homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-79


#1483 2013-04-11 16:27:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

tya, pai nu, nu cred ca ai de ce sa le faci pe ambele. eu ziceam sa sari peste dublu, sa faci direct triplu. cum a facut just.

elena, cred ca formatiunea de 2cm era chistul endometriozic. caz in care a mai scazut nitel big_smile, avea vreo 3cm ultima data. nu cred ca dispar chisturile astea fara operatie... dar cat crescuse al tau? la 7 sapt era asa mare incat acaparase ovarul? pana la 26 nu l-a mai urmarit?

Offline

 



#1484 2013-04-11 16:41:35

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Offff Anca .... ma faci sa zambesc ...

Azi-dimineata erai asa mandra de puiul tau, ca e sanatos ca se misca, etc. si acum iti fac ganduri aiurea. Cum sa te intrebi daca e ok ce ti-a spus medicul pentru ca nu a vazut chistul? Te rog din suflet nu-ti mai face atatea ganduri negre. Gandeste pozitiv si pastreaza-ti starea de spirit pe care o aveai dimineata. Te pup si sper sa nu intelegi gresit ceea ce ti-am scris.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1485 2013-04-11 16:41:51

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

anca, ramane asa ca tot sunt programata smile


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1486 2013-04-11 16:42:07

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Fetele va pup si o dupa amiaza placuta.
Ma duc sa-mi intind parul,unde am de lucru cu el,si dupa plec cu sotul.
Revin.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1487 2013-04-11 16:49:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

a nuu, andy. nu a disparut nimic din starea de azi dimineata. iau ce am povestit mai sus ca pe o posibila marja de eroare, micuta, de cateva procente. nu ii acord atata importanta incat sa ma indoiesc ca bebe e bine. e doar o mica doza de scepticism in privinta a cat e de capabil medicul. dar sunt in continuare optimista, zambesc lumii fara motiv - ea nu stie ca sunt mandra foc de baiatul mamii smile.

ioana, ft bine ca te faci frumoasa. pe mine ma enerveaza parul meu din cauza firelor albe si a culorii. ma gandeam zilele trecute ca nu cred ca ma pot vopsi nici cat timp alaptez, nu?

tya, asa e cel mai bine.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-11 16:57:30)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2013-04-11 17:59:18

nati17
New member
Inregistrat: 2013-04-01
Mesaje: 63

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna burtici,vad ca toata lumea e bine si crestem incet fiecare,....dragelor de vreo 2 zile m-au apucat si pe mine de dimineata ceva stari de greata asa usurele ,asta ca asta,deranjant este ca nu pot sa mananc  decat foarte putin si oricat de putin mananc la final ma balonez,simpt ca explodez,......o fi dela apa minerala consumata???voi ati patit de astea?????

Offline

 

#1489 2013-04-11 18:01:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

nati, eu n-am patit, dar nici nu beau bauturi carbogazoase. cate sapt ai tu?
eu nici la 15 sapt n-am scapat de greturi. nu le mai am peste zi, dar seara e prapad grater. aseara nu stiam cum sa ma pun mai repede in pat sa adorm, sa nu le mai simt.

Offline

 

#1490 2013-04-11 18:10:01

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Multumesc inca o data pentru incurajari. Eu ma rog intr-una sa fie bine bebele. Numai la asta ma gandesc.
Daca as fi in Timisoara de ieri as fi facut beta, ca primeam rezultatul in aceiasi zi, iar apoi inca unul maine si le comparam. Si stiam ceva...
Dar aici in Austria, mi s-a recoltat sange de trei ori....O data la doc. de familie, o data la urgente in spital si ieri la doctorul ginecolog. Nu stiu sa fie laboratoare pe toate colturile ca in Timisoara.  Abia peste o saptamana voi afla rezultatul la analiza sangelui recoltat de doctor ieri....atunci cand voi merge din nou la eco.
Daca as fi in tara, ar fi altfel. Dar nu sunt...Oricum saptamana viitoare vom merge si la alt doctor ginecolog.
Multa sanatate tuturor!


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1491 2013-04-11 18:11:39

nati17
New member
Inregistrat: 2013-04-01
Mesaje: 63

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca 90 ,sunt doar in 5 saptamani,am descoperit ca daca beau apa minerala imi pica bine la stomac si se mai diminua starea de greata((((((,asta ca asta dar mananc putin si ma simt balonata.Ce lichide consumi???

Offline

 

#1492 2013-04-11 18:14:53

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

anca, 4 cm avea chistul, acaparase ovarul inca inainte de sarcina, i-a lasat doar un coltisor..si totusi cred ca anume din acel coltisor am ovulat. Cand mi-a facut eco a scris pe foaie: stanga-ovar de x cm dreapta-formatiune chistica de 4 cm, nici macar nu s-a mai numit "ovar" ala.
dr a zis ca am avut noroc ca am ramas gravida cu chistul ala.

Nati, nu e neaparat de la un aliment anume greata si balonarea. Asta e simptoma de sarcina, daca e sa apara , apare orice-ai manca. Intr-adevar , sunt alimente care favorizeaza balonarea,  incerca sa nu mai bei apa minerala si vezi daca dispare.

emma, ma rog sa fie bine bebelusul tau.

Eu am inceput sa "lucrez" la bagajul de spital. Si anume, mi-am luat geanta, o pereche de papucu, 3 perechi de chiloti ( care tare mi-e ca nu ma incap). Am fost la un magazin de lenjerie si nu ma incapea nici o pereche de chiloti...la altele la fel. Intr-un final am ajuns intr-un magazin si mi-am luat cei mai uriasi chiloti de-acolo lol  Acasa i-am intins fara sa-i imbrac ca sa fac o comparatie cu fundul meu colosal..parca m-ar incapea si totusi daca ma mai ingras?

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-04-11 18:21:52)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1493 2013-04-11 18:22:18

nati17
New member
Inregistrat: 2013-04-01
Mesaje: 63

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Am sa incerc cu lapte cu toate ca nu sunt fan,mai rontai cu cereale,dar de la senzatia asta nu-mi vine sa beau nimic.
Dragelor inca ceva,voua vi sa dat sa folositi  Duphaston  sau ceva pentru fixarea sarcinii??/al meu doctor mi-a zis sa iau primele saptamanii pentru fixarea sarcinii.Eu sincer nu prea m-asi indopa de hormonii,acum iau cat a zis)))))))))))))))))).

Offline

 

#1494 2013-04-11 18:26:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

emma, la 8 sapt de sarcina oricum nu se mai dubla beta. deci nu puteai interpreta prea bine rezultatul. pacat ca nu poti merge la alt medic in sapt asta. incearca sa gandesti pozitiv. stiu ca e greu, poate te ajuta gandul ca stresul ii face rau lui bebe. sper sa treaca repede si cat mai usor sapt asta pt tine si la finalul ei sa afli o veste buna rugaciune.

nati, pai sa stii ca in sapt 5 e fireasca balonarea. si eu am avut. poate te lasa mai incolo, eu din sapt 6 n-am mai fost balonata.
nu lapte, si ala baloneaza. eu beau apa de la robinet sau plata.
intr-adevar, majoritatea medicilor prescriu tratament hormonal de sustinere. eu n-am luat, desi imi iesise progesteronul ft mic in sapt 5. a fost totul bine, n-am avut sangerari.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-11 18:33:26)

Offline

 

#1495 2013-04-11 18:33:17

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Nati, eu si acum iau progesteron..dar la mine e diferita situatia


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1496 2013-04-11 18:36:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

anca90 a scris:

buna fetelor!

scuze ca intru asa tarziu, n-a fost cu intentie sa va tin in suspans hmm.
sunt al9leacer al9leacer al9leacer - are mama un baietel perfect hjarta hjarta hjarta
m-am stresat fix degeaba; placenta si colul arata ft bine, nu se stie de la ce a fost sangerarea, nu e niciun hematom.
pe de o parte imi pare rau ca am facut ecografia - dpdv medical nu a fost utila, slava domnului nu a avut ce sa previna, pe de alta, mi-a facut bine pe plan psihic, emotional. sunt linistita acum si am un zambet larg pe fata smile.
a fost o experienta foarte frumoasa. cand l-am vazut ca misca, am inceput sa plang cu spasme, de sarea sonda ecografica de pe burta lol. dupa ce m-am mai linistit, am inceput sa ma indragostesc din ce in ce mai mult de el hjarta. are o gurita si un nasuc perfecte (l-am vazut si in 4d).
sper sa nu-l fi afectat cu nimic ecografia, caci a durat vreo 20 min cesafac, cu mici intreruperi. desi e o experienta frumoasa, sper sa nu fie nevoie sa o repet, sa nu mai am semne de ingrijorare. eu as fi vrut un control mult mai scurt, dar medicul e ft meticulos, a tinut sa-i verifice toate organele si au iesit toate bune, in parametri normali. este mai marisor cu cateva zile, ecografic are 16s big_smile.
i-am ascultat si inimioara - alta repriza de plans lol. si acum cand povestesc si imi amintesc, imi dau lacrimile dumbom.
nu-mi vine sa cred ca e al meu, ca e acolo in burtica si e atat de bine dezvoltat, atat de perfect! hjarta sper sa ma ajute d-zeu sa il si tin in brate, cand se va implini termenul.
aseara am simtit iarasi cateva pulsatii in burtica, cred ca e bebe smile. as putea zice ca seamana cu ceva ce face "poc" acolo inauntru. sper sa mai simt curand smile.

ioana, just, alinutza puss va multumesc pt grija. acum imi pare rau ca am fost asa panicoasa, caci stresul meu il afecteaza si pe bebel sad.

emma kram eu sper sa fie bine bebicul tau si ori sa nu fi fost bun aparatul, ori sa nu se fi priceput medicul. eu n-am inteles cum vine asta "e dezvoltat normal, dar nu vad activitate cardiaca". pai daca e bine dezvoltat pt varsta asta a sarcinii, ar trebui sa-i bata inimioara. imi pare rau ca te-a speriat, nu de stresul asta are nevoie copilasul tau sad. sfatul meu e sa repeti ecografia si la alt medic, alt ecograf. tin pumnii sa fiti bine! rugaciune

va pup, o zi frumoasa!

ps: alinutza, pana la urma ai trimis ploaia incoace! sad macar ai scapat de ea? smile

hjarta felicitari din inima! (eram sigura ca e baietel tongue) sa fiti santosi! si n-a patit nik de la 1 eco wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1497 2013-04-11 20:25:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

fetelor kram. Ioana nu mai stiu daca ne-am salutat smile, kram. Elena sper sa te prind la 38. smile


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1498 2013-04-11 20:28:57

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Hello puss  hopsieu

Anca, bravo, mă bucur că sunteți bine și tu și flăcăul tău puss Sper că nu te superi, dar de mult tot vreau să te ?ntreb c?ți ani ai big_smile
Eu azi am schimbat săpt, sunt așa m?ndră c?nd vine joia și tot creștem big_smile Și m-aș bucura enorm dacă am afla și noi joia viitoare sexul copilului hjarta

Vă ?mbrățișez!!!   par  puss  kram

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-04-11 20:29:49)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#1499 2013-04-11 20:47:33

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Jasmina, felicitari pt 14+ si sa fie bine pana la capat!   Teoretic ar trebui sa aflati sexul peste o saptamana, asta daca nu ascunde bebe, am auzit cazuri cand tineau manutele sau aveau cordonul intre picioare si nu s-a vazut. puss

Just, si eu sper puss


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1500 2013-04-11 20:52:26

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca e munca mare la mine cu indreptatul parului,dar la sfarsit,imi place. rodnar Apropo de fire albe,ma pensam acum intr-o zi,si am vazut firele albe,stiam de 1-2  wow cand colo si la mine au inceput,le mai tai,dar cresc.In Albania de revelion m-am facut suvite,dar deja a crescut parul de o palma,si se vede urat acum,sunt saten inchis,si cu suvite,nuuu.Cunosc fete care s-au vopsit si in timpul sarcinii si dupa,fara probleme.Eu am inteles ca din trim 2 nu sunt probleme.Eu vreau sa ma vopsesc la culoarea mea in iunie. puss

Nati buna!!Balonata sunt si eu ,si acum,mai ales ca apa minerala baloneaza si ea.Eu nu am consumat niciodata apa minerala,dar de poti te sfatuiesc sa treci pe cea plata,acum pe sarcina. puss Greata o poti elimina si cu altceva,nu numai cu apa minerala.

Emma stiu ca e greu cu asteptarea,dar eu in locul tau as lua numarul de la clinica repsectiva,sau m-as duce acolo,sa ceri sa ti se dea raspunsul la beta,nu as astepta 1 sapt,e o analiza,care se poate citi si in cateva ore. puss

Elenus esti comica cu "fundul meu colosal"!!! rotfl2  puss

Jasmina buna!!Sa afli ce ascunzi,si eu sper miercuri,dar sa vedem,surprize-surprize,ca un out kinder!! puss

Va pup pe toate.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1501 2013-04-11 21:21:27

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elena, Ioana pusspuss da, păi noi purtăm un ou kinder ....minunat hjarta să ai baftă miercuri smile


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.