homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-98


#1844 2014-09-04 13:57:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Happy, nu mi-a zis ieri, am fost la dr de familie si asa face el un eco sa vada daca bate inimioara si daca se dezvolta ok ca masuratori, de fapt numai capul i l-a masurat.
Sapt viit marti miercuri imi fac programare pentru eco la ginecolog si voi vedea atunci.
E mare a ta, nu? Asa mi se pare.. A mea nu cred ca are atat. La 24 avea 620 gr.

Uf, vb cu medicul, poate reusesc sa scap si eu de clisma si sonda sa o puna dupa. Ar fi super.
Cat ai stat la ATI? Am auzit povesti de groaza cu 48 de ore, eu la y dupa 20 de ore eram in salon cu el in brate. Asa as vrea si acum.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1845 2014-09-04 14:03:43

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna fetelor puss
Cate ai pregatit Deno pt fetita,eu am cumparat putine,am primit multe si am zis ca o sa cumpar hai ute dupa ce nasc in functie de ce o sa imi nai trebuiasca.i-am cumparat prosopele,paturici,scutecele de finet...prostioare de astea. Insa de luni cum sunt stresata ca e mititica ma gandesc si la varianta ca o sa aibe greutate muca la nastere si ca o vor tine la incubator la prematuri asa ca azi i-am cumparat un biberon sa il am la maternitate,poate reusesc sa ma mulg si sa ii dau laptic de la mine...insa cred ca ar trebui sterilizat biberonul,nu? Si nu am stiu daca sa cumpar steriluzator sau sa astept sa vad ce va fi...oare daca il sterilizez de pe acum in modul clasic e ok?? Voi cum ati facut sau veti face?

Ioana am avut si eu ameteli si am fost la spital la neuro:)) ca m-a trimis dr si de acolo mi-a zis sa elimin sarea cat pot si sa ma hidratez bine

Ultima oara a fost editat de pisiraluk (2014-09-04 14:19:54)

Offline

 

#1846 2014-09-04 14:42:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi, eu si pompa am cumparat-o dupa nastere. Pompa, sterilizator sunt lucruri scumpe si nu merita daca alaptezi. Asteapta sa vezi ce si cum. Biberonul il dai in maternitate si ti-l sterilizeaza asistentele, nu tine steril de pe acum.
Eu 4 luni am muls si i-am dat din biberon, dar nu am simtit lipsa sterilizatorului sincer, fierbeam si pompa si biberonul, unul singur am avut, imi ajungea.
Sa speram ca nu va fi nevoie sa o tina la incubator rugaciune

Eu ca si la y, n-am primit nimic lol toti care au copii sunt mici si au ganduri pentru alti copii, deci nu dau nimic. Mai bine, imi e drag de hainutele noi, am ceva ceva de la cumnata mea, dar nu stiu daca le voi folosi, cand le vad uzate imi e nu stiu cum, dar din politete nu refuz, ca ea le da cu draga inima..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1847 2014-09-04 14:42:48

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi Multumesc  puss
EU la prima sarcina am cumparat sterilizator si biberoane inainte de a naste dar nu stiu daca e cea mai buna optiune. LE-am folosit cateva zile la inceput si dupa am ramas pe alaptare exclusiva, le-am mai folosit la diversificare.

Offline

 

#1848 2014-09-04 14:47:27

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno pompa am primito si eu de la cumatra mea, nu e cine stie ce, dar sa o am asa in caz de urgenta daca voi avea nevoie.cat despre hainutele primite sunt de la o prietena care are deja doi copii, unul marisor si asta mititica si a zis ca a inchis pravalia...si mI-a dat si hainute noi si sunt purtate foarte putin, mi-au prins bine oricum.inseamna ca asa voi steriliza si eu la inceput pompa si bibele.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1849 2014-09-04 14:50:06

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Asa Pisi si pompa, uitasem de ea  smile

Offline

 

#1850 2014-09-04 14:55:25

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi, mai bine mai astepti putin pana sa iei sterilizator si altele. Ca asa cu spunea si Deno, sunt destul de scumpe si e posibil ca lucrurile sa se schimbe chiar daca acum crezi ca poate vor ramane la fel. Il poti trimite pe sot in momentul in care vei avea nevoie de ele dar poate vei reusi sa alaptezi si ar fi pacat sa dai banutii pe ele de acum.

Fetelor, din experienta voastra, ma puteti ajuta putin? Eu de ieri seara simt o mare presiune atunci cand merg la toaleta, am impresia ca bebe a coborat mult. Cand am fost in spital nu am simtit asa si chiar si acum chiar dupa un pipi mic am destule contractii. Inainte aveam si eu impresia de usurare insa acum ma simt apasata tot timpul. Am inceput iar sa cronometrez contractiile, caci mi se par destul de dureroase si imi cuprind si spatele supa  Ce sa cred, o fi vreun semn ca se apropie nasterea?


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1851 2014-09-04 15:03:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi nu toata lumea are nevoie de pompa. Eu am facut furia laptelui si i i explodau sanii, bebe nu se trezea sa suga, a fost nevoit sotul sa mearga sa o ia. Ne-a prins bine ca am asteptat pana dupa nastere, ca in maternitate am primit ceva pachete cadou si aveam ceva cupoane cu reduceri, a luat sotul pompa cu 30% reducere.
Singurul motiv pentru care mi-ar fi prins bine s-o am dianinte a fost ca laptele a venit la 4 dimineata si a ebuit sa astepte sotul pana la 8 ce s-a deschis farmacia. Dar pentru 4 ore n-am murit, si am iesit si mai ieftin. Ca apoi am avut nevoie de ea inca 4 luni a fost alta poveste..

Lil eu nu cunosc, eu am inca senzatia de usurare dupa ce fac pipi chiar daca uneori in 5 min simt iar presiune si trebuie sa merg la baie din nou. Si eu am contratii dar putine si nu doare burta, dar ma ia cu lesin in timpul lor.
Sa speram ca mai sta inca macar 2 sapt bebelusul tau rugaciune


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1852 2014-09-04 15:10:41

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Mersi Deno puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1853 2014-09-04 15:26:38

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno pe asta ma bazam si eu si nu am vrut sa cumpar pompa si nici biberon insa azi noapte m-am trezit speriata si ma gandeam ca daca se naste si o sa fie mica nu o sa o pot pune la san si sa am macar un biberon...am tot cautat topicurile cand erai insarcinata cu Y ca vroiam sa vad cam ce greutate avea el ca mi-ai zis tu ca si el a fost mai mic ecografic...insa nu am gasit mare lucru...nu vreau sa ma stresez prea mult pe chestia asta cu greutatea insa nici linistita nu pot sta....
Lil nu stiu ce sa iti spun, dar ma gandesc ca daca cobora bebele poate dadea semne de ieri din spital si nu te lasau sa vii acasa...vezi cumn te simti si daca ai dubii dute mai tz la spital puss

Offline

 

#1854 2014-09-04 15:45:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Frumoasele, puss  par
Cat ati scris.... Eu n-am chef de nimic azi, mi-e somn si sunt ametita tare.  cascat

Deno, cate ai cumparat.... hjarta  hjarta  Fa si tu poze la hainute!!!
  Eu n-am luat decat strict haine pt maternitate si primele 3 saptamani+ toate accesoriile si produsele de ingrijire pt ei.
Nici eu n-am primit nimic pt bebei, sa fiu sincera multa lume s-a oferit, dar eu am cotit-o cumva, nici nu i-am refuzat in fata dar prefer sa aiba totusi hainute noi bebelusii mei.stiu ca e o prostie asta, dar asa ma simt eu mai confortabil.  Ursul de la Next vezi ca e si la HM, mai ieftin. Eu i-am cumparat anul trecut pt nepotel, anul asta iau 2 pt ai mei. Tot maron. Oricum, poate fi folosit pana la sfarsitul lui octombrie, hai noiembrie, ca apoi se raceste si trebuie combinezon de fas gros, nu? Am vazut tot la Next dragute tare.
Scutecele de muselina am luat de la ikea. Tu zici ca sunt mai bune decat cele de finet? Mie parca tot finetul mi se pare mai mooale. chicot
Nici eu n-am luat pompa si sterilizator. Asteptam sa vad daca va fi nevoie. Streilizator imi aduce seful meu.
Cat despre hainute, astept sa vad daca voi primi dupa nastere. Avem multi prieteni si la cum ii stiu ma astept la cadouri. big_smile  Daca nu, asta e...cumpara fata smoke2

Lilisor, si eu patesc la fel cu toaleta. Fetita cred ca e cu capul spre iesire, atat de jos o simt.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1855 2014-09-04 16:25:57

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi, tocmai, ca nu mi-au masurat cervixul inainte sa ies din spital, habar nu aveau ei cat de jos e copilul.  forgetit

Rona, la mine schimbarea asta a aparut ieri seara, pana acum nu simteam asa. Oricum nu am e face, astept si vom vedea, la spital oricum nu merg acum decat daca am contractii regulate sau daca il simt pe bebe neobisnuit, momentan misca mult.

Eu scutece de finet am luat, mi s-au parut mult mai moi pentru pielea lui bebita.
Am terminat si eu cu bagajul, si al meu si al lui bebe, acum am scapat, ca numai la el ma gandeam sa fie gata in caz ca nasc. Acum il asteptam pe tati sa ne ajute sa punem perdeluta, sa lipim stickerele pe pereti si sa monteze leaganul pentru bebe.  al9leacer


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1856 2014-09-04 16:26:15

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno mai putin de 24 de ore am stat si eu la Terapie. Dar sigur depinde de la spital la spital.

Da, e maricica. dar sa stii ca la morfo la 23 de sapt avea 500 de grame, deci a crescut mult in ultimele sapt

Offline

 

#1857 2014-09-04 17:07:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona, aici am pus poze cu cateva dintre hainute
http://forum.anticonceptionale.ro/t4113 … ci-32.html
As face acum cu ele asezate frumos, dar cunosti problema mea cu pozele.
Le postase jacqui pentru mine.

Scutecele de muselina de la hm home mi s-au parut magnifice, ca de matase, total diferite fata de finetul ce l-am avut la y.
La urs ma refer la combinezon de faș, ursulet de la hm am si eu, si pe y l-am purtat si iarna tot cu ei, aveam mai multi si albi si maro, dar parca vreau altceva.
De la next vreau sa iau combinezon si gecuta, sa vedem ce va aparea frumos. O las pe octombrie incolo.. Si niste ugg-uri vreau tot de la ei si pentru inoke si pt yannick.

Dupa ce l-am nascut pe y, am primit si eu cate ceva(nicidecum trusou, as acate o piesa izolata) dar sincer, nu stiu daca i-am dat ceva pe el. Acum o sa par sclifosita, dar am anumite gusturi la haine si daca nu se incadreaza, nu-l imbrac... Mie chiar mi se pare ca i se schimba infatisarea cand e imbracat "fashion" e alt copil lol  dumbom

Pisi, yannick cand l-am nascut la 39 s si 5 zile, am avut um pe 27 dec 2011 si am nascut pe 30 sept 2012, el masura ecografic pentru 34-35 s.
Si de fapt a avut 2,900 kg si 54 cm 34 circumferinta abdominala, 33 circumferinta craniana.
De la primele ecografii a fost mai mic cu 1 sapt, apoi a tot adunat - la saptamani. O saptamana la primele eco a, pus-o pe seama ovulatiei tarzii, apoi nu stiu ce se intampla ca tot ramanea in urma. Si am facut ecografii la mai mult medici si aparate, si la toti iesea la fel.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-09-04 17:09:33)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1858 2014-09-04 17:10:57

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici puss
Revin si eu cu vesti nu tocmai bune sad
Am facut niste analize si se pare ca am o anemie moderata si infectie cu E -coli sad
Nu inteleg de ce luna trecuta nu a iesit la analize infectia asta iar acum apare.
Cu tensiunea suntem bine, am reusit sa o aducem la normal iar acum continuam tratamentul cu Dopegyt si regimul pt diabet.
As vrea sa va intreb daca a mai avut cineva infectia asta in sarcina.

Va puup


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1859 2014-09-04 17:55:07

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Am venit de la dr. Nu am vesti bune.
Sacul embrionar a mai crescut un pic, dar inca nu are embrion grater( mi a dat sa fac maine beta. In fct de rezultat vedem.
Utrogestan iau in continuare ot ca plec in concediu si a zis sa nu sangerez. Probabil il voi opri la intoarcere si a zis ca va fi necesar curetajul grater((. Imi vine sa imi iau lumea in cap. E posibil ca la 7 sapt de la u m sa nu se vada embrionul? Ea a zis ca sunt sanse sa fie bine. Dar eu nu le vad. Stiu ca am ovulat tarziu, dar cat de tarziu? Mi e frica de ce se poate intampla, de sangerari, de curetaj, de toate. Doare fizic curetsjul sau e facut cu anestezie? E posibil sa se elimine tot si sa nu mai fie nevoie?

Offline

 

#1860 2014-09-04 18:08:49

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionelush  ?nainte de a pleca  mai cere  parerea altui medic. Te pup și ma rog sa fiti bine.
Lil ma bucur ca sunteți bine.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1861 2014-09-04 18:16:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionela nu stiu ce sa zic sad doar sa urmezi sfatului lui Rozi, mai cere o parere altui doctor.
Ma rog din suflet sa fie bine


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1862 2014-09-04 18:16:59

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

ionela, imi pare tare rau ca treci prin stresul asta. par  puss
Of, draga mea. Nu te gandi inca la avort. Asa cum spune Rozi, cere parerea unuyi alt medic. Nu mai poti face o eco, la un aparat performant?
Sacul carei varste embrionare ii corespunde?

Deno, nu vad hainutele.. roll


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.