homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-11


#191 2013-03-24 23:27:13

glencora1
Full member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 291

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Somn usor puss


1z+ de fericire

Offline

 



#192 2013-03-24 23:50:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Burtici puss

Happy, m-ai facut sa rad cu murdaria. tongue Nu se murdareste bebe prea tare, e ok sa le speli cu jumatate de doza de detergent. Daca te referi la petele de mancare cand vei incepe diversificarea, din pacate sunt cateva (morcov, mar, spanac, portocala) care nu mai ies nici cu Vanish. Eu si acum spal la 30 grade cu jumatate de doza de detergent (Ariel), dubla clatire si fara balsam. Si inca i le calc, inclusiv sosetutele. tongue

Elena, daaa, si acum mai sughite o data sau de 2 ori pe zi. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#193 2013-03-25 07:10:54

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna dimineata!! cascat

Sunt treaza de la 2:33 si la 5 m-a luat somnul,am dormit 1 ora si acum sunt in bucatarie. supa

Alinutza fff frumoase carucioarele si patutul. tummenupp  puss

Gargarita multumim de ideeia ta,chestia aia e scumpa?Pupici la puiut. puss  puss

Elenus nu puteai sa bagi si tu numai manduca?La magazin se gaseste din dotare cu tot cu nenea ala? chicot Ca lui A nu pot sa i-l agat de gat.La urma urmei ne punem de acord,si-i zic lui A ca-l i-au pe nenea numai la plimbari lungi. rotfl2  puss

Va pup pe toate!!! puss  puss  puss  puss

O saptamana frumoasa si cu vesti bune!!

Anca   trombon  trombon  trombon  !!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#194 2013-03-25 08:29:39

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna diminetea burtici puss puss puss puss puss

Ioana puss buna dimineata ,multumesc ce faci cum esti azi in afara de obosita ca ai fost matinala.O saptamana frumoasa si tie si cu vesti bune.

Nu inteleg ce o fi cu Anca,Rose,Like unde sunteti toate?

Glen ,multumim treptat treptat le vom lua si noi.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#195 2013-03-25 09:49:44

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neata burtici  puss  kram

V-am citit aseara dar nu am fost in stare sa va scriu nimic, am fost foarte obosita.

O zi frumoasa!


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2013-03-25 09:56:59

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna dimineata si tie Andree puss ,ce faceti voi Mariuca rasfatici ca face?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#197 2013-03-25 09:58:29

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna dimineata fete rotunjoare!

Sa stiti ca  citesc constiincios tot ce scrieti si ma bucur de fiecare veste buna, noi suntem bine, bebitza misca zilnic finut asa sa nu ma supere, totu-i in grafic pana acum, asteptam cu nerabdare sa treaca saptamanile una cate una.

Elena ma bucur enorm ca zilele trec si la tine si cu fiecare ce trece esti mai aproape de fetita ta, deja esti aproape trecuta de pericol, chiar citeam zilele trecute despre o fetita nascuta la 23 de saptamani care acum la 8 luni se dezvolta si este foarte bine.

Abia astept si eu sa ajung la 27-28 de saptamani sa fiu putin mai relaxata ca orice s-ar intampla exista sanse mari sa fie bine., eu mai am 3-4 saptamani tu esti asa de aproape ... Doamne ajuta!

Offline

 

#198 2013-03-25 10:01:10

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Betty puss ,buna dimineata.Bucura-te de burtica si ca totul e in regula de ce sa nu fii si acum relaxata daca testele au iesit ok?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#199 2013-03-25 10:08:03

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

'Neatza si de la mine.

Azi sunt singura la birou ... sper sa nu bata nimeni la cap cu telefoanele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#200 2013-03-25 10:09:55

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Alinutza asa este, uneori sunt cam panicoasa si atunci ma straduiesc, imi impun sa vad lucrurile in "roz"  smile, n-am deloc motive obiective sa fiu stresata, copilutza asta a mea a fost tot timpul in grafic ca la matematica, n-a iesit cu nimic din statistici, sarcina a decurs foarte bine desi am o varsta ... Doamne ajuta sa mearga tot asa pana la sfarsit.

Offline

 

#201 2013-03-25 10:14:10

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna dimineata Andy puss ,spor la treaba si sa te relaxezi azi.

Betty ,va fi bine ai sa vezi.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#202 2013-03-25 10:45:21

glencora1
Full member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 291

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neatza fetele! puss

Alinutza...stai linistita ca ai destul timp sa-i iei lui BB tot ce ii trebuie; noi am inceput cand aveam 20s si parca e mai usor cand le iei treptat desi tot banii aia ii dai.

Betty...cand o sa ajungeti 27-28s o sa va doriti sa ajungeti la 32-34s, dupa aia sa treaca de 37s...mie asa mi s-a intamplat. smile
Eu va doresc la toate sa treceti de 37s si sa fie BB la termen si sanatos si noi mai putin stresate.


1z+ de fericire

Offline

 

#203 2013-03-25 10:51:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neata puss O saptamana usoara!

Betty o sa fiti bine!

Katey tongue ma gandeam ca se mai intample sa faca un pipi/caca pe unde nu trebuie. Plus da, petele de mancare cand ajungem la diversificare ( stiu ca mai e o vesnicie pana atunci lol ) si chiar petele de laptic.
Cu balsamul, am inteles ca nu se foloseste, dar insist nu raman aspre lucrusoarele? eu daca nu folosesc balsam la ale mele nu prea pot fi folosite. Se electrizeaza, prosoapele sunt foarte aspre, etc etc.

Cred ca multe vor fi decise atunci.

Iarasi, nu stiu ce hainute sa-i iau si cate. Nu stiu daca sa-i mai iau newborn ptr ca i-am luat cateva si mi se par foarte mici. Dar pe de alta parte daca ii iau ptr 0-3 luni ma gandesc sa nu-i fie mari. si cu bebe mic nu ma duc sa caut haine.
Dileme lol

Offline

 

#204 2013-03-25 10:59:34

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Glen puss buna dimineata ,multumim de urare.Intr-adevar tot banii aia sunt dar treptat nu se simte asa tare.

Happy puss ,buna dimineata .Nu da banutii pe prea multe haine,in primele luni creste foarte repede si ai sa si primeste destule lucrusoare.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#205 2013-03-25 11:31:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

hello wave

elena, intru asa de rar aici incat mi-e sa nu fie deplasate interventiile mele.
da, la varsta asta merge de manuta in mod normal.  mai cere si in brate; nu-i bai ca-l mai tin si-n brate, mai mergem si de manuta... dar, sunt situatii cand plecam de acasa in timpul pranzului si-l apuca rau somnul (chiar de nu-i ora de somn, daca ne hatanam putin intr-un tramvai imediat vine mos Ene big_smile) , in manduca doarme super bine ceea ce n-ar putea in brate. plus ca ar fi jale pentru mine sa-mi adoarma in brate ca n-as mai putea misca sa scot un portofel, o cartela de metrou, o manusa....poate iti imaginezi cum e sa tii in brate un copil de vreun m lungime ( exagerez putin, are cam 93cm) si cu tonus muscular zero.
am avut intai wrap elastic apoi wrap tesut si de la 11 luni manduca ( se poate si mai devreme dar atunci am reusit eu sa cumpar). cam de pe la 5-6 luni zic eu ca e optim de folosit manduca ( si marsupiile in general) in ciuda faptului ca producatorii zic ca e ok de folosit de la nastere ca are reductorul ala.

happy, la bebe micut e super bun wrapul. la bebe mai mare mie mi se pare mai practic un marsupiu ergonomic. dar aici intervin preferintele fiecaruia. n-o sa vrea numai in brate la infinit, pe la 18 ani o sa vrea in bratele altcuiva  chicot
e bine sa ai cateva (nu multe) si new born... pe majoritatea bebeilor proaspat nascuti arata lalai hainutele de 0-3 luni.

Alinutza, multumim puss

Ioana, in jur de de 100de euro sunt astea mai cunoscute (manduca, ergo, boba). dar exista si mai ieftine (marsupi, luna si mai sunt de prin strainataturi dar nu stiu cum le zice)

fetele, eu am scos cu vanish orice pata de mancare sau caca. ce n-am reusit sa scot au fost cele de pix si acuarele (cele de acuarele s-au mai estompat la vanish-uiri repetate dar tot nu s-au dus sad). pun vanish pe pata, las 10 min, frec pata apoi bag la masina de spalat ( parca asa zice si reclama, nu? big_smile). in masina nu mai pun ca mi se pare degeaba. daca puteti atunci cand e pata proaspata e si mai bine. dar eu am scos si pete vechi de ani de ani de zile mostenite de la un copil mare big_smile e drept ca nu din prima, ci dupa mai multe vanish-uiri. m-am straduit mult sa nu raman cu hainute patate caci le dau mai departe. aaa... ce isprava am facut eu cu vanish ( zic ca sa nu faceti si voi ca mine)... am pus vanish pe 2 body uri dupa care m-am razgandit si n-am mai bagat la spalat. a doua zi cand le-am spalat, le-am scos franjuri din masina big_smile , au stat prea mult cu vanish pe ele si s-a distrus tesatura.

Offline

 

#206 2013-03-25 11:49:57

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Garga puss


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#207 2013-03-25 12:42:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Neata!

Nici azi nu am scapat de spotting.. adica secretia cremoasa e alba dar e cu bucati de gelatina maro, iar azi a venit iar o bucata de gelatina mare..din col desigur. Si stau cu inima cat un purice. Nu stiu daca are vreo legatura sau e doar coincidenta dar de fiecare data cand am eliminat astfel de bucati am sangerat dupa ( la 13,22,24 saptamani). Acum ma rog sa fie doar coincidenta...

Ionus, da, manduca vine cu nenea din dotare rotfl

Katey, deci si eu voi avea o sughitacioasa  chicot

Betty, zilnic ma gandesc ca sunt mai aproape, cu ajutorul lui Dumnezeu maine facem 26 de saptamani, deja sansele sunt de 80-90%. Dar am tot citit pe internet povesti ale copiilor nascuti asa devreme si majoritatea au probleme, si nu-s probleme mici... retinopatie, hemoragii interne, probleme in a-i hrani, probleme de respiratie (astea pe perioada sederii in spital, ca apoi ca apoi poate sa intervina retardul locomotor si psihic, si probleme cu plamanii pe termen lung). Si tot citind am constatat ca abia de pe la 30 de saptamani e o zona mai sigura, nu numai din punct de vedere al supravietuirii dar si a sanatatii. Si copilasii astia nascuti dupa 30 s mai au unele probleme dar majoritatea le depasesc cu bine.
Iti doresc ca sarcina sa decurga la fel de bine pana la capat!

Garga, multumim de explicatii!

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-03-25 13:19:55)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#208 2013-03-25 13:01:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Vai ce somn imi e...

Elena, imi pare rau de spotting. Nu iti poti suna doctorita sa o intrebi ce sa faci, daca poti face ceva....

Anca e ok, doar foarte aglomerata cu munca. Se lupta cu greturile, insa e bine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#209 2013-03-25 13:11:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Andy, nu pot face nimic... doar am mai avut problema asta pana acum...dr. a zis sa o sun si sa merg  la spital daca devine rosu.
Merci ca ne-ai informat de Anca. O asteptam sa intre cand are timp.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.