homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme la job-Cum le depasesc?


#1 2014-08-10 00:03:43

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Probleme la job-Cum le depasesc?

Buna,

Am nevoie de un sfat va rog! De vreo 6 luni mi-am schimbat jobul,fac in sfarsit ceea ce imi place,e ok din toate punctele de vedere,cu o mica exceptie:am o colega care ma trateaza urat!

Din pacate,desi am incercat de la inceput sa colaboram, sa facem lucruri impreuna,imi raspunde la orice,vorbeste peste  mine,se baga in orice discutie,refuza sa colaboreze,nu imi spune daca afla lucruri noi...Seful nostru nu prea e genul care sa se bage..desi sta in birou cu noi..a inceput sa ma afecteze destul de tare sa nu ma mai faca sa vin cu drag la munca.

Incepe sa imi piara din entuziasm,parca nu ma pot concentra ff bine,vb intruna..mult si prost..iar cu ceilalti colegi din alte departamente cu care nu interactioneaza f des pare f prietenoasa.Este o oportunista si o pers.f rea...gratuit..nu stiu in ce masura si-au dat si altii seama de asta sau poate nu ii intereseaza ca nu lucreaza direct cu ea..pana acum am vb frumos,am incercat sa fiu calma sa ignor..dar nu imi iese..ma consum destul de mult si imi distrage atentia de la munca zilnica..

Pareri? grater

Mersi anticipat:)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 



#2 2014-08-10 09:47:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Eu zic sa vorbesti serios cu seful tau si sa-i spui tot ce face si cat stres iti provoaca situatia asta
Eu am fost intr-o situatie asemanatoare (aveam un coleg care era literalmente bolnav psihic, avea un soi de manie a persecutiei, se ducea la sefi si spunea ca numai el munceste, inventa lucruri pe care le-as fi facut eu) si din cauza stresului m-am imbolnavit. Singura solutie a fost sa ma duc la seful meu atunci si sa-i spun ca eu imi dau demisia, fiinca nu mai pot lucra in asemenea conditii, ca il inteleg daca il alege pe colegul (el avea mai multa vechime decat mine) si in cele din urma l-au dat afara
E un risc, nu stiu cum e perceputa ea (poate ca pare ca munceste si e o angajata ok), dar gandindu-ma la cum ajunsesem atunci iti zic sa faci ceva in privinta asta... fie si sa incepi sa-ti cauti altceva daca vezi ca nu ai cu cine sa te intelegi

Offline

 

#3 2014-08-10 14:39:45

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Da, vorbeste cu seful tau, ia-l la o discutie de 1 la 1 si spune-i ca ai nevoie de sfatul lui in calitate de prieten,gen, ca sa nu para ca vrei sa o parasti pe colega.  Si eu am trecut prin chestii oarecum similare, dar am ales sa nu iau in seama colegii si sa stau in banca mea. Tine-ne la curent


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#4 2014-08-10 20:56:04

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Buna

Va multumesc pentru raspuns.Seful meu e f de treaba,barbatii sunt destul de naivi la rautacisme feminine,mai ales cand nu stie toate cacaturile ce mi le face asta.
Heimdall,imi vine cateodata sa plec,insa dupa 2 ani de depus cv-uri fac in sf ce-mi place si e atat de ok incat n-as pleca de aici cu exceptia asteia.. Asa ca demisia nu cred ca e o optiune pentru mine in momentul de fata..Cred ca se comporta asa cu mine pt ca reprezint o amenintare pt ea deorece sunt sanse ca lumea de dezv aici.
Am incercat sa o ignor insa nu pot,as vrea sa am un buton pe care sa scrie off si gata,mai degraba sa o infrunt..daca seful meu tot nu se baga..sau sa o fac de cacat de fiecare data cand afla lucruri pe care trebuie sa le facem impreuna si nu mi le spune..
Nu stiu.voi ce ziceti?

Cred ca a ajuns sa ma macine destul de mult incat sa postez un topic despre asta


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#5 2014-08-10 22:46:37

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Dar de ce nu o confrunti direct? Data viitoare cand mai face/ zice ceva nepotrivit o intrebi care e pb ei si o rogi sa se potoleasca. La fiecare loc de munca exista cate-un specimen de genul asta forgetit dar daca taci nu faci altceva decat sa o lasi sa-ti faca rau. Probabil a vazut ca nu ripostezi si de asta continua pentru ca daca tu i-ai fi zis din start ceva nu si-ar mai fi permis sa se comporte asa. Si daca chiar nu inceteaza atunci poti sa-i spui ca o sa vorbesti cu un superior. Cand esti de bun simt esti luat de prost de anumiti oameni asa ca nu mai tine in tine si trage-o de maneca in limita decentei tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-11 12:09:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Da, ar mai fi optiunea sa fii mai a naibii decat ea si sa i-o tai scurt cand mai zice cate ceva

Offline

 

#7 2014-08-12 22:37:57

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Da,asta ma gandeam sa fac,sper sa imi si iasa!

Desi nu sunt genul f moale,cateodata ma blochez efectiv nu stiu ce s mai zic! Iar treaba cu ignoratu nu face decat sa ma inchid in mine si sa ma consum pe interior.Sugestii de abordari?

Va multumesc fetelor!

Acum imi dau seama ca sunt inscrisa de atata timp pe forum..5-6 ani smile Ce mult a trecut

Ultima oara a fost editat de dreamer (2014-08-12 22:38:37)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#8 2014-08-12 22:48:14

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Pur si simplu data viitoare cand face/ zice ceva nepotrivit ii spui: Nu te supara, X, nu mi s-a parut normal sa spui aia/ sa faci aia pentru ca m-ai pus intr-o postura ciudata. Daca ai vreo problema cu mine, te rog sa-mi spui. Daca nu am zis nimic pana acum nu inseamna ca n-am observat ca te tot iei de mine dar eu nu sunt genul conflictual asa ca te rog sa incetezi cu x, y, z. Ma rog, ceva de genul...ai inteles ideea. Desi e prea frumos pentru cum ar merita dar nu trebuie sa te cobori la nivelul ei pentru ca asta ar insemna ca esti ca si ea smile Oamenii de genul asta nu au o problema cu tine ci cu frustrarile lor proprii si personale asa ca forgetit Iar daca tot nu se potoleste poti sa ii mai spui si mai direct si aia e. Dar ideea e sa nu mai taci ca te ia de fraierica.

Offline

 

#9 2014-08-14 21:27:21

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

pune-o la punct sfatul meu.

Offline

 

#10 2014-08-15 16:13:16

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

O sa pun in practica sfaturile voastre si va tin la curent!

Mersi mult!


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#11 2014-09-10 21:54:15

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

fetelor revin cu noutati..si bune si nu prea.recent ne au organizat in firma si nu mai stau in acelasi birou cu ea.ideea e ca au obsv si altii ca noi nu dam rapoarte comune.si au vazut ca nu comunicam.una peste alta m a inv unul din sefi s discutam intr o zi mai mult professional nu barfe dar m a intrebat care e relatoa mea cu ea ca a obsv ca nu comunicam.si ca
aceeasi discutie a avut o si cu ea si ca ea a fost mult mai acida la adresa mea.noi doua mai facem acelasi job momentan desi stam in birouri diferite si ea isi permite s imi ceara mie rapoarte sau sa le dea in numele meu ca participa la sedinte si nu imi spune ce se discuta.si are un tupeu fantastic cand imi scrie zau imo e scarba si cea mai.mare ciuda o am ca nu am fost in stare pana acum sa o pun la punct.si desi am avut ocazia sa ii spun sefului.meu detaliat ce scarba e am fost diplomata fara s intru in f multe detalii...am nevoie de sfaturi pls...


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#12 2014-09-14 10:07:21

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Pai ramane in picioare sfatul cu confruntarea, data viitoare cand iti cere  un raport spune-i ca ai auzit  ce are de zis la adresa ta si fiecare e pe cont propriu de acum inainte


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#13 2014-09-14 10:17:06

daenarys
Vizitator

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

din cate vad eu nu mai e vorba doar de rautate aici.una e sa ai un coleg rautacios si una e sa nu te anunte de sedinte si sa faca tot felul kk de genul asta.
eu cred ca seful vostru trebuie sa stie ce face colega asta.si tu sa pui piciorul in prag in fata ei.tine legatura cu seful tau cumva ca sa t prezinti la sedinte,vorbeste cu el si intreaba de noutati.

 

#14 2014-09-14 10:26:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

si pune-ti seful in CC la comunicarile dintre voi ca sa fie si el la curent

Offline

 

#15 2014-09-14 12:06:11

daenarys
Vizitator

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

heimdall a scris:

si pune-ti seful in CC la comunicarile dintre voi ca sa fie si el la curent

da,da buna idee

 

#16 2014-09-14 23:37:03

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Ok o asa o sa fac,am vazut ca a venit sapt asta cu unul din sefi de la masa,deci vad ca nu se lasa de kkturi de a ma vorbi de rau si are si un stil urat de a manipula oamenii si de a parea binevoitoare.Serios m-am gandit la un moment dat ca poate sunt paranoica si mi se pare,dar daca tonul e mereu urat si actiunile sunt pe masura am zis ca totusi...Sper  sincer sa se tina de cuvant sefii si sa nu mai facem parte din aceeasi echipa,desi si-asa vor fi momente in care vom interactiona pe munca ca deh,e firma mica..

Sefu cu toate astea vad ca nu si-a schimbat atitudinea fata de mine,adica se poarta in continuare frumos ca stiu ca e un om cerebral..insa in subconstient ii raman omului in cap diverse.Am ajuns sa ma trezesc aiurea dimineata gandindu-ma ce se va intampla azi..

dar o sa stau de vb cu sefu sa ii zic si versiunea mea de poveste ca vad ca altfel nu se poate..

mersi fetelor!va tin la curent


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#17 2014-09-15 07:46:20

daenarys
Vizitator

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

dream,poate seful tau a mirosit ce se intampla.nu cred ca duduia e asa maestru in manipulare.in general se cam prind si ei de ce se intampla.
eu iti doresc multa bafta si sa se rezolve totul sa scapi de stres

 

#18 2014-09-15 09:19:26

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Sfatul meu este sa vorbesti cu seful tau, sa-i spui care sunt nemultumirile tale. Sora mea s-a lovit de curand de o problema asemanatoare la serviciu, dar i-a spus sefei sale care sunt lucrurile care nu-i convin si problema s-a rezolvat. Are o colega asemanatoare cu a ta, care nu stie sau nu vrea sa lucreze in echipa, vorbeste  mereu peste ceilalti, nu anunta daca apar lucruri noi legate de proiectele la care lucreaza impreuna.

Offline

 

#19 2014-09-15 20:59:49

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Probleme la job-Cum le depasesc?

Da si eu sper ca a mirosit pentru ca eu niciodata nu m-am dus sa barfesc sau sa ma plang sau sa o vb de rau! Cand cineva insista,probabil miros si ceilalti Am sa vb cu el cand am ocazia, intotdeauna exista 2 versiune ale unei povesti..chiar ma apasa f tare chestia asta!

Nici eu nu sunt perfecta,dar daca cineva se comporta frumos cu mine,niciodata nu fac rau gratuit

Va pup!


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.