homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Un sfat....


#1 2014-08-19 01:54:51

nuconteaza
New member
Inregistrat: 2014-08-18
Mesaje: 6

Un sfat....

Buna. Cum reiese din titlu chiar am nevoie de un sfat. Povestea e asa: am 23 de ani, aveam o relatie de 4 ani cu un baiat. La inceputul lunii august ne-am despartit pentru ca eu am fost nevoita sa raman acasa sa rezolv o problema si nu m-am putut duce in concediu cu el. Intre timp aflu doua chestii: 1...sunt insarcinata. 2... el a ales sa plece in concediu cu o colega de serviciu cu care deja a inceput o relatie.

Eu simt ca o iau razna si nu stiu care veste m-a doborat mai tare...totusi l-am anuntat de sarcina si mi-a spus sa stau linistita ca e alaturi de mine sa rezolvam problema...insemnand sa renunt la sarcina si sa isi vada de viata lui. Eu nu stiu ce vreau....nu vreau sa imi distrug viata, dar nu vreau nici sa ucid pe nimeni.

Am apelat la ajutorul online pentru ca nu am pe nimeni de incredere si parintii in secunda 2 m-ar duce la doctor sa renunt la sarcina. Vreau un sfat din afara cum sa gestionez situatia si sa fiu sigura ca iau cea mai buna decizie. Inca ceva...nu ma certati ca am ramas insarcinata, ne-am protejat, dar se pare ca a fost degeaba.

Offline

 



#2 2014-08-19 09:44:43

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Un sfat....

mai e nevoie de niste detalii.. muncesti? stai cu parintii? locuiesti cu el?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#3 2014-08-19 10:46:35

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Un sfat....

dificila situatie,desi des intalnita...

cum v-ati protejat de ai ramas insarcinata?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#4 2014-08-19 12:09:08

nuconteaza
New member
Inregistrat: 2014-08-18
Mesaje: 6

Re: Un sfat....

Eu stau cu parintii, nu lucrez, mai am inca 2 ani de facultate. Cu el am stat doar cand sunt ai mei plecati, nu  ma lasa sa stau cu el..trebuie sa termin facultatea, sa ma casatoresc si apoi....

Sonia: cu prezervativul si nu s-a rupt, nimic.

Offline

 

#5 2014-08-19 12:12:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Un sfat....

In cazul asta zic sa vorbesti cu parintii tai, daca tatal copilului nu te sprijina vei avea nevoie de sprijinul lor
nu se stie, poate dupa ce trece socul te vor ajuta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-08-19 12:41:40

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Un sfat....

da' a pus corect prez. ala?? cum naiba sa ramai daca il folosesti corect?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#7 2014-08-19 12:42:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Un sfat....

si mie mi se pare imposibil, dar acum ce mai conteaza cum s-a intamplat...

Offline

 

#8 2014-08-19 13:34:38

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Un sfat....

cum zice heim,vorbeste cu parintii,pana la urma nu mai esti un copil,ai 23 de ani si le poti explica ca te-ai protejat si totusi s-a intamplat..desi e cam ciudat,cu prez gravida,hmm..
vorbesti cu ei,alta solutie nu este avand in vedere ca tatal are alte preocupari


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#9 2014-08-19 13:39:21

nuconteaza
New member
Inregistrat: 2014-08-18
Mesaje: 6

Re: Un sfat....

El se gandeste ca poate a existat o fisura ceva. Mi-a mai zis ca nu erau de cea mai buna calitate, a luat ce a gasit, nu stiu marca. Nu ma sprijina deoarece ii este frica de ai mei( este angajat la un prieten de al tatalui meu si nu vrea sa isi piarda slujba si eu sa renunt la facultate)...stiu ca am toate motivele sa renunt la sarcina dar simt ca ma termina asta si daca renunt e un pacat, apoi peste ani de zile cand voi fi pregatita sa am un copil din toate punctele de vedere poate nu voi avea...sunt de parere ca suntem pedepsiti pentru fiecare greseala si imi este frica.

Offline

 

#10 2014-08-19 14:08:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Un sfat....

Criteriile tale ar trebui sa fie mai practice (daca poti creste copilul, ai cu ce, unde etc.) decat o ipotetica pedeapsa divina
Gandeste-te la lucrurile astea, vorbeste si cu parintii tai si ia o decizie rationala

Offline

 

#11 2014-08-19 15:15:36

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Un sfat....

S-a intamplat pentru ca orice metoda contraceptiva chiar si corect folosita are o anumita probabilitate de esec. Toti producatorii afirma asta.

1. Timpul trece in defavoarea ta (cu cat amani decizia - oricare ar fi ea - mai mult cu atat e mai rau)
2. Cum zicea si heimdall, o ipotetica pedeapsa divina ar trebui sa conteze mult mai putin decat criteriile rationale. In definitiv, este necesar sa ne asumam propriile decizii - cu Dumnezeu nu se stie cum e treaba.
3. Nu ai o calificare (nu ai terminat facultatea), iti va fi foarte greu sa te reapuci presupunand ca pastrezi copilul - gandeste-ta ca va avea nevoie de mult mai mult decat scutece, hrana si adapost in viitor iar tu daca nu ai o calificare sanatoasa cum crezi ca vei putea sa il cresti cum trebuie???? sigur exista posibilitatea sa faci la ID etc dar nu e acelasi lucru - crede-ma stiu ce zic.
4. Prietenul tau clar nu te spriina deci copilul ala va creste fara tata.
5. Nu stiu cine ti-a bagat tie in cap ideea ca nu vei mai putea avea copii daca faci avort acum.

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-08-19 15:16:20)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#12 2014-08-19 17:17:53

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Un sfat....

ciresica_oky_doky a scris:

S-a intamplat pentru ca orice metoda contraceptiva chiar si corect folosita are o anumita probabilitate de esec. Toti producatorii afirma asta.

probabilitatea aia e o "marja" pentru cazurile in care metodele nu sunt folosite 100% corect.


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#13 2014-08-20 14:41:56

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Un sfat....

subsum a scris:

ciresica_oky_doky a scris:

S-a intamplat pentru ca orice metoda contraceptiva chiar si corect folosita are o anumita probabilitate de esec. Toti producatorii afirma asta.

probabilitatea aia e o "marja" pentru cazurile in care metodele nu sunt folosite 100% corect.

citat prospect logest: contraceptivele orale combinate daca sunt administrate corect au o rata de esec de aproxiativ 1% pe an. aceasta rata de esec poate creste daca drajeurile sunt omise sau nu se administreaza corespunzator

eu zic ca e limpede. nu sunt 100% infailibile chiar daca le folosesti corect. numai abstinenta e 100% sigura.


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#14 2014-08-20 17:16:16

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Un sfat....

aha, deci toate care iau.. merg la risc.
parca tot aici pe forum zicea cineva ca daca sunt 100% luate corect, nu ai cum sa ramai (de acolo stiam informatia)

Ultima oara a fost editat de sub (2014-08-20 17:16:28)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#15 2014-08-20 18:00:57

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Un sfat....

sub, prezervativul este metoda AC cea mai putin efectiva....nu exista metode anticonceptive 100% sigure, dar marjele de eroare sunt ff mici, intre 1% si 5%

anyway, "nuconteaza"... cum ti-a mai spus cineva inaintea mea, trebuie sa fii practica: daca nu esti ferm hotarata sa ai un copilas acum, singura si fara sa fi terminat facultatea (ceea ce-ti schimba viata radical!!!), atunci trebuie sa te hotarasti (cat mai repede) sa faci o intrerupere de sarcina...oricat de greu ti s-ar parea ca e...

Fyi - cam 75 % din fetele de pe forumul asta a facut una (intrerupere de sarcina), deci nu vei fi prima nici ultima.
paz y amor!
smile


fucking perfect...

Offline

 

#16 2014-08-20 18:24:05

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Un sfat....

tu de unde ai mai rasarit ma? hmm


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#17 2014-08-20 18:26:52

luisjota
Hero member
De la: ...madrid al cielo
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 2070

Re: Un sfat....

esti offtopic sub smile
m-am intors dintr-o calatorie in jurul lumii...tocmai am sosit
big_smile


fucking perfect...

Offline

 

#18 2014-08-20 19:43:48

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Un sfat....

subsum a scris:

aha, deci toate care iau.. merg la risc.
parca tot aici pe forum zicea cineva ca daca sunt 100% luate corect, nu ai cum sa ramai (de acolo stiam informatia)

un risc va exista mereu ... 100% nu e decat abstinenta. acum, fiecare alege metoda contraceptiva a carei probabilitate si-o asuma (de exemplu eu una nu as folosi niciodata spermicide ... sunt mult prea riscante pentru mine) si care i se potriveste in punctul de vedere al sanatatii.


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#19 2014-08-20 21:50:31

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Un sfat....

sfatul ar fi sa-ti termini intai facultatea si apoi sa devii mama.Daca ai sustinere insa, poti pastra copilul dar trebuie sa fi pregatita sufleteste ca nu -ti va fi usor.bafta goodluck decizia iti apartine,e viata ta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.