homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Postinor cu o zi inainte de menstruatie


#1 2014-06-29 00:15:28

Kinderela
Membru
Inregistrat: 2014-06-28
Mesaje: 2

Postinor cu o zi inainte de menstruatie

buna seara! am avut contact sexual cu prietenul meu pe 28 (ieri) si am luat prima pastila de postinor; a doua urmeaza sa o iau maine dimineata, cand se fac 12 ore de la prima. in mod normal, dupa calculele mele, maine ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia. as vrea sa stiu daca postinor va fi eficienta ... sunt putin panicata si nu gandesc atat de limpede pe cat ar trebui, dar din cate stiu inainte de menstruatie ovulul de afla in drum spre uter, spre mucoasa unde ar urma sa se cuibareasca dupa ce e fecundat. exista vreo sansa ca ovulul meu sa fi fost fecundat si sa se fi cuibarit imediat in mucoasa, iar postinorul sa nu-si faca efectul? caci, din prospect inteleg ca fie se opreste eliminarea ovulului de catre ovar, fie se opreste fecundarea. e vreo sansa mare de esec?  grater  grater  grater  grater  hmm

Offline

 



#2 2014-06-29 02:18:23

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Postinor cu o zi inainte de menstruatie

parerea mea e ca l-ai luat degeaba. nu erai in perioada fertila sa-ti faci probleme. informeaza-te mai mult asupra ovulatiei,e clar din postul tau ca esti prost informata. nu ai facut decat sa-ti dereglezi organismul. dar,linistea ta e mai importanta decat orice as spune,asa ca,nu te speria daca o sa intampini deregleri hormonale pe viitor.
folositi o metoda contraceptiva,sunt atatea disponibile,n-are rost sa te bombardezi cu hormoni aiurea.succes!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#3 2014-06-29 16:24:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Postinor cu o zi inainte de menstruatie

ovulul nefecundat traieste 12-24 de ore deci nu va fi in drum spre niciunde inainte de menstruatie. daca ai ciclul regulat, intr-adevar, ai luat degeaba postinorul.

Offline

 

#4 2014-06-29 17:08:37

Kinderela
Membru
Inregistrat: 2014-06-28
Mesaje: 2

Re: Postinor cu o zi inainte de menstruatie

s-a rupt prezervativul din greseala, nu am avut ce sa fac. niciunul din noi nu si-a dat seama, decat la sfarsit. anyway, multumesc de ajutor  tummenupp

e regulat de vreun an jumate'. mai intarzie uneori, dar cred ca e de la stres  rodnar

Ultima oara a fost editat de Kinderela (2014-06-29 17:10:47)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.