homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarcarea-5


#77 2014-02-27 00:32:47

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: intarcarea

Reina, nu am luat pastile pentru ca la mine sunt apa de ploaie ... cand am pierdut sarcina cu gemeni am luat 2 saptamani medicamente si la doua zile dupa ce le-am oprit a fost vai de capul meu ...puteam sa hranesc un salon de bebelusi.
Ca tine am patit si eu in prima zi, mai ales ca am oprit brusc, trecand de 1-2 supturi ziua si n supturi noaptea, la nimic, dar m-am muls in fiecare zi cate putin, cat sa eliberez presiunea din sani, dar sa nu stimulez prea mult "productia". Noaptea ma mulgeam doar o data ca sa evit stimularea si tineam comprese cu apa rece pe ei ... m-au durut sanii, inca mai dor putin, dar in fiecare zi sunt mai moi si nedurerosi. Cand am avut probleme la sarcina anterioara am fost mult mai rau, iar tratamentul recomandat de medic a fost: consum redus de apa, 2 aspirine/zi, sanii stransi bine intr-o bustiera si comprese cu apa rece (atunci am facut direct dusuri ca nu mai puteam).

Deno, principalele motive care au inclinat spre pro:
- manca foarte putin pana la pranz (14.00-15.00) pentru ca sugea dimineata f. mult (umplea jumatate de olita dimineata), iar daca nu o lasam urla de ma auzeau toti vecinii;
- pt ca a stat doar cu mine acasa, o puteam culca decat eu (f.rar sotul, dar el a fost plecat si in ultimul timp nu mai vroia nici la el) si nu dormea decat la san si rar leganata pe perina; daca incerca sa o culce altcineva plangea pana la lesin;
- in septembrie, cel mai tarziu incep serviciul, trebuie sa o duc la cresa si acolo nu o culca nimeni cu tzitzi  smile  ...decat sa o dezvat atat de brutal de supt, mai bine cu mine acasa; am vrut timp sa se acomodeze fara tzitzi inainte de pasul cu cresa;
- mai vrem inca un bebe (il vroiam de cand avea ea 1 an) si din cauza alaptatului nu se poate (zice medicul); nu am mai avut ciclu de 25 de luni (nu ca m-as plange  big_smile ), dar eu sunt de fel dereglata hormonal, pana imi revin pt bebe 2 mai dureaza;
- este extrem de atasata de mine, sunt singura constanta din viata ei (sotul a fost mereu plecat, iar bunicii sunt departe) si am vrut sa fie "independenta" de mine, sa poata sa se culce cu altcineva fara sa planga pana lesina, daca eu nu sunt 2-3 zile acasa.

Au fost si multe argumente contra, plus partea emotionala, am vrut sa mai aman momentul 2-3 luni, dar acum am profitat de o "vacanta" la parintii mei ca sa nu imi trezesc toti vecinii  big_smile .
Pana acum e mult mai bine decat m-am asteptat (ea fiind dependenta de tzitzi ... si ziua ma dezbraca pentru o "portie" de consolare), a facut fata cu bine momentului, nu imi mai umbla pe sub bluza, nu cere tzitzi cand se culca (cerea "nana"), doar ca adoarme mai greu pentru ca nu e invatata sa adoarma singura ...imi ia 30-40 min sa o culc seara si 5 min. noaptea. E vesela, nu pare sa fie un copil care a pierdut ceva important ... asta ma face sa sper (sau sa ma mint singura tongue ) ca poate si ea era pregatita sa faca pasul asta.

puss


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 



#78 2014-02-27 00:35:13

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: intarcarea

si nu incearca sa dea jos tzatzele de plastic? al meu precis le-ar smulge de acolo, cu unghiile, dintii, cu pumnii. sad nu mai rezist nici eu mult, ma doare deja, suge mult, extrem de des, ma ustura sfarcurile si ma doare pt ca acum mare fiind are un stil ciudat, trage pe spate cu capul si cu cealalta mana ma impinge de piept ca sa lungeasca tzatza cat mai mult si sa vina lapte mai bine. mi-e greu si mie cu suptul lui. sad nu stiu cum va fi, B nu se lasa intarcat. ce e drept nici nu am incercat, i-am facut intr-o seara lapte praf si mai avea un pic si ma batea cu biberonul, asa rau s-a infuriat cand am incercat sa ii bag tetina pe langa sanul meu ca sa simta ca si de acolo curge, vai.  grater

Offline

 

#79 2014-02-27 00:53:00

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: intarcarea

Pass, inainte sa incerc cu "silicoanele" am pus pe an un bandaj si a bagat unghiutele,a tras de el pana l-a desfacut. Si eu am crezut ca o sa le desfaca, dar a apucat sa le prinda cu gurita si a fost atat de furioasa/dezgustata ca nu a vrut sa le mai vada ... daca ii aratam sanul cu aparatoare plangea si intorcea capul. Eu cand mi-am facut planul am crezut ca o sa suga in continuare, dar nu cu atata placere si o sa renunte singura in cateva saptamani .... nu ma asteptam sa refuze complet. Cand i-am vazut reactia mi-am dat seama ca nu mai e cale de intoarcere, daca ii dadeam iar sa suga fara aparatori, nu o mai pacaleam a doua oara.

Pana nu am oprit alaptatul A nu a vrut sa bea alt lapte ...mai mult de o gura nu a baut niciodata. Acum, daca ii dau macar ia cateva guri si nu il respinge total, uneori chiar cere.
Eu mi-am dorit mult sa renunte singura, dar nu a vrut. Daca era obosita imi baga mana in san si in mijlocul magazinului forgetit ,


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#80 2014-02-27 01:00:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: intarcarea

Pass, asa a supt si Natalia o perioada: tragea de san si dadea capul pe spate, iar cu mana ma impingea. Plus ca tinea cu dintii. In perioada aia eram disperata.

Eu planuiesc sa o las o noapte la ai mei, sa vedem cum reactioneaza. Nu mai suge decat la somn si cand vin eu de la munca, dar in al doilea caz ii distragem atentia foarte usor.

Oricum sugand asa rar nu cred ca mai am cine stie ce, daca strang abia iese o picatura. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#81 2014-02-27 09:10:47

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: intarcarea

Manu, multumim kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2014-02-27 12:18:38

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: intarcarea

manu , cum sunt aparatorile alea , scuze dar nu stiu big_smile eu sunt sceptica ,la cum il vad pe al meu. merci


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#83 2014-02-27 12:49:37

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: intarcarea


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#84 2014-02-27 13:27:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: intarcarea

Mamici
Nu am citit nimic din ce ati postat ieri si astazi dar o fac imediat cum ajung la serviciu lol.
Ne-am imbolnavit si eu si sotul de la virusul lui Carol. Sotul are si crize urate de stomac, eu deocamdata numai senzatie mare de greata. Cam azi ar trebui sa debuteze si la mine dureri de stomac.

Am doua intrebari:

1. Cand ati inceput sportul cum ati facut? Ati inceput in forta de prima oara sau ati luat-o sacadat? Daca ati facut febra musculara v-ati oprit sau ati continuat?


2. Patesc o mare rusine (?)...spun rusine pt ca intotdeauna trebuie sa raman fara sosete cand merg la chiropractora si la acupunctura ca sa imi puna ace si in picior. Mi se usuca pielea de pe talpa intr-un mod urat, zici ca am calciele crapata (si sunt un pic), pe degete in spate (desi toata talpa). Ma dau cu crema, cu unt de cocos dar tot asa raman. Ce sa fac?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#85 2014-02-27 15:20:29

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: intarcarea

Reina, eu am luat unele ieftine (10 lei), dar am vazut pe net si cu 4,5 daca gasesti in farmacii ...nu am vrut sa dau banii degeaba  lol , desi eram pregatita sa le lipesc daca trebuia.

Cred ca a fost important momentul in care le-am pus ...nu cand era obosita sau nervoasa, ci cand era satula si vroia sa suga de alint. Daca le puneam cand era obosita/nervoasa imi dadea cu ele in cap  rotfl2 .

Ultima oara a fost editat de manu2007 (2014-02-27 15:21:07)


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#86 2014-02-27 16:30:38

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: intarcarea

Manu multumesc ca ai raspuns.

Si noi avem aceleasi probleme cu somnul, cu dependenta, cu mancarea ce sa mai zic ca nu mananca nimic...
Personal nu mi se par motive de intarcare(in numele meu vorbesc) dar suntem diferiti si daca pentru tine au fost, iti doresc doar sa fie procesul lin si sa fiti impacate amandoua!

Daca vrei, ar fi bine sa scri daca dupa intarcare s-a rezolvat tot, daca mananca mai bine, daca doarme si cu altcineva, daca nu mai e dependenta(ma indoiesc tongue )


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#87 2014-02-27 17:37:15

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: intarcarea

Flow muta postul lol

Manu felicitari pt tot ..si pt ambitie! (Eu nu m-am tinut cand m-am apucat..)
sa iti spun ceva despre somn. Eu 2 ani intregi nu am disparut de langa el. L-am culcat numai cu tzatza eu la pranz, nici nu a incercat altcineva.
A doua zi dupa ce a facut 2 ani am plecat la serviciu, l-am lasat cu bona pe care o stia de 2 saptamani...m-a sunat la 14 ca baiatu' doarme, l-a leganat pe picioare! A dormit prima sapt putin, dar din a doua a inceput si 3 ore.
Ce sa mai..in continuare cu mine adoarme doar la san..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#88 2014-02-27 19:00:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: intarcarea

Janis, exact la fel si la noi. Cu mine nu adoarme fara san. Cu altii (sotul sau mama) da.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#89 2014-02-27 19:06:45

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: intarcarea

janis, eu ma sperii pe bune cand te citesc. la 2 ani inca nu ai reusit sa-l intarci. ma gandesc la mine si la B. si ma ia groaza.
dar discutati pe tema intarcatului, ii explici ca nu o sa ii mai dai ca nu mai poti, sau nu stiu..?
mi-l amintesc (si revad filmari cu el) pe S la 2 ani. pai la 2 ani discutam  pana si despre fete cu el rotfl2 ce sa zic, orice, absolut orice, vorbea in continuu, era ..baiat mare, cum se zice.

Offline

 

#90 2014-02-27 19:37:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intarcarea

katey, de cand e mai maricica o pot adormi si altii sau de la inceput era asa?
pe al meu doar in prima luna l-a putut adormi sotul, de atunci numai la mine sta seara, face urat daca e adormit si il ia sotul in brate sad.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-02-27 19:39:19)

Offline

 

#91 2014-02-27 19:48:31

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: intarcarea

A avut o perioada, intre 7 si 11 luni cand nu adormea decat la san.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#92 2014-02-27 22:13:17

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: intarcarea

La mine adoarme numai cu mine, la pranz fara san, leganata pe picioare si moaptea numai cu sanul ca mi- e mila sa o las sa planga si se adoarma in 2 ore fara el. Si mi-e si mie somn si nu am asa multa rabdare...


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#93 2014-02-27 22:55:29

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: intarcarea

Deno, din fericire, cu exceptia primei seri, lucrurile au decurs foarte lin si, pana acum, singurul meu regret e ca nu o pot ajuta cand o dor gingiile, pentru ca nu baga nimic de ros in gura sad . In rest, in comportamentul lui A nu e nimic care sa arate ca ar suferi dupa "nana" ei ... chiar nimic. E foarte vesela, chiar si cand se culca e linistita, nu adoarme plangand.
O sa scriu peste 1-2 saptamani, cum decurg lucrurile, ce s-a schimbat. "Dependenta" nu e ceva dat doar de supt si nu ma astept sa treaca peste noapte pentru ca e normala pentru varsta asta, dar vreau sa stiu ca, daca e cazul, se poate descurca fara mine, fara prea mare suferinta.
Rezultate imediate (sper sa dureze): mananca si la micul dejun bine (avem si noi 3 mese/zi) si azi-noapte a dormit de la 23.00 la 7.00 cu o trezire de 5 min, in rest nu am simtit ca e in pat (poate s-a mai trezit, dar a adormit singurica la loc). Ea cand se trezea, daca nu eram langa ea sa-i dau tzitzi, urla ca din gura de sarpe (stii si tu cum e  big_smile ).

Janis, a trebuit sa continui pentru ca a doua oara nu o mai pacaleam (trebuia sa astept pana renunta ea.  forgetit ) plus ca, dupa ce am trecut de prima noapte, cea mai grea, ar fi fost un chin pentru ea sa o luam de la capat.

va pup


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#94 2014-02-27 23:02:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: intarcarea

Manu, foarte bine, ma bucur ca e usor, imi dai si mie sperante pentru cand va fi.

Eu am facut un prim pas spre intarcare(sau poate nu lol ) cu faptul ca am inceput sa ii dau alt lapte din sticla. Nu mai suge la fel de des, adica el ar suge dar eu ii dau sticla si doar daca mai vrea si san apoi ii dau.
Daca impinge sticla, atunci ii dau san.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#95 2014-02-27 23:05:33

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: intarcarea

Fetele ma scuzati ca am postat unde nu trebuie  sm Imbatranesc!!!!  bang


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.