homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-33


#609 2014-05-01 11:55:49

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata
mai bun ca protectis este Reflor ,Ale. E mai puternic isi dace imediat efectul. Si,iti mai,zic ce am,primit eu,fin spital mai bun ca protectiv cand a avut a mea probleme.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 



#610 2014-05-01 12:00:00

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ale, imi pare rau sad la fiecare functioneaza altceva, pentru noi protectisul a fost apa de ploaie, iar cu bonnisan facea.
Incearca sa mananci si tu prune, miere, fibre. Ajuta si alimentatia ta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#611 2014-05-01 12:11:47

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

neata.

mamici care hraniti bebe cu lapte praf, care sunt riscurile in cazul in care bebe papa laptele facut cu multe ore inainte ?
matusa mea e asistent maternal si a luat un bebe miiiic sa il creasca. bebe are 2 luni si nu a fost chip sa o conving ca laptele trebuie consumat imediat ce a fost preparat. ea ii face laptele cand se culca ca sa il aiba peste noapte. argumente medicale nu aveam. stiu ca nu e ok. ea o tine pe a ei, ca bebe creste bine in felul asta asa ca de ce nu ? ce sa i spun ca sa o  sperie (consitientizeze) ? ea e de la tara, nu  are acces la info si stiti cum e la tara...
ma ajutati ?

Offline

 

#612 2014-05-01 12:12:19

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#613 2014-05-01 13:09:22

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici help!
Erica a facut aseara temp.39. I-am scazut-o cu novocalmin, panadol si nurofen .eu banuiesc ca a luat raceala de la mine ca de 3 zile sunt cobza. Problema e ca medicul pediatru in care am increde e in concediu, nu stiu cand revine. Ce sa fac, sa merg la alt dr de aici care sigur imi da antibiotic injectabil sau sa continui asa fara antibiotic pana dau de dr mea? Fata nu are alte simptome decat febra care urca si coboara cand isi fac efrctul.antitermicele? Mai are si nasul infundat dar fara muci sau altceva...


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2014-05-01 13:36:36

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello,

albinuta, aoleuuu...nu e bine deloc ca ii da laptele facut cu ore inainte, Doamne fereste! scrie si pe cutiile de lp... ideea e ca laptele este un mediu propice pt dezvoltarea multor bacterii, de aceea se da imediat, poate face orice boala.. sad si oricum se si acreste f repede, pai dupa cateva ore deja miroase...nici nu stiu cum il bea bebe sad offf...sper sa o convingi sa nu ii mai dea asa, o sa imbolnaveasca copilul.. sad
Nu e nimic greu sa il faca pe loc.. ii ia doar cateva minute..

als, eu m-as duce oricum la un medic daca tot ii revine febra. Daca e vreo infectie bacteriana nu ii trece cu antitermice, doar daca e virala trece. Macar vezi ce iti medicul... si vezi tu daca ii dai sau nu ce iti prescrie. Pt febra mare ii poti face si impachetari: un prosop imbibat in apa calduta (in niciun caz rece!!! apa sa aiba cam 37 de grade, cat ar trebui sa fie si temperatura corpului copilului) si pus pe piciorusele fetei. Insa la virala trebuie sa isi faca efectul si  antitermicele.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#615 2014-05-01 13:49:16

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Cris, ideea e ca.azi doar la urgente dau de cineva si la noi in orasul asta mic cel mai sigur mediucul de garda nu e pediatru. Cred ca o sa ajung pana la spitalul jedetean in final.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#616 2014-05-01 14:10:31

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Als, dacă scade la antitermice, eu n-as da fuga la urgente, dar mna, noi am mai trecut prin de-astea. Mai stai p?nă m?ine şi vezi cum e.
Dacă zici că nu are simptome de răceala poate fi debutul unei boli a copilăriei...

N-ai nici nr de tel al pediatrei?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#617 2014-05-01 14:37:37

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Kate am numarul dar nu raspunde. Cedeaza febra dar in 3 ore creste la loc.eu m-am gandit direct la infectie si nu la o boala a copilariei pt ca a aparut concomizent cu raceala mea.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#618 2014-05-01 14:42:05

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Als, si,eu,m as,duce la medic n as sta asa cu ea,cu febra 39. De ce sa risc. Poate sunt eu mai fricoasa..

Albi, doamne, pai de la laptele ala praf de at?tea,ore poate face chiar si rotavirus si multe boli de laptele ala care are in el o,mie si,una de bacterii. Deci,rotavorusul se face de la,fructe legume nespălate, bacterii de tot felul sau se ia de la altcineva...dar mai,ales de la alimente..spune i asta!nu e de joaca!
vorba lui Cris, cat iti ia sa i daci un lapte?!5min...


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#619 2014-05-01 14:43:45

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

mamici puss


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#620 2014-05-01 15:19:19

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

wave
Nici nu m.as duce la dr, mie mi.a facut febra 3 zile,nu ii trecea cu Nurofen si Paracetamol, si apoi gata dintr.o data. S.a dovedit a fi de la dinti.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#621 2014-05-01 17:36:32

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

fetelor, multumesc de raspunsuri. am vbt cu ea dar nu e chip sa o conving. i-am explict ca eu nu as risca sa imbolnavesc copilul si ce mi-at i zis voi despre boli. mi-a spus ca si la primul bebe (are o fetita adoptata) la fel a procedat si nu a avut nicio problema, este sigura ca e ok. nu am mai insistat. speeeer sa nu pateasca nimic.

Offline

 

#622 2014-05-01 17:48:03

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

eu una as anunta protectia copilului, se joaca cu viata acelui copil


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#623 2014-05-01 17:59:09

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pai daca lasa laptele at?tea ore, ?mi imaginez cum ?l lasa pe copilas de pipi si kk,chiar te enervezi sa vezi,cum sunt neglijati acesti copii,pai sunt atatia parinti care isi doresc un copil si nu l pot avea, care s ar trezi si de 10 ori pe noapte sa i faca lapte .si alti oameni care pur si,simplu se,comporta in acest fel.e revoltator!! M as mira si daca nu i ar lasa sa planga singuri  sau cine mai stie..doar ei stiu.. supa

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2014-05-01 18:03:50)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#624 2014-05-01 18:00:49

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

ginuta, eu nu as anunta protectia copilului. femeia asta chiar creste cu drag copilul, copil abandonat in maternitate de mama lui. in maternitate nu l-ar fi tinut nimeni in brate aprape niciodata, nu i-ar fi schimbat nimeni scutecul la timp. in familia asta, copilul  e hranit, imbracat, alinat, nu plange neconsolat, doarme cu mama "adoptiva", nu singur in tr-un patut, intr-o incapere cu inca 10 bebelusi care plang singuri. 
treaba asta cu laptele praf e la fel sa zicem cum ar fi fost sa ii dea lapte de vaca nefiert sau mai stiu eu cum, riscant adica. copiii o duc mai rau in propriile familii uneori, si nu cheama nimeni PC.
eu voiam sa ii dau niste argumente mai puternice, de asta v-am scris. oricum vorbesc des cu ea si incerc sa o conving de diverse lucruri, de ex. incotosmonatul copilului vara, asa cum se face pe la tara smile .
pentru o femeie de la tara care are grija de copilul unei straine, matusa mea mi se pare mult mai AP decat multe mame de la oras, informate si educate.

smile

like, prepara laptele inainte de culcare, sa il aiba daca se trezeste sa pape, pt ca doarme si cu cealalta fetita in camera si nu vrea sa o trezeasca plansul celei mici, ma rog..... NUMAI  noaptea procedeaza asa.
prima fetita a fost luata fix la fel, adica in asistenta maternala (daca nu stiti ce presupune, va explic) apoi au adoptat-o. puteau sa nu o adopte si sa o tina asa doar pt bani. pe aceasta mica de 2 luni, spera sa o poata adopta repede. pai ar putea sa isi bata joc de copii, doar pt banii pe care ii da statul, dar va asigur ca nu o fac. caci altfel , nu ma mai apucam sa va povestesc wink
treaba asta cu laptele e pe sistemul de la tara "lasa ca noi am crescut copii si stim si merge si asa".

Ultima oara a fost editat de albinuta_vesela (2014-05-01 18:08:54)

Offline

 

#625 2014-05-01 18:01:18

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

ginutza a scris:

eu una as anunta protectia copilului, se joaca cu viata acelui copil

si eu la fel!


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#626 2014-05-01 18:03:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna, mamici.

maje, cat a facut febra cand i-au iesit dintii?

albi, poate e ok. daca procedeaza exact ca la prima fetita si nu s-a intamplat nimic, sunt sanse sa fie bine si acum. eu ma gandesc ca o fi strategie de marketing treaba asta, sa-i faca pe parinti sa arunce laptele preparat ramas, sa pregateasca altul si astfel sa consume mai repede cutia. apa e fiarta, praful nu vad de ce ar contine bacterii, iar daca recipientul in care prepara e sterilizat de fiecare data (sa nu fie biberonul din care bea copilul) si apoi inchis ermetic, nu vad cum se poate contamina.
i-l da rece? hmm ca daca il incalzeste, mai bine il prepara pe loc.

Offline

 

#627 2014-05-01 18:08:06

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

anca, laptele se pastreaza cald intr-un recipient dar oricum nu e ok sa fie consumat dupa mai mult timp de la preparare...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.