homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Senzatie de usturime,arsura,iritare la nivelul vulvei si in vagin


#1 2014-04-06 10:24:43

Deliaa88
New member
Inregistrat: 2014-03-18
Mesaje: 32

Senzatie de usturime,arsura,iritare la nivelul vulvei si in vagin

Mi-am dat silinta sa caut un topic asemanator cu al meu prin numeroasele topicuri de aici , ca sa nu mai deschid unul nou insa nu am gasit .. daca am postat gresit si poate fi mutat, nu ma deranjeaza  shopping

So... postasem ceva timp in urma ca am inceput un tratament pt infectie urinara si pt candidoza ... l-am incheiat vineri,iar aseara am avut primul contact sexual dupa o pauza de aprox 2 saptamani. Tind sa cred ca mi-a trecut... mirosul neplacut a disparut, secretia e ok ca si consistenta,urinez normal fara usturimi ...insa la contactul sexual m-au usturat labiile mici (la inceput,pana m-am lubrifiat mai bine) insa usturimile (senzatie de arsura parca) vaginale au persistat aproape pe tot parcursul partidei(desi si-au mai pierdut nitel din intensitate cand m-am excitat si lubrifiat mai bine) dar discomfortul era prezent oarecum...acum o ora aceeasi poveste . Inca pot simti parca acea senzatie de arsura din interior ,iar cand ating vulva , apare aceeasi senzatie ca si la penetrare .
Ce ar putea fi? Inainte cu o luna-doua de acest tratament am mai urmat unul pt vaginita micotica insa nu a avut niciun efect...decat foarte putin atenuant al problemei. Ca si acum,La contactele sexuale isi facea aparitia aceasta senzatie de usturime,durere ca si cum nu as fi bine lubrifiata...insa de aceasta data lubrifierea nu pare sa fie o problema,si nu inteleg dc am aceasta senzatie daca nu sunt uscata si se presupune sa-mi fi trecut si candidoza ...
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Cum poate fi rezolvata? M-am saturat sa o tin numai in tratamente si sa nu ma vindec ...  supa

Offline

 

#2 2014-04-06 10:29:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Senzatie de usturime,arsura,iritare la nivelul vulvei si in vagin

mergi si repeta analiza de secretie, dupa simptome eu zic ca nu ai scapat inca de candida

Offline

 

#3 2015-01-09 18:17:58

antonella79
New member
Inregistrat: 2012-07-02
Mesaje: 10

Re: Senzatie de usturime,arsura,iritare la nivelul vulvei si in vagin

Buna seara!

In urma unui cos (cred) destul de inflamat in zona inghinala (zona de langa labia mare) am ramas un mica formatiune sub piele.Am urmat un tratament cu amoxicilina. O sa ajung la medic dar pana atunci incep sa-mi fac mii de ganduri. Am citit despre glanda bartolin dar nu cred ca este valabil la mine deoarece nu corespunde pozitia. Daca ati intampinat asemenea problema, va rog mult sa-mi scrieti. Mentionez ca la debutul bubitei am stors putin puroi urmat de sange. Asa am decis sa iau un antibiotic; inflamatia a disparut insa simt ceva foarte mic sub piele. Va multumesc!

Offline

 

#4 2015-01-10 10:11:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Senzatie de usturime,arsura,iritare la nivelul vulvei si in vagin

suna ca un fir de par sub piele (probabil el a fost si la originea cosului), mai da-i cu crema de galbenele si incearca sa exfoliezi bine zona, pana iese

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.