homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despartire din cauza parintilor lui?!


#1 2014-07-13 21:32:30

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Despartire din cauza parintilor lui?!

Buna, fetelor smile Nu credeam ca o sa ajung vreodata intr-o situatie in care sa nu stiu cum sa reactionez si de aceea apelez la rabdarea si la experienta voastra. Recunosc, eu nu stiu cum sa gestionez situatia pentru ca este prima oara cand ma lovesc de cordonul ombilical dintre mama-fiu. Asadar:
Suntem impreuna de 2 ani si jumatate, de 1 an si jumatate el s-a mutat la mine (in casa mamei mele deci cu ea in casa). I-am cunoscut parintii, totul a fost ok pana im momentul in care s-a mutat. De atunci a inceput toata distractia. Prima oara mama lui a inceput sa mi se planga ca vai, cat de greu i-a fost fara el, ca nu mai e nimeni sa o inteleaga, etc, etc (in timpul asta el dormea, deci eram doar noi 2). El inainte sa se mute cu mine locuia cu mama, tatal si fratele de 33 ani. Ok, am inteles ca poate i-o fi fost greu. Impresionata fiind de suferinta ei, ii sugeram iubitului din cand in cand, ba sa o sune, ba sa mai mergem in vizita (pe scurt, intentia mea nu era ca relatia dintre ei 2 sa se raceasca). Apoi, la vreo 5 luni, a aparut o situatie si mai penibila. Eu i-am facut un cadou, ea mi-a spus (foooarte afectata) ca nici macar nu a apucat sa il vada ca l-a luat fratele sa i-l dea altcuiva. Asta ca sa aflu de la fratele lui ca, de fapt, lucrurile nu au stat nici pe departe asa. Dansa de fapt i-a dat obiectul respectiv fratelui de buna voie si nesilita de nimeni. Cum nu sunt genul de persoana careia ii plac fitilele, i-am spus prietenului meu ca ma deranjeaza acest fapt si ca nu imi place sa fiu mintita pe fata. A inteles, a zis ca discuta cu ea etc. Bineinteles, nu s-a intamplat asta. Din momentul respectiv eu am inceput sa ma indepartez de parintii lui. La toate acestea s-a mai adaugat si faptul ca mama lui il suna sa ii povesteasca tot ce facea tatal lui (ba chiar sa ii ceara socoteala de bani, etc) + chestii de genul "suna-ma maine sa vezi daca mai traiesc" (dupa ce se certa cu tatal) si altele...Ok, poate sunt salbatica si nu inteleg comportamentul asta dar e normal? Voi ce ati intelege?
Nu mai spun ca in 2 ani nici un membru al familiei nu m-a sunat vreodata sa imi spuna ?La mult ani?, desi am si 2 nume de sfant. Prietenul meu are pretentia ca eu sa inteleg, sa las de la mine, sa fiu draguta, sa ma apropii de ei...dar cum? Practic sunt inexistenta, doar el exista pentru ei. Si tatal lui a avut niste remarci mai deranjante la adresa mea, ceva de genul "daca nu ai fost educata". Asta cand i-am spus ca eu nu sunt genul de om religios (oare chiar tine de educatie?!). Toate acestea si multe altele s-au adunat si acum vreo 3 saptamani mi-a sarit tandara pe o caserola de mancare (1 portie+1/2) trimisa de mama lui. Eu am inteles ca acea portie si 1/2 i-a fost trimisa lui. Poate mie mi-a trimis-o spre degustare big_smile I-am spus si lui ca faptul ca mama lui ii pune mancare non-stop ma cam deranjeaza si chiar ma face sa ma simt prost uneori, nu e ca si cum ar sta nemancat (ok, poate am exagerat insa nu sunt obisnuita cu atata cocoloseala). El i-a spus ei treaba asta, ea i-a spus tatalui, iar eu sunt, bineinteles, aia rece si nesimtita. In urma convorbirilor telefonice cu ei, prietenul meu a hotarat ca e mai bine sa ne despartim. Motivul fiind acela ca eu oricum nu o sa ma apropii vreodata de ei (desi stie foarte bine ca am incercat, dar tot invisible eram). Sincer, am ramas socata. Adica e de acord cu faptul ca mama lui a ramas cu cordonul ombilical pe undeva, dar eu sunt de vina...Nu sunt genul de persoana care se apropie usor de oameni, insa tocmai cand ma apropiasem de ai lui, atunci a inceput mama lui sa faca tot felul de faze. Normal, m-am indeparat. Stiu ca vorba aceea "fa-te frate cu...pana treci puntea", insa eu nu vad lucrurile asa. Nu pot, pur si simplu, sa ma apropii de o persoana cu 2 fete.
Acum...nu stiu ce sa fac. Stiu ca il iubesc, stiu ca mi-am dorit ca relatia asta sa se consume in 2 (desi locuim cu mama mea, ea nu a indraznit vreodata sa il vorbeasca de rau, nu si-a permis sa imi dea sfaturi legate de relatie - din contra, il vede si pe el ca pe copilul ei), dar am ajuns sa imi spuna ca el vrea sa ne despartim din cauza acestei situatii. Nu am mai trecut prin asa ceva si, practic, nu stiu cum sa reactionez...Nu stiu cum e mai bine, nu mai stiu nimic. Nu i-am cerut niciodata sa nu mai tina legatura cu familia, doar i-am spus ce m-a deranjat si el era de acord, dar ii era rusine sa le spuna alor lui...

Offline

 



#2 2014-07-14 01:41:57

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Sfatul meu e sa o lasi asa cum e smile daca relatia voastra era puternica mama lui nu avea cum sa isi bage codita. Si el daca te iubea iti lua apararea si lupta pentru voi.
Al meu se cearta cu mama lui aproape zilnic din cauza mea, pentru ca eu cica nu sunt buna pentru el si altele din gama asta. Dar asta nu inseamna ca relatia noastra s-a schimbat in rau. In momentul de fata al meu trece pe la ea o jumatate de ora pe saptamana si eu din cand in cand cu el.
Ce-mi plac mamele astea care uita cat si-au blestemat soacrele smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2014-07-14 02:30:04

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

si eu sunt de parere cu Queen. nu e normal sa se intample asta, cel putin el ar trebui sa stie cum sa echilibreze situatia, astfel incat, ambele parti sa fie impacate.
il inteleg si pe el, ii este greu sa aleaga intre familie si tine, dar daca tine cu adevarat la tine, trebuie sa gaseasca o solutie. nu se poate ca la primul comentariu al mamicii, sa dea fuga la fusta ei neutral. m-am certat si eu cu ai mei din cauza lui, dar am n-am renuntat nici la unul, nici la altul. am insistat pana cand au trecut de acea bariera care ii opreau sa-l vada de fapt asa cum e. asa ar trebui sa faca si el!! e de datoria lui sa se impuna in fata muma'sii, nu datoria ta!
ar trebuia sa-i pui in fata raportul cu familia ta! daca s-ar fi intamplat invers, i-ar fi convenit sa-i faci asta?cum s-ar fi simtit el?
off, bine ai mai zis Queen cu mamele care uita cat si-au blestemat soacrele. nu stiu ce vor ele, sa-si tine odrasla intre picioare fac par alb? nu departe de frate, care la 33 de ani locuieste inca cu ei!!
Anne, parerea mea e sa nu te lasi batuta dar nici sa insisti prea mult! merita un efort daca spui ca-l iubesti. numai sa nu ajungi la umilinta, ca te va lua de buna pentru asta, si el si a sa muma! oricum nu mi se pare deloc ok sa puna punct atat de usor..

le:sa nu mai spun de nesimtirea de care a dat dovada cu acel pachetel cu mancare! stiind ca sta in casa cu tine si respectiv ai tai, ca poate mancati la aceeasi masa impreuna, sa puna fara pic de obraz, portie numai pentru el?? asta-i exemplu de dat copiilor, mi-ar fi rusine cu asemenea caracter de mama! daca ar fi fost mama mea, nu mi-ar fi fost rusine sa o mustrez pentru asta.ma face de tot rahatul in primul rand fata de iubita mea, si-n al doilea rand fata de parintii ei..urat, urat  signof10   box
asemenea "soacra" nu-i de tinut pe langa casa omului. samanta de scandal o sa fie  skitarg

Ultima oara a fost editat de maryu (2014-07-14 03:32:09)


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#4 2014-07-14 09:47:29

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Queen si maryu, va multumesc din suflet ca ati scris opiniile voastre smile
Nu l-am pus niciodata sa aleaga, tocmai pentru ca m-am pus in locul lui si, in general, cred ca nu ar fi o situatie tocmai convenabila. Tot ceea ce am dorit a fost sa o lase mai usor cu dadaceala. stiu ca mamele de baieti sunt o specie mai aparte - bine, nu chiar toate, eu am de la 7 ani am fost crescuta de mama caci ai mei au divortat. Nu i-am cerut niciodata sa nu mai vorbeasca cu ei, sa nu ii mai viziteze, doar sa faca in asa fel incat eu sa nu ma mai simt exclusa, inexistenta. Oricat de mult am incercat eu sa trec peste anumite faze, as fi dorit sa vad si din partea lor o oarecare deschidere. Asa, cand vad ca toate se rezuma la el, parca nici nu imi mai arde de vreo apropiere.
Queen, "Ce-mi plac mamele astea care uita cat si-au blestemat soacrele"...foarte bine spus big_smile Culmea e ca a facut-o de multe ori, de fata cu mine. Chiar m-am gandit si eu la asta.
Maryu, si pentru mine faptul ca fratele lui inca locuieste acolo este un semn de intrebare. El si fratele sunt 2 firi total opuse insa sunt convinsa ca si "cocoloseala" asta din partea parintililor contribuie la situatie. Ieri si saptamana trecuta cand au avut loc discutii, am incercat sa ii explic faptul ca mi-as fi dorit si eu sa fiu perceputa de familia lui asa cum a fost el perceput de familia mea. Nu stiu, poate daca eram crescuta altfel, intelegeam mai bine situatia. Nu ca ii iau apararea mamei mele, insa nu a fost data sa imi spuna el ceva ce nu ii convine/il deranjeaza si eu sa nu ii spun mamei mele (ma refer la lucruri ce tin de anumite obiceiuri zilnice, de altceva nu a fost cazul, din fericire). Mama mea nu s-a suparat niciodata, m-a inteles si pe mine, dar si pe el. Insa in urma fazei cu acea caserola cu mancare, mama lui s-a suparat, l-a bagat si pe tatal lui in problema si uite asa s-a facut un mare tam-tam - eu sunt aia rece si distanta. De asta nici nu i-a spus niciodata, nimic ...pentru ca se supara. Si eu ma supar dar am putere de intelegere...
Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca el considera ca noi traim cu familiile (el nu vrea sa strice relatia cu ai lui ca cica doar acolo ar avea unde sa se mai intoarca in cazul in care noi 2 ne-am desparti). Cand i-am spus ca eu nu consider ca traim cu familiile, mi-a spus ca el considera asta din cauza faptului ca locuim cu mama mea. Ok, locuim cu ea provizoriu, pana reusim sa cladim ceva al nostru- sa ne cumparam o casa. Nu iti poti cumpara o casa asa, peste noapte, mai ales ca situatia financiara nu e chiar roz si cumpararea unei case nu implica doar rate la banca (se adauga si costurile administrative). Se pare ca oricat de mult as incerca sa il fac sa inteleaga, nu observa si nu sesizeaza faptul ca mama mea nu a bagat niciodata strambe, fitile, si nu mi-a spus vreodata ceva rau despre el. Daca a avut ceva sa ii spuna, i-a spus in fata.
Eu sunt o fire mai...nu stiu cum sa spun: daca simt ca cineva nu ma agreeaza, ma retrag. Poate de aceea m-am si distantat de familia lui, pentru ca am observat, in timp, ca sunt inexistenta. In acelasi timp, sunt si o fire pozitiva - asa am fost crescuta, el si familia lui sunt mai...negativisti. Raul e pus intotdeauna in fata si cred ca asta le afecteaza si felul de a fi.
Iar am scris mult  curat2  Insa ma ajuta atat de mult sa vorbesc cu voi, va multumesc din suflet!

Offline

 

#5 2014-07-16 14:01:15

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Este foarte bine ca te retragi atunci cand te supara cineva, e un principiu la care subscriu big_smile daca  mama lui intrece masura si se baga intre voi atunci el tb sa puna piciorul in prag si sa ia atitudine pt ca sunt parintii lui nu ai tai big_smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-07-18 10:57:14

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Anne Maries, lasa-l in plata lui, el e cel care trebuie sa lupte pentru voi si sa se impuna. Cu siguranta meriti mai mult!

Offline

 

#7 2014-08-02 23:20:41

allys
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 471

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Mi-e foarte cunoscut ce povestesti tu. Doar ca la mine nu sunt 2 ani, ci 8. O relatie din care mi-e mult mai greu sa ies acum decat mi-ar fi fost acum 6 ani. As putea scrie o carte. Mi-a mancat sufletul si nervii cu maica-sa, taica-su si 3 frati. Si astea se intampla de la 2500 km departare. Cand stau de vorba cu el isi da si el seama ca nu e in regula, dar cum suna vreun membru cum I se moaie sufletul. I se moaie intr-atat incat toti banii nostri se duc la ai lui acasa. Intr-atat incat, daca la inceput au aratat subtil ca nu ma plac, acum au ajuns sa ma umileasca. Iar el nu face si nu are nimic de zis. Mi-a zis sa tac si sa-i accept cum sunt. Asa sunt ei si e familia lui.
Daca nu apare nicio ameliorare a problemei in scurt timp, nu-ti irosi vremea. Sunt ani din viata ta pe care nimeni nu ti-i mai da inapoi. Eu regret toti anii pierduti si incerc sa imi pun cap la cap fiecare bucatica de suflet ranit si s-o iau de la capat.
El e cel care trebuie sa stie sa ii explice ma-sii ca prioritatile I s-au schimbat si ca asta nu inseamna ca n-o mai iubeste, ci a trecut la o alta etapa din viata lui. Ca asa-i natura umana. Ca daca il respecta pe el ei trebuie sa te accepte oricum ai fi tu din simplul motiv ca asta a fost alegerea lui. Ca familia voastra e acum cea mai importanta si ca ei nu trebuie decat s-o intregeasca. E o problema ce trebuie el s-o resolve si trebuie rezolvata de cum apare. Eu am vorbit strict din punctul meu de vedere. La noi e o relatie din care nu se mai poate salva nimic. Tu stii mai bine in ce punct sunteti voi, daca se poate sau daca se merita sa incerci sa schimbi lucrurile. Dar nu permite sa primesti mai putin decat meriti.

Offline

 

#8 2014-08-14 21:40:00

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

nu te umili,lasa-l sa stea cu mama  sa,si ai grija ca astfel de femeie intotdeauna se va baga intre voi deci cam asta e, eu as renunta la el.

Offline

 

#9 2014-09-19 20:44:38

AnneMaries
Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 133

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Nu ma arunc sa spun ca si-a "revenit" complet (sa nu cobesc big_smile) insa se simte schimbarea. A purtat o discutie cu mama lui in urmatoarea zi dupa ce am scris eu aici si de atunci situatia este normala chiar foarte normala, cum nu a fost niciodata. Nu stiu ce au vorbit, nu prea ma intereseaza, ceea ce conteaza este faptul ca a intrat si mama lui pe "mod de functionare" normal.

Offline

 

#10 2014-09-20 08:34:23

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

Ma bucur ca s-au mai așezat lucrurile, dar sa ai grija si sa ti ochii bine deschiși.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#11 2014-09-20 18:04:12

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Despartire din cauza parintilor lui?!

daca lucrurile s-au mai asezat este bine,mult noroc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.