homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-4-90


#1692 2013-07-15 17:17:46

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea-4

Noi papam azi:
D - prune cu nectarina si cereale
P- piure de fasole verde, dovlecel, morcov, ceapa + peste pastrav (separat, din mana mea)- asta pentru prima data, i-a placut foarte mult se pare
Urmeaza:
-Laptic
-pepene rosu
-Iaurt de capra
-Laptic la culcare


offtopic Laura, a fost frumos, dar obositor pt. mami tongue (puiul a dormit pe drumul de dus - am plecat noaptea, i-a placut foarte mult nisipul - l-a si gustat  tongue , in apa cam tipa cand il bagam cu picioarele... o singura data a acceptat sa il bagam cu funduletul si radea, cred ca i se parea rece, nu am vrut sa il fortam deloc asa ca ne-am plimbat de manute pe mal  hjarta (inainte nu vroia sa mearga tinut de maini deloc).  I-a dat inca un dintisor, al-4-lea, a invatat sa urce singur pe sezlong, a plecat de-a busilea pe plaja, a bagat pentru prima data jucarii in galtusa ... a mancat mai mult ca de obicei  chicot , a inceput sa se trezeasca cu noaptea in cap grater . La intoarcere a cam vociferat pe drum ca se plictisise, asa ca a trebuit sa "bag" program artistic  rotfl2

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2013-07-15 17:21:18)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 



#1693 2013-07-15 22:00:46

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Diversificarea-4

Bunny, cunoastem cum e cu programul artisttic smile.
De ce nu vroia sa mearga tinut de manute? Sa inteleg ca vroia netinut sau nu vroia deloc? Nici al meu nu vrea, plange sad desi poate. Are musculatura super ok de la exercitii dar nu e pregatit se pare.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1694 2013-07-16 03:56:39

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

offtopic Laura,cum adica plange?adik il pui tu? Doamne fereste,nu mai forta copilul!!!
Rares nu a mers deloc de 2manute,nu voia pana la 11luni sa se ridice din 4labe lol la 11luni s-a ridicat perfect si voia de o mana doar,dar statea batz frumos in picioare,apoi de la 1an direct singur(cu sustinere din partea mea vreo 2sapt ca mi se parea ca va cadea) dar mergea atat de bine,se ridica singur cand cadea,se indoia de spate sa-si ia jucarii de jos fara sa cada si isi continua drumul,semn ca nu a fost fortat si a venit fiecare lucru natural
Mor cand vad copii in parc carora le tremura picioarele(!!) si mamele insista sa mearga de manute yikes nici nu ma abtin,ma duc sa le zic sa nu mai forteze copilul!!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1695 2013-07-16 07:51:31

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea-4

Laura, sta in picioare tinut de manute si daca tu incerci sa mergi inainte el ramane pe loc?
Exact asa face yannick. El vrea sa il tin in picioare dar atat, sa nu ne deplasam. Yannick nu plange, doar ca nu inainteaza.
Vezi daca plange sa nu fie si altceva...
Ti se pare plans de nemultumire ca si cum il pui sa daca ceva ce nu vrea? Sau plans de discomfort cum era la sezutul in fund?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1696 2013-07-16 10:05:08

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

nici alex nu a vrut de manute la inceput, el de la de-a busilea a plecat tinandu-se de pereti si de pat ... si eu ami vad copilasi spanzutati de maini sau hamuri si parinti nemultumiti ce vai nu merge copilul  box


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2013-07-16 10:15:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Si noi am avut o perioada cand vroia sa stea in picioare dar fara sa mearga. Oricum si cand a facut pasi noi am tinut-o mult timp de trunchi, abia cand a fost mai sigura pe picioare si ne-a dat ea manutele am tinut-o de manute.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1698 2013-07-16 11:50:54

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Diversificarea-4

Janis, vreau sa ii dau comanda creierului, poate el nu stie , trebuie ajutat, stimulat. Dar se pare ca nu am cu cine smile. Face totul cand vrea el. Insista multa lume sa il pun sa mearga, o prostie, stiu. Copilul va merge, se misca f bine, e iute de numai doar ca nu e pregatit. In picioare sta foarte drept si pe toata talpa.
Deno, nu e pregatit, nu se simte in siguranta. Cum a spus si Janis vede ca il fortez sa faca un lucru, simte asta el. Daca e atent la vreo jucarie pune pasi dar nu ca vrea sa faca asta ci ca vrea sa ajunga la jucarie.
Mi-a zis si kineto ca nu e pregatit dar ca are reflexul format, muschi tot. Asteptam pana la un an si jumate e termenul maxim.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1699 2013-07-16 12:37:14

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-4

Pana la 1 an juimate o sa te alerge in toate parcurile lol


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1700 2013-07-16 13:42:52

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Laura stie daca va vede pe voi.nu tb sa ii dai comanda smile  ...succes in asteptare!
Stii ca fata lui sweety la 1an si 4luni a mers big_smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1701 2013-07-16 13:53:48

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Diversificarea-4

Janis, nu stiam de fata lui Sweety.
Merci, astept, nu e bai, lumea ma streseaza, eu stiu ca va merge de mers doar ca treb sa am rabdare.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1702 2013-07-16 15:16:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea-4

Laura si mie imi zice lumea cand o vede cum merge ca, vai, in 2 saptamani pleaca singura, apoi ma intreaba cate luni are si cand zic ca un an si-o luna, se uita ciudat ca nu merge singura.  forgetit


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1703 2013-07-16 15:32:19

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Diversificarea-4

Buna mamicilor! De 3 saptamani ne chinuim cu diversificarea si nu stiu daca este bine cum procedam..medicul ne-a spus sa fierbem la aburi alimentele si apoi cu blenderul pasate..am ajuns sa mancam asa rosii dovlecel pastarnac ardei gras si morcov.ieri a mancat tot (cam 2-3 linguri nu prea imi dau seama cantitatea exacta) astazi nu a vrut deloc..eu ii bagam mancarica in gura si ea scotea limba si sufla efectiv scuipa toata mancarea.am renuntat pt ca nu pot sa o fortez..adica insist pana vad eu ca se enerveaza si o las, nu vreau sa asocieze masa, mancarea cu nervi stres si plansete. are zile cand mananca doar 3-4 lingurite. am incercat sa urmez sfatul medicului si ce am mai citit pe aici http://diversificare.ro/alimente/2012/0 … -perfecta/ si am vazut ca cantitatea de mancare creste de pe o zi pe alta dar mie nu mi se pare ca ar manca mai mult..nu stiu cum sa procedez si daca este bine ce fac


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#1704 2013-07-16 17:42:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Florentina,eu am un mancacios acum,insa la varsta fetitei tale nici 2ingurite nu lua,cam pana la 10luni nu manca mare lucru..mai gusta,mai intorcea capul..cand s-a apropiat de un an a inceput sa manance mai bine.cred ca atat le trebuie lor,ei simt cat le trebuie..al meu e si alaptat,multe vitamine isi lua din lapte...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1705 2013-07-16 22:22:56

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Diversificarea-4

Multumesc frumos pt raspuns


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#1706 2013-07-16 23:07:52

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-4

JanisJoplin a scris:

...cred ca atat le trebuie lor,ei simt cat le trebuie...

da, asa e. Fi-miu de cand a inceput diversificarea, tot simte ca trebuie sa traiasca fix cu aer.
Janis, nu e pt tine replica asta (stii ca imi place mult de tine , da? big_smile ), dar cred ca asta e una din tampeniile care circula pe net. Sunt copii care nu mananca nimic si stau prost cu toate alea (fier, calciu, magneziu), cum draq sa spui ca aia simt ca nu le trebuie? Sau luandu-te pe tine exemplu Janis, daca Rares simte ca nu-i trebuie carne, de ce te bagi tu peste el si insisti s-o blendui, sau sa-i dai supa de oase? Pentru ca stii ca are nevoie, de-aia! Si pentru ca stii ca proteinele si fibrele si toate vitaminele din carnea aia , n-ar trebui sa-i lipseasca!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1707 2013-07-17 00:25:49

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-4

Smart,intre 6-9 luni laptele matern tb sa ocupe 90 la suta din necesar..deci tb doar sa se joace cu gusturile la inceputul diversifucarii

In legatura cu carnea..eu o dispretuiesc deci e un pitic de-al meu transmis puiului..si prin faptul ca nu prea i-am oferit luni de zile...daca nu i se innegrea dintele nici ca-i dadeam sad
Si da,cred cu tarie in ce am zis.restul sunt ori pb medicale ale copilului fie greaeala mamei..s-a enervat la masa ,etc etc
Nu v*am dat studiul ala cu copii8 din 1940? e foarte relevant...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1708 2013-07-17 09:46:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Diversificarea-4

ce studiu janis? ...dar sotul tau nu mananca carne? si eu am momente cand zis pas, si nu mananca o perioada  (1-2-3 sapt), dar dupa parca simt nevoia...sotul e cam dependent de carne.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1709 2013-07-17 14:05:01

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-4

Janis, de acord cu tine, la 9 luni, laptele e principalul. Nu ma refeream la cazul de fata, ci in general, la faza cu "copilul isi simte nevoile" . Luand ad liteream asta, Rares simte ca n-are nevoie de carne, deci nu mananca. Tu insisti ca i s-a innegrit dintele din motive de lipsa minerale,si actionezi in consecinta. Asadar si prin urmare ( chicot ),conform motivelor pe care le enumeri din diferite studii, fie e vina ta ca el nu haleste carne pt ca ai insistat cu ea peste masura, fie Rares are alte probleme medicale.

Eu, despre mine, tin minte ca abia la gimnaziu am inceput sa mananc legumele din ciorba si mancare cat de cat normala. Si mama imi spune ca dintre toti copii (vreo 4 la numar) , cu mine a avut cele mai mari probleme cu mancarea. As putea sa ma culc pe=o ureche si sa-mi spun ca m-a mostenit copilul, va manca el pe la 15 ani forgetit . Am poze de la mare, cand aveam vreo 9 ani, efectiv imi numeri costele, asa slaba eram. Sub nicio forma nu vrea sa ajunga si Alexandru asa, si intr-o forma sau alta trebuie sa-l fac sa manance. Am si incercat sa-l las in voia lui, a avut n zile trecute cu apa si lapte si tot nu l-am vazut sa ceara altceva decat cornuri si pufuleti. Deci teoria cu simtitul nevoii, n-o cred decat daca vine DD la mine si mi-o spune smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1710 2013-07-18 20:53:23

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Diversificarea-4

Eduard mi.a luar doar 180g luna asta, iar luna trecuta 660g.
Mai avem 4 saptamani pana la 6 luni dar ar fi bine sa incep diversificarea cand ia sub 50g pe saptamana sau cand?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.