homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32-3


#39 2013-10-08 11:02:24

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

kristinik puss sau Dumnezeu,care unora nu da.poate are El un motiv.asa imi mai revin eu,zicand ca nu trebuie sa am copil,stie El de ce.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 



#40 2013-10-08 11:14:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Neata!

Iulia, casa de piatra! smile

Ano, imi pare rau de raceala, eu ieri am venit intr-o masina plina de oameni raciti si ma simteam si eu deja racita si am luat oscilococcinum si ceaiuri si parca nu mai sunt racita.

Em, ce frumos se joaca, abia astept si eu hjarta
EU am mai simtit niste miscari pe-acolo dar nu prea am inteles de erau si miscarile lui bebe sau numai bule, nu am mai prins miscari cu mana, de asta nici nu-mi dau seama. Abia astept sa incep sa simt bine.

Pici, eu fac bine, multumesc!    Eu stiu ca se fac injectii de maturare a plamanilor in caz ca femeia are un risc de nastere prematura: are contractii sau col deschis, etc. Tu ai vre-un risc sau de ce iti zice sa faci acele injectii?

Eu sunt un pic ingrijorata... are bebe ce sa pateasca de la o frana mai brusca?. Eram pe scaunul din spate al masinii si a sarit un bou sa traverseze fara sa se uite si soferul a franat. AM alunecat in un pic pe scaun si mi-am pus mainile in fata. Burtica nu a fost lovita dar totusi a fost o inertie destul de puternica. Am ascultat bebele cu dopplerul cand am ajuns acasa, am auzit inimioara si miscari.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#41 2013-10-08 11:15:21

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

kris puss

soarta/Dzeu, jumi-juma smile  n-avem decat sa mergem inainte... eu m-am tot gandit ca poate din cauza ca traim in concubinaj, nah suntem mai pacatosi... asa ca, ma marit wink cum a sunat asta!... dar in sufletul meu stiu ca nu e bine asa ca noi.. ce tampenii mai debitez si eu lol

pici puss elena puss multumesc!

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2013-10-08 11:16:29)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#42 2013-10-08 11:19:19

PiciMC
Full member
Inregistrat: 2013-03-26
Mesaje: 254

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Elena, nu dau semne de nastere prematura totul e in regula, doar ca medicul la care merg la toate pacientele lui gravidute le da sa isi faca pentru orice eventualitate. A zis ca rau nu face, si mai bine sa prevenim.
Nu cred ca ii face rau la bebe o frana brusca. Am patit si eu de mai multe ori cu sotul meu, ca se bagau altii cu "tupeu" si era nevoie sa puna frana brusca si nu a patit nimic bebelina, doar o sperietura zdravana am avut eu, ca imi batea inima de parca voia sa iasa afara big_smile


Bine ai venit minune mica, te iubim mult!

Offline

 

#43 2013-10-08 11:20:48

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Sonia stiu ca e dureros subiectul dar cunosc familie ce a incercat de toate pentru a avea un copil si nu au reusit si avand o varsta putin cam inaintata au renuntat la tot si au infiat dar DD le-a facut surpriza ca dupa un an au avut copilul lor...e o minune si stiu ca nu toate familiile se pot bucura de asemenea minune nici dupa ce infiaza...dar cum ai spus si tu e si destinul nostru de a avea un copil sau nu....nu e numai DD....


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2013-10-08 11:22:59

steafizz
New member
Inregistrat: 2013-10-07
Mesaje: 16

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

buna fetelor.sunt noua pe forum si as  avea o nelamurire.ieri am facut translucenza nucala.rezultate translucenza nucala 2,3mm,bebe crl  66mm,bpd 22mm.cica e un nr mare la translucenza dar intra in limitele normale.care sunt valorile maxime la translucenza nucala daca stiti si care din voi a avut un nr asa mai mare?pe site-uri zic ca pana in 2 sau pana in 3 si cum la mine e mai mare de 2 sunt putin ingrijorata.ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns?dr meu mi-a zis ca pana in 2,5mm e bine,dar as vrea sa mai aud pareri ca pana imi dau rezultatele la bitest....innebunesc.multumesc tuturor mamicilor anticipat

Offline

 

#45 2013-10-08 11:24:12

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

elena puss nu ti-am zis ca va fi bine? wink

iulia,sunt destui cu 10 copii fara acte.eu m-am lasat de "sportu"asta,sa mai gandesc ce e in "curtea"altora si ce fac ei pt a avea copii.si in atatia ani am vazut ca-ei beau non stop,mult,in cantitati industriale,fumeaza mahoarca de cea mai proasta calitate,mananca salam ieftin,cremwursti,porcarii,stau in conditii mizere spre maxim modeste...eu nu ma incadrez aici.de-asta n-am copil de atatia ani.si presupun ca de-asta avem probleme,posibil amandoi.asa ca....daca m-as mai fi gandit mult,as fi innebunit.acum nu-mi mai pasa 90%.fie ce-o fi!

kristinik,unii infiaza si au copil dupa,atii niciodata.eu,parerea mea,este ca Dumnezeu sau o forta superioara da sau nu.nu exista alta cale de mijloc,nu exista altcineva.eu zic de destin,da tot de Dumnezeu e facut.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2013-10-08 11:25:47)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#46 2013-10-08 11:28:01

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Emilia: se vede asa frumos cum se joaca bebelina, e finuta, ca o adevarata domnisoara.

Elena: eu zic ca e in regula bebicul, e protejat la socuri de lichid, iar daca nu s-a lovit burtica, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Iulia: te intelegem perfect. Uite, la noi bebicul e venit cu putin inainte de nunta. Eram in toi cu pregatirile si stresul si tot a vrut sa fie si el de fata. M-am simtit binecuvantata ca era cu noi in biserica atunci cand ne cununa preotul. si asa fost si asa de cumintel, nicio zi de greata, nici ameteala, am dansat toata noaptea, a iesit perfect. Aveam 8 saptamani.
Tie iti doresc sa iti vina cat mai degraba bebicul, nu la anul in vara. Important e ca v-ati hotarat sa va casatoriti.

Steafizz: mie doctorul mi-a zis 2.5mm. Dar nu poti face nimic acum decat sa stai linistita si vezi ce iti iese la bitest. Eu zic ca bebicul tau e bine. Oricum si daca iese risc crescut la bitest, puteti face alt test de diagnostic sigur si sa nu stati in statistici: amniocenteza sau testul Panorama. Nu ne-ai zis ce varsta ai, conteaza mult in aceste statistici.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-10-08 11:31:51)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#47 2013-10-08 11:30:32

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Steafizz, eu am avut si translucenta nucala si CRL-ul exact cu valori ca la bebele tau, doctorul a zis ca e in limitele superioare ale normalului dar totusi o valoare buna.  Apoi conteaza si celelalte elemente.. cum ar fi prezenta osului nazal, circulatia sangelui pe nu stiu ce vas si analiza de sange Dublu test. Per total a iesit bine si risc sub 1:20.000 la defecte cromozomiale.

Soni puss sper sa fie bine


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#48 2013-10-08 11:31:28

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

elena va fi! rock


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#49 2013-10-08 11:47:20

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

da, fetelor asa este... sad sunt atatea povesti triste si sunt atatea neconcordante intre "alegerile" celor care au copii si a celor care nu au ... care vor si nu pot si care nu vor si fac pe banda.... eu ma ingrozesc cand vad puiuti de om in picioarele goale cersind pe langa biserici sad iar eu... daca as avea... ce sa zic, asta e viata... in  ce cred eu? intr-un plan maret si undeva pe acel plan apar si eu ...

treaba asta cu cununia.... traim impreuna de vreo 5 ani si n-am avut niciodata hotararea pe care o am acum... nu sunt fan nunti.. nu m-am visat niciodata mireasa... n-am nici cea mai vaga idee ce model de rochie vreau... dar simt ca acum e momentul sa o fac... nu stiu sa pun in cuvinte... poate ma gandesc la parintii mei, poate ma gandesc ca asta e izbavirea pacatului meu cel mare... nu stiu ...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#50 2013-10-08 11:52:06

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

iulia,eu nu cred ca asta e izbavirea,ca te mariti.eu cred ca Dumnezeu a vazut ce era de vazut si-ti va da copilul tau.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#51 2013-10-08 11:54:58

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Soniusule, ai dreptate. Nu exista motiv anume pentru care ai sau nu bebe. Efectiv asa se intampla. Ca noi ne indreptam mintea spre diverse motive sa ne linistim, asta e alta discutie. Dar explicatie logica si clara nu e. Uneori e prea mult si fara motiv, alteori nu e deloc fara motiv. Eu ma rog pentru tine sa fie ca meriti.
Dar si sotul si familia sunt importanti, ei sunt legatura ta cu lumea, cu tot. Din pacate din cauza durerii de a nu avea bebe avem tendinta de a ne indeparta de ei. Si atunci e si mai rau.
Iulia, Kristinika, va doresc cat mai repede un bebe la amandoua.
Steafizz, cel mai important este ce-ti spune doctorul, noi ne dam cu parerea din experientele proprii. E cum zice Elenus, sunt multe care sunt importante pe langa translucenta.
Restul fetelor, va pup dulce.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#52 2013-10-08 11:58:24

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

getut puss multumesc.cine stie daca merit?dupa ani de durere a trebuit sa fie ceva sa ma trezeasca,nu mai e prioritate copilul.copilul e dupa noi,noi sa fim bine.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#53 2013-10-08 12:02:02

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ai dreptate, voi sunteti prioritari. Dar eu tot cred ca meriti.
Bine, daca nu esti vreun serial killer in timpul liber that is rotfl


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#54 2013-10-08 12:03:18

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

nu sunt,getut lol desi cand trebuie sunt,da figurat lol


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#55 2013-10-08 12:08:20

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ei, figurat nu se tine lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#56 2013-10-08 12:09:49

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Steafizz, am vazut ca ai scris ca te-ai uitat pe net si intr-o parte scrie intr-un fel si in alta parte in alt fel.. Asa ca ti-am facut poza la fisa mea, avand in vedere ca e data de doctor in asta ma incred eu nu in ce scrie pe net:
Pe verticala sunt valorile tranlucentei nucale si pe orizontala CRL-ul, si cruciulita aia e valoarea la bebele meu, dealtel si la bebele tau smile

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/39204_dsc_0738.jpg

da click pt zoom ..ce e sub curba aia de desupra sunt valori normale.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#57 2013-10-08 12:19:42

steafizz
New member
Inregistrat: 2013-10-07
Mesaje: 16

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

multumesc tare mult elena plahatca,m-ai mai linistit si iti multumesc din nou pt ca atunci cand esti stresata si cineva iti ridica moralul aducand si dovezi ca totul va fi bine,mai ales,te simti mult mai bine si iti dai seama ca mai exista si oameni cu un suflet mare.iti multumesc,acum astept rezultatele la dublul test.osul nazal cred  ca e prezent pt ca la ambele ecografii mi s-a scris pe fisat ca a fost vizualizat.ms frumos inca o data si multa sanatate si bebelusului tau si tie smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.