homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-104


#1958 2013-04-19 08:56:37

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Deno rotfl tare amuzanta esti cu pisulina.

Ioana ,am vut ceva greturi de dimineata.Apropo aseara m-am "jucat" cu puiutul meu ,de vreo saptamana simteam in partea dreapta fluturasii dar aseara l-am simtit pe pui direct cu mana mea ,astazi simt iarasi fluturasul.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 



#1959 2013-04-19 08:59:30

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Deno ma bucur pt voi,ca sunteti bine,si cresteti!!Zici bine,am vazut cazuri cand iti trage o pisica intre ochi,la o prietena,dar ii tine cuculetul acoperit acum.E mai greu daca e baietel,vom vedea.Va pup


Alinus felicitari,deci acum te-ai linistit,poate il voi simti si eu pe bebe candva,stau in agitatie,dar probabil din cauza si kg in plus,e mai greu la mine.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1960 2013-04-19 09:08:39

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neata fetelor puss

Deno, tu ai nascut prin cezariana, nu? Ma gandesc ca o sa-mi fie mai greu cateva saptamani la operatiunea luat din patut - pus pe pat - schimbat- pus in patut. Apoi ar trebui sa fie ok, sper eu.
Cat despre pipi...oricum mereu se pune scutecel cu o parte impermeabila cand schimbi copilul,nu? Bine, la baiat e cum zici tu, te stropeste unde nimereste lol Si cred ca mai tarziu, cand nu mai sta bebe cum il pui si fugi dupa el prin pat, atunci mai e posibilitatea sa pise tot ce prinde lol

Alinutza, Andreea puss

Alinutza ce fain ca simti bebelul! de acu o sa va tot jucati, dar vezi ca pana dupa 20 de sapt nu emusai sa-l simti zilnic, sa nu te sperii

Offline

 

#1961 2013-04-19 09:33:10

glencora1
Full member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 291

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neatza!

Happy...si eu tot cu ceza o sa nasc si ma interesa si pe mine partea cu recuperarea, dar se pare ca nu e general valabila, din cate am citit, depinde de la mamica la mamica:erau fete care ziceau ca se simt "ca noi" dupa o saptamana inclusiv ca s-au apucat sa faca treburile prin casa fara probleme si am citit si despre fete care aveau dureri in zona operatiei dupa luni de zile....acum poate depinde si de dr. cum a facut operatia. O sa ne descurcam si noi cum s-au descurcat toate mamicile. smile


1z+ de fericire

Offline

 

#1962 2013-04-19 09:34:29

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ionus,da sper acum sa ne jucam tot mai des sa nu avem problemute.

Happy ,multumesc chiar la asta ma gandeam acum ca nu il mai simt ca aseara doar fluturasii m-am linistit puss ,cum te simti?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2013-04-19 09:50:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

happy, glencora, eu mi-am dorit sa impart patul meu cu copilul meu, indiferent de era ceza sau naturala. s-a nimerit sa fie cezariana, si acest lucru mi-a intarit convingerea ca a dormi cu bebelul nu este doar divin, ci extrem de usor, relaxant, antidepresie etc etc.
din acest motiv eu m-am si vindecat foarte repede, pt ca nu prea m-am aplecat. decat daca era musai sa iau ceva de pe jos. n-am fortat operatia, in schimb zona e sensibila si partial amortita si acum. pielea practic, ca inauntru nu simt nimic.
in a 4-a zi de la ceza am fugit desculta din casa pana la poarta in mare viteza sa salut vecinii big_smile (vreo 50 m)

fetele de la mamici ma stiu, ca niciodata nu m-am plans de nesomn tongue pt ca eu dorm cu bebele si ii dau sa suga ca prin vis.

happy, eu personal nu prea puneam nimic sub el mai ales noaptea cand il schimbam fara sa-l misc de la locul lui.
va adaptati voi cum va e mai bine voua.
ooo dar de cate ori nu l-am schimbat cu o mana, in timp ce sugea in brate, ceea ce candva as fi zis ca e imposibil, dar nu e.
acum il schimb si din picioare ca nu mai sta.
noi deja facem acrobatii la schimbat, ce paturici, saltelute forgetit n-ar rezista sub el nimic lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1964 2013-04-19 09:52:51

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Glen, da, cu siguranta depinde de la femeie la femeie...In mod normal dupa o operatie ai grija de tine o perioada lunguta, esti mai atent, nu ridici etc etc. Dar cand ai bebe nu-ti prea permiti perioada asta de repaos. Dar o sa ne descurcam cu siguranta, sunt atatea femei care fac cezariana si fie ca-si revin mai repede, fie ca-si revin mai greu fac fata la toate si se descurca cu brio. Si poate o sa fim si noi norocoase si dupa o sapt o sa fim ca noi big_smile

Alinutza sunt bine... Azi ma odihnesc smile
Nu te ingrijora, la 18 sapt pot trece si cateva zile fara sa simti nici macar fluturasii. Stiu ca ti-ai face ganduri, toate am trecut prin asta.

Deno applause e foarte bine ca ai reusit sa te recuperezi asa repede.
Eu sper sa reusim sa doarma in patutul ei, chiar daca imi va fi mai greu cu trezitul peste  noapte ( oricum am experienta cu noptile nedormite lol )
Imi dau seama ca dupa o varsta poti sa pui ce vrei sub bebe, ca nu e papusa sa stea asa cum il asezi lol

Ultima oara a fost editat de be_happy (2013-04-19 09:57:13)

Offline

 

#1965 2013-04-19 10:08:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

buna dimineata!

jasmina, felicitari pt vestile bune de la eco!

tocurile pot starni contractii? hmm cu 3 zile inainte de episodul cu sangerarea usoara, am stat 2 ore in picioare pe tocuri. am avut dureri de burta dar nu m-am gandit ca ar fi de la tocuri, cat de la statul in picioare 2 ore si de la toata agitatia de peste zi. in urmatoarele zile m-am simtit rau, am avut iarasi dureri de burta, iar in a treia am sangerat putin.
sau e posibil sa fi fost de la epilatul inghinal cu epilatorul? de la durere ori vibratii?

glen, wow, ce bebe mare ai tu! ar fi fost dificil sa nasti natural un bebe asa mare. e baietel, nu? de obicei baietii cresc mai mari cesafac. cred ca ai niste emotii pt miercuri, a mai ramas atat de putin!

aoleu, deno! lol si ziceai ca-i o minunatie sa ai baiat smile.
intrebare care poate-i cam tampita: cand se trezeste bebelusul peste noapte si incepe si plange, ce faci mai intai? verifici daca trebuie schimbat sau ii dai sa suga? hmm ma gandesc ca una din doua vrea, dar daca n-ai nimerit din prima, el o sa planga in continuare. eu l-as verifica intai daca trebuie schimbat, sa nu-i dau sa manance si el sa stea cu scutecul murdar la fund. voi ce credeti / cum procedati?

alinutza applause uite ca il simti si tu! si chiar cu mana, bravo!
eu in ultima vreme n-am mai simtit gadilaturi, decat rar cesafac.

happy lol mi-am si imaginat bebelul plecat la plimbare prin pat si marcand tot ce prinde in cale!

Offline

 

#1966 2013-04-19 10:19:23

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca puss buna dimineata .Eu purtam tocuri si inainte,chiar si acum port tocuri dar momentan nu ma deranjeaza,epilat inghinal am facut si eu si nu a fost nimic nu cred ca au legatura cu sangerarea.

Happy puss

Glen puss


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1967 2013-04-19 10:20:04

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

anca, chiar e o minunatie sa ai baiat tongue si fetita la fel. e divin sa fi mama pana la urma.

yannick cel putin, plangea numai de foame. n-am sesizat vreodata sa planga din cauza scutecului.
si oricum sa ii alini foamea e mai important decat sa-i schimbi scutecul. cartile zic ca mereu schimbat inainte de mancare.
oricum eu toate le-am facut pe dos. oricum numai sa nu planga. eu dupa principiul asta am mers. orice numai sa nu planga, astfel incat de multe ori el sugea si sotul il schimba, mai apoi m-am facut experta si eu, il schimbam cu o mana, eu mulgeam, sotul ii dadea din biberon, i-am dat sa suga si in vanita in apa lol , l-am bagat imediat dupa supt in apa, nu i-am facut baita mai multe zile ca nu se arata, nu era linistit etc...nu i-am facut program de somn, de masa, am lasat totul la voia si cerintele lui.
daca era sa respect cartea, copilul meu ar fi plans mult.

LE: anca, da chiar asa si face rotfl yannick o ia prin pat, se intoarce pe burta si mananca plapumele, hainele ce i le pregatesc sa-l imbrac, are mania camasilor, si cele de pe el, le prinde si le baga in gura, e mereu ud pe piept, servetele, tot ce prinde.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-04-19 10:23:18)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1968 2013-04-19 10:22:07

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca chicot
Si eu gandesc ca tine, in primul rand as schimba bebelul. Apoi papa. Asta daca nu plange de la colici, ma gandesc..
Desi nu stiu daca e musai sa aiba un motiv precis ptr plans. Poti sa-l si schimbi, sa-i dai si sa manance si el sa tot planga rotfl Eu nu imi imaginez un bebe asa dragut care o data ce are asigurat confortul gata nu mai plange. Ce bine ar fi...

Offline

 

#1969 2013-04-19 10:25:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

happy, asa e yannick, daca nu ii e foame si somn, nu plange niciodata. bine se agita el si tipa daca nu-i convine ceva, sau vrea ceva chestie, dar in rest nu plange veci.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1970 2013-04-19 10:33:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ooo Deno cat noroc pe tine. Vis.
Dar tu il mai lasi singur in timpul zilei in patut? Cat mai faci una alta prin casa? Nici atunci nu plange?

Eu la faza cu asiguratul hranei inaintea schimbatului scutecului as avea indoieli, pe principiul ca mie nu mi-ar placea deloc sa mananc uda sau murdara lol Dar nah, bebelusii sunt altfel, probabil la ei nu se aplica

Offline

 

#1971 2013-04-19 10:38:06

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

happy eu n-am patut lol
prin casa il duc cu mine. cat era mic in landou, acuma il mai pun in scoica, in scaunul de masa, la vederea mea. nu sta mult, dar cat sa ii fac sa manance si sa mananc eu, sa merg pana la baie, sa mai adun o haina etc, sta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1972 2013-04-19 10:42:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

alinutza puss sper sa nu fie de la epilat, n-as vrea sa apelez la lama de acum.

denno, eu n-am citit in vreo carte. m-am gandit, asa cum a zis si happy, ca nu mi-ar placea sa mananc murdara la fund fiind. ma gandesc ca nu dureaza mult sa verifici si daca e curat, il pui imediat la san.
chiar, daca plange din cauza colicilor, ce trebuie facut? e ok sa-i dai tot sa suga cand el are crampe din cauza lapticului, sau mai bine ii dai ceiut?

tot legat de schimbat, ma intreb cum il speli la fundulet la fiecare schimbare? nu as vrea sa folosesc servetele umede. cu sapun/gel de dus pt copii, cred ca e posibil sa ii usuci sau iriti funduletul daca la fiecare 2-4 ore il speli. numai cu apa e suficient?

Offline

 

#1973 2013-04-19 10:59:14

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Deno, ma gandisem si eu la varianta de a o pune in landou si sa o am in campul meu vizual dar nu prea ma incanta ideea de a o tine asa micuta in aburul de la mancare, miros etc etc. Hai ca primele saptamani  nu se apuca nimeni de gatit, dar dupa tot va trebui sa revin si la activitatile astea.
Eh, o sa vad eu la momentul respectiv, momentan visez sa am un bebe cuminte lol

Anca, in mod normal daca pana acum te-ai epilat cu epilatorul si esti obisnuita cu durerea nu ar trebui sa fi asta cauza contractiilor. Acu cine stie..

Eu as zice ca e ok sa fie spalat doar cu apa atunci cand e schimbat bebele. Ca oricum ii faci baita zilnic cand folosesti sapunel/gel. Zic, nu stiu daca e chiar asa

Offline

 

#1974 2013-04-19 11:07:06

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

oo, anca draga, pe bebelusi, zice-se foamea ii doare. nu prea se aplica principiile adultilor la ei. ei vor 2 lucruri, papica si iubire. normal, este importanta igiena, dar aia poate astepta pana are stomacelul plin. si noi cu stomacul plin, gandim mai pozitiv, nu tongue ?
si-apoi cand plange si ii tremura gurita si tu esti in plina schimbare de scutec, ai sa te urasti, eu am facut asta o singura data si veci nu l-am mai schimbat cand dadea semne de foame. a inceput sa planga si ii tremura barbita, am plans eu mai tare ca el de mila si de proasta ce-am putut sa fiu. asa m-am considerat atunci.

ceaiul nu are ce cauta la bebelusi. daca are colici tot ce trebuie sa faci este sa il ti vertical pe pieptul tau. mai sunt metode, dezbracat de tot, uscatorul de par, plimbat, astea neinvazive. sau...siropuri. dar nu prea au efect. cand il vezi ca plange i-ai da orice, dar din pacate sunt cam apa de ploaie din ce-am citit, ca yann colici n-a avut.

de pisu il speli doar cu apa, de caca cu sapun, cat mai natural.

servetele umede vei folosi noaptea si in deplasare. e crunt sa-i bagi lumina in ochi la 3 noaptea doar ca sa-l speli la chiuveta.
nu se irita, eu il spal pe yannick ft ft des, aproape la fiecare scutec si nu se irita, usuca etc.

be, personal cred/simt/stiu ca mirosul de mancare nu-i face absolut niciun rau, in schimb sa stea singur bebele....yannick  nu a stat singur niciodata, sa nu fie vreun adult langa el. daca eu sunt singura cu el acasa il duc cu mine si la baie.

dar eu-s mai dili big_smile
eu va spun cum fac eu, ceea ce nu dau exemplu de urmat, voi faceti cum simtiti atunci.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-04-19 11:12:39)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1975 2013-04-19 11:20:40

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Deno puss foarte frumos ce spui tu.

Anca nu cred ca epilatul iti face rau,eu nici nu vreau sa aud de lama mai ales ca mai incolo nu o sa mai vad sa ma fac si sa il pun pe sot sau altcineva mi-e foarte rusine sincer.Fata la care merg la epilat a zis ca a avut multe femei insarcinate chiar pana inainte de nastere si nu au avut probleme.

Happy asa sa fie bebelina cumintica si fara prob.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1976 2013-04-19 11:37:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Deno acu nici nu ma gandesc s-o las uitata prin camera sa se uite pe pereti si eu sa fac nu stiu ce prin casa. Dar cand doarme? Cu ce-i face rau sa stea singur unui bebe cand doarme?

Alinutza sa fie ea sanatoasa ca restul...trec toate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.