il fierb. Lapte d capra  nu mai bea, doar daca ii pun miere si scortisoara in el, pt lapte de capra am sursa ok , si la fel si pt branza de capra, dar daca el nu mai accepta...


Aseara am facut pt mine salata : sfecla rasa, morcov ras, telina rasa, varza rosie rasa si putina sare, un strop de ulei de masline, ghimbir ras si jumatate de lamaie stoarsa, o lingura de seminte de in date prin rasnita si o lingura de chia. Sebi a mancat f putin, nu i-a placut. Nici mie nu mi-a placut dar e sanatoasa si nici nu ingrasa asa ca m-am tinut de nas big_smile si aia fu cina.

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-03-11 23:40:09)

Offline

 

#516 2013-03-12 01:05:48

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

lol ce chin! Dar mai ales nu pare satioasa...eu sa mananc radacinoase crude goale mi se face un gol in stomac lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#517 2013-03-12 09:20:07

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Gina ce ii dai fetei la cina?
Nu de alta dar eu abia reusesc sa-i dau 3 mese..dar 5 smile
Ii dai supa la pranz si felul 2 seara sau cum.? Tare as vrea si eu dar e tzatzist maaare.


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#518 2013-03-12 12:33:57

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

honney gasesti in obor, si cora pantelimon . din cora nu am luat dar cred ca e la fel daca provenianta e aceiasi

pass asa e, dar astea la cutie sunt horror dupa mine....
eu nu stiu ce sa ii mai dau felul 2, are cateva mancaruri preferate si altele mai greu accepta


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2013-03-12 19:13:53

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Diversificarea-4

Buna wave

Intrebare de incepator smile poate ati mai scris, dar nu am gasit. Deci vreau sa-i introduc la bb branzica cu fructe.
Daca am sursa de lapte de vaca ok, nu pot sa-i fac branzica din lapte de vaca ? Adica e mult mai natural si mai sanatos decat lapte praf, nu ? Si cum se face branzica asta, tot cu calciu, sau cu lamaie ?

Apoi, intrebarea nr.2. Urmeaza sa introduc carnita de pui. Aceasta cum o dau, blenduita in piure-ul de legume ?
Carnita de pui trebuie sa fie mereu proaspata ? Adica daca taie puiul azi, portionez carnea si o bag la congelator si scot in fiecare zi portia, nu e ok ?


In alta ordine de idei la puiul meu nu-i plac legumele, in schimb mananca bine fructe, in special banana. O sa mai incerc cu legumele, poate in alta combinatie, sau cine stie acum cu carnita...


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#520 2013-03-12 19:32:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Time, si eu fac din lapte de vaca, cu calciu, nu cu lamaie. Ii fac pe o saptamana, dintr-un litru, o portionez in bucati cam cat o nuca si le pun in congelator.

Si carnita e ok s-o congelezi. Eu o tai cat pot de marunt, nici legumele nu le blenduiesc.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-03-12 19:36:49)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#521 2013-03-12 22:45:55

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-4

Pass, am primit pe mail asta: "Subject: vedeti ce ....beti !
Stiati ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pana la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare? Laptele este trimis la fabrica si pasteurizat din nou. Cand cumperi lapte la cutii, uitati-va pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte nereprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau 5.
Initial am avut tendinta sa ignor acest e-mail, dar aseara in Carrefour, cand din curiozitate un prieten s-a uitat pe fundul cutiilor de lapte, a constatat ca majoriatatea aveau inscriptionate cifrele 2,3,4,5 si chiar 6.
Si mai mare i-a fost uimirea cand un lucrator de la raionul de lactate a confirmat ca acele cifre reprezinta numarul de repasteurizari !!"
Asa ca, dupa mintea mea, decat apa colorata, mai bine cel de dozator.

Time: eu de la inceput i-am facut cu lapte de dozator, cu lamaie. I-o facea pt o zi. La 200 ml lapte cateva picaturi de lamaie, dupa ce ai fiert bine laptele. Carnea da, odata cu legumele. Si da, asa fac si eu, cumpar puiul, il harachireste sotul si apoi il portionez si bag la congelator sa-i fac pt 2 zile. Tu pt incepu sa-i gatesti zilnic.

Fetelor am mai intrebat inainte de a se sterge , stiuca e ok acum? Adica eu n-am mai luat pastrav, nu mai vreau sa-i dau d-asta de acvacultura plin de toate alea si am zis ca stiuca e mai curata. N-am auzit de crescatotii de stiuci, deci ar fi numai varianta pescuita. As fi luat salau , dar a venit sotul tarziu si nu mai aveau. Poate gasesc zilele astea, caci stiu ca-s pescuite pt ca acolo aduc cateva bucati, alea de le pica in plasa.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#522 2013-03-12 23:20:03

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Time, puiul eu il portionez in bucati cam cat pentru doua zile (o aripa, un copan, o bucatica din piept... etc), le invelesc in folie alimentara si le bag la congelator. Scot de seara o bucata si las la dezghetat in frigider peste noapte si a doua zi dimineata o pun la fiert, cam o ora (iau si spuma daca are, la pasarea de curte nu prea lasa spuma neagra), apoi bag si legumele pana se fierb. Scot carnita pe farfurie, o maruntesc cu cutitul, apoi bag la blender tot + la final pun 1/2 lingurita ulei masline. Acum ii fac de multe ori supa pentru doua zile.
De branzica nu ma bag la sfaturi, am citit zilele astea ca OMS recomanda cu calciu, si nu cu lamaie, care e acida... si totusi...  cesafac Stiu ca se poate si cu iaurt. Eu i-am facut doar din lp pana acum, nu prea ii place.. ii dau mai rarut. Urmeaza sa ii fac si din laptic normal.
Smart, multumesc de pont. Eu beau Napolact, am intors cutia din frigider acum pe toate partile si nu scrie nici o cifra  nustiu Mie mi se pare ok sa-i dai stiuca, e peste alb, dulce, un pic gras, dar puiul tau are peste 1an, nu vad de ce nu i-ai da.


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#523 2013-03-12 23:29:48

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-4

asa m-am gandit si eu Honney referitor la stiuca. Chiar de-i putin mai grasa, tot n-are chimicale in ea (sau cel putin nu la fel ca cei de acvacultura)

Referitor la lapte, eu asta seara am verificat la un lapte, oke parca, nu mai stiu , am luat ce-am apucat ca se facuse tarziu si pe fundul cutiei scria 12 45 . Lipsea 3. Acum nu stiu ce sa spun, eu am pus ce-am primit pe mail. Adevarul nu-l stim decat daca inainte de a le da copiilor, analizam la microscop orice.

Time am uitat sa scriu ca branza cu lamaie il constipa rau pe Alexandru.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#524 2013-03-13 08:54:01

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Diversificarea-4

Mersi mult fetelor de raspunsuri puss
Atunci asa am sa fac. O sa iau laptic de vaca si o sa fac cu calciu prima data sa vedem ce o sa iasa. Sunt foarte curioasa daca o sa manance. Eu nu manac nici un fel de branza, iaurt, smantana etc.

Ref la carnea de pui, trebuie sa-i dau zilnic ?

Katey deci tu si legumele le pisezi doar cu furculita ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#525 2013-03-13 10:41:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Da, Time, doar morcovul il dau pe razatoarea de sticla, restul pisez cu furculita. Am blender din ala mare si nu merita sa-l folosesc pt cat ii fac ei.
Pediatra noastra zice ca zilnic.

Smart, si eu stiam asta cu pasteurizarile.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-03-13 10:49:42)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#526 2013-03-13 12:51:57

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Diversificarea-4

Janis la pranz in general manaca supa,ciorba si seara gris,paste,cartofi la cuptor,depinde de ce fac
este fff mancacioasa,grasa nu este ,dar manacca intr-o veselie
de ex. ieri dp ce s-au trezit plangeau amandoi dp iaurt la 16.30 si mancasera la 12.30 si seara in jur de 18.30 incepe sa maraie de foame


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#527 2013-03-13 13:02:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Eu nu stiu cum sa ma "organizez" cu a treia masa. Sa fac ca in schema O'harei, adica sa-i dau dimineata cereale si sa mut fructele cu branzica dupa-amiaza?
Sau sa las fructele simple dimineata si sa-i dau branzica cu altceva dupa-amiaza? Dar cu ce? Nu pot sa-i dau zilnic branzica cu mamaliguta ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#528 2013-03-13 13:21:46

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Iaurt gol kate seara!

Merci ginuta..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#529 2013-03-13 13:54:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Deci iaurt ...

Daca nu-i fac in casa, din comert care ar fi mai ok? Nu stiu cine zicea de Tnuva dar nu mai stiu cat avea bebe.
Sau din alea de bebe de la Humana, Nestle, etc.?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#530 2013-03-13 13:58:08

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Diversificarea-4

Katey, iaurt zic si eu. Eu nu sunt deloc pentru iaurtul de la humana/nestle etc. Gandeste-te ca nu sta la rece si are si un termen fff mare de valabilitate. Eu lui Vlad ii dau de la inceput covalact/napolact.

De luni incep si eu diversificarea cu Mara smile

Offline

 

#531 2013-03-13 14:08:48

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Merci, Ruxi!
Am vazut si eu in Kaufland ca nu sunt in frigider.

Poate merg pe Covalact, sa vad.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#532 2013-03-13 14:15:44

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

si eu tot covalact/napolact ii dau de la inceput

sau din ala bio andechser, dar nu stiu cat de bio o fi

ruxx succes


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.