homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

SEX LA INTAMPLARE


#1 2012-10-24 23:02:52

PACATOSUL
Membru
Inregistrat: 2012-10-24
Mesaje: 1

SEX LA INTAMPLARE

---Buna,am o mare problema si mare nevoie de ajutor...sunt intr-o dilema nu stiu ce sa fac...as vrea daca e posibil sa primesc un raspuns de la cineva din domeniu doctoresa d-na,d-sra doctor....
---am facut o prostie ce voi regreta cate zile o sa am....
---am o sotie minunata pe care o iubesc enorm...ea este plecata de o luna la mama ei care a suferit o interventie chirurgicala...
---cu aprox.3 saptamani in urma,sa ivit o ocazie  si nu am stat prea mult pe ganduri (din pacate)...am avut parte(mi s-a facut sex oral....si dupa 4 zile din nou)
---chiar din seara aceea am simtit o usturime...ca dupa doua zile sa am si o scurgere,putina,incolora....panicat caut pe nett....simptome de gonoree...tratament doxicilina....cumpar iau dar merg si la medic...trimitere la dermato...era vineri inchis pana luni...fug la un laborator de analize,mi se face cultura un bat cu vata pe uretra...mentionez ca nu aveam scurgere in permanenta putina,usturime suportabila si in deosebi seara.....luni dupa 4 zile de doxicilina ajung la dermato...mi se recolteaza si acolo.....azi miercuri rezultat:la dermato mi se zice...uretrita gonoreeica(dupa 4 zile de antibiotic) antibiograma  rezistent la doxicilina si mi se prescrie penicilina de 1milion din 6 ore si gentamicina la 12 ore...la celalalt laborator rez:negativ...flora saprofita saraca...CE SA FAC CE SA CRED......PENICILINA AM SO FAC ORICUM 7 ZILE MI S-A PRESCRIS.....
---si a doua intrebare,problema e :CAND POT AVEA CONTACT SEXUAL?DUPA CAT TIMP?....NU CA AS AVEA EU MARE CHEF ACUM,DAR CHIAR IN ZIUA CAND TERMIN TRATAMENTUL VINE SOTIA...SI PROBABIL DUPA ATATA TIMP VA VREA....CE SA FAC??SE STIE CA LA BARBATI NU PREA TINE FAZA CU:MA DOARE BURTA,AM O MIGRENA,SA LASAM PE MAINE..DA ACUMA VREI SI TU....ETC....
---ASTEPT CU NERABDARE UN RASPUNS SERIOS.....SI UN SFAT   IUBITI-VA PARTENERUL...PTR CA O ALTA NIMIC DEOSEBIT NU-TI POATE OFERII....UNA BOGATA POATE ARE O LENJERIE MAI SCUMPA...UNA DE RAND SAU O PROFESIONISTA....SURPRIZEE  SAU NUMAI SA FIE LA NUMAR  NU ARE ROST.....IN SCHIMB CU PERSOANA PE CARE O IUBESTI...ESTE.......TOT CE-TI POTI DORII
---VA MULTUMESC.........(((((((((((

Offline

 



#2 2012-10-24 23:24:36

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: SEX LA INTAMPLARE

din cate stiu eu si sper sa nu gresesti,gonoreea va ramane mereu in organism si pot aparea oricand simptomele,sper sa nu gresesc.

nu poti avea contact sexual in timpul tratamentului iar dupa ce termini tratamentul trebuie sa te duci la medic


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#3 2012-10-25 00:55:19

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: SEX LA INTAMPLARE

Draga Pacatosule,

Treaba ta cum alegi sa iti traiesti viata si ce crezi tu ca e bine sa faci cand sotia ta e plecata sa aiba grija de mama ei, dar ceea ce imi scapa e de ce nu te-ai protejat? Cat de greu era?

Revenind, unde s-a transmis gonoreea se poate sa fi transmis si alte boli. Ma refer la sifilis, la hiv, la hepatita, la chlamydie, la hpv. Boli care pot fi usor pasate sotiei tale...Deci ar trebui sa astepti 3 luni de acum si sa faci analizele pentru HIV si hepatita si o luna pentru sifilis, daca vrei sa fii corect.

In al doilea rand, nu inteleg cum de ai reusit sa iei doxiciclina. Probabil ca farmaciile de la noi chiar sunt un haos total. Nu te mai diagnostica de pe Internet, nu te mai trata singur..Nu am inteles foarte clar ce ai povestit: la un laborator ai avut gonococ prezent si la altul nu? Acolo unde nu a iesit probabil cultura a fost inhibata de tratamentul pe care l-ai luat aiurea. Da, trebuie sa faci tratamentul pe care ti l-a prescris doctorul. Teoretic ar trebui sa nu faci sex neprotejat cam o saptamana de la tratament, practic e ok daca astepti pana termini tratamentul (oricum mi se pare cam mult pentru gonoree, dar ma rog, asa ti-a prescris, asa faci -  E bine ca acopera cumva si daca ai luat sifilis. nu 100%, dar cat de cat).

Johanne, cu tratament adecvat gonoreea se vindeca, nu se cronicizeaza.

Deci, Pacatosule:
1. protejeaza-te daca tot ai de gand sa umbli de la o profesionista la alta smile
2. daca ar fi sa fii corect, ar trebui sa ii comunici sotiei si sa hotarasca ea singura daca vrea sa se expuna la posibila ta infectare cu diferite lucruri pana ai rezultatele, dar cum stiu ca nu o sa o faci
3. incearca macar sa faceti sex protejat
4. pentru gonoree e (Aproape) ok daca termini tratamentul, cel mai probabil nu o sa ii pasezi bacteria

Succes, minte si sanatate!

Offline

 

#4 2012-10-25 01:09:01

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: SEX LA INTAMPLARE

PACATOSUL a scris:

---Buna,am o mare problema si mare nevoie de ajutor...sunt intr-o dilema nu stiu ce sa fac...as vrea daca e posibil sa primesc un raspuns de la cineva din domeniu doctoresa d-na,d-sra doctor....
---am facut o prostie ce voi regreta cate zile o sa am....
---am o sotie minunata pe care o iubesc enorm...ea este plecata de o luna la mama ei care a suferit o interventie chirurgicala...
---cu aprox.3 saptamani in urma,sa ivit o ocazie  si nu am stat prea mult pe ganduri (din pacate)...am avut parte(mi s-a facut sex oral....si dupa 4 zile din nou)
---chiar din seara aceea am simtit o usturime...ca dupa doua zile sa am si o scurgere,putina,incolora....panicat caut pe nett....simptome de gonoree...tratament doxicilina....cumpar iau dar merg si la medic...trimitere la dermato...era vineri inchis pana luni...fug la un laborator de analize,mi se face cultura un bat cu vata pe uretra...mentionez ca nu aveam scurgere in permanenta putina,usturime suportabila si in deosebi seara.....luni dupa 4 zile de doxicilina ajung la dermato...mi se recolteaza si acolo.....azi miercuri rezultat:la dermato mi se zice...uretrita gonoreeica(dupa 4 zile de antibiotic) antibiograma  rezistent la doxicilina si mi se prescrie penicilina de 1milion din 6 ore si gentamicina la 12 ore...la celalalt laborator rez:negativ...flora saprofita saraca...CE SA FAC CE SA CRED......PENICILINA AM SO FAC ORICUM 7 ZILE MI S-A PRESCRIS.....
---si a doua intrebare,problema e :CAND POT AVEA CONTACT SEXUAL?DUPA CAT TIMP?....NU CA AS AVEA EU MARE CHEF ACUM,DAR CHIAR IN ZIUA CAND TERMIN TRATAMENTUL VINE SOTIA...SI PROBABIL DUPA ATATA TIMP VA VREA....CE SA FAC??SE STIE CA LA BARBATI NU PREA TINE FAZA CU:MA DOARE BURTA,AM O MIGRENA,SA LASAM PE MAINE..DA ACUMA VREI SI TU....ETC....
---ASTEPT CU NERABDARE UN RASPUNS SERIOS.....SI UN SFAT   IUBITI-VA PARTENERUL...PTR CA O ALTA NIMIC DEOSEBIT NU-TI POATE OFERII....UNA BOGATA POATE ARE O LENJERIE MAI SCUMPA...UNA DE RAND SAU O PROFESIONISTA....SURPRIZEE  SAU NUMAI SA FIE LA NUMAR  NU ARE ROST.....IN SCHIMB CU PERSOANA PE CARE O IUBESTI...ESTE.......TOT CE-TI POTI DORII
---VA MULTUMESC.........(((((((((((

e bine ca ai depistat-o la timp si nu ti-ai inbolnavit sotia. gonoreea tratata corect nu mai recidiveaza nu este virus este data de gonococ . Sfatul meu pana nu termini tratamentul nu avea contact sexual cu sotia. Dupa terminarea tratamentului astepti 7 zile si iti refaci testul. un alt sfat e sa fierbi prosopul cu care te stergi si sa-l schimbi dupa fiecare stergere , acelas lucru i cu lenjeria intima, dezinfecteaza toaleta bine , cada dupa dush.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.