homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Schimbari de-a lungul sarcinii


#1 2013-06-03 13:40:52

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Schimbari de-a lungul sarcinii

Nu cred ca exista un topic de genul asta, daca exista va rog sa ma trageti de urechi.
Pe mine ma uimesc femeile care tin minte dupa ani de zile ce mancau si ce nu in sarcina, cum se simteau etc. Asa ca ma gandeam ca la topicul asta sa scriem ce observam o data ce trec saptamanile, un fel de jurnal de sarcina.
Incep eu:
6+ Cuvantul de ordine este greata  lol  singurele care nu imi fac rau sunt fructele, mancate direct din copac ca daca sunt culese nu imi mai plac . Sunt foarte certata cu carnea in ultima vreme, eu care inainte eram o carnivora inraita. Am toane in ceea ce priveste mancare, acum mi-e pofta de ceva peste 5 minute daca ma gandesc la acel ceva imi este rau. Si apropo de rau, si gandul la un aliment imi provoaca greata mai nou. Dpdv psihic, am un fel de PMS adica nu prea suport pe nimeni si sunt ciufuta in majoritatea timpului. La asta se mai adauga oboseala, as dormi tot timpul si nu ma satur niciodata de somn.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#2 2013-06-03 14:12:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Eu am avut sarcina toxica, dar in general simptomele au fost aceleasi numai ca mult accentuate. De exemplu, eu varsam instant daca vedeam prosoape.
Mie in schimb mi-a placut enorm mirosul de mancare in sarcina, imi facea bine. Unde se prajea ceapa usturoi si carne hop si eu.
Insa orice miros oricat de slab parfumat(incat altii nu-l simteau) mie imi provoca varsaturi repetate si lesin.

Din pacate, schimbarile din timpul sarcinii nu si-au revenit...
Vomit si acum de la parfumuri, orice prea strand in jurul taliei si sub sani imi provoaca stari de lesin, in special sutienele, de care am mare nevoie acum...

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-06-03 14:16:13)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#3 2013-06-04 08:17:15

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

La inceput am vomitat de mi-au sarit capacele... eram si inca mai sunt certata cu carnea... bine eu si inainte de sarcina nu eram cu carnea dar in primele 4 luni ma rugam de mine sa consum ceva carne... fructele sunt pasiunea mea numarul 1, as manca numai fructe pana as pocni... si inainte de sarcina nu ma dadeam in vand... am ramas cu sechele cu lasagna... am manat la inceput din aia de la lidl gata facuta... si acuma ma ia cu greata... niciodata nu o sa mai mananc lasagna, asta e clar...si daca imi e stomacul gol, ma ia cu lesin, nu ma mai pot abtine cum o faceam odata... si sunt extrem de rea la foame...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#4 2013-06-04 08:24:11

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Eu nu am avut greturi deloc, m-am simtit bine de la inceput , nici nu am simtit ca eram gravida. In primele luni dormeam mult , puteam sa mananc orice . In afara de picioare umflate si o usoara anemie spre final nu am avut nimic, sper sa fie la fel si la bebe 2


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#5 2013-06-04 10:08:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

la ce am scris mai sus adaug si o aversiune fata de cola/pepsi, zaharina (pe care o consumam zilnic inainte) si orice parfum acklad ba chiar si cele care imi placeau la nebunie ... acum folosesc un stick de la dove ptr ca mi se pare cel mai discret dpdv al mirosului. Si mi se face rau daca ma strange ceva de burta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-06-04 15:46:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Eu am folosit un deodorant de al Vichy fara miros deloc. Dar, ne-eficient si foarte scump sad
Eu ca stateam in pat toata ziua era ok cat de cat, dar cine are activitate fizica...
Sotul a fost si el obligat sa-l foloseasca si prin urmare facea 3-4 dusuri pe zi lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#7 2013-06-04 16:49:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

eu cu parfumurile in sine (apa de toaleta) nu am mari probleme; unul sau doua din ce foloseam inainte ma scarbesc acum. insa mi se intoarce stomacul pe dos de la tot ce inseamna sapun sau gel de dus acklad. dusul de seara e un chin pt mine; imi tin respiratia cat pot de mult si ma misc cat mai repede cu putinta. inca n-am gasit un gel de dus fara miros ori unul al carui miros sa nu-mi provoace sila.
si exact cum povestea deno mai sus, e de ajuns sa privesc flaconul de gel de dus, rufele proaspat aduse de pe sarma, lenjeria de pat s.a.m.d. ca sa mi se faca rau. mintea asociaza involuntar imaginea cu mirosul si mi se face greata fara sa simt nici urma de odoare. ma tem ca asocierile astea vor ramane in timp, exact cum zice deno hmm. desi o mamica mi-a spus ca ea n-a mai fost alergica la mirosuri dupa ce a nascut. ramane de vazut.

sunt imuna in schimb la mirosurile de mancare. nu le percep altfel decat inainte, n-am gasit vreun preparat care sa-mi miroasa respingator. mananc la fel ca inainte, mai putin ceapa si usturoi, de la care am arsuri mari acum (inainte puteam manca oricat, chiar imi placeau).

deno, stiu ca ai zis mai demult la mamici ca nu le intelegi pe cele ce se plang de starea de rau, de greata, desi nu vomita. intr-adevar, ce ai experimentat tu a fost un caz extrem (sarcina toxica) si cred ca ti-a fost mai greu decat uneia care sta 24/24 cu greata in gat si nu poate sa vomite. insa toate gravidele care au avut stari de rau cu varsaturi (in cantitate moderata, nu ca in cazul tau, cu zecile pe zi) au afirmat ca imediat dupa ce varsau se simteau mai bine. gandeste-te ca una care nu poate sa vomite, sta cu starea aia de rau, cu nodul in gat, zi si noapte, timp de circa 3 saptamani. n-o slabeste nici o secunda, de cand se trezeste si pana adoarme seara la loc. nu e buna de nimic nici la munca, nici acasa. tot ce vrea e sa doarma, sa nu mai simta greata. eu cred ca e mai rau asa, decat sa ai una, doua varsaturi pe zi, dupa care sa iti revii.

Offline

 

#8 2013-06-04 17:05:25

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Anca eu ma refeream la cele care imi spuneau mie, ca e mai bine de mine ca de ele.
Care nu erau de pe forum ci din viata mea de zi cu zi. Eu am stat 8 luni cu greata aia Zi si noapte si ce era mai rau, e ca vomam fara preaviz.. Nu va detaliez smile

Scuzati de o.t


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#9 2013-06-04 18:24:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

cateodata mi-as dori sa am si eu varsaturi insa nuuuu eu am greata de care zice anca, de nu pot sa fac nimic ... greata ce imi e arhicunoscuta din timpul colicilor biliare din trecut
Sper sa treaca cat mai repede


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#10 2013-06-04 21:37:24

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Si la mine doctorii spuneau ca sarcina mea toxica se datoreaza bilei... Eu vomitam foarte amar si atunci cand nu vomitam mancare, vomitam continut biliar cica, un lichid galben extrem de amar.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#11 2013-06-04 22:42:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Eu in primele 3 luni nu puteam manca ciocolata si peste. Radeam cu sotul ca el nu se da in vant dupa cioco si uraste pestele si ii spuneam ca parc-ar fi copilul lui. tongue Din trimestrul 2 n-am mai avut probleme. Prin saptamanile 6-7, cam cand s-au instalat greturile, as fi mancat continuu morcovi cu branza si ma balonam de la combinatia asta de simteam ca explodez. Inclusiv la munca imi luam mancare si in loc de gustare, morcovi.
Iar greata era din aia ca la indigestie, insotita d eo stare de slabiciune si un pic de ameteala de nu-mi venea sa ma ridic din pat.

Anca, incearca sapun lichid de bebelusi de la Sanosan sau Penaten, au un pic de miros dar nu asa puternic, poate sunt mai ok pt. tine.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-06-04 22:42:31)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#12 2013-06-05 09:57:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

katey, multumesc pt sugestie puss. unde se gasesc acestea?

emilya, nu vreau sa te dezamagesc, dar pe mine m-au tinut aproape o luna greturile astea neintrerupte. dupa 10 sapt am inceput sa am si momente cand nu le simteam, iar pe la 16 sapt le aveam doar seara. poate ai mai mult noroc, sunt gravidute care au scapat mult mai repede de ele.

Offline

 

#13 2013-06-05 10:54:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Sanosan gasesti la aproape orice farmacie. Penaten cred ca la DM, mie mi-l trimite cumnata dar am vazut ca unele au sigla aia de DM pe ele.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#14 2013-07-03 09:46:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Eu am avut o sarcina extrem de usoara. Daca as fi ramas insarcinata natural, poate ca nici nu mi-as fi dat seama ca sunt insarcinata. Nu am avut niciun simptom, nicio greata cat de mica, nicio pofta, nici somnolenta, nu dureri, nu sangerari, absolut nimic. Imi place sa cred ca a fost recompensa mea de la Dumnezeu pentru chinul indurat 6 ani sa reusesc sa raman insarcinata smile
Singurul simptom ca sa zic asa, au fost mameloanele foarte sensibile la atingere, iar spre sfarsitul sarcinii oarece arsuri la stomac. Constipatia nu stiu daca pot sa o consider simptom al sarcinii pt ca eu sunt oricum mereu constipata. smile
Si totusi, chiar daca inainte de a merge la beta nu aveam niciun simptom, eu am simtit ca bebe e acolo. Nu pot sa explic...am avut un sentiment unic pe perioada sarcinii, parca simteam ca nu sunt singura, am mai auzit la alte femei asta dar nu credeam..insa am experimentat-o eu, am stiut ca fetita mea e acolo si simteam si ca e bine.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#15 2013-07-03 09:59:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

cris, sensibilitatea in sani ai avut-o pe tot parcursul sarcinii sau numai in primul trimestru?

Offline

 

#16 2013-07-03 10:43:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

anca, am avut-o pe tot parcursul sarcinii, inca dinainte de test si pana la nastere, insa nu tot sanul, ci doar mamelonul, si in principal la atingere, daca ii atingeam era o senzatie de parca ma electrocutau. Sanii insa au fost moi, nedurerosi, si nu au crescut deloc.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#17 2013-08-08 17:07:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

Trebuie sa fie tare greu cu greturile.
Eu am experimentat o singura zi: greata extrema, voma in jeturi, diaree apoasa. Se pare ca facusem toxiinfectie alimentara ca mi-au aparut si bubite. Acum ma rog sa nu il fi afectat pe bb cu cine-stie-ce bacterie urata.

In rest, bat in lemn sa nu am gura poleita, dar nu am greturi deloc, in schimb am o foame continua, mananc de rup, din 3 in 3 ore mi-e foame, iar foamea nu e pofta, nu mi-e pofta de ceva anume, mi-e foame fizic, ma doare stomacul si scoate sunete a gol. F ciudat. Si bine-nteles ca foamea odata satisfacuta atrage somnul, o stare de toropeala pe care eu nu o cunosteam pe parcursul zilei, eu si noaptea adormeam greu, acum sunt f indispusa, tot ce as vrea e sa dorm.

Mai am si sanii, inca din Z12 DPO, sensibili, dar suportabili de durerosi.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#18 2013-08-08 17:29:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

mie cam de pe la 13 saptamani mi-au trecut greturile, la inceput s-au diminuat si apoi au disparut aproape de tot. Singurele momente cand imi mai e greata e cand am dureri de cap. In schimb in continuare nu pot sa mananc foarte mult, oricat de foame mi-ar fi iau 2-3 guri si gata simt ca nu mai pot. in schimb mananc foarte multe fructe, la orice ora, simt nevoia.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#19 2013-08-08 23:28:09

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Schimbari de-a lungul sarcinii

mie imi placea shaorma inainte..acum o urasc
numa cand vad o sharomarie de la distanta imi vine greata

sanii mi-au crescut f ult.. de la cupa B la D big_smile

iar greata la mine nu era cu voma de mancare, scuipam multa saliva..dar multa si acid gastric...
daca beam apa pe stomacul gol, tot dadeam afara. si era nasol ca eu am pb cu tiroida si trebuie sa iau doar cu apa pastiluta pe stomacul gol..asa greu mi-a fost ca trebuia sa ma abtin ca sa se dizolve pastila si sa nu o vars


2 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.