homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme in relatie


#1 2014-04-30 11:34:39

andra1989
New member
Inregistrat: 2013-06-04
Mesaje: 7

Probleme in relatie

Buna fetelor,

Relatia mea e la rascruce. Sunt cu prietenul meu de aproape 2 ani de zile si nu ne mai intelegem. Eu sunt destul de toleranta ca persoana insa el e un perfectionist inrait. Am avut ieri iarasi o discutie aprinsa si de fiecare data cand ne certam pentru ceva anume imi spune 'ia tu o decizie eu asa sunt nu ma schimb'. Problema e ca se supara foarte des pentru lucruri complet neseminificative si mereu trebuie sa imi corecteze ba comportamentul, ba modul in care ma imbrac, ba cum fac anumite lucruri para niciodata nu e suficient de bine ceea ce fac. In general avem o relatie pasnica dar si din cauza ca eu sunt asa de felul meu. Am stabilit ca o sa economisim bani dar nu i-a convenit sa iesim in oras si sa plateasca doar el asa ca eu am zis pai nu mai iesim asa des pentru ca e important acum sa avem economii. Plus ca daca el iese tot reuseste sa economiseasca insa eu nu prea. Concluzia: am devenit cea mai plictisitoare femeie de pe lume.

Ieri am vazut ca intarzie de la munca si am decis sa pregatesc eu cina asa ca am facut o painica cu humus insa humusul nu a prea iesit cum trebuie si a trebuit sa il repar. Nu sunt faimoasa pentru talentele culinare sa zicem, el e bucatarul casei. Si a ajuns acasa si cand a vazut blestematul de humus s-a suparat. Eu i-am spus ca nu are sens sa se supere ca o sa 'il repar' si ca am incercat doar sa pregatesc totul. Si bineinteles ca nu am eu dreptul sa ii spun ce poate sa faca si ce nu si ca atunci cand oi fi realizat ceva in viata sa ma duc cu teoria nu cand nu am nicio realizare. Chestia asta chiar m-a durut. Plus ca sa nu va spun ca eu nu locuiesc in romania, am absolvit facultatea in strainatate si muncesc aici ca coordinator de evenimente. Insa el a zis ca pentru standardele lui asta nu e o imensa realizare.

Deci situatii complet stupide si certuri care pentru mine nu au sens. Asa ca l-am intrebat ieri ca daca nimic din ceea ce fac nu e bine, daca nu e multumit deloc de ce mai e cu mine? Nu mi-a raspuns nimic. I-am spus ca tot ce vreau e sa traim in armonie nu sa ne certam pentru chestii triviale. SI a zis ca intr-adevar e stupid daca stai sa te gandesti ca s-a suparat pentru o cina, insa de fapt ce il supara e faptul ca asta inseamna ca nu se poate baza pe mine si ca intotdeauna isi are confirmarea ca daca vrea ceva bine facut il face singur. Si are aceasta parere despre toata lumea nu doar despre mine. Si a zis ca oricum lui nu-i pasa si ca daca relatia nu merge cum vrea el atunci prefera sa fie singur decat sa faca compromisuri. Si a mai zis ca poate problema relatiei noastre e ca eu nu m-am schimbat deloc de cand am inceput sa fim impreuna desi nu mi-a dat de banuit ca vrea sa ma schimbe cand am inceput relatia.

Eu acum sunt in dubii pentru ca nu imi dau seama daca eu am o problema sau el are o problema. Are un talent in a ma convinge ca totul e din vina mea. Desi toata povestea asta suna a cearta de adolescenti va sigur ca nu suntem. Eu am 25 de ani iar el 29.

PS: Mi-a zis ca aceeasi problema a avut-o si cu prietena lui dinainte ca il enerva mereu comportamentul ei si mereu trebuia sa o corecteze. Semn de intrebare?

La mine e prima mea relatie serioasa deci n-am punct de referinta.

Voi ce parere aveti?

Ultima oara a fost editat de andra1989 (2014-04-30 11:40:47)

Offline

 



#2 2014-04-30 12:07:13

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Probleme in relatie

andra1989 a scris:

SI a zis ca intr-adevar e stupid daca stai sa te gandesti ca s-a suparat pentru o cina, insa de fapt ce il supara e faptul ca asta inseamna ca nu se poate baza pe mine si ca intotdeauna isi are confirmarea ca daca vrea ceva bine facut il face singur.

cu citatul asta eu una sunt edificata.
daca o cina "ratata" inseamna ca nu se poate baza pe tine... el e dl perfectiune si o cauta pe dna perfectiune sa-i fie alaturi.
tu lasi de la tine, te straduiesti sa fie armonie intre voi. si ce primesti in schimb? esti criticata, judecata, nimic din ce faci nu e bun, esti lipsita de valoare, nu te-ai afirmat, nu te schimbi ca sa corespunzi standardelor lui.
are 29 de ani, nu se va schimba in bine! va deveni tot mai cicalitor, tot mai maniac si va reusi intr-o buna zi sa te faca sa crezi ca nu esti buna de nimic. ori lucrul asta te va marca pe viata neutral
gandeste-te bine daca te vezi o viata alaturi de acest om.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#3 2014-04-30 12:13:44

andra1989
New member
Inregistrat: 2013-06-04
Mesaje: 7

Re: Probleme in relatie

Se poate sa ai foarte mare dreptate. De fapt a zis ca nu este nimic din ce fac eu ce el nu poate sa faca mai bine. Si poate are dreptate ce stiu eu. Insa asta ce inseamna de fapt? De asta l-am intrebat ieri de ce ma tine langa el? El e o persoana care de-a lungul acestor 2 ani mi-a si facut cadouri destule insa de multe ori ma intreb daca sunt pentru mine de fapt sau pentru el. Adica imi cumpara o geanta scumpa nu ca i-am cerut eu (nici nu ma plang dar chiar nu am cerut) ci pentru ca atunci cand iesim in oras impreuna sa o iau = il face si pe el sa arate mai bine. Dar fiecare cadou vine cu: ' daca nu ai grija de el nu iti mai cumpar', 'ai patat (bluza, geaca, genata). gata nu iti mai cumpar nimic. nu ai respect deloc fata de mine'. Suntem foarte diferiti. Eu daca fac un cadou nu ma mai intereseaza ce se intampla cu lucrul respectiv, e a lui sa faca ce vrea cu el.

Offline

 

#4 2014-04-30 12:20:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Probleme in relatie

El are o problema, parerea mea.

De fapt, din ce povestesti tu, totul este "despre el", tu esti doar o prelungire a lui iar felul cum te imbraci, porti, etc, se reflecta asupra lui si contribuie la imagine.

Dar el e chiar perfect, adica nu greseste niciodata, nu a ars ceapa macar o data in viata lui tongue , nu si-a patat niciun tricou niciodata?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#5 2014-04-30 12:21:17

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Probleme in relatie

vai de mine  skitarg  nici macar unui copil de 2 ani nu-i conditionezi viitoarele cadouri de pastrarea in buna stare a celor pe care le are deja  skitarg
spune-mi altceva: tu cum te simti cand auzi asa ceva? incerc sa-mi inchipui scena: primesti ceva frumos, evident te bucuri, multumesti, probezi eventual. si cum reactionezi cand iti spune sa nu patezi bluza ca nu mai pupi alta????  skitarg  asta e in loc de "cu placere"? nu-ti vine sa-i bagi bluza aia in fund?

Ultima oara a fost editat de alinda (2014-04-30 12:22:44)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-04-30 12:25:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme in relatie

de acord cu ce s-a spus mai sus
sa stii nu asta e tonul pe care ar trebui sa-l aiba comunicarea intr-o relatie, partenerii trebuie sa fie egali, din ce inteleg el e cel cu o atitudine superioara, paterna, iar tu trebuie sa fii ascultatoare si sa corespunzi cerintelor lui
dar tu nu ai nimic sa-i ceri ? pe ce ton i te adresezi ? sau tu nu ai niciun drept in relatia asta ?

Offline

 

#7 2014-04-30 12:39:57

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Probleme in relatie

Katey a scris:

El are o problema, parerea mea.

De fapt, din ce povestesti tu, totul este "despre el", tu esti doar o prelungire a lui iar felul cum te imbraci, porti, etc, se reflecta asupra lui si contribuie la imagine.

Dar el e chiar perfect, adica nu greseste niciodata, nu a ars ceapa macar o data in viata lui tongue , nu si-a patat niciun tricou niciodata?

katey genul asta de persoana nu va recunoaste niciodata ca a gresit, ceapa nu a ars-o ci a caramelizat-o mai tare iar tricoul nu el l-a patat ci pata a sarit pe el

andra scapa cat mai poti  signof10


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#8 2014-04-30 12:45:09

andra1989
New member
Inregistrat: 2013-06-04
Mesaje: 7

Re: Probleme in relatie

Eu de obicei sunt foarte politicoasa pentru ca eu cred ca e important modul in care spui anumite lucruri. El spune ca el s-a schimbat pentru ca renuntat la tigari din cauza ca stia ca nu imi plac dar stia asta dinainte sa intre in relatie cu mine. Ca eu mereu fac schimbari pentru el dar ca se vede ca ma fortez si ca nu ar trebui sa fie asa. Si ca daca nu renunta la tigari nu stateam atat de mult cu el. I-am raspuns ca tigarile nu ii fac bine si ca singurul mod in care nu aveam aici daca fuma era daca fuma in casa. Eu daca ii cer ceva, de exemplu i-am zis ca inainte era foarte afectuos cu mine iar acum imi zice ca nu e felul lui de a fi afectuos. Deci da, el s-a schimbat. El pune asa problema:

Am dreptul sa ii cer sa schimbe anumite lucruri dar el nu face niciun compromis, daca da bine, daca nu de acolo e decizia mea daca il accept  sau nu. Adica pot sa cer dar nu inseamna ca primesc. Si ca la fel si eu daca imi cere sa schimb ceva la mine nu trebuie, pot la fel de bine sa ii zic ca nu vreau si atunci nu mai avem nimic de discutat. Adica ori schimb ori ne despartim. Rational are dreptate ca e decizia mea si ca nu ma fortat el sa schimb nimic, dar pe de alta parte e si un fel de santaj emotional evident nu ma forteaza fizic sa schimb nimic, dar cum eu imi doresc 'armonie' las de la mine. Si daca e suparat are si un mod foarte bun de a te face sa te simti prost, foarte direct, implacabil.

Si daca eu sunt nemultumita de ceva in comportamentul lui, e vina mea, ar trebui sa ma gandesc cum sa il fac sa fie asa cum vreau eu. Ca de exemplu afectiunea, daca vreau sa fie mai afectuos atunci si sa fiu sarutata mai des atunci sa fac ceva in privinta asta. Ca atunci cand sunt super aranjata, machiata, manichiura facuta etc vad ca e mai predispus la asa ceva.

Sa zicem ca e high maintenance.

Nu zic ca eu sunt perfecta si eu am defectele mele si cu siguranta si el are calitatile lui. Intr-adevar gateste, ma ajuta la curatenie si e ca si cum e totul rau. Insa atitudinea lui e de felul asta. Venim din tari diferite si evident daca vrea mancare ca la mama acasa trebuie sa faca el. Plus ca ii si place sa gateasca. Mie nu prea.

Mereu zice ca ar trebui sa fiu multumita ca in comparatie cu multi barbati ma scoate in oras, gateste, are grija de casa etc. Dar asta ce inseamna? Nu e ca si cum nu pot face asta singura pentru mine nu? Plus ca eu consider ca e normal sa impartim treburile casei? E atitudinea problema, chiar ieri i-am zis ca orice as face pentru el nu e niciodata suficient.

Daca greseste el (desi bineinteles ca nu se intampla des) recunoaste. E destul de critic cu el insasi de asemenea, dar asta ar trebui sa fie problema lui, nu sa ii critice foarte mult si pe altii. Mai ales pe partenera lui de viata adica se presupune ca alegi o persoana cu care vrei sa fii nu zici ' Asta e perfecta sa o schimb'. Ca el vrea sa fiu mai buna in fiecare zic, cand am inceput sa fim impreuna m-a vazut ca pe un diamant neslefuit. Nu zic, am invatat foarte multe in relatia cu el, insa ajungi intr-un punct in care cum ziceau fetele. El stie mai bine intotdeauna. Ca i-am zis zilele trecute ca nu are sens sa se supere ca nu e ca si cum l-am jignit a inceput sa ma ironizeze ca iar o dau in filosofie si in experienta mea vasta de viata. Ca intotdeauna stiu eu mai bine si ca I don't own him sa decid daca are sau nu drept sa se supere.

Ultima oara a fost editat de andra1989 (2014-04-30 12:50:43)

Offline

 

#9 2014-04-30 13:00:09

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Probleme in relatie

ok. si concluzia ta care e?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#10 2014-04-30 13:34:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Probleme in relatie

andra1989 a scris:

si ca I don't own him sa decid daca are sau nu drept sa se supere.

Dar se pare ca are impresia ca he owns you. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#11 2014-04-30 13:36:26

andra1989
New member
Inregistrat: 2013-06-04
Mesaje: 7

Re: Probleme in relatie

Intrebarea ta e on point. Acelasi lucru m-a intrebat si el? Si i-am zis ca lasa soarta relatiei in mainile mele, adica eu trebuie sa decid ori il accept asa ori termin eu relatia? A zis ca s-a saturat sa discute si ca pot sa fac ce vreau eu, e decizia mea. Concluzia e ca probabil ne vom desparti in seara asta, eu nu imi doresc asta, dar imi da impresia ca asta vrea insa vrea sa o fac eu ca sa nu se simta el vinovat ca s-a despartit de mine. Imi e greu totusi sa cred ca e gata, sa vedem daca putem sa ne tragem in sus de firul de ata ramas. Voi cum ati luat o decizie de despartire in trecut? Cum a fost cand ati zis gata, pana aici!

La mine implica si faptul ca stam impreuna si n-am familie aici deci vom fi oricum prinsi in acelasi apartament o perioada de minimum o luna si daca decidem sa ne despartim.

Offline

 

#12 2014-04-30 14:07:26

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Probleme in relatie

andra, exact, iti lasa tie decizia asta pe mana ca sa nu trebuiasca sa zica vreodata ca a esuat el
tu ai plecat, este vina ta, lui ii era bine...
dupa "experienta mea vasta" de viata, nu e ok sa-ti spunem noi ce sa faci
deciziile trebuie sa le iei tu si cred ca si stii ce ai de facut
ai zis-o si mai sus "Suntem foarte diferiti"
dupa ce am citit ce ai scris chiar m-am gandit ca sigur nu e roman (pot sa te intreb ce nationalitate este - curiozitate personala)

cel mai probabil el are nevoie de prietena/sotia trofeu, persoana care sa fie perfecta pentru a-l face pe el sa arate si mai bine
el ti-a zis clar ca nu se schimba, tu il poti accepta asa cum este?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#13 2014-04-30 14:57:32

andra1989
New member
Inregistrat: 2013-06-04
Mesaje: 7

Re: Probleme in relatie

Buna Bubutadana! E italian.

Nu stiu de ce are nevoie. Mereu zice ca e mai bine singur ca daca e facut de el totul e facut bine.

Ma rog, poate e incompatibilitate la noi, eu mereu am nesiguranta asta nu in abilitatile mele neaparat, dar am asa o gandire de genul: fiecare are dreptatea lui si sunt deschisa spre toleranta si acceptare dar astept acelasi lucru in schimb.

Offline

 

#14 2014-04-30 16:29:41

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Probleme in relatie

andra,parerea mea,de om matur-

1.fugi!
2.o intrebarica-cum ai stat langa un astfel de om 2 ani? va


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.