homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31-53


#989 2014-05-10 12:51:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!

Angel, perioada a coincis ca varsta? 1,7 ani sau era mai mica? Yannick luna asta face 1,8


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#990 2014-05-10 13:07:26

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Neata!
Noi ne ducem deseara la o nunta, o sa stea mami cu el dupa ce il adoem de seara,ca atunci plecam.

Eu m-am schimbat culoarea la par alaltaieri big_smile Cu toate ca mi-a venit cm acum 4 zile s-a prins culoarea.

Weekend placut!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#991 2014-05-10 13:28:47

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

hello mamici
deno, um am mai zis, pentru linistea ta, atunci cand te simti mai bine, mergi cu el
vorba lui angel, rau nu are ce sa-i faca
A. are 3 ani, vorbeste destul, dar inca stalcit
i-am zis sotului s-o ducem la un logoped si mi-a zis ca sunt nebuna, sa las copilul in pace lol
si sa stii ca si ea a pierdut multe achizitii verbale
la 1,7 ani numara de la 1 la 10 (il sarea pe 3), acum nu reusesc deloc s-o fac sa numere, zici ca-i vorbesc limbi straine
m-am chinuit de numa' sa invete culorile, ne jucam cu plastilina si mereu ii ziceam culorile si nimic
tot aiurea mi le spunea, am banuit-o de daltonism si am lasat-o in pace
si m-am pomenit dintr-odata ca-mi arata toate culorile corect
au perioade si perioade, zic eu
eu in locul tau, daca-mi permiti sa-mi dau cu parerea, l-as forta un pic sa spuna ce doreste
adica oricat de suparat ar fi si ar bate din picioare, nu  i-as da pana nu ar incerca sa pronunte ce vrea
insa stiu ca e usor sa vorbesti din afara


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#992 2014-05-10 13:39:17

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Da bubu, facem asta mereu cu el. Uneori cedam mai repede alteori mai greu alteori deloc, si daca nu cedam destul de repede, apoi degeaba ii dam ca nu mai vrea. Se isterizeaza si ii trece dar nu mai vrea sa ia...
El nu cere lucruri f des, de cele mai multe ori incearca sa ne spuna ceva si nu intelegem. De ex ne aduce cate-o jucarie ne-o arunca in brate si maraie si bate din picioare sa facem... Nu stiu ce.. Si orice am face cu ea tot se crizeaza ca nu facem ce vrea el.
Aseara era cu sotul la geam si dintr-o data a inceput sa maraie si sa loveasca ca voia ceva, dar sotul nu si-a dat seama ce, si chiar i-a zis "yannick trebuie sa incepi sa vorbesti ca nu ne mai intelegem"
Nu stim, nu stim cum sa procedam cu el.
Il duc la psihiatru cu prima ocazie, sper sa se intample ca si cu mersul, cu o saptamana inainte de programarea la dr a inceput sa umble si am anulat-o.
Acum o luna vorbeam aici cu fetele si ziceam ca yannick nu aduce nimic din ce ii cerem. Dupa vreo 2 saptamani a inceput sa aduca. Acum aduce aproape tot.
Sperrrr din suflet sa fie asa si cu vorbitul asta, nu vreau sa vorbeasca cine stie ce, da 2-3 cuvinte cu sens sa zica, sau macar mama sau tata, as fi foarte multumita...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#993 2014-05-10 14:33:23

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Bubu nu-s singura cu daltonismul lol
Deci R nu stie nicio culoare..mi se pare ciudat rau..vorba ta limbi straine. Daca il intreb zice verde la orice...ca aia o stie dupa nume. Vecina-sa mai mica, sub 2 ani si desparte toate bilele pe culori..spune ca ii ppace pontotaliul...e f ciudat dar R parca nu le vede..nu stie..


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2014-05-10 14:41:30

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno din cum il descrii pe Y, pare evident o intarziere in dezvoltarea limbajului dar atat, nimic mai mult. La un consult de specialitate se poate identifica o poibila cauza si un tratament, o stimularea a vorbirii. Rau nu are ce sa ii faca dar numai sa fii tu in stare sa ajungi cu el.
Mamici, copiii vostri au avut vreodata un disconfort evident in zona anala? Ce poate fi, ce tratament exista? E. dupa 3 scaune moi, se tot plange de dureri la fundulet, chiar sare de parca o inteapa ceva acolo. Ea in general are tendinta de constipatie dar acum de 2 zile face moale. Nu stiu ce sa-i fac. I-am facut baie si un timp parca nu s-a mai vaitat, apoi a inceput iar. Ce poate fi?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#995 2014-05-10 16:15:49

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Deno aproximativ ca la Y a fost mika, anul trecut prin toamna eu eram disperata, uneori ma ofticam in sinea mea ca alti copii vorbeste si ea nu
Dar ea zicea mama, tata, numara pana la 10, canta pe limba ei, insa foarte rar comunica cu mine
A fost un lucru care insa m-a speriat atunci, vorbea cu cineva imaginar, am povestit pediatrului si am inteles ca ea vorbea de fapt cu sotul (el a fost o peripada mai mare plecat, iar ea de dor si-l imagina, ii canta, ii dadea din dulciurile ei)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#996 2014-05-10 18:36:53

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

va pup si eu mamici,  kram

am lipsit de pe forum "motivat" ca sa zic asa,  sad
pe 1 mai a inceput de dimi sa vomite S., si a tot vomat pana i-au pus perfuzie la spital, dupa o zi eu si B. am vomat intr-o veselie, cateva ore non stop, apoi copiii au inceput sa aiba scaune ff proaste, practic apa verde sad eu nu, doar voma. Am fost internata cu ei 3 zile, timp in care li s-au facut perfuzii si tratament puternic cu Cefort si Ciprinol alternate la 6 ore. Nu au mai vomat, insa scaunele s-au limitat la 2-3 pe zi, un pic mai legate insa nu normale. sad  Am o intrebare, poate stiti, daca ati trecut prin asa ceva... sa presupunem ca a fost o bacterie, pai atunci nu o fi fost distrusa de atata antibiotice puternice? Ei iau deja de 7 zile Cefort intravenos. Ma gandesc ca da, ar fi trebuit sa fie distrusa. Daca a fost virus, de ce naiba mi i-au ciuruit atata si i-au umflat de antibiotice tari? Oare ce este de nu mai trece, si unde e greseala, ca precis e ceva gresit. Copiilor le dau regim, hidrasec, Ercefuryl, Debridat, Enterol... Le-am facut si copro care inca nu e gata.
Garga, tu stii cumva, copro asta depisteaza orice ar fi fost, sau trebuia vreo analiza mai amanuntita?
Simt ca innebunesc.  grater

Offline

 

#997 2014-05-10 19:17:16

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass alui meu i au dat zinnat cand avea rotavirus  confirmat. Pe urma l au oprit ca " oricum e degeaba". Se da preventiv pentru ca  analizele ies greu. Pare rau de situatie.


Fetelor alex e cum muci de ieri. Au evoluat rapid, ieri avea f f putin si azi noaptea ii puneam picturi ca era plin. Acum i am pus vibrocil si e mai ok, astept sa ii fac aerosoli dar tuseste. Cred ca totbde la secretii . Oare sa ii dau stodal? E tusea asta tuse adevarata? Pe bune daca ma pricep la tuse. Tuseste sec.

Cu vb sibeu mi am facut griji. O pediatra buna m a asigurat ca e ok copilul si e doar puturos la vb. Tot asa ca y cu achizitii pe care le abandoneaza. De ceva vreme in schimb avanseaza si a leagat cuvinte simple peste noapte. E la faza cu nu pap, nu veau, nu baie ...
Deno eu ti am spus asa in ideea ca tu ai mai fost cu el si ti s a zis ca e ok. Dar daca tu simti, fa ce simti dar du te direct la neuro cu el, nu prin pediatrii.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#998 2014-05-10 19:21:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

pai asta nu pricep, daca la un virus nu merg antibioticele, de ce mi-au dat direct?
am ajuns cu copilul (cel mic) in acidoza, hipoglicemic, hipotermic. varsase acasa de vreo 4-5 ori insa in cantitate f mare si deja varsa bila cand ne-au internat. Cel mare a scapat mai ieftin, ce super e cu copil mare si zdravan. Asta mic s-a facut imediat blana, apatic. sad  sad 
Am slabit toti 3 ca vai de noi,eu de stres si nesomn/nemancat prin spital, ei din cauza bolii.

Apoi m-au intrebat cat mama ma-sii il mai alaptez, ca deja e mare  big_smile  el statea micul de el numai agatzat de o tzatza. Mare minune alaptarea asta, nu stiu cum m-as fi descurcat cu 2 deodata la perfuzii in paralel 3 zile, daca nu il alaptam pe cel mic. era atat de linistit la san. ma uitam la alte femei pe acolo cu copii mici la perfuzii de cate 3 ore, cum se chinuiau saracele, copiii nu aveau stare, nu ii puteau tine acolo nemiscati, al meu numai insurubat la san si cuminte, parca era sedat de tatza  hjarta

statea asa si 3-4 ore

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527_916487_282497028594149_220328741_n.jpg

Ultima oara a fost editat de passenger (2014-05-10 19:31:01)

Offline

 

#999 2014-05-10 19:32:17

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass preventiv... analizele ies in cateva zile si in timpul asta se fa antibiotic, in spital.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1000 2014-05-10 19:36:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Cmin, la psihiatrie direct merg cand va fi de mers, deja stiu unde.

Pass sanatate!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1001 2014-05-10 20:17:07

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

deno  puss  cum mai esti tu cu greturile? sper ca bine, eunu am citit nimic din urma, ii culc pe puiuti si intru sa citesc.

Offline

 

#1002 2014-05-10 20:24:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

La fel pass. Inca n-am nici 12 sapt, mai dureaza.
Acum sunteti acasa?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1003 2014-05-10 20:56:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass sad sanatate multa!
asa-i cum zice cmin, se da antibioticul pentru situatia in care ar fi infectie bacteriana. cred ca asa e protocolul. la coprocultura se identifica doar 2-4  bacterii, depinde de laborator. dar chiar de iese negativa, la coprocitograma ies leucocite daca este infectie cu alta bacterie decat cele testate. se pot testa si cativa virusi dar sunt scumpe analizele si virusi pot fi enorm de multi fata de cati se testeaza.

Offline

 

#1004 2014-05-10 21:05:51

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, ?mi pare rău de băieţi. sad

Als, sterge-o cu ceai de musetel la fiecare schimbat de scutec. Dar ?l faci un pic mai concentrat dec?t l-ai face pt băut.

Cmin, adică e tuse din aia de la muci? La noi aşa ?ncepe şi facem aerosoli.

Natalia ştie 4 culori: ghegu (negru), gaben (galben), iosu (roşu) şi os (roz).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1005 2014-05-10 21:51:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Hello
Pass imi pare rau pt boala..
Si eu am fost internata cu el pt asa ceva dar si-a cam revenit de la antibiotic..era bacterie(e coli enteropatogen)
M-au felicitat pt alaptat(era totusi mai mic, avea 13 luni) si mi-au spus san la cerere caci are probiotice rock
Nu stiu ce e, dar probabil o bacterie rezistenta la cefort, sau rotavirus ca ala e asa pacatod cica...

Cmin tusea de la muci se aude ca e de la muci...la noi ultima data vad ca a mers cu grintuss..pare bun


Rares azi m-a capiaaaat. Nu vreti sa stiti. In toate magazinele de langa auchan intra si darama tot de pe raft. Il ridicam de jos si imi tragea una de imi cadeau ochelarii si apoi imi baga unghiile in fata, de nervi ca nu il las
Ne-a disperat..si eu si sotul suntem cazuti la datorie lol
Pe seara , stand urcat pe blat la bucatarie(ca sa nu mai urle) ma intreba : mama, care e dointza ta?
?!?! Am ramas paf..dar mi-am dat seama ca e de la reclama aia..cu mr proper lol
Ii raspund: sa fi tu cuminte..sa nu ma mai superi...el cica: dointza ta e sa faci mancaie rotfl2

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2014-05-10 21:54:58)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1006 2014-05-10 21:56:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Janis lol

Offline

 

#1007 2014-05-10 22:06:10

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 31

Pass, sanatate multa tie si micutilor!
Kate, multam de raspuns. Nu mai patisem niciodata asa. Am sunat dr si mi-a zis ca de la caca acid s-a iritat asa rau. Mi-a recomandat o crema de la Topfer si protectis si Smecta daca mai face diaree. Deocamdata doar usturimea e inca insuportabila, caca pare ok.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.