homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amenda ratb


#1 2014-03-01 16:45:36

Maleficent
Membru
Inregistrat: 2014-03-01
Mesaje: 3

Amenda ratb

Buna   dance
S-ar putea sa fi luat amenda la ratb. Nu sunt sigura pentru ca niciuna din cele 3 controloare nu mi-a spus "iti dam amenda" sau "o sa-ti vina amenda". Nu mi-au pomenit nimic de proces verbal,doua m-au tinut de vorba si una statea in spatele lor si nu am vazut ce facea cu carnetul meu de note,in care am numele,cnp fara serie si numar,adresa de acasa si cam atat. Buletinul nu il aveam. Nu stiu daca mi-au incheiat proces verbal si nu mi l-au dat sau daca au introdus datele din carnet doar in telefonul lor. Nu am mai luat amenda,nu stiu cum se procedeaza. Daca stiam atunci ceream proces verbal la fata locului. Mi-au cerut ca disperatele buletinul pe care nu il aveam,m-au facut mincinoasa indirect,nu s-au legitimat sub nicio forma,m-au acuzat ca nu mai  validasem de mult de parca sunt obligata sa merg in fiecare zi cu autobuzul si mi-au cerut 50 de lei pe loc de cel putin 5 ori. Nu aveam bani la mine. Nici 5 lei.
Acum nu stiu ce au vrut ele cu adevarat,nu stiu daca mi-au facut ceva,daca ar fi putut sa-mi faca ceva doar cu carnetul de note,dar eu am ramas cu un gust amar pentru ca le-am vorbit frumos si s-au comportat mitocaneste. M-au amenintat cu politia. Am 17 ani. Sunt abdolut sigura ca nu fac puscarie la 17 ani pentru ca am mers o statie fara bilet.
Pe langa asta nelamurirea mea cea mai mare este: o sa-mi vina amenda acasa? Si daca da,in cat timp?
Eu chiar nu vreau sa afle mama. Ea verifica cutia postala pentru ca se ocupa de facturi. Si tot ea are cheia. Alta am cautat prin casa si nu mai avem. Daca i-as cere cheia in fiecare zi sa verific cutia postala,si-ar da seama ca ceva nu-i in regula. Oricum nici ea nu o verifica in fiecare zi,dar cred ca macar o data pe saptamana o verifica. Exista vreo modalitate de a ridica eu hartia cu amenda inainte de a ajunge in casuta postala? Sau pot verifica daca am luat intr-adevar amenda? Stiu ca in primele 48 de h se plateste jumatate. Adica 50 de lei. As avea bani sa o platesc,dar vreau sa ajunga direct la mine.

Offline

 



#2 2014-03-01 17:10:04

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Amenda ratb


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.