homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata


#1 2013-09-21 20:31:58

bogdana77
New member
Inregistrat: 2013-09-20
Mesaje: 10

Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

buna seara. sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns pentru ca ginecologul la care merg , este plecat din tara. Am folosit timp de 8 ani, din care vreo 5 ani-diane 35...cu pauze..am mai folosit desorelle o perioada..apoi jeanine o perioada,acestea din urma m-au umplut de cosuri...de aceea am revenit la diane 35 din nou. Dupa pauza cu sarcina ,medicul mi-a recomandat din nou diane 35,adica sa le continui,neavand efecte adverse,libidoul era mai scazut. Problema mea este ca diane 35 s-au scos de pe piata si ,avand stoc facut acasa, mi s-au terminat , si ar trebui de marti sa incep cu noua pastila din blister..Nu stiu ce anticonceptionale sa iau...din auzite, dr ginecolog la care sunt, cam recomanda yasmin sau belusha, am vazut ca amandoua au aceeasi concentratie la hormoni. Ideea e ca citisem despre yasmin...exact ca si faza cu diane 35 si ma gandeam ca daca o sami recomande dr yasmin, sa nu le scoata si pe acestea de pe piata de la noi. Ce puteti sa-mi recomandati ca si protectie-anticonceptionale?Va multumesc foarte mult.

Offline

 



#2 2013-09-21 22:36:38

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

eu iau yasmine. nu am auzit ca ar fi pusa in dicutie scoaterea lor de pe piata.

Offline

 

#3 2013-09-21 22:58:53

bogdana77
New member
Inregistrat: 2013-09-20
Mesaje: 10

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Ma gandeam ca o sa fie ca si problema cu diane 35,dupa faza din Franta, e discutie cu yasmin in Canada.

Offline

 

#4 2013-09-22 14:32:07

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

oricum, in ziua de azi, nimic nu e de neinlocuit, asa ca...chiar daca s-ar scoate yasmin, s-ar putea inlocui cu altele. deocamdata, nu am auzit nimic care sa aiba legatura cu scoaterea lor de pe piata.

Offline

 

#5 2013-09-24 15:02:55

Anamaria87
Membru
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 2

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Salut!

Am auzit si eu despre scandalul cu diane 35 (acum cateva luni) si pt ca le foloseam de aprox 2 ani jumate am mers la ginecolog sa vad despre ce e vorba..daca e cazul sau nu sa ma alarmez. la momentul respectiv doctorul mi-a spus sa stau linistita sa le iau in continuare ca nu se stie nimic sigur.si asa am facut. acum o luna am hotarat sa fac pauza pt ca nu am facut multa vreme si am zis ca e bine sa fac si un consult daca tot nu mai sunt sub efectul AC. ieri am fost la acest control(la un alt medic) care a ramas stupefiat ca eu mai iau diane 35, ele fiind interzise (si totusi la gasesti la orice farmacie si le poti cumpara fara nici o intrebare suplimentara din partea farmacistilor). mi-a recomandat sa fac macar 3 luni pauza si apoi sa iau Karissa.

Voi ce stiti despre toata povestea asta cu diane 35? sunt sau nu interzice? a mai auzit cineva ceva?

Mersi,

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-24 15:12:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Anamaria87 a scris:

Salut!

Am auzit si eu despre scandalul cu diane 35 (acum cateva luni) si pt ca le foloseam de aprox 2 ani jumate am mers la ginecolog sa vad despre ce e vorba..daca e cazul sau nu sa ma alarmez. la momentul respectiv doctorul mi-a spus sa stau linistita sa le iau in continuare ca nu se stie nimic sigur.si asa am facut. acum o luna am hotarat sa fac pauza pt ca nu am facut multa vreme si am zis ca e bine sa fac si un consult daca tot nu mai sunt sub efectul AC. ieri am fost la acest control(la un alt medic) care a ramas stupefiat ca eu mai iau diane 35, ele fiind interzise (si totusi la gasesti la orice farmacie si le poti cumpara fara nici o intrebare suplimentara din partea farmacistilor). mi-a recomandat sa fac macar 3 luni pauza si apoi sa iau Karissa.

Voi ce stiti despre toata povestea asta cu diane 35? sunt sau nu interzice? a mai auzit cineva ceva?

Mersi,

Pai eu stiu asa: Diane-35 nu sunt interzise, doar ca au indicatie limitata si au avut intotdeauna, cine si-a FACUT TIMP SA CITEASCA, A CITIT SI A STIUT...CINE NU, ZICE ACUM CA NU SE STIE SIGUR SI CA SUNT INTERZISE SI ALTE MINUNI.
Din nefericire, toate produsele ce contin acetat de ciproteron si estrogen(deci Diane-35 si echivalente) au disparut de pe piata romaneasca, acest lucru fiind mai usor de realizat decit educatia pacientilor spre a se adresa medicului potrivit si educatia medicilor spre a citi atent protocoalele....Pacat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2013-09-24 16:53:11

Anamaria87
Membru
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 2

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

da, am mai citit si eu ca sunt cu indicatie limitata si asa (aici pe forum, astazi, sunt noua tongue ) dar cand am inceput sa le iau, am facut-o la recomandarea medicului care nu mi-a precizat lucrul asta. eu eram f multumita de ce luam inainte (novynette) si i-am spus si lui lucrul acesta dar a vazut ca sunt putin mai paroasa pe maini si mi-a zis"treci pe diane".

intr-adevar este pacat ca se prefera interzicerea anumitor substante(si asta ca urmare a unui scandal sau asa) in loc sa se realizeze o mai buna informare a pacientilor.

sunt convinsa ca si medicilor le este destul de greu sa fie la curent cu toate schimbarile care se produc, dar ca pacient este destul de frustrant sa mergi la 3 medici diferiti si sa auzi 2-3 pareri diferite(vb de cazul meu acum):primul mi le-a recomadat(fara a preciza ca doare pe terment scurt), al2lea mi-a zis ca na..sa vedem..deocamdata mai ia, iar cel de-al3 lea mi le-a interzis f categoric...

pe cine sa mai crezi?..in cine mai poti avea incredere?..

trist...


multumesc pt raspuns! :-)

Ultima oara a fost editat de Anamaria87 (2013-09-24 17:01:12)

Offline

 

#8 2013-09-29 20:22:13

Aida00
New member
Inregistrat: 2013-09-28
Mesaje: 5

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Aceiasi dilema o am si eu. Sa iau sau nu Diane 35? Am luat o perioada de 3 luni acum 1 an de zile, timp in care nu am avut nici-o reactie adversa. Iar acum cand am mers la un control medicul mi-a recomandat novinet, despre care au auzit de la anumite pers ca lor nu le-au facut foarte bine ( acum depinde si de organism). Cu toate ca aveam ambele cutii in geanta si Novinet si Diane 35, azi cand a trebuit sa iau prima pastila am luat Diane, am mers pe ideea ca le-am mai folosit si nu am avut efecte adverse. Dar apoi am tot citit si eu despre asa zisul "scandal" legat de el si acum nu stiu ce sa fac, cu ce sa continui..sau daca pot (din punct de vedere medical) sa iau prima pastila Diane si daca intradevar nu-s bune sa schimb si sa iau Novinet de maine.. sad

Offline

 

#9 2013-09-29 21:19:35

bogdana77
New member
Inregistrat: 2013-09-20
Mesaje: 10

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Aida00,ai mai gasit in farmacii diane35? eu nu am mai gasit la nici o farmacie din orasul meu, peste tot mi-au zis ca din 6 august le-au retras din farmacii,cel putin din cele la care am intrebat. Asa ca nu suntem dezinformate cand spunem ca s-au retras de pe piata.Poate ca ne-au informat gresit farmacistele.

Offline

 

#10 2013-09-30 14:59:35

Aida00
New member
Inregistrat: 2013-09-28
Mesaje: 5

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Da, din farmacie am luat. Cred ca pe 6,7 septembrie smile

Offline

 

#11 2013-09-30 15:09:30

bogdana77
New member
Inregistrat: 2013-09-20
Mesaje: 10

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

ce fain, cum ziceam,la noi in oras nu mai erau in farmacii...a trebuit sa le schimb pe yasmin,la recomandarea medicului ginecolog.

Offline

 

#12 2013-09-30 17:31:59

Aida00
New member
Inregistrat: 2013-09-28
Mesaje: 5

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Eu am apucat deja si am luat prima pastila de Diane 35 si acum imi e frica sa schimb cu altceva daca am inceput cu asta. O sa schimb cand iau a doua folie, luna viitoare, o sa iau ce mi-a recomandat medicul, novinet. Oare are ceva daca luna asta iau Diane si de luna viitoare Novinet? sad

Offline

 

#13 2013-09-30 17:33:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

nu are nimic

Offline

 

#14 2013-10-01 17:56:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Anamaria87 a scris:

da, am mai citit si eu ca sunt cu indicatie limitata si asa (aici pe forum, astazi, sunt noua tongue ) dar cand am inceput sa le iau, am facut-o la recomandarea medicului care nu mi-a precizat lucrul asta. eu eram f multumita de ce luam inainte (novynette) si i-am spus si lui lucrul acesta dar a vazut ca sunt putin mai paroasa pe maini si mi-a zis"treci pe diane".

intr-adevar este pacat ca se prefera interzicerea anumitor substante(si asta ca urmare a unui scandal sau asa) in loc sa se realizeze o mai buna informare a pacientilor.

sunt convinsa ca si medicilor le este destul de greu sa fie la curent cu toate schimbarile care se produc, dar ca pacient este destul de frustrant sa mergi la 3 medici diferiti si sa auzi 2-3 pareri diferite(vb de cazul meu acum):primul mi le-a recomadat(fara a preciza ca doare pe terment scurt), al2lea mi-a zis ca na..sa vedem..deocamdata mai ia, iar cel de-al3 lea mi le-a interzis f categoric...

pe cine sa mai crezi?..in cine mai poti avea incredere?..

trist...


multumesc pt raspuns! :-)

Repet: Diane-35 nu au fost interzise...comercializarea  lor fara prescriptie si fara rost e interzisa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2013-10-30 21:33:31

irina25
New member
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 15

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Anamaria87 a scris:

Salut!
auzit si eu despre scandalul cu diane 35 (acum cateva luni) si pt ca le foloseam de aprox 2 ani jumate am mers la ginecolog sa vad despre ce e vorba..daca e cazul sau nu sa ma alarmez. la momentul respectiv doctorul mi-a spus sa stau linistita sa le iau in continuare ca nu se stie nimic sigur.si asa am facut. acum o luna am hotarat sa fac pauza pt ca nu am facut multa vreme si am zis ca e bine sa fac si un consult daca tot nu mai sunt sub efectul AC. ieri am fost la acest control(la un alt medic) care a ramas stupefiat ca eu mai iau diane 35, ele fiind interzise (si totusi la gasesti la orice farmacie si le poti cumpara fara nici o intrebare suplimentara din partea farmacistilor). mi-a recomandat sa fac macar 3 luni pauza si apoi sa iau Karissa.

Voi ce stiti despre toata povestea asta cu diane 35? sunt sau nu interzice? a mai auzit cineva ceva?

Mersi,

Tu cum te simți după Karissa  ?ntreb pe ca mie mi-au fost recomandata după ce 7ani am luat Yasmine și m-am simțit perfect dar se pare ca și ele au fost implicate ?n scandalul cu moartea c?torva femei ?n Canada asa ca medicul mi le-a schimbat. Ideea e ca am stări de nervozitate excesiva,  foame teribila și alte stări pe care la Yasmine nu le-am avut.  M-am uitat la compoziție și sunt diferite.  C?nd i-am zis doctorului mi-a prescris belusha care-s la fel ca Yasmine.  Și atunci de ce sunt doar Yasmine implicate ?n scandal iar belusha,  cu aceeași concentrație de hormoni nu?

Offline

 

#16 2013-11-02 14:49:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Irina, tocai ne-am lamurit ca Belusha e cu aceeasi concentratie ca Yaz(deci 10 micrograme de estrogen mai putin decit in Yaz)...
chestiunea cu scandalurile are si iz comercial, sa stii....Yaz e originalul...genericele, cu eficienta similara daca sunt facute de firme serioase, sunt mai de curind pe piata....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2013-11-02 22:15:33

irina25
New member
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 15

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

Și eu cred la fel,  mai bine de 8 ani nu am avut chiar nici o problema cu Yasmine iar cu Karissa am o grămadă. Eu ma consider o persoana echilibrata ?n general dar anticoncepționalele astea ma dau peste cap...

Offline

 

#18 2013-11-03 08:46:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

pai ia din nou Yasmin atunci daca te intelegeai bine cu ele... sau esti ok si cu Belusha ?

Offline

 

#19 2013-11-03 12:14:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Schimbarea unui anticonceptional scos de pe piata

ar trebui sa fie ok si cu Belusha....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.