homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-23


#419 2013-03-27 11:51:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Alinuta, sper sa te simti mai bine.
Nu stiu daca o fi fost de la vreme...mai mult cred ca a fost ca am stat pe partea cu piciorul respectiv vreo jumatate de zi, pana mi-am dat seama ca nu imi mai simt talpa, amortise.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#420 2013-03-27 11:53:59

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy puss

Ochisori puss

Elenuta puss


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#421 2013-03-27 11:56:37

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Exact Lavy, tragea in gol, se enerva, dupa care cand le simtea refuza si sa il ia in guritza.
Sa va spun ca vineri, dupa ce vreo 2 zile nici nu am incercat sa-i dau tzitzi, a inceput sa ceara papa, si am pus-o frumos pe pat , m-am intins langa ea, si fara stres, i-am dat tzitzi; cand a reusit sa prinda sfarcul, 50 de min a stat si a supt, nu cu pauze lungi, a supt bine....dar dupa....iar nu a mai vrut.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#422 2013-03-27 12:05:27

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy, si tu Brutus? lol


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#423 2013-03-27 12:08:03

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Da ochisori dar daca ea se enerveaza ca nu prinde tata si apoi primeste laptic din bibe se poate invata asa. Eu am patit  o primele zile de la externare. Cedasem si ii dadusem bibe. Noroc ca nu l-a vrut ca mi se pare dificil tare sa prepar lapte praf lol serios acum, fara un termometru pt bibe nu as reusi sa imi dau seama daca e suficient de cald lapticul. In seara aia am coborat de n ori pa bucatarie pt ca sticluta era calda si laptele mi se parea ok apoi cand ajungeam la bebe ziceam ca laptele e rece rotfl o fi fost de vina si oboseala si stresul (asta ca scuza lol )


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2013-03-27 12:12:52

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

La inceput am inteles ca mai toata lumea preintampina greutati la alaptat, dar dupa ce bebe si mami reusesc sa faca alaptarea sa mearga ca pe roate, mi se pare de n ori mai greu sa mergi de nu stiu cate ori pe zi sa prepari laptele praf..sa sterilizezi iar si iar sticlutele decat sa pui copilul la san, eventual fara sa te ridici din pat noaptea.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#425 2013-03-27 12:18:57

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Lavy, Elenush, asa e, e super greu cu lapte praf, si chiar cu lapte de mama la bibe....de n-sde ori du-te prepara laptele sau incalzeste laptele stors, nu mai zic de sterilizat, zi si noapte zi si noapte. Sper sa fie doar la inceput problemele, si sa ne revenim....ce mi-ar fi sa o iau din patut (ca doarme doar in patutul ei...ziua cand suntem doar noi mai doarme pe patul nostru), o pun la piep, sta cat vrea...Intr-o zi asa suparata eram pe ea, ca o certam "esti fraiera, uite, bibe se termina si nu-ti mai dau; la tzatza stai cat vrei, nu contorizeaza nimeni cat lapte bei si la cate ore sugi"...daca ar fi inteles...


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#426 2013-03-27 12:28:27

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ochisori ce fain ca doarme in patutul ei!!! Hai ca daca depasiti si hopul cu alaptatul o sa fie foarte bine! Insista s-o pui la san, cat mai des, chiar daca se enerveaza.

Lavy lol

Elena, daa si eu. Nu ma plangeam ieri pe aici ca ma dor picioarele ca pe babe, durere de aia de oase? lol

Offline

 

#427 2013-03-27 12:30:40

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

buna fetele wave
ochisor puss multumesc pt ca te-ai uitat; la tine zona de decolare era f mica, la mine e de 18/13mm supa
sper sa fie totul bine rugaciune
eu am mers la medicul de familie si luni merg sa fac analizele gratuit, astea uzuale happy mi-a dat si utro pe reteta compensata, tot e bine


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#428 2013-03-27 12:37:39

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

ochii_mei a scris:

Fix asta am obs si eu, Ioana, culoarea...parca e alb spre gri, si mult mai apos...eu la inceput il aveam alb galbui, si nu de consistenta apei...deci cred ca mi s-or fi infundat canalele intre timp(oare se poate?), pentru ca nu a supt si nici eu nu am putut sa ma storc destul de des.
Abia astept sa vii cu vesti despre samburelul tau!

ochișori nu știu dacă ți-au mai răspuns alte fete, dar eu am citit și am vrut să ți zic.
ce este alb spre gri este colostru, cea mai sănătoasă parte a laptelui, după ce-l suge pe ăsta vine partea gălbuie.
am văzut că ?ntrebai de ce după o oră jumate cere iar papa...pt că ea cere de fapt țăța nu neapărat papa, ți-o zic eu care am ținut-o ?n unele zile și c?te 5 ore non-stop la s?n ...și tot eu care a ecdat și i-a dat și c?te un biberon de lapte praf...ceea ce nu e mare tragedie.
dacă ai blocaje pe s?ni dă-i să sugă copilului că numa el poate desfunda ?n c?t mai multe poziții. eu nu i-am mai dat să sugă din sănul bolnav abia după ce trecuseră 2 săpt de c?nd nu se mia desfunda s?nul.
sper să te ajute cumva infoamațiile.


burtici puss


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#429 2013-03-27 12:53:16

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ochii mei de ce nu vorbesti cu un medic sau un consultant in alaptare ? Sau de ce nu te informezi pe atatea site-uri pro alaptare care dau informatii despre absolut orice problema intalnita in alaptare.  Calea cea mai sigura de a desfunda sanul este sa pui copilul la sanul respectiv cat mai des, nu sa arunci laptele.

Eu nu pot intelege o chestie: e plin de informatii peste tot, de ce nu va informati ? de ce lasati pe altii sa aleaga in locul vostru ?
Unui copil alaptat ii e foame mai repede decat la unul pe formula, plus sunt puseele de crestere cand poate suge non-stop.

Cu riscul sa va suparati pe mine: dupa ce v-ati luptat atat sa ramaneti insarcinate nu v-ati facut un scop din a-i oferi acelui bebelus ce-i mai bun si mai sanatos posibil ???? pai si asta nu e laptele de mama ?

Cititi si informati-va si atunci imposibil sa nu reusiti. dar faceti asta inainte de a veni copilul ca sa stiti ce sa faceti din prima clipa si sa nu va lasati influentate de moase, asistente, parinti etc.

Deno, Angel, Ama respect rock

Ultima oara a fost editat de timean86 (2013-03-27 12:55:43)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#430 2013-03-27 13:13:17

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Amalia, merci de informatii. Asa a fost, colostru alb spre incolor la inceput, dar a devenit galbui... poate deveni din nou colostru? Asta nu pricep eu.
Time, ai impresia ca nu m-am informat, ca am asteptat sa vina totul de la sine? Si medicul meu, si dr de fam mi-au aratat cum sa fac, vorbim la telefon si ma incurajeaza. Site pro alaptare foarte bun am gasit, am incercat sa aplic ce spun ei acolo...teoria e usoara...cu practica mai greu. Pana nu intampini astfel de probleme nu ai cum sa intelegi; e usor de spus "pune copilul la san"...dar cand sfarcul nu-i intra in gurita, cum sa-l pun?? sa-i infund gura?


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#431 2013-03-27 13:15:14

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ochisori si bebele meu doarme in patut. Ii dau si eu titi stand culcata langa el in pat si mi ar fi dificil sa dorm cu el asa. Mi ar fi frica sa nu ma asez peste el. Ziua il mai tin in landou. Si vreau sa ii iau un leagan -balansoar pt bebelusi pt perioada cand nubo sa mai incapa in landou

Time ai amintit de puseele de crestere. Eu am aflat de astea cand bebe avea 2-3 saptamani. De pe net si de la o prietena, mamica a doi bebei. In rest toti iti spun ca daca bebe e agitat si plange e de la colici. Cand am aflat de pusee si am inteles de ce e starea lui asa m-am linistit,stiam de ce are starile alea. Ma depasise ideea ca nu stiam de ce plange si se zbate intruna


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#432 2013-03-27 13:21:02

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

ochisori colostru ai de fiecare dată c?nd alăptezi. să zicem așa laptele e ?mpărțit ?n trei etape: prima oară acest colostru care cum zicea și angel ține de sete și e foarte bun pt imunitatea copilului, apoi este laptele gălbui care ?i ține de foame și apoi e laptele sm?nt?nă să-i zic așa care are nutrienții cei mai buni și cei mai tari necesari bebelului. de aceea nu se recomandă să-i dai copilului c?te 5/10/15 minute dintr-un s?n apoi să-l muți la altu că atunci practic ar suge numa colostru.
eu nu sunt modelul cel mai bun de urmat, dar totuși am insistat ca copilu să aibă și ultima picătură de lapte de mamă ?n gura lui. și nu uita copilul desfundă canalele, laptele tău e bun și copilul se satură, doar că are nevoie de afecțiune. acordați-vă timp de acomodare și tu și bebe aveți nevoie de asta. și citește te rog topicul de alăptare de aici de pe forum, acolo chiar găsești informații care le poți adapta situației tale. copilul nu moare de foame, c?nd ?i e fomică o să ia s?nul.
ai zis că culcate am?ndouă a supt foarte bine...atunci ?ncearca numa așa.
baftă!


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#433 2013-03-27 13:40:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Tya puss Ai gasit fonduri la vreun laborator asa repede??? La care? bafta sa iasa bune analizele!

Offline

 

#434 2013-03-27 13:45:40

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

spranceana mie nu mi s-a dat nici un medicament compensat, cand am fost la dr de  familie i-am zis mereu ce tratament iau si nu mi-a zis ca as putea sa il iau compensat...si nici n-am cerut ca nu stiam.

Happy lol ba da, stiu ca si tu aveai ieri dureri de picioare de baba, ce n-am stiut e ca a avut continuitate durerea pana seara si a trebuit sa fii si tu masata.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#435 2013-03-27 13:51:44

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Si eu am dureri de picior si coapse.. solduri.. neutral


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#436 2013-03-27 13:54:57

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elena daaaa durerea cere masaj big_smile
Nici eu n-am luat nimic compensat..

Detzy puss

Offline

 

#437 2013-03-27 14:12:35

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Burtici  puss  kram

Ioana bafta maine la eco.

Ochisori nu exista lapte de mama care sa nu fie bun. Eu din pacate nu am experienta in alaptat pt ca Maria nu a supt, am muls cu pompa cat timp am putut dupa care am renuntat pt ca nu iesea nimic la pompa. Iti trebuie calm si rabdare  puss  kram

Tya bafta cu analizele  goodluck


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.