homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-102


#1920 2013-11-08 11:14:33

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

uite vezi, eu nu prea le stiu p'astea cu analizele disperat

rona, la mine T4 era putin marit, TSH-ul este normal, in limite... am facut si eco si e putin marita tiroida... o sa ajung, sigur puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#1921 2013-11-08 12:08:15

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fetelor,

Incep postarea de azi cu un eveniment mai putin fericit. Nu este vorba de mine sau de cineva din anturajul meu, ci de o lectie pe care viata ne-o da tuturor, o lectie din care noi trebuie sa invatam sa traim mai mult, sa iubim mai mult, sa lasam putin la o parte grijile si nemultumirile. Am intrat ca in fiecare zi pe contul de Fbk, sa vad ce se mai intampla, si primul mesaj a fost "RIP Diana Sorescu, ai plecat mult prea repede dintre noi". Din empatie cu oamenii din jur, din simplul fapt ca iubesc oamenii si viata, am dat click mai departe si am descoperit un blog. Un blog despre viata, despre moda, despre dorinte si despre asteptari. Un blog plin de invataminte care o data citit incepe sa te puna pe ganduri, sau sa te faca sa zambesti realizand ca nu esti singura ce trece prin nenumarate faze mai placute sau mai neplacute. Un blog pe care il redescoperi de fiecare data cand il citesti. Diana Sorescu, cea ce obisnuia sa scrie pe acest blog, o tanara jurnalista, s-a stins din viata chiar noaptea trecuta la varsta de 26 ani, datorita unei embolii pulmonare, ce a venit dupa o raceala, se pare, netratata. Am citit blogul ei, m-a facut sa rad, sa plang si sa realizez cat de scurt poate fi firul vietii. Am realizat ca ar trebui sa ma bucur mai mult, sa nu imi mai fac atatea griji si sa iubesc tot ce e in jurul meu, sa traiesc cum vreau fara a ma agata de principii, de ceea ce isi doresc cei din jur pentru mine. Diana nu a apucat sa isi traiasca viata, nu a apucat sa invete din propriile ei greseli, nu a mai apucat sa faca nimic din ceea ce si-ar fi dorit.
Nu vreau sa fac reclama, sa nu ma intelegeti gresit, pur si simplu simt ca articolele Dianei ne arata indirect cum ar trebui sa traim, cum ar trebui sa simtim fara limite si prejudecati. Ne arata cum viata se poate termina intr-o clipita. Nu a suferit....a scris aseara pe blog, iar dimineata nu mai era. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

Daca adminii vor considera ca link-ul trebuie sters, il voi face. Nu va suparati pe mine. Va pup fetelor si nu mai fiti triste. Bebelusii nostrii vor aparea atunci cand trebuie. Poate ca nu coincide chiar cu momentul in care dorim noi. puss

http://dianacuvanilie.blogspot.ro/


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1922 2013-11-09 14:54:18

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

de dimineata stau si citesc topicul de la prima pagina, inca nu am terminat dar am stat cu sufletul la gura de fiecare data cand anunta cate o fata ca a ramas insarcinata.felicitari si sarcina usoara pentru toate.
anorien si eu sunt luna a treia de incercari si traiesc si trec prin simptomele tale de neliniste...mai ales toate intrebarile si raspunsurile referitoare la mucus.eu nu mi-am luat temperatura pana aqm pt ca am un program diferit in fiecare zi.astazi sunt in ziua 19,oare daca imi iau temperatura d maine ar avea vreun sens. oricum astept sa treaca zilele si sa apara si bebe;e meu.week-end placut

Offline

 

#1923 2013-11-09 15:25:28

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

liynda: multumim pt adresa, o voi citi la munca kram

Pisiraluk: iti tin pumnii sa se prinda si la tine la fel de repede ca la mine. Doamne-ajuta la toate fetele. Asa e, parca ar fi ieri, imi si amintesc cat scriam pe forum si intrebamm fetele de orice modificare mi se parea mie aiurea la mucus, sau pe Fertility Friend ca aveam chart "rocky mountains" adica fluctua f mult temperatura, dar era din cauza ca ma tot trezea pisica pe timpul noptii si nu apucam sa dorm 4 ore legat si asta influenta TB.
Fetele ziceau ca ma stresez si adevarul e ca desi mai aveam 2 luni pana la nunta si inca nu imi cumparasem nimic pt civil si nu rezolvasem multe pt civil (era in aceeasi saptamana cu nunta) eu statea calare pe forum, calare pe articole de studiu despre ce sa mai mananc sa creasca fertilitatea si altele asemea, asa cum acum stau si citesc ca disperata despre sarcina si nastere. Imi amintesc ca dupa ovulatie, in fiecare dimineata intram pe aplicatia FF si comparam chartul meu cu alte charturi si vedeam ca imi zicea ca 30% din charturile asemanatoarea cu al meu s-au incheiat cu sarcina, si apoi cand citeam ca 35% mama ce ma mai bucuram. Am fost binecuvantata si s-a intamplat repede.

Temperatura nu ti-o lua de maine, ia-o dupa ce iti trec rusii, daca mai vin. Ce fel de program ai?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1924 2013-11-09 15:51:22

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

aha...sper sa nu vina,dar in cazul in care vin,o sa incep sa iau si temperatura si o sa imi fac si cont p FF.adica lucrez in ture de 24 cu 72 si nu ma trezesc in fiecare dimi la aceeasi ora,adica uneori la 6 uneori si p la 9. apropo ai descoperit alimente care cresc fertlitatea? tu ai luat acid folic din proprie initiativa sau la recomandarea medicului?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1925 2013-11-09 20:04:34

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Hey, ce fac fetele? Eu astept niste prieteni in vizita, si am inceput sa nr zilele pana la menstra...deci nimic nou big_smile

Offline

 

#1926 2013-11-09 20:53:43

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

pisiraluk: e ok daca o iei la o diferenta doar de 3 ore.
Acid folic am luat cu 4 luni inainte, dar de 400 micrograme (atentie, micro, nu mili), le gasesti la Plafar de prin Mall-uri. E doza recomandata pt conceptie. Cand am ramas mi s-a marit doza la 1 gr/zi.
Alimente, da, fructe de mare, scoici, alimente cu fier, seminte (chia, dovleac, in, susan), dar si ceai de cretisoara din care beam 2-3 cani /zi (pt fertilitate) si Vitex (naturiste cu planta castitatii) sunt bune pt progesteron, pt ca aveam faza luteala scurta de 10-12 zile.

Care e prima la testat? smile

Ionela kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1927 2013-11-10 10:23:47

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Pupici la fete! puss duminica frumoasa tuturor!

Eu as fi cam in ziua 4 dpo si abia azi ne-am gasit, eu si iub, asa ca luna asta ne-am iubit doar o data in preajma ovulatiei...slabe sanse sa fie cu ochisori smile de aceea nu am sa ma agit cu teste, calcule, doar o sa astept rusii smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1928 2013-11-10 11:49:10

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

eu sunt in ziua 20,nu stiu exact cand am ovulat,posibil ziua 16 sau 17... am facut teste dar pana in zuua 17 cand deja sotul nu mai era acasa si am facut in fiecare zi fara sa stiu k trebu la 2 zile...nu stiu c sanse am,dar speranta moare ultima

Offline

 

#1929 2013-11-10 12:06:13

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

pisi: cine a zis ca se fac la 2 zile? se fac zilnic testele de ovulatie pana la pozitivare si apoi pana devine din nou negativ.

Iulia: sa fie cu noroc acea unica data. Cunosc cazuri (Geta de la burtici) la care s-a prins doar dintr-o singura incercare.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1930 2013-11-10 12:33:17

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Pisi, hai sa batem statisticile wink
Ano, sa ne ajute Dzeu! puss am un feeling dar nu stiu daca ma priveste pe mine sau pe altcineva de pe forum sau din jurul meu smile dar recunosc, as vrea sa fie vb de mine big_smile cu riscul de a fi o egoista


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1931 2013-11-10 12:49:49

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

anorien,nu m-am exprimat bn,testele le-am facut zilnic insa ne-am si iubit in fiecare zi si aici am inteles ca este indicat sa se practice la doua zile inainte de ovulatie.astazi de exemplu am niste intepaturi asa in partea stanga , rare dar de intensitate medie,sper sa nu fie nik rau.
iulia,nu e vorba de egoism,oricum ne vine randul la toate asa k nu ma supar daca esti u prima smile

Offline

 

#1932 2013-11-10 13:38:39

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Neata la amiaza
Eu sunt un ziua 20 azi, parca nu mai am rabdare sa aflu daca e sau nu. Pe langa bucuria mea si a sotului meu, un bebe simt ca mi ar apropia din nou parintii care sunt in pas de divort. Nu vreti sa stiti ce e in sufletul meu grater.

Offline

 

#1933 2013-11-10 14:47:49

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ionela si eu sunt ziua 20....o sa asteptam impreuna.mie ar trebui sa imi vina pe 19 knd este si ziua mea si imi doresc ca de ziua mea sa nu imi mai vina pt noua luni d zile...

Offline

 

#1934 2013-11-10 15:01:55

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Ionela sad imi pare rau ca esti martor la problemele parintilor sad un divort e greu, cu atat mai mult cel al parintilor sad sper sa se rezolve, iar bebe sa vina
Pisi, sa fie asta cadoul de ziua ta smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1935 2013-11-10 16:09:05

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna dragelor,

Eu sunt in ziua 11 DPO....Am niste intepaturi suspecte in zona inghinala, mai exact in parti si sanii continua sa fie tensionati. De ieri parca simt o senzatie de arsura usoara la nivelul lor sanilor si sunt atat de balonata. E cam ciudat, ca eu, de regula, nu am simptome la nivelul sanilor inainte de menstruatie.
Stiu stiu....e prea devreme pentru semne de sarcina...
Normal ca eu fiind impulsiva si cu cateva zeci de teste de sarcina in posesie, nu am rezistat sa nu-mi fac unul in dimineata asta....a doua liniuta este pala pala si abia vizibila. Nu vreau sa-mi fac sperante degeaba deoarece sunt constienta ca e mult prea devreme pentru teste de sarcina. O sa-l repet in ziua cand ar trebui sa apara menstra...

Incep si eu ca tine, Iulia...am asa o presimtire buna. Sper sa se adevereasca la amandoua.

Sa speram ca fiecare din noi va vedea curand doua liniute clare pe testele de sarcina!


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1936 2013-11-10 16:14:38

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Pisi, mie pe 18 crec ca trebuie sa imi vina, caveu am la 28 de zile fix.
Iulia, maine seara ma duc eu acasa si am de gand sa ii impac, is oameni mari si nebuni. N am zis nimic pana acum, am zis ca nu e treaba mea, dar deja se intrece masura. Probabil ca tata o sa se supere pe mine, dar asta e, trebuie sa spun ce gandesc, sa incerc sa le deschid ochii. Pe de o parte sunt egoista, ar fi mai linistiti separati, dar sunt parintii mei si nu concep sa se desparta, sa vanda casa inbcare am crescut grater.  trebuiaubsa o faca cand eram mica sinnu intelegeam, nu sufeream atat. Acum plang de doua zile...

Scuzati greselile, telefonul e de vina

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-11-10 16:16:04)

Offline

 

#1937 2013-11-10 16:38:28

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Emma! Pai daca e a doua liniuta, chiar si pala, e bebe, draga mea! puss ioi! Pai tu esti 'feelingul' meu smile mmmm, ce ma bucur! O confirmare cu un al doilea test e o idee buna, dar mai rar e fals pozitiv

Ionela puss uite, s-ar zice ca un divort al parintilor e incredibil de greu la orice varsta sad daca pe tine ajuta sa vb cu ei, fa-o! Dar gandeste-te inainte de toate, la binele lor sad nu cred ca iti va face bn sa ii vezi impreuna, dar nefericiti sad in schimb, daca problemele lor au o rezolvare iar o buna si lunga discutie este solutia, baga-i in carantina!!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1938 2013-11-10 16:40:40

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Emma, mi se pare mie si nu citesc bine sau ai facut test si ti-a iesit o liniuta slab vizibila? ai citit testul in timpul indicat pe cutie? daca da, atuni e clar pozitiv. Repeta-l maine. Eu am facut test in Z10DPO, a iesit clar negativ, iar in 12DPO a iesit a doua linie slab slab slab vizibila, dar era acolo. A doua zi am facut betaHCG, valoare 93.
Eu indraznesc chiar si sa te felicit deja!

Mai fa maine un SureCheck, sau betaHCG din sange, iti vine rezultat in aceeasi zi.

Ps: uite cum arata testul meu pozitiv in ziua 12 DPO: http://comunitate.desprecopii.com/blogu … ul-minunea (sper ca nu se considera reclama). Il scot daca e asa.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.