homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme cu familia


#1 2014-01-23 17:51:03

adinne
Membru
Inregistrat: 2014-01-23
Mesaje: 3

Probleme cu familia

Buna seara, va scriu deoarece am ajuns intr-un punct in care sunt cu moralul la pamant. Am 19 ani, sunt clasa a 12-a, invat foarte bine ( premii si mentiuni ), am un iubit de 2 ani jumate si niste parinti care ma ingrijoreaza..Mama mea e o persoana foarte dificila, crize de nervi, urlat, besteme, jigniri, aruncat cu lucruri..dar in acelasi timp este slabiciunea tatalui meu care o iubeste enorm. Inca din copilarie niciodata nu am avut vreo relatie cu mama mea..pentru ea exista doar sora mea care acum este plecata in strainatate. Facea numeroase diferente intre noi doua pe care nu le recunoaste nici acum...eu mereu m-am inteles cu tatal meu pana cand si acesta a plecat ( construieste o casa a familiei in alta parte si s-a mutat acolo, mama, ducandu-se saptamanal). Asa ca, in casa stau doar eu si mama, cateva zile pe saptamana. Aceasta se poarta foarte urat, imi spune ca sunt proasta, ca nu am sa iau bacul, ca o sa ajung pe centura, ca sunt malefica si ea fiind o persoana care crede in ezoterism, conform unor calcule alea ei, sunt un spirit rau, de joasa frecventa si vreau sa ii manipulez si sa-i distrug si ea ii apara pe toti de mine...imi spune ca nu ii pasa unde ajung, ca numara zilele pana iau bacul sa pot parasi casa si tot asa..partea cea mai urata este ca si tatal meu este foarte influentat de ea, il minte si nu stiu ce ii spune despre mine ca ii fac dar tata nu mai vorbeste deloc cu mine, orice i-as spune, ii da dreptate in orice privinta pentru a nu o supara. Singura care ma sustine este sora mea pe care o iubesc enorm. Per total si cu prietenul meu am o relatie frumoasa, insa avem destule probleme, amandoi ne-am schimbat, e dificil ( el vrea o pauza pentru ca a obosit sa avem discutii ) dar e.. nu stiu cum sa va spun, e jumatate din mine, omul care m-a sprijinit in orice desi m-a si ranit, care a impartit orice cu mine. Vine bacul..ma simt nesigura, ma simt ingrozita, nu stiu daca eu am o problema psihica sau parintii mei..de iesit afara nu ies ( niciodata mai mult de 7.30 dupamiaza ), discutii cu ei mai am ca orice copil dar nu ii jignesc, injur; acasa gatesc, fac curat, spal, niciodata mama nu gaseste casa nearanjata, ba chiar zilnic are farfuria cu mancare pusa in fata. Nimic nu ii multumeste, mai ales pe mama...m-a blestemat jurandu-se pe icoana, imi spune ca o sa mor de o boala groaznica, ca nu o sa fac copii, ca am probleme psihice, ca am sufletul negru de rautate si invidie, ca am sa mor singura, ca nimeni nu ma poate iubi si tot asa...acum, dupa ce tata s-a izolat acolo si are contact doar cu ea..ii da dreptate in totalitate. Noi ca familie nu avem prieteni- lor nu le plac, nu avem rude- le-au indepartat pentru ca nu s-au inteles, noi nu facem de craciun o masa frumoasa, nu sarbatorim, ei stau in pat si atat...Sunt multe lucruri, dar eu consider ca le-am aratat ca ii iubesc si ca nu am gresit cu nimic atat de tare sa merit asta, ii iubesc f mult....imi lipsesc enorm niste parinti langa mine, vad la prietenul meu in familie, cat se sustin si cat se iubesc si sunt unul pentru altul, imi doresc si eu acelasi lucru, sa ma simt iubita, acceptata si apreciata...Acum risc sa il pierd si pe iubitul meu din cauza ca ma macina enorm aceste probleme...in acelasi timp mai trebuie sa si invat si sa ma ocup de restul...am obosit, nu mai dorm noaptea...ma intreb daca au dreptate si am eu o problema, daca sunt asa de proasta si cum ma vad ei si ce o sa fac in viitor fara sustinerea lor ( au fost zile cand m-au lasat nemancata pentru ca pur si simplu nu le pasa, ma vad ca pe o pacoste) , ma simt anormala cand prietenii mei, colegii, se lauda cu ceea ce fac parintii pentru ei...Imi cer scuze pentru eventualele greseli, am scris intr-un suflet si nu mai vreau sa recitesc...sper ca ma puteti ajuta cu sfaturi, multumesc.

Offline

 



#2 2014-01-23 18:35:28

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Probleme cu familia

Imi pare rau pentru tine, adinne, si pentru situatia prin care treci, situatie prin care nu ar trebui sa treaca niciun copil. Nu vreau sa judec/ jignesc insa din ce povestesti mama ta are probleme psihice insa ce e mai trist e ca nici tatal tau nu observa aceste lucruri neutral Sanse sa schimbi ceva nu prea cred ca ai pentru ca este o situatie mult prea grava adica nu sunt doar niste neintelegeri iar mama ta e clar ca are o viziune total distorsionata. Sfatul meu e sa incerci pe cat posibil sa ramai concentrata la scoala, sa inveti in continuare, sa iti iei bacul si eventual sa intri la o facultate fara taxa ca apoi sa iti gasesti un loc de munca si sa iti gasesti un drum in viata pe cont propriu pentru ca in ritmul asta o sa o iei razna...

Offline

 

#3 2014-01-23 18:49:27

adinne
Membru
Inregistrat: 2014-01-23
Mesaje: 3

Re: Probleme cu familia

Multumesc...chiar o iau...nu vreau sa imi pierd iubitul, e tot ce mai am grater((. Cum sa invat cand nu ma simt in stare? mereu ma gandesc unde am gresit si de ce eu patesc asta.. de ce nu pot avea si eu o familie cum are prietenul meu? O sa ma angajez pe un salariu de nimic, cum o sa ma descurc singura? aveam vise...cum o sa mai ajung la ele? nu ma simt in regula nicaieri...mai mereu mi-e rusine cu mine si nu ma simt in stare mai de nimic, de aici si ruptura in relatia mea..nu stiu cum sa depasesc toate astea..ma simt singura.

Offline

 

#4 2014-01-23 19:01:51

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Probleme cu familia

Si eu am acelasi sfat ca si Summer, sa faci un efort si sa te concentrezi asupra studiilor pentru ca mai apoi sa te poti desprinde de ai tai. Tatalui tau i-ai povestit ce-ti spune mama ta, legat de blesteme, de boli etc? Ia-l deoparte si discuta serios cu el despre situatia in care se afla mama ta, e clar ca are niste probleme psihice care probabil s-ar ameliora daca ar duce-o la medic. Discuta si cu sora ta, poate pe ea ar asculta-o tatal tau. Ideea este sa incerci sa iti ocrotesti si relatia cu iubitul, impreuna va puteti cladi o viata dupa ce plecati la facultate.

Offline

 

#5 2014-01-23 19:25:44

adinne
Membru
Inregistrat: 2014-01-23
Mesaje: 3

Re: Probleme cu familia

Offf, stie..a fost martor la evenimentele astea si a tacut si i-a dat dreptate in orice...pentru ca numai simplul gand o pierde il innebuneste ( de multe ori ne-a zis ca daca ea pateste ceva se sinucide ) e pur si simplu orb in preajma ei, el e cel care o suna disperat, care se roaga de ea, care face orice...si ea profita. Sora mea de aceea a plecat, acum vorbesc in limite normale dar nu isi doreste sa mai aibe asa tangente cu ei si nu poate discuta pentru ca niciodata nu o asculta. Cu iubitul meu e complicata povestea...nu stiu ce o sa iasa, daca il pierd si pe el efectiv nu mai am niciun motiv sa ma ridic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-01-23 19:56:06

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Probleme cu familia

Ca sfat practic ai putea sa apelezi la psihologul liceului, te mai descarci si-ti mai pune lucrurile in ordine.
Nu stiu de ce ti se intampla asta si probabil nu o sa gasesti vreun raspuns care s ate multumeasca/ ajute. Tot ce stiu e ca trebuie sa iesi relativ singura din situatia asta pentru ca e clar ca parintii tai traiesc in lumea lor asa ca incearca sa nu iti mai pui intrebari si sa actionezi pentru ca nu e ca si cum cineva ar face-o pentru tine. Incearca sa vorbesti cu sora ta...fiind mai mare si cunoscand atat de bine situatia poate te va ajuta. Iar cu iubitul tau inteleg ca e sprijinul tau acum insa trebuie sa fii constienta ac esti tanara si relatiile din liceu nu dureaza mereu...

Offline

 

#7 2014-01-23 22:22:50

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Probleme cu familia

adinne,trebuie sa gasesti forta necesara pentru a trece peste aceste clipe urate.ziceai ca sora ta te sustine mereu,e de acord cu tine si ca si ea de cand a plecat nu prea mai are tangente cu parintii...deci stie care e situatia,probabil nici ea nu a suportat si a ales o cale pentru a scapa.nu te poate ajuta cumva? asa trebuie sa faci si tu,orice ai alege,concentreaza-te pentru examene,mergi la facultate daca iti doresti,angajeaza-te si odata fiind pe cont propriu iti iei zborul de acasa definitiv.normal ca ti-e teama si iti va fi greu la inceput,dar macar vei fi linistita si impacata cu tine insuti. si pe mama ta sa incerci sa o ignori pentru ca din ce povestesti tu ea are probleme serioase.iar tatal tau daca nu face nimic nu e prea departe de ea.inteleg ca poate o iubeste nespus de mult,insa ar trebui sa puna in balanta lucrurile avand in vedere ca pe tine te afecteaza atat de mult. curaj ,trebuie sa mergi inainte  puss

Offline

 

#8 2014-01-24 10:52:52

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Probleme cu familia

adinne, vin si eu in ton cu fetele.
pur si simplu nu mai asculta ce spune mama ta, izoleaza-te de ea. lasa casa mai neingrijita, ca nu trebuie sa fie farmacie, vezi-ti de problemele tale. Aici includ invatatul, pt ca numai invatand poti sa scapi din acel mediu toxic.
iti inteleg supararea si durerea, inteleg ca vrei si tu niste parinti ca ai prietenilor tai, dar trebuie sa intelegi ca nu ii ai si ca nu poti schimba asta, oricat de frumos te-ai purta tu si oricat ai incerca sa modifici asta.
spui ca inveti bine, asa cum ai reusit sa faci asta timp de ani de zile, mai fa un efort inca 6 luni de zile.
daca te desparti de prietenul tau, sa stii ca nu e nici o tragedie si viata ta nu trebuie sa se destrame, asa cum crezi tu acum. invata-te ca tu esti cea mai importanta, un baiat, oricat de mult l-ai iubi, poate pleca oricand din viata ta si in urma lui tu nu trebuie sa ramai o epava. trebuie sa fii luptatoare si sa intelegi faptul ca numai de tine depinde indeplinirea viselor despre care vorbeai puss


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#9 2014-01-24 14:28:37

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Probleme cu familia

Legat de parintii tai, sunt 99% sigura ca au afectiuni psihice.
Legat de bac, probabil ti s-a mai spus si sunt multe fete care sa confirme: dupa ~2010 (sau cand s-a "inasprit" examenul de bac), singura modificare a fost aceea ca elevilor superficiali, slabi, dar "jmecheri", care mizau "pe noroc"/"pe spaga"/"pe copiat"/"pe inspiratie" etc. nu li s-a mai permis: sa copieze, sa dea spaga. Ce tragedie pentru ei; pentru cei care ar vrea sa invete dar nu-i duce capul, chiar e pacat. Daca nu intri in categoria aceea (si nu cred, evident), daca esti un copil care-si invata lectiile si stie sa se exprime corect, nu doar ca vei lua bacul, ba chiar il vei lua cu nota mare. Asta spun toti copiii care au luat note mari si dupa asa-zisa inasprire a conditiilor de promovare a bacului: ca, daca inveti, nu ai nicio problema. In vremurile cand se dadeau spagi la greu, iar supraveghetorii treceau cu vederea daca se copia, eu si multi altii am scris din ceea ce am invatat (nu aveam de ce sa copiem) si a fost okey; numai ca si elevii mai slabi au luat note mari pentru c-au copiat etc. Acum singura diferenta e ca-i mai greu sa treaca cei care nu invata deloc.

Offline

 

#10 2014-01-24 15:12:30

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Probleme cu familia

Adinne, nu are rost sa scriu aici, ca e mult de spus, dar sunt si am fost in aproape aceeasi situatie si ma regasesc in ce scrii, sunt mai mare cu vreo 6 ani, daca vrei sa vorbim iti las fb, mail, nr. de tel. ce vrei tu.

Offline

 

#11 2014-01-25 11:36:51

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Probleme cu familia

probabil mama ta, in pasiunea ei penru ezoterism , s-a incurcat cu chestii cu care nu e bine sa te joci si probabil il joaca si pe tatal tau... insa asta e o alta problema ... sau, dupa cum spueau fetele are probleme psihice ...

1. Ai putea sa te muti cu iubitul tau? eventual sa vorbesti cu tatal  tau sa iti dea lunar niste bani pana iei BAC-ul si iti gesesti ceva de lucru ...
2. Nu esti nici proasta nici in felurile in care te face mama ta si nici nu ai probleme psihice! Ideea e ca tu tb sa pleci de acolo ... cat mai repede pt ca daca te ve imbolnavi nu vei mai putea realiza niciun vis! daca nu esti din Buc, vino aici la facultate, stai la camin (nu e f scump) si gasesti si de lucru ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.