homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test sarcina


#1 2013-04-30 10:44:53

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Test sarcina

Buna ziua, am un bebe de 2 ani care a venit pe lume taare dorit si din prima incercare sa spun asa. Acum vrem sa mai facem un bebe. Prima zi a ultimei menstruatii a fost in 6 aprilie, am avut contact neprotejat in 22 aprilie, cand sa imi fac testul sa fie concludent si care sunt sansele sa fiu insarcinata.
La prima sarcina in 4iulie mi-a venit ciclul si in 30iulie mi-am facut un test si a fost pozitiv, nu am putut astepta sa vina menstuatia ca eram tare nerabdatoare.
Simptome nu am, doar balonare in partea de jos sub buric dar asta poate fi din mai multe motive.
Imi doresc foarte foarte mult un bebe. Daca mi-as face un test astazi cat de concludent e? avand in vedere ca la prima sarcina foarte repede s=au vazut 2 liniute
Va multumesc!


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 



#2 2013-04-30 12:23:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test sarcina

e ft importanta lungimea ciclurilor tale. daca sunt de 28 zile, contactul din 22 a fost cam tarzior, e posibil sa fi ratat ovulatia.
test poti face cand vrei tu smile, dar baza pe rezultat poti pune doar la testele facute dupa ce iti va intarzia menstra, nestiind cand ai ovulat.

Offline

 

#3 2013-04-30 12:35:22

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Test sarcina

Pai ultimele 3 cicluri au fost: 6 aprilie, 8 martie, 10 februarie.
Sper sa fie ok si sa fie cu doua linii, prin 3-4 ar trebui sa imi vine menstuatia iar, de nu ar mai veni.


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

#4 2013-04-30 16:58:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test sarcina

sunt mai scurte de 28 zile, ceea ce face sa fie cam tardiv contactul din 22. bafta totusi!

Offline

 

#5 2013-05-03 16:29:52

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Test sarcina

Astazi/maine trebuie sa imi vina menstruatia. de dimineata am avut o scurgere maronie, asa cum am mereu inainte sa vina cilcul, am spus "clar, gata, vine", apoi dupa vreo 2 ore am avut o scurgere rozalie si gata, nu mi-a mai venit nimic de atunci.mi-am facut un test si a iesit negativ, este totusi posibil sa fiu insarcinata?


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-05-03 17:18:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test sarcina

daca ai noroc si ai avut o ovulatie mai tarzie ciclul acesta, ar mai fi sperante. daca nu vine menstruatia in urmatoarele 3-4 zile, mai poti incerca un test.

Offline

 

#7 2013-06-04 09:40:35

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Test sarcina

Am avut ciclu atunci, de nu a fost  sa fie, in schimb luna asta sunt FOAAARTE fericita, am intretinut relatii sexuale exact in saptamana fertila si mi-am facut in 1.06 2 teste ambele pozitiveeee!!! In 3 mai a fost prima zi a ultimei menstruatii, sunt atat de fericita!!! M-am programat la gine saptamana viitoare in 12, ca a spus ca e prea repede pentru eco acum. Ma duc atunci sa imi confirme, eu nu am dubii dar sa imi spuna ca totul e ok.
O intrebare am totusi ... ma doare burtica de o saptamana ca la ciclu, e bine? La prima sarcina nu am avut nici o durere de genul. Am inceput sa am stari de greata, pofte cu carul (dar cand vreau sa ma duc sa imi iau mi se face p greata de nu imi mai trebuie nimic). Durerea asta de burtica e normala? Ma inteala cateodata tare si ma doare si spatele in partea de jos ... imi e teama putin sa nu fie ceva probleme, mai ales ca am avut mult de lucru chiar in perioada de implantare a ovulului si am stat atunci si 12 ore in picioare si am lucrat, nopti nedormite si alte alea sad
Am liat no-spa pentru durere, e vreo pb? In rest nu am luat nimic nimic.


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

#8 2013-06-04 09:48:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test sarcina

felicitari! sarcina usoara, fara probleme si un bebe sanatos!
sunt ft des intalnite durerile de burta si de spate in saptamanile 4-5 de sarcina. daca se aseamana cu cele menstruale si dureaza mult, nu cedeaza de la sine, ia no-spa. asa recomanda si medicii, sa nu stai cu dureri, caci sunt contractii uterine si pot duce la dezlipirea sacului gestational.

Offline

 

#9 2013-06-04 09:57:11

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Test sarcina

Multumesc frumos! Doamne ajuta sa fim bine si eu si bebe sa nu fie probleme de nici un fel!


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.