homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina sau nu?


#1 2013-06-17 10:55:17

dadab
Membru
Inregistrat: 2013-06-17
Mesaje: 2

Sarcina sau nu?

Salutare,
Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Am avut contact sexual neprotejat pe 1 iunie. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 12, data ultimei menstruatii fiind pe 10 mai (am un ciclu regulat de 34 de zile, sangerearea dureaza aproximativ 7 zile, aproape niciodata nu imi intarzie, iar cand se intampla, atunci maxim o zi). Deja am o intarziere de 5 zile. Mi-am facut 2 teste de sarcina, unul pe data de 11 si altul pe data de 16, ambele negative (primul barza gold si al doilea sure check). Azi dimineata am observat pe slip o scurgere maronie, foarte slab cantitativa si am crezut ca mi-a venit, insa acum cand am verificat am constatat ca a disparut si a fost inlocuita de secretia normala de zi cu zi. Nu am absolut niciun simptom premenstrual, sanii nu ma dor deloc, la fel nici ovarele, in schimb am o foarte mare pofta de mancare. Saptamana trecuta am fost 3-4 zile ingrozitor de balonata, am avut dureri de ovare si de spate si am crezut ca este din cauza faptului ca urmeaza sa imi vina menstruatia. Si nimic.
Nu mai stiu ce sa cred. Avand in vedere ca ambele teste au iesit negative, ma gandesc ca sansele sa fiu insarcinata sunt destul de mici. Din experienta vostra, exista posibilitatea ca acestea sa iasa negative chiar si la 2 saptamani de la conceptie?
Multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2013-06-17 11:42:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sarcina sau nu?

la 3 saptamani de la contactul cu risc trebuie sa-l faci. deci cam pe 21-22. de-abia atunci poti fi sigura pe rezultatul testului.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2013-06-17 11:43:15)

Offline

 

#3 2013-06-17 11:48:54

dadab
Membru
Inregistrat: 2013-06-17
Mesaje: 2

Re: Sarcina sau nu?

Multumesc, asa stiam si eu ca e cel mai sigur. Insa am vazut ca la unele fete s-a pozitivat testul din prima zi de intarziere a menstruatiei. Mai astept.

Offline

 

#4 2013-09-24 12:05:40

llaura_x
New member
Inregistrat: 2007-05-29
Mesaje: 13

Re: Sarcina sau nu?

Noi incercam de aproape 1 an de la un avort spontan sa obtinem o noua sarcina.
Folosesc testele de ovulatie si am vazut ca in a 15-a zi de cand se pozitivizeaza are loc ciclul menstrual.(ciclurile au avut lungimi diferite, dar perioada asta de 15 zile a fost constanta). Luna aceasta in data de 05.09 am avut testul de ovulatie pozitiv, deci dupa ce am obs eu, daca nu e sarcina , prin 20-21 ar fi trebuit sa inceapa menstra. Azi suntem in 24 , nu a venit , azi dim am facut un test Sure Check , care a iesit negativ. Ar putea fi totusi o sarcina?
In zilele 20,21 am avut ceva simptome ca de premestruatie, m-a durut si inca ma doare putin spatele, dar totusi nici menstra nu a venit. O parere? ...multumesc

Offline

 

#5 2013-09-24 12:33:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Sarcina sau nu?

Testul e relevant la macar o zi de intarziere a menstrei. Nu tot timpul se pozitivizeaza devreme.
In ce zi a CM esti azi? Cand ti-a venit ultima menstra?

Tii evidenta temperaturii bazale? Numai ea iti confirma ca ovulatia a avut loc. Ea si testele de ovulatie impreuna sunt un bun instrument.

La dr ati fost? un an mi se pare destul de lasat natura sa faca singura treaba. Poate v-ar trebui un control. DAca mergeti, duceti-va direct la o clinica de infertilitate, nu mai pierdeti timp la ginecologi.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-09-24 12:37:55)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-24 12:41:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sarcina sau nu?

llaura, daca intr-adevar ai ovulat atunci, testul ar trebui sa se pozitiveze fara probleme... mai incearca un test (alta marca) si daca tot negativ este, probabil ca nu ai ovulat atunci. testele de ovulatie sunt doar orientative, nu te poti baza doar pe ele. ideal este sa le combini macar cu urmarirea secretiei si graficul temeperaturii bazale daca nu este posibila monitorizarea ecografica.

Offline

 

#7 2013-09-24 12:43:30

llaura_x
New member
Inregistrat: 2007-05-29
Mesaje: 13

Re: Sarcina sau nu?

Ultima menstra a fost in 20 aug, deci sunt in ziua 36.

Am fost la dr chiar luna trecuta..si de acum urma sa mergem in prima faza la o monitorizare ecografica a ovulatiei (ne-a chemat in perioada 8-12 a ciclului)... si cu o spermograma. ...dar inca nu a venit menstra...

Offline

 

#8 2013-09-24 13:23:12

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Sarcina sau nu?

Sa nu fie o dereglare. Mai incearca inca un test maine, sau daca vrei sa stii sigur sigur, fa un beta HCG in sange. Acolo iese sigur. Rezultatul iti vine de regula in aceeasi zi. Daca nu e sarcina, poti merge la dr sa iti dea ceva sa iti vina menstra.

Iti tin pumnii sa vina barza cat mai repede!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#9 2013-09-24 17:09:09

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Sarcina sau nu?

Sure Check e unul din testele care se pozitiveaza mai greu. Incearca maine dimineata un test First Response daca gasesti..eu din Carrefour luam, de la cosmetice.
Bafta!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.