homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-43


#799 2014-05-06 19:29:25

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Love, daca vrei sa-i iei altceva in afara de haine, este delicat, ca poate sa aibe deja.
Cel mai bine este sa intrebi daca ar avea nevoie de cantar, leagan electronic, lampa care proiecteaza imagini pe tavan.. Astea sunt intre 100-200 ron fiecare, leaganul ceva mai mult de 200.
Eu toate astea le-am promit si mi-au fost foarte utile.
In rest, am primit lucruri doar asa sa nu zica ca au venit cu mana goala, care au ajuns depozitate pe undeva.

Elena, da, povesteste-ne cum te simti cu bebele in casa, cred ca pentru tine este o experienta si mai minunata decat pentru restul mamicilor, la cate ati indurat.. puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#800 2014-05-06 19:49:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

buna seara fetelor
am fost azi la echo la sold si e totul ok, nu are nimic fata. A stat foarte cuminte ba chiar radea la doctorita
Sunt un pic ingrijorata, si-a facut sotul niste analize de sange si i-a iesit TGP destul de mare, 170 fata de 40 limita sad Acum sa se duca ma mf sa ii zica ce sa faca mai departe


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#801 2014-05-06 19:58:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno, am mai povestit in mesajul precedent. De simtit ma simt fericita, abia astept sa il vad progresand, facand lucruri noi dar incerc sa si savurez clipa ca n-o sa-l mai am niciodata asa micul  smile     Ma topesc cand zambeste hjarta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#802 2014-05-06 20:25:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Mamici nu am mai citit din ce ati scris; acum am ajuns acasa de la spital; Carol a avut surgery astazi si doarme/se trezeste, plange ca este obosita (de la anestezie) si adoarme iarasi. Va scriu mai tarziu si va pun si cateva poze...si sfaturi pt mamicile cu bebelusi sa stie cum sa faca in asa fel in cat sa nu ajunga ca noi la operatie sad. Va pup! Sunt epuizata dar stiu eu ca Dumnezeu nu lasa pe nimeni pe dinafara


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#803 2014-05-06 20:34:19

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena doar dupa ce am postat vazusem.
Ai si de ce sa fi fericita, ai un copil atat de perfect, mi se pare idealul de bebelus mic, genul de bebelus cu care se pot face reclame, atat de frumos este hjarta

Flower, sanatate! Isi va reveni rugaciune


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2014-05-06 20:52:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flow, recuperare rapidă lui Carol!

Noi n-am mai mers cu urechiusa, am zis să mai crească...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#805 2014-05-06 21:00:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

flow, la ochisori?  sa se refaca repede!

Elena, vezi ca ai ce sa povestesti? si e incarcat de emotie postul tau hjarta

Offline

 

#806 2014-05-06 21:35:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da Garga, la ochi. Sper sa fie ok dupa anestezia asta. Am trezit-o de la 5 dim. caci operatia era de la 9 dar la 7 trebuia sa fim la spital pentru inregstrare, intalnirea cu anestezistii, sa faca, cunostina cu asistenta ei...punn catvea poze dar o sa le urc si pe FB.
Sper sa fie ok cu anestezia; tin minte ca acum 2 ani nu a fost ca acum, a fost treaza dupa operatie...dar a fost una usoara, numai de desfundare de canale. acum i-au inserat tuburi si i le scoate peste 3 luni


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20616_img_3888.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20616_img_3899.jpg


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/20616_img_3914.jpg


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#807 2014-05-06 22:00:06

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flow, ce dulce e Carol! e prima data cand o vad si eu. smile
Bine ca ati scapat...hai ca acum se reface, ce a fost mai greu a trecut.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#808 2014-05-06 22:00:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

draga de ea. sper sa-si revina repejor.

Offline

 

#809 2014-05-06 22:33:27

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno lol asa zice sotul, ca e din reclama bebelusul nostru

Flower, off, micuta de Carol sad

Garga hjarta

Cumva bebelusii se pot irita la fundulet la schimbarea tipului de scutec?  Foloseam pampers premium care si am primit pampers active baby si s-a iritat...acu e mai bine ca l-am dat cu sudocrem.
SI pe obraji i-au iesit niste bubite mici rosii...ca o alergie.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#810 2014-05-06 22:35:04

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Cris, Garga saru' mana! Sper ca de data asta sa fie bine; asa de relaxata mai sunt acum. Abia acum realizez cat stres am avut dar nici nu am vrut sa ma gandesc la ceva rau sau ca mi-e frica. Cand au luat-o in sala de operatie a inceput sa planga si am vazut ca totusi se ducea. Atunci l-a intrebat pe medic daca poate sa vina si tati cu ea si l-a lasat pe sotz acolo pentru anestezie.
Cris eu sunt Carmen Eca pe FB (vezi in lista Andreei sau a lui Garga...ma gasesti tu). Mai am poze pe FB caci am rude care vor cu ea si de asta am tot pus acolo.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#811 2014-05-06 22:38:34

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Flow refacere rapida! puss am vazut-o si pe fb smile

Deno felicitari pt bo-bo. Sunt magice primele cuvinte... poate dupa ce mananca mai variat va verbaliza mai mult..nu stiu, spun din ce am mai citit ca s-a intamplat..


Elena pai pune-l la verticala...si eu cu R numai asa ma plimbam.pacat ca nu poti folosi wrapul..eu zic sa te inveti..R statea asa bine..eu mancam, intindeam rufe..ma plimbam. Restul jucariilor sunt in plus si l-ar putea suprastimula...statul in wrap e tot ce are nevoie..si nici nu se plictiseste..
N-aveti idee ce dor imi e de purtat..R nici in boba nu mai sta desi practic a crescut in ea, pana la 1 an.
La munte l-am pus si eu si ta-su si cica : imi plaaace in boba. Dupa 3 minute tipa: jooos lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#812 2014-05-06 22:40:52

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

floow, eu nu am cont pe FB, am avut dar l-am dezactivat demult.

elena, si fata mea facea des bubite mici si rosii pe fatza, o sa ii treaca, eu o stergeam cu apa termala si compresa sterila. pana pe la 6 luni se irita des pe fatza, desi pe corp nu ii aparea nimic. cred ca e prea sensibil tenul lor acu.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#813 2014-05-06 22:50:46

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

flower, e frumusica tare Carol. eu nu o mai vazusem de mult.

Offline

 

#814 2014-05-06 22:51:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Janis, multumesc! Ideea este ca nu e chiar primul cuvant, adica orice cuvant la el pa primul cuvant ca vine dupa o lunga perioada de tacere. Dar primul cuvant l-a zis de pe la 7-8 luni, ma-ma, apoi l-a pierdut. L-a mai zis iar cateva zile la 1,2 ani. De atunci a mai zis a-ta(apa), dede(bebe), caca(asta il zice si acum cand are chef).
Pe fiecare l-a zis o perioada scurta, apoi gata... Toate cu sens, stiam exact ce spune. Caa pe limba lui multe zice dar fara noima..

Cat despre mancare, nu stiu ce a patit de 3 zile a inceput sa guste, si azi sub forma de joc de dimineata a inceput sa deschida gura maaare la orice ii dau, bucati bineinteles, nu mananca nimic din tacamuri.
Nu a mai mancat din ianuarie, deloc, numai lapte.
Si azi a mancat: 1 cremwurst(nu dati! V-am zis ca orice ii dam, doar ca nu vrea, dar azi a vrut)
Jumatate de portocala, 1/4 felie de paine cu smantana, 7 linguri mari de bulion, 1 felie groasa de mozarella, 7 paste scoici mari, 5 rosii cherii mari, 4-5 feliute de cartofi prajiti.
Ne-am mirat toata ziua cu sotul, nu ne venea sa credem, l-am pupat nonstop si l-am laudat hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#815 2014-05-06 22:54:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Ce ma bucur, Deno! Poate incepe sa manance de-acum. smile

(Eu n-am de ce sa dau ca Nati nu mai mananca iaurtul decat cu cereale Cookie Crisp chicot ).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#816 2014-05-06 22:58:52

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hai ca nu-s asa rele ca si cremwursti-ul lol
In fine, si daca sunt care dau, dau pentru ca nu stiu ce inseamna sa nu manance nimic 3 luni de zile. Si cand zic nimic, e chiar nimic, nici macar o firimitura de paine, de ciocolata sau de bomboana.
Nu stiu daca va incepe sa manance de acum ca a mai avut el asa zile si inainte de perioada asta lunga, dar au fost doar zile izolate in care baga ceva putin in gura.
De pe la 9-10 luni, imi ajung degetele de la maini sa numar zilele in care a mancat ceva..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#817 2014-05-06 23:18:56

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Elena puss Albi puss

Elena sa te uiti la Bogdanel si sa vezi daca are puchini la ochi (adica ceva galben). Pana in 6 luni de zile daca are asa ceva faci asta ca sa eviti probemele de mai tarziu: te speli pe maini si ii faci masaj cu degetul mare la coltul ochiuui (ochior) de langa nasuc. Ii faci de 5-6 ori pe zi in sensul acelor de ceasornic si i se desfunda aceste canale lacrimale. Daca dupa 3-4 luni ale lui observi ca are watery eyes, adica lacrimi in ochi dar nu de la plans atunci te duci cu el la medic. Eu nu am stiut treaba asta si de asta am ajuns la operatie. Prima oara, la 2, 4 ani nu i-a reusit. A fost doar o simpla interventie si s-au deschis aceste canale dar nu total. In Romania, la groapa cu pietricele, i s-au infundat din nou. Acum i-au pus niste tubulete din silicon pe canale si ii tin deschise canalele pana in Iulie-Aug urand ca sa i le scoata si sa ii ramana deschise (speram!) pt totdeauna. Poti sa stai si cu ele infundate dar tot timpul curg lacrimi si ii irita ochiul si un copil nu intelege ca nu trebuie sa frece ochii. Asa apar tot felul de infectii. Mai bine faci masaj cat bebe este mic ca sa eviti tot stresul pe mai tarziu. Daca nu are puchinei atunci este ok, inseamna ca nu are problemute.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.