homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-124


#2338 2014-06-16 15:13:36

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, eu nu i-am mai dat vigantol fetei de la 1 an si pediatra m-a certat, a zis ca e f important sa ii dau pana la 2 ani. I-am zis ca ii dau ulei de peste si a zis ca una e uleiul de peste, si alta vigantolul, nu se exclud.

deno eu clar nu m-as duce atatia km, de altfel nici medicii nu recomanda drumurile atat de lungi cu masina in sarcina. Parerea mea e ca te-ai cam risca.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#2339 2014-06-16 15:58:58

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

deno, eu personal nu as merge, dar eu sunt mai panicoasa


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2340 2014-06-16 16:01:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

si mie mi-a zis pediatra sa nu intrerup vigantolul nici pe perioada verii. Eu din Mai nu i-am mai dat. Azi o sa-i cumpar din nou.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2341 2014-06-16 16:03:12

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

fetelor un sfat : am 2 pahare mari de coacaze negre proaspat culese...asa crude ana nu le mananca, adevarul e ca nici mie nu prea imi plac, insa am gasit ce beneficii imense au , si am gasit o reteta pe un site de genul,, se pun straturi alternative de miere si coacaze si se lasa la macerat 60 zile agitandu-se zilnic,, ...le las afara  avand in vedere ca vine caldura, sau in frigider, dar atunci se mai macereaza? nu radeti de mine, sau radeti dar chiar nu stiu, imi e ca daca stau afara pot fermenta.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2342 2014-06-16 16:08:05

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Bunaaa puss
Fetelor, ce faceti?
Noi am facut si ultima eco si astepTam sa ne interneze pt proba de contrast
Am fost la vaccinele de 4 luni si ne a dat foaia cu (,) cand si cu ce sa incepem papica
Mi au zis ca avand in vedere ca ii dau numai lapte praf sa incep la 5 luni cu cereale fara gluten, cate o lingura in bibi noaptea, si dupa cv timp sa i dau si dimineata
La 4 luni jumate (sambata trecuta) toata noaptea a facut scandal de foame, defapt face de ceva vreme, ii dau bibi de ex de 150 normal, pot sa i fac si 200 ca tot plange sad asa ca i am luat de la blevit(porumb si orez) si i am dat! Bineinteles, era cel mai fericit si nu mai plangea, a dormit bine 6 ore si linistit, se vede ca nu i mai este foame
Ce ziceti? Sunt nebuna? Da' nu mai puteam sa mai stam, atata urla de foame sad termina biberonu si iar urla...
Deno eu am
Fost in aproape 20 sapt in Ro (3600km) si a fost ok, mie mi a placut si nu m am simtit rau, opream mult

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-06-16 16:11:57)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2343 2014-06-16 16:25:30

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

jacqui eu n-am  de ce sa critic decizia ta ,ai facut ce ai crezut tu mai bine ! despre eventuale efecte ,nu stiu ce sa te sfatui  ...

Offline

 

#2344 2014-06-16 16:26:09

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jacqui, eu zic sa faci cum crezi tu ca e mai bine. Daca s-a linistit inseamna ca e bine, nu ?

Adina, eu habar n-am


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2345 2014-06-16 16:28:03

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jac, eu stiu ca cerealele nu au aport nutritional si sunt si f greu digerabile, de asta dorm atat de mult bebeii.
Eu nu o sa-i dau. Nu poti sa-i maresti portia de lp? Nu ma pricep, nu stiu cat e 150, daca e mult sau putin.
Se recomanda diversificarea la 6 luni si la cei pe lapte praf.
Tu faci cum crezi.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#2346 2014-06-16 16:28:13

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

adina, cauta la reteta de catina, ca si alea se pun cu miere la marcerat, forumuri ,poate gasesti


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#2347 2014-06-16 16:41:41

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Adri smile
Geta, sint fara gluten si nu ii fac direct pireuas, ii dau o ling pe noapte, nu s a constipat si nu plange de de burtica nustiu
Pai sa ti explic, nu e mult 150 dar el se satura, cand am vazut ca plange i am facut 210
si degeaba, nu i pot da mai mult, ca vomita, faza e ca nu l umplea sa zicem asa
Cat despre sa stau pana la 6 luni,...nu stiu ce sa zic, daca il las pe asta pana la 6 luni moare de foame

Time, s a linistit, vai ce urat facea grater si asa ca nu are voie sa planga... Trebuie sa stea linistit
Era clar ca nu se satura...
Noua ne au zis ca nu sunt greu digerabile astea fara gluten, acu na..nu stiu
Faza e ca nu doarme tot timpul cand ii dau, si sa asa linistit, ne jucam, nu mai plange

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-06-16 16:44:16)

Offline

 

#2348 2014-06-16 16:42:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Merci, Cmin, dar e mica pt. bicicleta aia. smile Ma gandeam la trici fara pedale, din aia de plastic, mai degraba. Sa vedem.

V-am zis ca si mie mi-a zis medicul de familie ca trebuia sa-i mai dau Vigantol si dupa 18 luni (eu nu-i mai dadusem de la un an), dar cand i-am zis de Ca pste limita a zis ca atunci da, e bine ca nu i-am mai dat. nustiu

Get, asa mi-a zis si mie pediatra ca cerealale altceva decat sa-i ingrase nu fac, tocmai de-aia se recomanda inceperea diversificarii cu cereale la bebeii sub greutate. Eu am intrebat de ele pe la 9 luni si mi-a zis sa am in casa in cazul in care nu am timp sa ii fac supica / piure, dar sa nu fac un obicei din asta. Am avut 3 cutii mari si late pe care le-am aruncat de jumate ca mereu depaseau 3 saptamani de la deschidere. nustiu
Ce tare ai fost cu 150 ml. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2349 2014-06-16 16:42:46

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, eu am mers Romania-Italia (Bologna) cu masina cand aveam 20 de saptamani. Si eram 5 in masina roll (nu detaliez).De intors ne-am intors cu avionul.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2350 2014-06-16 16:43:04

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Timi, ca bani iesim tot acolo, dar nu e de bani, ci ca sa avem masina acasa si ca sa imi pot duce caruciorul, tricicleta, scaunul de masina.. S ca sa nu trecri. Cinul de a sta intre oameni in aeroport si avion, e f greu pentru mine ca mi se face rau de la parfumuri si nu numai si de la mirosul hainelor spalate...

Multumesc de raspunsuri fetele. Snt foarte indecisa..

Jaq, vrea mai mult lapte. Eu, as incerca sa ii maresc portiile de lapte, si la 250 chiar daca nu il bea tot decat sa ii dau cereale la 4 luni. Dar tu faci cum consideri.
Si al meu plange daca i se goleste sticla si mai vrea, numai ca nu pot sa ii fac mai mult ca nu incape in sticla, maxim 300. S uneori ar mai vrea, scutura sticla si ma bate cu ea lol
D-i lapte mai mult, la varsta asta lapte ar trebui sa manance chiar daca nu respecta cantitatile, dar nu altceva.
Mai ales cerealele care au nevoie de amilaza pentru a se descompune, iar amilaza devine activa dupa 1 an.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2351 2014-06-16 16:47:36

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, pai i am facutttttt, are 4 jumate, pe 30( cand ar trebui sa incept defapt) face 5, am inceput cu 2 sapt mai devreme
I am facut mult lapte, mananca 180 si urla iar, mai urat sad
lol ce comic e cel mic lol
Nu stiu, nici nu pot face experimente, sa l las sa urle
Aici se da cereale, asa se incepe, acuma na
Kate smile tocmai, mi au dat sa i dau la 5 luni pt ca nu ia in greytate calumea, din cauza la ce are smile doar nu i am bagat eu asa ca mi a trecut prin cap
I am dat 2 sapt mak devreme dar i le au dat pt ca nu e ok

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-06-16 16:53:24)

Offline

 

#2352 2014-06-16 16:53:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jac, eu stiu ca diversificarea se incepe la 6 luni indiferent ce fel de lapte bea (lm sau lp). Dar te inteleg cu urlatul mai ales la problemele lui. Chiar nu stiu cum as fi procedat in locul tau... sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2353 2014-06-16 16:58:56

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da stiu, asta mi a zis ca 5-6 luni, adica poti incepe la 5, si la 6 cum vrei ...
Dar mi a zis ca daca eu ii dau lp, sa i dau la 5 ceree si la 6 mancarica
Nu stiu, de ast am intrebat...si La paz nu ajung, defapt ce pot sa l intreb pe urolog ? rotfl
Asta mi a zis asistenta care ne a facut vaccinurile

Offline

 

#2354 2014-06-16 17:08:55

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Jaq, eu numai spun, tu sti cum e mai bine. Dar, eu in cazul de fata as investiga putin. N-as pune pe seama foamei, doar pentru ca o lingurita de cereale intr-una din sticle il face sa nu mai planga. Asta nu e foame potolita. Dar pentru ei, lingurita aia de cereale poate fi echivalata cu o masa grea la noi adultii, sarmale de ex. Ce bine dormi dupa ele.

Are suzeta? Tocmai ce a baut si Y acum 300 ml si a inceput sa planga cu sticla in gura. Dupa 2 min, a vomat. Pentru ca e enorm pentru el 300 ml, dar el bea pentru ca vrea sa suga defapt. Eu la el cunosc cauza. Are caninii de iesit si simte nevoia de supt mai mult ca alta data. Cand avea suzeta, dupa lapte ii dadeam suzeta si nu cerea niciodata mai mult. Nu e foame, e nevoie de supt la el.
Poate la fel de bine sa aiba dureri de burtica, si suptul il linisteste, de-asta plange daca nu mai are ce sa suga.
Dar tu il cunosti mai bine. Eu la varsta de 4 lun nu imi dadeam seama daca plange de foame, discomfort etc, doar dupa ce le luam pe rand. Si acum mare, e greu uneori sa imi dau seama de ce plange. De-asta zic, ca pooti investiga putin, sa nu o pui doar pe seama foamei, nu stiu, zic si eu..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2355 2014-06-16 17:30:05

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

jaq, cum e cel mic? ultima data cand ai scris erai f ingrijorata pt eco.

like, nici eu nu cred ca au toti 3 rau de masina. indigestie, toxiinfectie, ceva ce au mancat. si Dr. aia te-a lasat asa sa pleci desi i-ai zis ca au vomat de cateva ori toti 3? aoleu   huh

Offline

 

#2356 2014-06-16 17:31:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Buna ziua!

Agnes, imi pare rau. Iti doresc sa se elimine singura sarcina, sa nu se ajunga la chiuretaj sad

Deno, eu nu as fi mers la 20 s de sarcina la drum lung, ar fi prea obositor pentru mine, eu nici nu pot dormi normal in masina. dar tu fa cum crezi ca e mai bine.

Si Iustin plange azi de foame, la mine e foarte ciudata situatia de 2 saptamani : 2 zile am lapte muult, 2 zile tre sa-l pun la sanul aproape gol din jumatate in jumatate de ora si dupa ce suge cateva minute simt cum vine laptele, dar numai cat sa ia cateva gurite si gata...  apoi iar 2 zile am lapte de imi crapa sanii, apoi iar sunt goi 2 zile.
Poate ca si stimuleaza putin in zilele cand sanii sunt plini, el suge in 5 minute continutul unui san plin, inghite foarte rapid si nu sta la suzetit.... 
Nnu mai stiu ce sa fac, acu ne chinuim, suge in gol saracutul si cand vede ca nu vine laptele tipaaa
Si tot tuseste sad

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-06-16 17:34:11)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.