homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-92


#1730 2013-04-16 10:41:23

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca, pt arsuri, mananca cateva feliute de mar ( dar nu un mar intreg).
Si pe mine m-au terminat arsurile si greata, si sentimentul de oboseala dat de ele, acum m-au mai lasat, dar mi s-a parut cel mai naspa simptom din sarcina. Toata lumea zice de greturile din trim I, dar alea mi s-au parut usoare fata de arsuri. Pe mine insa m-au luat doar pe la 30 de saptamani, sper sa fie doar ocazional la tine acum. Si eu am avut arsuri ocazionale in trim II, depindeau de ce mancam, pe la 30 de saptamani erau insa constante.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 



#1731 2013-04-16 10:52:00

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ionus puss  si eu am emotii pentru control ,chiar daca ajung tarziu intru de pe telefon si va scriu ce am facut sper sa fie bine bebe sa  nu fie vreo problema.

Andree puss ,poate trece.Voi sunteti bine?

Happy puss , poate reusesti sa scapi de ea fara tratament prea riguros.

Glen puss buna dimineata ,se pare ca azi toate suntem bolnavioare ,fetele au incercat Calgel pentru dintisori.

Khristall puss buna dimi ,cum esti?

Anca puss sper sa fie bine ,imi pare rau de starea ta dar poate sunt trecatoare ,nici nu mai stiu ce sa zic tind sa cred ca ar  fi tensiunea.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1732 2013-04-16 10:52:20

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

buna  ma simt ok... mi-e foame non stop... as rontai incontinuu... sad
anca, am vazut ca ai scris ca ai arsuri pe esofag... si eu am avut la inceput si surprinzator... stii cu ce imi trecea? cu guma de mestecat foarte mentolata... la mine a mers de minune... nici o pastila nu-si facea efectul cum isi facea guma big_smile poti incerca.

Ultima oara a fost editat de Khristall (2013-04-16 10:52:58)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1733 2013-04-16 11:23:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

happy, asa e, ai dreptate in privinta sarcinii si a ideii de bebe (spun eu, care sunt abia la inceput smile ). sunt si momente placute, deosebite, emotionante in sarcina (de exemplu miscarile bebelusului in burtica, ori imaginile cu el de la ecograf), dar parca sunt mai putine si mai rare decat cele neplacute. cred ca sunt si femei cu sarcini foarte usoare si pentru ele e frumoasa si perioada sarcinii.

glen puss sa treaca. nu cred ca are legatura cu sarcina chicot, maselele de minte de obicei dau de furca.

rose, mananc zilnic cam 2 mere. e drept ca nu le curat de coaja si nu ma limitez la 2 feliute rodnar. imi plac foarte mult si intr-adevar, amelioreaza arsurile/greata pentru o perioada. inainte de a ramane insarcinata, mancam ft ft rar mere, nu ma atrageau smile. acum imi pica foarte bine.
as vrea sa fie ocazionale, dar imi da de gandit faptul ca de mai bine de o sapt, e regula sa devin o leguma seara, sa nu mai pot de "dureri" sacaitoare de esofag/stomac.
cred ca as putea ameliora din alimentatie, daca as sti ce sa mananc si de ce sa ma feresc. pana acum, am exclus ceapa si usturoiul.

alinutza, crezi ca ai probleme cu tensiunea? abia astept sa te intorci de la doctor, sa ne spui ce este! big_smile

khris, multumesc de pont. guma n-am mai mestecat de mult. poate incerc cand mai am o criza din asta insuportabila. pastile m-am tot ferit sa iau.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-16 15:11:19)

Offline

 

#1734 2013-04-16 11:31:13

PiciMC
Full member
Inregistrat: 2013-03-26
Mesaje: 254

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Ioana mi-a dat sa imi fac, mai mult pt mine sa ma conving ca e bine big_smile

Anca multumesc de link.

Multumesc fetelor, sa avem sarcini la termen toate!

Pupici


Bine ai venit minune mica, te iubim mult!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2013-04-16 11:41:45

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca puss mie imi spui?Nu stiu de ce tot am emotiile astea.Guma de mestecat mentolata eu nu mananc de fel,doar bomboane dar de cand cu sarcina nu prea le suport.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1736 2013-04-16 12:00:21

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

neata

Ionus puss mie mi-a zis sa vin data viitoare cu tensiometrul meu, ca sa il verifice in comparatie cu al ei ca n-are incredere. Vineri cand merg la analize i-l duc.

Alinuta puss imi pare rau ca nu te simti bine

Pici felicitari pentru pui! Ar trebui sa fie 3714 HCG ul miercuri (plus/minus) dar de obicei e plus

Happy, avand in vedere ca nu nasti natural nu-ti fa griji cu candida puss in sarcina se modifica flora vaginala si de asta apare. Mai ales ca nu te deranjeaza..

Glen puss imi pare rau de neplaceri. Nu poti sa tratezi cumva gingia?

Anca, te inteleg cu arsurile, la mine apar mai ales cand stau culcata...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1737 2013-04-16 12:09:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

alinutza, e normal sa ai emotii smile. si eu am avut toata ziua cand am avut programarea la doctor, iar in ora in care am asteptat pe hol, in fata cabinetului, tremuram de frica, aveam mainile reci si transpirate si ma luase o durere grozava de cap, de am zis ca lesin pe acolo. cand am iesit, nu mai aveam nimic din toate astea smile.

elena, eu tot ce am observat e ca sunt mai intense seara (de multe ori n-am nimic peste zi). culcata nu stau decat noaptea in pat iar dimineata ma simt mai bine. nustiu

Offline

 

#1738 2013-04-16 12:16:00

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elenuta puss buna dimineata,cand incepi sa mergi pentru analize?

Anca ,te-ai linistit cand ai iesit ca a  fost totul in regula si tu ai fost speriata.Sper sa plec si eu linistita de acolo.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1739 2013-04-16 12:20:33

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Alinuta puss vineri merg, la 7 :30.. si sper sa ma rezolve cat de cat repede... ca la 10 avem curs de puericultura, si im plus, acum nici nu rezist asa mult nemancata.
Tu sa inteleg ca mergi azi la doctor?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1740 2013-04-16 13:02:12

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Da ,Elenuta am control azi sper sa nu imi dea triplu ca am sa refuz nici nu stiu cum sa fac sa fie mai bine.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1741 2013-04-16 13:07:03

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca la voi macar bebe va fi diferit. Eu recunosc ca prefer sa fie taur ( desi si aici vorbim de o mare doza de incapatanare si). Desi si eu si mama mea suntem berbec si am avut o relatie chiar ok. Ma rog, pana la urma astea sunt asa niste detalii. Nu cred inzodii dar am observat ca exista niste trasaturi specifice, dar care pot fi cu siguranta educate.

Da, sunt si momente unice in sarcina..cand il simti, cand il vezi la eco. Si numai ideea ca e acolo in burtica o viata. Sotul imi spune ca i se pare minunat ca puiul nostru e acolo in burtica mea si ca sunt privilegiata c-o am atat de aproape de mine.

Allinutza bafta la doc. Si eu sunt curioasa ce o sa ai big_smile

Glen imi pare rau de dureri. Bine ca abia acum ai neplaceri.

Offline

 

#1742 2013-04-16 13:08:08

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Burtici puss

Rose, e posibil sa fie acele injectii, substanta e aceeasi si pt im si pt iv, sulfat de magneziu. Maje mi se pare ca a facut iv.

Alinuta, suntem bine, multumim de intrebare. Azi a venit mobila pt camera Nataliei si trebuie s-o sterg un pic si apoi sa ma apuc de mutat hainutele, jucariile, carticelele.
Bafta la doc!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1743 2013-04-16 13:14:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

alinutza cu siguranta te va linisti si te va umple cu emotii pozitive faptul ca il/o vei vedea. vine si sotul? eu am regretat ca n-a intrat si el cu mine sad.
nu are rost sa faci triplu, daca dublul test a iesit bine.

happy, asa am observat si eu, ca unele trasaturi din zodiac se adeveresc. in ceea ce priveste compatibilitatea insa, si noi si voi suntem exemple ca nu e regula sa fie mereu asa cum sustin astrologii.
asa e, unele aspecte sunt minunate si unice pt o gravida. e pacat sa nu le traiesti macar o data in viata.

katey puss

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-16 13:15:06)

Offline

 

#1744 2013-04-16 13:18:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Alinuta iti doresc sa fie bine la doctor, sa vii sa ne povestesti bucuroasa smile   Eu am refuzat triplu test si dr nu a mai insistat.

Katey, sa foloseasca sanatoasa mobila Nati!

La noi dupa DPN (2 iulie) ar trebui sa fie rac, ca sotul..dar asta ar insemna sa se nasca cel devreme pe 22 iunie, adica sa am cel putin 38 s 4 z. Daca va fi totul in regula, oarecum sunt sanse sa imi progremeze cezariana atunci ( nu prea mai cred ca voi putea naste natural sad ). Daca vine mai devreme.. asta este, va iesi tauras sau gemeni..   Poate nu vrea sa iasa berbec .

Azi vreau sa mergem acasa sa eliberam niste sertare pt bebe si sa le curatam, daca tot e sotul liber


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1745 2013-04-16 13:24:15

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Elena punish stai cumintica, n-o sa fie bebe berbec! Poate gemeni ( despre care eu am o parere foarte buna)

Anca teoretic eu si sotul suntem compatibili doar pe plan financiar lol In realitate ne intelegem foarte bine, dar am avut si momente mai grele. Pe la inceputul relatiei, cand eram tineri si imaturi, mai scoteam amandoi cornitele lol
Ah si eu am suferit de o problema care zic eu ca e specifica zodiei - gelozia. Nu stiu daca se aplica si la partile masculine, dar eu am avut tare mult de munca la capitolul asta lol

Katey puss Sa va bucurati de mobila!

I-am luat si noi patut azi si sunt in sfarsit multumita! L-am si montat, daca reusesc sa mai spal azi niste lucrursoare, apoi sa le calc si sa-mi termin si eu bagajul ptr spital, de sapt viitoare poate veni mititica big_smile

Offline

 

#1746 2013-04-16 13:29:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy applause ce frumos, sunteti aproape gata!
Despre gemeni nu prea stiu ce sa zic, avand in vedere ca nu prea am avut in familie si cercul de cunostinte gemeni nustiu   Cunosc o singura persoana despre care stiu ca e gemeni,ea fiind o fosta profa de la liceu si atat lol


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1747 2013-04-16 13:42:12

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Happy multumesc si eu tot berbec sunt. puss

Kate ,ce frumos ai activitate.

Anca ,da vine si el cu mine sa vedem daca vrea sa si intre.

Elenuta puss multumesc tare mult.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1748 2013-04-16 13:57:07

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Am fost pe jos mai bine de 1 ora,si imi zice doct ca nu-mi mai prescrie ovulele,ca sigur nu mai am nevoie,sa vb intai maine cu doct ginecolog. box  box

Eu am inceput sa stranut rau,si ffff des zilnic,oare de ce?Racita nu sunt. nustiu

Alinus nu ai de ce sa te agiti,totul va fi bine,asa cum a si fost pana acum.Te asteptam cu vesti. puss

Pici am inteles,oricum bebe e bine,sunt sigura!! puss

Elenus cred ca si eu il iau pe al meu cu mine.Azi dimineata iar era mare,am mers 1 ora pe jos si la doctorita de familie era 12/6,deci normal,cred ca nu e bun aparatul meu. puss

Ce parera aveti de balante??Nici eu nici sotul nu avem pe nimeni  in zodia balantei?? chicot

Salut si pup si restul de fete : Anca puss  Andreea puss  Happy puss  Glen puss  Just puss  Katey puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.