homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Perioada fertilacontr


#1 2013-04-16 20:52:58

misskat
New member
Inregistrat: 2012-10-31
Mesaje: 13

perioada fertilacontr

buna seara
ma puteti ajuta va rog cu niste informatii? am tot cautat si m am tot interesat si gasesc numai informatii contradictorii
la un CM de 28 zile care este perioada fertila si care nefertila?

Offline

 

#2 2013-04-16 23:55:00

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: perioada fertilacontr

zilele 12-14 sunt fertile.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#3 2013-04-17 12:41:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: perioada fertilacontr

Te poti orienta dupa formula asta :

Metoda calendarului (Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie. Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

melania, perioada fertila = perioada in care risti sa ramai insarcinata, nu cea in care ovulezi, ca asa ea poate avea contact sexual in ziua 11, sa ovuleze in ziua 12-14 si sa ramana insarcinata, caz in care ne da in judecata ca i-am zis ca perioada fertila e de 2 zile smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.