homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88-18


#324 2012-10-19 10:36:36

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Pai Soni, daca la tine a fost bun AMH-ul, chiar si in alta zi, stai linistita din punctul asta de vedere smile
Eu nu sunt convinsa ca vreau FIV. De ex, in momentul asta, si eu si al meu, intre FIV si adoptie, preferam adoptia smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 



#325 2012-10-19 10:37:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

rony,eu asta n-am inteles niciodata,dar asta e parerea mea.de ce nu FIV ca sa ai copilul tau?eu as face 10 daca as avea bani si mi-ar permite corpul.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#326 2012-10-19 10:38:27

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

rramonciule mi-am revenit, ce crezi ca m-a lasat piticania sa-mi ies din ritm? ea e bine, acuma o culcai. creste.
eu am zis ca merg la doctor ca eu nu am rezolvat problema cu hemoroizi si imi e sa nu fie deja fisura anala, si probabil voi merge in curand la doctor. inca nu stiu la care, dar oricum la timisoara merg


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#327 2012-10-19 10:39:27

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Soni prietena mea are 41 de ani.. a reusit din prima smile .... tot realitate, o sa reusesti si tu!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#328 2012-10-19 10:39:42

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

amalia,si mie mi-au aparut hemoroizi din vara.m-am dat cu proctolizin crema.mi-au trecut,apoi mi-au reaparut,m-am dat iar.acum e bine,dar reapar sigur.

detzy,stiu multe cazuri,m-am tot documentat din decembrie,am devorat tot.dar...nu stie nimeni niciodata ce va fi.

eu ies.nu ma simt bine wave

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-10-19 10:40:47)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2012-10-19 10:39:57

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Ronny puss te apreciez pt dorinta de a adopta. dar sa stii ca si procedeul asta e foarte greoi. sincer si eu una m-as baga daca intr-un final mi-ar garanta un bebelus...dar din pacate sa obtii un copil pana in 2 ani e aproape imposibil sad
Onutza puss

Ultima oara a fost editat de madalyna7 (2012-10-19 10:42:17)

Offline

 

#330 2012-10-19 10:40:31

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

amalia sanatate, sa nu fie fisura

sonia pusspuss

pupam si fetele care au mai intrat, si pe cele care vor intra pusspusspusspusspuss
ce mult m-a lasat sa stau cu voi, tre sa fug ca plange, ii este somn deja. va citesc mai tarziu wave puss


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#331 2012-10-19 10:44:43

Andri
Hero member
De la: Grecia
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 2400

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

curat2 Sunt deja fleasca si nu reusesc sa fac nici azi sifonieru'  bang

Va pup pe fiecare in parte, ca sunt ametita si nu mai stiu care e pe aici.

Ioana parca tu m-ai intrebat cum ma simt? Sunt la fel ca ieri, ametita, presiune in ovare si in uter. Plangacioasa, nu se poate discuta cu mine... cesafac

Madle, e bine ca am ocupatie, dar de obicei numai cand imi vin uratii ma apuca harnicia asta, sa spal geamuri, perdele, faianta, etc... Azi ar fi trebuit deja sa am spotting si nu am pana la ora asta...

Mada, daca totul merge bine si nu imi vin uratii, luni fac un test si daca e cazul fac si Beta ca iese in juma de ora...  signof10

Si ca sa ma bag si eu in seama, aici IA nu se prea recomanda pentru ca sansele sunt mult mai mici si chinul e aproape acelasi. Dar pentru psihologia pacientei conteaza. Sansele de reusita la FIV pana in 45 de ani sunt foarte mari, am sa caut dupa amiaza statistica si am sa postez. Iar pretul la FIV e 1500 euro(daca pacientul e din strainatate, cred ca e si mai ieftin, daca vine cu formular A2 sau ceva de genul asta, nu ma pricep, trebuie intrebat acolo la medicul de familie..)

Ma intorc la smotruiala, va mai pup o data pe toate puss


Proud mommy of baby Nikoletta bebe

Offline

 

#332 2012-10-19 10:45:05

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

soni eu am luat ceva supozitoare dar am observat ca ii fac rau lu bibi, imediat facea kakitu cu mucus sad ceaiuri si astea parte n-am voie parte nu au efect


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#333 2012-10-19 10:47:23

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Andri puss mai usor cu smotruiala.
Foarte ok pretul pt FIV, dar posibil sa fie doar 'baza', tratamentele si toata pregatirea sa coste alti bani

Offline

 

#334 2012-10-19 10:48:03

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Ronny, nici eu nu mă simt pregătită pentru vreun FIV. Bine, la mine nici nu cazul, dar tind să cred că aș prefera adopția, deși sunt pro Fiv, nu cred că aș fi ?n stare, momentan. Nu știu cum aș recționa dacă aș confruntată cu situația de a lua decizia asta, poate că ar fi altfel. ?n altă ordine de idei, fug să-mi iau vitexul că am uitat big_smile.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#335 2012-10-19 10:48:09

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

onu puss pup si fata!

amy,pai sa mergi la medic,nu sta asa,apoi Doamne fereste sa un iti para rau puss

soni puss sa ai grija de tine!

nici eu un ma simt bine,imi vine sa vomit,mi-e greata,capul imi vajaie,vad ca sangerarile sunt tot mai intense,sa zic asa sad in conditiile in care trebuie sa imi vina abia peste 1 saptamana si ceva sad  nu stiu ce sa iau,ce sa fac,medicul nu e in oras sad


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#336 2012-10-19 10:51:27

Andri
Hero member
De la: Grecia
Inregistrat: 2012-08-06
Mesaje: 2400

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Mada puss Intra toata pregatirea, nu numai punctia, sau cum se cheama. Fetele unei cunostinte au facut de curand, amandoua, de aia stiu.

Sor'mea puss am uitat sa iti spun ca te felicit pentru ordinea din agenda ta de medicamente tummenupp


Proud mommy of baby Nikoletta bebe

Offline

 

#337 2012-10-19 10:53:11

sara maria
Full member
Inregistrat: 2012-10-13
Mesaje: 132

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Buna fetelor, am fost ieri(ziua 24 a CM ) la eco si rezultatul a fost ok, adica pe ovarul drept unde in ziua 12 aveam un folicul de 15mm , acum aveam un corp galben-imagine centrala de corp galben, dimensiune 1.4, deci asta inseamna ca am ovulat , desi cateva fete imi spusesera ca lh si fsh(am pus mai jos si analizele ptr a fi mai concludent, si mentionez ca si in ziua 21 tot asa statea treaba- adica lh-1.9 si fsh 4.78) ar trebui sa fie 1 la 1 ca sa se produca ovulatia( am intrebat-o pe d-na doctor si a zis ca nu este adevarat- drept exemplu la mine s-a spart si a fost ok).Acum astept , sper sa intarzie si sper sa fie un bebe, endometrul era in ziua 24 de 9mm, oare se va prinde ceva? Va pup.

LH -3.88 (FEMEI FAZA FOLICULARA 1.1-11.6)
TESTOSTERON <20.0 9( FAZA FOLICULARA <118ng/dl)
PROGESTERON  0.294 ng/ml ( FAZA FOLICULARA <1.13 )
PROLACTINA 13.6ng/ml (faza foliculara 4.5-33 )
T3 93.3ng/dL (84-172)
T4 9.48ug/dl (5.2-12.5/ug/dl )
TSH 1.63 uUI/ml (0.4-4 uui/ml)
ESTRADIOL <20.0pg/mL (FAZA FOLICULARA <160pg/ml )
FSH 7.56MLU/ML (FAZA FOLICULARA 2.8-11.3)cam astea ar fi......

Offline

 

#338 2012-10-19 10:53:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

buna dimineata!

elena, abia astept rezultatul analizei! big_smile felicitari pt testele pozitive de azi dimineata! sa ne spui unde ai facut beta si cand e gata.

cristina, sa imi aduci aminte sa te intreb ceva, cand intri smile.

ronny, cand faci amh-ul? interesant ce a spus doctorul tau legat de lh. ma gandesc ca asa e posibil sa nu-l surprindem in faza maxima pe testele de ovulatie hmm. tot legat de asta, oare e posibil sa iasa prea scazut la analizele hormonale daca le fac dimineata, pe nemancate? stiu ca testele de ovulatie nu se fac la prima ora a diminetii, poate din cauza ca lh-ul e scazut atunci hmm.
va admir mult pt faptul ca inclinati mai degraba spre adoptie decat spre fiv. de ce sa faci eforturi supraomenesti sa creezi o noua viata, cand ai sufletul suficient de mare si posibilitatea de a-i oferi un camin si o viata normala unui copil deja nascut, dar parasit, sortit esecului si suferintei? e un gest tare frumos, va admir ca il puteti face si ca il puneti chiar mai presus de orgoliul de a avea un copil al vostru dpdv biologic. in continuare insa iti doresc sa dea roade tratamentul si sa se intample asa cum simti tu: sa ramai insarcinata natural!

o zi frumoasa! abia astept sa ne-o faca elena si mai frumoasa!

Offline

 

#339 2012-10-19 10:54:29

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

neata puss
elena felicitari majoreta bis,sarcina usoara sa ai si sa vi cu beta mare smile
angel,andreed sa se faca piticele bine repede puss
soni kram pare rau de urati
zi frumoasa tuturor


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#340 2012-10-19 11:00:46

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

Sara, eu am zis de FSH, dar nu că trebuie să fie obligatoriu 1 raportul pentru a ovula, ci de siguranța unei rezerve ovariene ?n limite, am explicat ce și cum, dacă citești din urmă este și un link pus de mikado, o traducere din germană.


Anca, eu nu cred că e vorba de orgoliu ?n dorința de a avea copilul tău/copil adoptat. Eu am temeri față de FIV din cauza implicațiilor psihologice, fricii de dezamăgire, dar nici adopția nu ește ușoară. Fiecare ?și cunoaște limitele și știe ce și ?n ce măsură este dispus să facă. Nu cred că ține de orgoliu, ?nsă, la fel ca tine, nu oricine este pregătit să crească un copil conceput de altcineva, la fel cum nu oricine este pregătit să se expună implicațiilor unei proceduri de reproducere asistată, ?nsă cred că ține mai mult de limitele noastre, nu de orgoliu.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#341 2012-10-19 11:01:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

andri, tot inchise sunt farmaciile? am vazut la stiri ac e tot mai nasol acolo cesafac. eu as face de pe acum test chicot. si ascult-o pe mada, nu face efort!

sara, bafta! goodluck ai idee cand ai ovulat?

pe mine ma doare tot mai rau in stanga, am senzatia ca s-a umflat guguloiul sad. plus ca se inflameaza rau la frig, nu mai pot sta pe-afara. suna cam sumbru sa ma confrunt cu situatia asta pana la batranete hmm.

Offline

 

#342 2012-10-19 11:02:47

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 88

hai ma sor'meo ca te caut peste tot lol puss ... iti tin pumnii iubita mea si m-am hotarat... daca o sa am vreodata nevoie de FIV vin la tine si-l fac lol am zis!
Sara e mic progesteronul.. dupa mine..


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.