homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Febra bebelus


#1 2014-04-06 07:56:52

alessa_on
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 10

febra bebelus

Cum se combate febvra cel mai rapid si eficient in cazul bebelului de 4 luni jumate, dupa vaccin ?
Si cat dureaza..?
Daca e vreo mamica care a trecut prin asta rog sa-mi raspunda.

Offline

 



#2 2014-04-06 21:47:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: febra bebelus

Dezbraca bebelusul, lasa-l doar in pampers, asa va pierde caldura. In niciun caz sa nu fie imbracat gros!! La 4 luni jumate se poate da si ceva Panadol, doar ca doza mai mica, pediatrul nu ti-a recomandat nimic? Cat are temperatura luata in fundulet? Daca e de la vaccin nu ar trebui sa fie ff mare... si pana maine ar trebui sa treaca. Maxim 48 de ore tin simptomele de la vaccin.
Daca e ff mare, poti sa ii faci si impachetari asa: pui intr-un lighean apa la 37 de grade (deci calduta, nu rece!! ) inmoi un prosop in ea, il storci si il pui pe piciorusele bebelusului.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#3 2014-04-07 12:25:36

alessa_on
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 10

Re: febra bebelus

Multumesc pt sfaturi  smile 
Saracutul s-a chinuit toata noaptea, i am facut comprese si i-am dat la 8 ore paracetamol supozitoare.
Nu i-a scazut de tot febra iar azi dimi am mers la pediatru. i-a prescris ceclor, ibalgin, eurespal
Nu stiu ce sa fac , sa i le dau pe toate ? nu vreau sa-l indop cu medicamente, dar daca e intr-adevar nevoie o voi face..
A fost racit, apoi a facut vaccin , iar dupa 2 zile a facut febra.

Offline

 

#4 2014-04-07 13:43:10

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: febra bebelus

alessa nu stiu ce sa zic...eu cand mi-a facut febra nu i-am dat decat Panadol si Nurofen pt copii, alternativ. cam ciudat ca a facut febra la 2 zile dupa vaccin, in mod normal de la vaccin se face febra in maxim 24 de ore. Mi-e teama ca nu cumva sa nu ii fi trecut raceala cand l-ati vaccinat?! Vezi ca la varsta asta trebuie sa ii administrezi doar jumatate de supozitor de paracetamol. Daca nu sare temperatura de 38,6 eu nu i-as da atatea medicamente, cel mult un antitermic. Dar i-as lua temperatura des sa nu cumva sa ii creasca mai mult..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#5 2014-04-07 14:54:25

alessa_on
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 10

Re: febra bebelus

eu consider ca ai dreptate referitor la atatea medicamente.. si o sa i dau asa cum cred eu, cel putin deocamdata, doctorita pediatru nu-l cunoaste indeajund, l-a vzt de doua ori, incat sa-i prescrie atatea.. plus ca nu i-am dat antibiotic inainte nici cand era racit,, oare sa fie asta o problema ? sa nu-i fi trecut raceala si sa fi revenit dupa vaccin..?e destul de ciudat ca a fct febra a 3 a noapte, iar ziua imediat dupa vaccin a fost foarte ok. deci, panadol in alternanta cu ibalgin(ca tot mi l-a scris si a fost si parerea doctoritei de familie) ar fi ok oare daca nu ii creste iar temperatura ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-04-07 15:06:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: febra bebelus

antibiotic clar nu i-as da. e ok panadol alternat cu ibalgin, insa doar daca are febra peste 38,4 , altfel eu nu ii dau nimic, doar ii urmaresc temperatura des ca sa nu creasca si sa nu imi dau seama . Dar are alte simptome de raceala, mucisori, ceva rosu in gat a vazut doctora, s-a uitat in gatul lui?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#7 2014-04-07 19:58:29

alessa_on
New member
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 10

Re: febra bebelus

Azi n-a mai făcut febră , a putut dormi micuţul, deşi e tot agitat
Cris roşu ?n g?t nu are, muculeţi da uneori .
Sper să fie bn la noapte ..

Multă sănătate !!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.