homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26-96


#1806 2013-04-17 09:02:31

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Buna dimineata burtici puss

Ionus puss multumesc tare mult,te asteptam cu vesti azi.

Elenuta puss multumesc mult.

Andree puss multumesc.

Andy puss multumesc.

Kate puss multumesc frumos.

Khristall puss buna dimineata ,multumesc frumos cum te simti?

Just puss buna dimineata,multumesc esti bine?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 



#1807 2013-04-17 09:07:18

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Alinutza sunt bine, dar f obosita de la orele extra...si dupa 10 ore de lucru pe zi, plus drumul ma doare rau coloana, cand ajung acasa sunt franta. astept miercuri sa se termine recuperarile. n-au vrut sa-mi taie din concediu zilele care trebuie recuperate...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1808 2013-04-17 09:09:39

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Just asa e,sunt zile si zile,sper sa fie totul bine.Ce faci in august? In afara ca vei avea marea intalnire??

Alinus multumesc,sper sa fie totul bine,am emotii cat casa.

Eu am inceput sa stranut de 30 de ori pe zi,adevarul ca sunt alergica la copacei ce infloresc acum,si cum vine primavara,incep si eu sa stranut si sa.mi curga ochii.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1809 2013-04-17 09:13:47

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

nu fac nimic in august ca probabil nu voi mai putea misca daca imi creste foarte mare burta, plus ca eu cam urasc vara si o sa-mi fie un pic cam greu. o sa stau doar retrasa la umbra smile la ce ora mergi la eco?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1810 2013-04-17 09:15:21

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Adeevarul ca stau si ma gandesc,ca ma vor prinde caldurile mari in iulie si august,imi vine sa plang.La eco ma duc la 10:30 mai am un pic.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2013-04-17 09:28:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Burtici puss

Ioana, Ionica mica si eu iti tinem pumnii!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1812 2013-04-17 09:34:58

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Katey a scris:

Ioana, Ionica mica si eu iti tinem pumnii!

puss  puss  kram  hjarta  hjarta
Buna!!Mi-am clatit ochii cu minunea ta,azi dimineata pe FB.Va pup si va multumesc.

Eu mi-am facut listuta cu intrebari,ca de la emotii,iar intru vaca si ies bou,uit tot cand vad bebe pe ecran. chicot

1)Ma pot vopsi?Cu ce fel de vopsea?
2)De la cate saptamani/pana la cate saptamani se poate face un drum cu avionul?
3)Pt cat timp mai trebuie sa folosesc ovulele cu progesteron?
4)De la sapt 14+4 pana la 16+6 pot sa ma duc in Romania,cu avionul?
5)E obligatoriu sa ne ungem pe burtica,cu crema sau ulei,tinand cont ca burtica mea e crapata oricum?

Si sa ma mai gandesc,vroiam sa o intreb si de mare,dar mai am timp pana in iunie cand ma duc la plaja.

Fetele vroiam sa va intreb,pot face eco 3D sau 4D acasa?Fiind la 14-15 sapt?Sunt curioasa sa-l vad pe bebe.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1813 2013-04-17 09:36:59

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

acasa poti sa faci eco de care vrei la un cabinet particular. iti faci programare si iti face ce vrei tu.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1814 2013-04-17 09:40:13

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Just am inteles.

Al meu e la baie,si e pra 9 ,si eu inca nu mi.am taiat padurea,ca se pierde si ecograful de intra in jungla mea,trebuie aparat satelitar,ca sa iasa.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1815 2013-04-17 09:41:53

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Just te inteleg,oricat dorm noaptea dimineata tot greu ma trezesc.

Kate puss buna dimi.

Ionus te asteptam cu vesti,imi dai si mie emotii.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1816 2013-04-17 09:48:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

buna dimineata!

am intrat mai repede azi, ardeam de nerabdare sa vad cu ce vesti a venit alinutza de la doctor!
he, he, si tu tot baietel? big_smile si la tine eram sigura ca e fetita; intuitia mea nu-i buna de nimic smile. sa iti traiasca, sa creasca mare si sa se nasca sanatos, la termen! l-a vazut si sotul? ma bucur ca este totul in regula! hjarta

katey, multumesc pt lamuriri. da, trebuie sa o schimb...

elena, ce avatar ai! lol

ioana, imi pare rau ca ti-a fost rau ieri. azi cum te simti?
bafta la doctor, sa primesti vesti bune si sa ne spui si tu ce e bebele tau! smile
si eu sunt curioasa de raspunsurile la unele dintre intrebarile tale, sa imi spui te rog si mie ce ti-a zis.
da, se poate face ecografie 3d si 4d la varsta aia. eu aveam 15s cand am facut.

emma, doamne ajuta azi la doctor! rugaciune la cat esti programata?

andy, ma bucur ca in general esti bine, chiar daca ai unele neplaceri.
am avut si eu probleme cu somnul la inceput, cand nu eram obisnuita sa dorm numai pe cate o parte. acum dorm destul de bine, ma trezesc doar cand ma intorc. poate in putin timp te obisnuiesti si tu si vei avea un somn mai bun.
si la mine s-au intensificat gadilaturile. ieri, stand in picioare, am avut efectiv senzatia ca se misca ceva in burtica, se rostogoleste. a fost foarte intens si clar, nu mai era doar o gadilatura. am comparat senzatia cu ce cred ca as simti daca as avea o burtica mare si bebe ar face valurele vizibile din exterior.
cand mergi la eco?

just, felicitari pt o noua sapt si iti multumesc pt detalii puss. deci trebuie sa fac un drum pana la medicul de familie si unul la ginecolog... e cam aiurea, ca nu vreau sa fac inca o consultatie, iar ginecologul la care am fost e ft aglomerat. atunci m-a primit ca era urgenta, ar fi nesimtire sa-l rog sa ma mai primeasca o data pt adeverinta. sa incerc la unul oarecare si poate imi da adeverinta pe baza "diagnosticului" si a parafei pusa de celalalt pe reteta si trimiterea la triplu test?

just, dar fiind insarcinata, nu te scutesc de la recuperarile alea? sau nu ai dreptul sa refuzi programul prelungit?
wow, urasti vara? ft putine pers am auzit spunand asta. inseamna ca esti fan sporturi de iarna.

o zi frumoasa! pt mine e deja, caci a iesit soarele, e tare placut! hjarta

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-04-17 09:51:55)

Offline

 

#1817 2013-04-17 09:51:23

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca la docul de familie mergi acum cu ce ai de la gine ca doar nu de mult ai fost. iti ajunge. am dreptul sa refuz programul suplimentar (e si recomandat in adresa de la medicina muncii) dar nu am dreptul sa refuz sa recuperez zilele respective...si in afara de program prelungit nu am cand...daca tot nu mi-au dat concediu de odihna pe cele 2 zile. o sa vad cum rezist.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-04-17 09:54:06)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1818 2013-04-17 09:53:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

a, deci nu trebuie musai scrisoare de la ginecolog? ar fi chiar usor asa!

Offline

 

#1819 2013-04-17 09:53:57

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca multumesc frumos,azi sunt mai bine,cu mari emotii,dar sunt ok.Ce alte intrebari sa-i mai pun doctoritei?Mie imi vin cand ies,pe moment uit.
Sper sa-mi faca si eco,de nu o voi ruga eu.
Va anunt cand ma intorc.

Ma duc sa ma pregatesc.
Va pup!!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1820 2013-04-17 09:58:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

ioana, si eu am uitat sa-l intreb pe doctor o gramada de lucruri, mi-am dat seama cand am iesit din cabinet dumbom. desi am avut suficient timp, am amutit cand l-am vazut pe bebe hjarta, mi-am uitat tot planul de intrebari. daca le-ai notat pe-o foaie, nu le mai uiti. nu stiu ce ai mai putea sa intrebi, cred ca iti va spune el/ea ce trebuie sa stii despre bebe. eventual sa-i amintesti de problemele de trombofilie, sa-i spui ce tratament iei. sa intrebi daca trebuie sa iei vitamine sau sa-ti faci analize. spor la pregatiri!

Offline

 

#1821 2013-04-17 10:03:04

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Anca puss buna dimineata multumesc tare mult esti o draguta.Sotul nu a vrut sa intre,ii era rusine pe o parte mai bine ca mi-a facut si control endovaginal si mi-ar fi fost mie rusine.Si la noi e senin astazi si caldut.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1822 2013-04-17 10:08:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

alinutza puss am inteles. cred ca s-a emotionat tare cand a vazut pozicile de la ecograf hjarta. mie atunci mi-a parut rau ca nu l-a vazut si el live pe bebe.
tu iei vitamine ori alt fel de tratament? pana la morfologia din mai nu mai faci nicio analiza, nu?

Offline

 

#1823 2013-04-17 10:17:42

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

la mine a fost sotul si la endo. docul meu incurajeaza sotul sa intre. dar pe el il chema doar dupa ce eram instalata pe pat, cu sonda introdusa si un pled pe picioare...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1824 2013-04-17 11:03:33

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 26

Rose a scris:

Fetelor, are cineva cunostinte din domeniul legal? Ideea este ca sotul meu a mostenit o casa, chipurile, dar acea casa este practic nelocuibila, este o cocioaba, sau mai bine zis o ruina, intr-o stare avansata de degradare. Pt mostenire a fost evaluata conform tarifului notarului la o suma fabuloasa. Aveti idee cum se poate rezolva aceasta situatie?

Rose, ce intelegi prin rezolvarea situatiei? Daca te gandesti sa gasesti o portita in asa fel incat tariful notarului sa fie mai mic nu stiu in ce masura e posibil. Ptr ca din cate stiu eu, la notar se plateste pe de o parte onorariul ptr certificatul de mostenitor ( iar aici exista o grila de tarife in asa fel incat diferentele de la un notar la altul sunt destul de mici), iar pe de alta parte se plateste o taxa ptr intabulare, un procent din suma la care e evaluata masa succesorala-  si aici exista din nou o grila notariala dupa care se face evaluarea ( exista un "grafic" orientativ si se iau in considerare aspecte ca zona, suprafata etc. )
Daca voi considerati ca valoarea mostenirii e mai mica decat costul actelor ( ceea ce nu cred ca e pposibil) atunci sotul poate sa renunte la mostenire.
Daca sotul nu e unicul mostenitor si mergeti la notar ptr iesirea din indiviziune, atunci aveti posibilitatea sa solicitati partajul pe calea instantei de judecata - se platesc si aici taxe dar, din cate stiu eu sunt mai mici decat cele de la notar)

Din nou, daca sunt mai multi mostenitori si nu intentionati sa instrainati imobilul sau sa-i schimbati destinatia etc etc ( practic daca nu vreti ca partajul propriu zis sa aiba loc acum) se poate incheia o conventie, cu o durata de 5 ani ( care poate fi prelungita) prin care sa se pastreze starea de indiviziune.

Asta e parerea mea neavizata. Daca ai cum sa te consulti cu un jurist ar fi perfect.


Neata puss

Alinutza puss felicitari ptr baietel!

Just o sa treaca toate durerile, sa speram, macar dupa nastere.

Ioana bafta la doc!

La noi sotul a mers la eco de fiecare data cand a putut, adica a lipsit doar de vreo 2 ori. Si m-am bucurat, mi-ar fi parut tare rau ptr el sa nu poata sa asiste, s-ar fi simtit exclus. Iar medicul i-a cerut sa iasa cand a fost cazul de urcat pe masa ptr consultatie.

Azi iar am trebusoara, trebuie sa calc ptr bebe, sa mai strang prin casa si sa fac si ceva rapid de mancare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.